ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Emeklilik Yaşınızı Düşürün!

Emeklilik Yaşınızı Düşürün!
29.04.2016

İnsanların en büyük hayallerinin başında emeklilik gelmektedir. İş hayatına başlarken hayalini kurup, bu yönde dikkatli adımlar atmaktayız. İlk işe girişte sigortamızın açılması, çalışırken sigortamızın yatıp yatmaması emekliliğimizi etkileyen temel faktörlerden bazılarıdır. Bu yüzden sigortamızın takibini yapmamızda fayda vardır ve artık bu tarz işlemleri internet üzerinden kolay bir şekilde yapabilmekteyiz. Emekli olabilmek için bazı şartları yerine getirmemiz gerekmektedir. Sigorta priminizin tam olması halinde emekli olabildiğiniz gibi yaştan da emekli olmaktasınız. Fakat bazı durumlar vardır ki bu durumlar ile birlikte emeklilik yaşınızı düşürebiliyorsunuz. Bizlerde bu yazımızda sizlere emeklilik yaşı ve hangi hallerde emeklilik yaşınızın düştüğü konusunda ayrıntılı bilgiler verdik. Bu bilgiler doğrultusunda emekliliğiniz ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Emeklilik Nedir ?

Özellikle çalışamaz hale geldiğimiz zaman kimseye muhtaç olmadan hayatımızı devam ettirebilmemiz için kurulmuş olan bir sistemdir emeklilik. Türkiye’de SSK, Emekli Sandığı ve BAĞ-KUR’dan emekli olabilmemizi sağlayan Sosyal Güvenlik Kurumu bulunmaktadır. Bu kurum sigortalı işte çalıştığımız zaman primlerin ödenmesi ile veya sigorta primlerimizi kendimiz yatırdığımız zaman bizlere emekli olma hakkı kazandırmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olan bu üç farklı gruplardan emekli olma şartları, prim ödeme şekilleri farklılık göstermektedir. Her ne kadar bunlarda farklılık olsa da şartları sağlandığı zaman emekli olma hakkını her zaman vatandaşa sağlamaktadır. Emekli olmaya hak kazanan kişiye her ay düzenli olarak emekli maaşı verilmektedir. Bu maaş toplumun yaşayış standartlarına uygun olarak belirlenmektedir. Emekli olabilmek için ya sigorta süresi tamamlanmalı ya gereken primler ödenmeli ya da gerekli emeklilik yaşına ulaşmış olmanız gerekmektedir.

Emeklilik Yaşı Nedir ?

Emeklilik yaşı Türkiye’de emekli olabilmek için belirlenmiş olan kriterlerden sadece birisidir. SSK’lı olan kişilerde 8 Eylül 1999 yılına kadar sigorta başlangıcı yapılmış kişiler ile 8 Eylül 1999 yılı sonrasında sigortası başlatılan kişiler arasında emeklilik yaşı farklılık göstermektedir. Bu farklılık cinsiyete göre de değişiklik meydana getirmektedir.

8 Eylül 1999 yılına kadar işe girmiş olanların emekli olabilmesi için iki durum söz konusudur. Bunların ilki sigortalılık süresi kadınlarda 20 yıl, erkeklerde 25 yıl olmak zorundadır. Sonrasında değişen yasalar ile birlikte 8 Eylül 1999 yılından sonra işe girecek olan kişilerde emeklilik yaşlarında değişiklik yapılmıştır. Önceleri kadınlarda emeklilik yaşı 38 iken bu yasa değişikliği ile 58, erkeklerin emeklilik yaşı ise 43’den 60’a çıkarılmıştır. Aynı zamanda SSK’lı olarak çalışan kişilerinde 7000 günlük sigorta prim gün sayısını doldurması gerektiği bu yasada belirtilmiştir. Memurlar ve BAĞ-KUR’lular içinde benzer şekilde yaş sınırı bu yasa ile getirilmiştir. Yani siz emeklilik prim gün sayısını doldurduğunuz halde yaştan dolayı emekli olamama gibi bir durum söz konusudur. Ancak bu durum yeni yasa ile değişikliğe gidilerek yaştan emekli olmaya hak kazanmış olmasanız bile sigorta prim gün saysını doldurduğunuz takdirde emekli maaşınızdan belirli kesinti yapılarak erken emekli olabiliyorsunuz.

Emeklilik Yaşı Hangi Durumlarda Düşmektedir ?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun belirlemiş olduğu ve çıkan torba yasası ile  bazı durumlarda emeklilik yaşında düşüşler görülmektedir. Dilerseniz ilk olarak bu durumların neler olduğundan bahsedelim.

 1. Bu yeni yasa, çalışan anneler, gurbetçiler, borçlu BAĞKUR’lular ve madencilerin emeklilik yaşının düşürülmesi  imkanı sağlamaktadır.
 2. SSK’ kadınlara sağlanmış olan doğum borçlanması ile erken emeklilik bu yasa ile daha kapsamlı bir hale gelmiştir. BAĞ-KUR’lu ve memur kadınlarda dahil olmak üzere doğum borçlanması ile birlikte emeklilik yaşı düşürülebilmektedir. Eskiden bu şekilde doğum borçlanması yaptırabilmek için 2 çocuğunuzun olması yeterliydi fakat yapılan değişiklikle bu durum ancak 3 çocuk sahibi olan anneler için geçerli olmaya başlamıştır.
 3. Emeklilik yaşını düşüren bir diğer faktör ise BAĞ-KUR yapılandırmasının yapılmasıdır. Borcunu yapılandıran BAĞ-KUR’lu kişiler bu şekilde borcunu tamamlıyorsa emeklilik yaşı düşmekte ve emekli olmaya hak kazanmaktadırlar.
 4. Bazı işler Türkiye’de ağır şartlar altında gerçekleştirilmektedir, madencilikte bu işlerden birisi olup kişilerin erken yıpranmasına sebebiyet vermektedir. Bu nedenle bu işlerde çalışan insanların emeklilik yaşları 50’ye düşürülmektedir.
 5. Mavi kartlılar olarak bilinen gurbetçilerde borçlanma sistemi ile emeklilik yaşı düşürülmektedir.
 6. Gurbetçiler gibi erkekler askerlik borçlanması ile emeklilik yaşların düşüş sağlayabilirler.

Yukarıda saymış olduğumuz durumlardan en önemlileri olan askerlik, doğum ve yurtdışı borçlanması ile emeklilik yaşının nasıl düşürüldüğünü ayrıntılı olarak ele alalım;

Askerlik Borçlanması İle Emeklilik Yaşının Düşürülmesi;

Sosyal Güvenlik Kurumu askerlik yapan erkeklere, askerlik yaptıkları süreyi borçlandırarak emeklilik yaşından düşürülmesine imkan vermektedir. Askerlik borçlanmasını yaptırabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurmanız gerekmektedir. Yapmış olduğunuz bu borçlandırma nedeni ile emekli olduğunuz zaman bu borç bitene kadar emekli maaşınızı eksik alırsınız. Ayrıca askerlik süresinin ister dileğiniz kısmını ister tamamını bu şekilde borçlanmasını yapabilirsiniz. Belirlemiş olduğunuz süre emeklilik yaşınızdan düşürüldüğünü unutmayınız.

Doğum Borçlanması İle Emeklilik Yaşının Düşürülmesi;

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sigortalı annelere doğum borçlanması yaparak emeklilik yaşının düşürülmesi imkanı sağlanmaktadır. Ancak bunu için bazı şartlar vardır bunlardan ilki sınırı iki doğum olmak üzere doğumun olduğu tarihten itibaren geçen en fazla iki yıllık süreleri vardır. Ayrıca bu süre boyunca onların adına herhangi bir sigorta primi ödenmemesi gerekmektedir ve son olarak da doğumu gerçekleşen çocukların yaşıyor olması şartı vardır. Burada unutulmaması gereken nokta bu durumdan yararlanabilmek için 3 çocuk sahibi olmak gerekmektedir. Doğum borçlanması ile kadınlar emeklilik yaşlarından 6 yıl kazanmaktadırlar.

Yurtdışı Borçlanması İle Emeklilik Yaşının Düşürülmesi;

Yurtdışında çalışan kişilere yurtdışı borçlanması ile emeklilik yaşının düşürülmesi imkanı sağlanmaktadır. Mavi kart verilen gurbetçiler bundan kolaylıkla yararlanmaktadır. Mavi kart nedir diyorsanız eğer, mavi kart bulundukları ülkenin vatandaşlığına geçebilmesi için insanlara vatandaşlıktan çıkma hakkının izinli olarak verilmesidir. Bu kişiler yurtdışında çalıştıkları süreyi Sosyal Güvenlik Kurumu’na borçlandıklarında emeklilik yaşlarında düşme söz konusudur. Yurtdışı borçlanmasından yararlanabilmek için Türk vatandaşı olmanız veya mavi kartınızın olması, yurtdışında bir süre ikamet etmeniz ve bulunduğunuz bu sürede çalıştığınız yerlerin ve sürelerinin belirtildiği belgenin olması gerekmektedir. Ayrıca bu imkandan yararlanabilmek yazılı bir şekilde Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurmanız gerekmektedir.

Yukarıda da vermiş olduğumuz bilgilere göre bu şartlar doğrultusunda emeklilik yaşınızın düşürülmesi söz konusudur. Bu durumlardan herhangi birisine sahipseniz gerekli başvurunuzu yaparak emeklilik yaşınızı düşürebilirsiniz. Böylelikle normalden daha kısa bir sürede emekli olabilir ve maaşınızı alabilirsiniz. Fakat yeniden belirtmemiz gerekirse borçlanma şeklinde emeklilik yaşınız düşüyorsa bu borç bitene kadar emekli maaşınızı az alırsınız.

Yorumlar

 1. Mustafa dedi ki:

  Uyku apnesi raporum ve daha önce kanser hastalığı geçirip tedavi oldum emeklilik yaşımda indirim olur mu

 2. Erdinç Pehlivan dedi ki:

  19/05/1974 doğumluyum. 01/10/1990 sigorta girişliyim. 291 gün sigortam var. 22/12/1997 de memur olarak işe başladım. 1995-1997 arası 18 ay askerliği borçlandım ve ödedim. Kaç yaşımda emekliye ayrılabilirim?kaç yılım var?

 3. uğurcan dedi ki:

  m benıim sk girişim 1983 idi ssk kartım da öyle yazıyordu ama ssk kartımı bulamıyorum ssk gidim dedilerki 1.02 1984 girişin var ssk basvur incelennsin dediler basvurdum dilekceyle haber geldi dilekcede 1984 girisin var var dediler 1969 doğumluyum buna göre olursa 05 01 2019 emekli olucaktım günlerim eksik o yüzden askerligide yatırıp emekli olacaktım ama ssk gittim askerliğimi yatırmak iştiyorum dedim incelediler 1984 ödenmiş primin yok deiler o yüzden 1985 altıncı ay dan baslıycak dediler ssk girişin ve 21 mart 2019 da emekli olabilirsin dediler yani 5225 güne tabiydim simdi 5300 gün ben ne yapmam lazım nolur bir yol gösterirrmisiniz memura söylüyorum git mahkemeye ver dio basında savıyor yardımcı olurmusunuz tşk ederim su ana ssk devam ediyor

 4. Mehmet beyan dedi ki:

  Merhaba
  01/08/1999 tarihinde ssk oldum 4200 gün ssk 1100 gün bağkurum var yeni bir emeklilik gündemi var mecliste eğer olursa benide etkilermi şuan 58 yaş 5975 gün istiyor 25 yıllık süre 01/08/2024 de dolacak şuan 5300 toplamda günüm var 42 yaşımda emekli olma ihtimali olurmu yada nezamn emekli olurum

 5. nil dedi ki:

  07.09.1977 doğumluyum 03.1994 ilk sigorta primim ödenmiş.3487 gün primim var.
  3600 prim gününden emekli olabiliyormuyum?
  e-devlette emeklilik yaşımı hesapladım 50 yaş 5475 prim günü diyor. prim günlerimi arttırsam maaşım artarmı?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   3600 günle emekli olma hakkınız var. Kısmi emeklilik olcağından normal emeklilik yani 5475 günden emekli olursanız hem yaş olarak hem de maaş olarak avantajlı olursunuz. 3600 günle ancak 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

 6. kadir sarı dedi ki:

  18 ay askerlik yaptım 05.09.1990 bahkurlu oldum eksiksiz bugüne kadar yatırdım askerlik borclanması yapsam nezaman emekli olabilirim

 7. ESER SAĞLAM dedi ki:

  MERHABA BEN
  1- 10/07/2003 TARİHİNDE POLİS MEMURU OLARAK GÖREVE BAŞLADIM.
  2- 15/07/1996 YILINDA 10 GÜNLÜK BİR SİGORTALI ÇALIŞMIŞLIĞIMI SAYDIRDIM.
  BU SAYDIRDIĞIM SİGORTADAN DOLAYI EMEKLİLİK TARİHİM
  ( 1999 ÖNCESİ KADEMELİ GEÇİŞTEN ÖNCE GİRİŞİM OLDUĞU İÇİN ) 2027 YE GERİLEDİ.
  SORUM ŞU: BİRİNCİSİ 21/08/1998 İLE 21/02/2000 TARİHLERİNDE 18 AYLIK ASKERLİĞİMİ VE
  İKİNCİSİ İSE 2001 İLE 2003 YILLARINDA OKUDUĞUM POLİS OKULUNU BORÇLANSAM BU İKİ BORÇLANACAĞIM DURUMLAR MAAŞLI EMEKLİLİĞİMİ GERİYE ÇEKERMİ.

  BİR DİĞER SORUMDA AYRICA 2 YIL ÖRGÜN YÜKSEKOKUL VE DİKEY GEÇİŞLE TAMAMLADIĞIM YANİ 3-4 TAMAMLAMIŞ OLDUĞUM FAKÜLTE ZAMANIMIDA BORÇLANABİLİRMİYİM.

  BİRDE ACİZANE ÖNERİM DEVLETİMİZE KAYNAK YARATMAK İÇİN BU ASKERLİK VE OKUL BORÇLANMALARINDA BİR ARA 2002 YILINDA YAPILAN (BİR MAHKEME KARARINA İSTİNADEN OLUŞAN OLUŞAN BOŞLUKTAN DOLAYIYDI AMA) CÜZİ BİR MEBLAĞLA BU BORÇLANMALAR YAPILMIŞTI. YİNE BÖYLE BİR ÇALIŞMA YAPILSA ÇÜNKÜ BU BORÇLANMALAR ZATEN ÇOĞU İNSANIN EMEKLİLİK YAŞINI ETKİLEMİYECEK BELLİ BİR TARİHE KADAR OLANLARI ETKİLEYECEK. DEVLETE EPEY BİR KAYNAK OLUR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.

  1. ESER SAĞLAM dedi ki:

   BU ARADA DOĞUM TARİHİM
   28/10/1977

 8. mustafa dedi ki:

  01/02/ 1966 doğumluyum..04/09/ 1991 sgk girişim..8262 prim gün sayım.. askerlk borclanması ne kadar yapmam lazımki 2018 şubat ayında emekli olayım .1986/ 1987 yıllarında 18 ay askerlik yaptım..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Mevcut durumda;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.11.1992 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dir.

   120 gün askerlik borçlanması yaparsanız emeklilik yaşınız 52 ye düşecektir.

 9. Hüseyin Kan dedi ki:

  Merhaba, Ocak 5 1973 doğumluyum, Siğorta başlangıç tarihim 19.09.1990 ve şuan 6366 günüm var. Normal şartlar emekli olma tarihim veya yaşım kaçtır ? Bu yaşı nasıl geriye çekebilirim yardımlarınızı bekliyorum..

 10. ŞAHİN dedi ki:

  83 doğumluyum. işe giriş tarihim olarak 04.10.1999 olarak görünüyor. Bu nedenle sanırım 60 yaşında emekli olacağım. işe giriş tarihim 08.09.1999 olsaydı sanırım 58 yaşında emekli olacaktım. 20 gün yüzünden 2 yaş kaçırıyorum. bunu düzeltmenin bir formülü var mı?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Şahin bey merhaba,

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1998 ile 08.09.1999 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 58 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5975’dür.
   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 09.09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken yaş 60 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 7000 dir.

   Maalesef mevcut kanunlarda bu durumu düzeltebilecek bir durum yok. Ancak askerliğiniz işe giriş tarihinden önce ise 2 ay kadar borçlanıp geriye çekebilirsiniz.

 11. Zeliha dedi ki:

  Merhabalar 15 10 1971 doğumluyum .ekim 1989 ES işe başladım.1 yıl 4 ay ücretsz izin kullandım.3 doğum yaptım.2000 yılında istifa ettim.2003 yılında SSK işe başladım.2005 yılındada ES tekrar çalıştım.ES SSK toplam 7500 gün.23 yıl 1 ay hizmet .Emeklilik için basvuru yaptım ara verdiğim için emeklilik yaşım 3 yıl daha varmış.Emeklilikte işe ilk başlama tarihi baz alınmıyor mu?2000 yılından sonra işe girdiğimden mi emeklilik yaşımı etkiledi .

 12. ümran Demirci dedi ki:

  SSK 620 GÜN
  EMEKLİ SANDIĞI 6600
  09.03.1971 doğumlu bayanım. 18.08.1993 yılında memur olarak işe başladım.31.10.1994 de ayrıldım.26.08.1998 e kadar çalışmadım boşluk var. 26.08.1998 de SSK lı olarak tekrar işe başladım.25.04.2000 e kadar SSK lı olarak çalıştım.26.04.2000 de memuriyete geçtim. Halen memur olarak çalışıyorum. FAKAT SORUMDA BELİRTTİĞİM GİBİ 1994 EKİM 31 İLE 1998 AĞUSTOS 26 ARASINDA BOŞLUK VAR TOPLAM 7220 GÜN PRİM OLUYOR NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM. BU DÖNEM DE DOĞUM OLAYI YOK.

 13. ümran Demirci dedi ki:

  merhaba 1993 ağustos 17 de memur olarak işe başladım. 1994 ekim 31 de işten ayrıldım.arada boşluk var çalışmadım. 1998 agustos 26 da tekrar ssk lı olarak işe başladım.2000 nisan 25 te memuriyete geçtim halen memur olarak çalışıyorum.1971 doğumlu bayanım. Aradaki boşluk ödenebilirmi ne zaman emekli olabilirim. teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Ümran Hanım merhaba,

   Boşluk günlerini geriye dönük borçlanıp ödeme şansınız yok. Ancak o dönemlerde doğum gerçekleşmiş ise her doğum için 2 yıl borçlanılabilir.

   SSK prim gün sayısını belirtirseniz emeklilik hesaplaması yapabiliriz.

  2. ümran Demirci dedi ki:

   SSK 620 GÜN
   EMEKLİ SANDIĞI 6600
   09.03.1971 doğumlu bayanım. 18.08.1993 yılında memur olarak işe başladım.31.10.1994 de ayrıldım.26.08.1998 e kadar çalışmadım boşluk var. 26.08.1998 de SSK lı olarak tekrar işe başladım.25.04.2000 e kadar SSK lı olarak çalıştım.26.04.2000 de memuriyete geçtim. Halen memur olarak çalışıyorum. FAKAT SORUMDA BELİRTTİĞİM GİBİ 1994 EKİM 31 İLE 1998 AĞUSTOS 26 ARASINDA BOŞLUK VAR TOPLAM 7220 GÜN PRİM OLUYOR NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM. BU DÖNEM DE DOĞUM OLAYI YOK.

 14. ümran demirci dedi ki:

  Merhaba 09.03.1971 doğumlu bayanım. 18.08.1993 yılında memur olarak işe başladım.31.10.1994 de ayrıldım.26.08.1998 e kadar çalışmadım boşluk var. 26.08.1998 de SSK lı olarak tekrar işe başladım.25.04.2000 e kadar SSK lı olarak çalıştım.26.04.2000 de memuriyete geçtim. Halen memur olarak çalışıyorum. Ne zaman emekli olabilirim. Teşekkürler

 15. Bülent dedi ki:

  Merhaba,

  Çıraklık meslek okulundan dolayı sigorta başlangıcım 1990
  ancak ilk prim yatırma tarihi 1998 gözüküyor ve sanırım bu baz alınıyor.
  1996 sonuna doğru askere gittim ve 1998 de döndüm.

  askerliği ödersem;
  prim yatma tarihim 1998 yerine 1996 ya çeker mi ve daha erken emekli olabilir miyim ?
  1976 doğumluyum.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1995 ile 23.05.1997 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 56 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5825’dir.

   İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1997 ile 23.11.1998 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 57 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5900’dir.

   Sonuç olarak askerliğinizi ödeyip sigorta başlangıç tarihinizi 23/05/1997 ye çekerseniz emekliliğinizi 1 sene geriye çekmiş olursunuz.

 16. safiye dedi ki:

  merhabalar benim 1986 yılında başlayan ve arada kesintilerle devam ederek en son 1995 yılında biten toplam752 günlük sigortam var ve 24/09/2002 tarihinden bu yana öğretmenim.15/09/1975 doğumluyum emekliliğime ne kadar kaldığını öğrenebilir miyim.şimdiden teşekkür ederim

 17. Ali zülfikar dedi ki:

  Merhaba 1974 dogumluyum sigorta baslangıcım 1992 ve toplam sigorta 1300 gun 2000 yılında memur oldum 22 kasım 2016 yılında memurluktan çıkarıldım . 18 ay askerligi borçlandım. Toplam hizmet sürem 25 yıl gözüküyor ve maaşsız emekliliği 2016 haziranında hakettim. Kaç yılında maaşlı emekli olabilirim. Emekli ikramiyemi sigorta hizmeti oldugundan dolayı alamıyormuşuz. Almak için ne yapmamız gerekir

 18. Fuat dedi ki:

  Mrb. 06.06.1980 doğumluyum.1999-2003 yılları arası kendi namıma devlet üniversite 4 yıllık fakülte bitirdim. 01.03.2004 tarihinde astsubay olarak tsk da çalışmaya başladım.14.09.2015 tarihinde astsubay başçavuş olarak istifa ettim.Şu an hiçbir iş te çalışmıyorum.sorum şöyle emekli olabilmem için hangi yaş ve şartları yapmam gerekiyor.tşk

 19. Yavuz Ocakçı dedi ki:

  Merhaba. Kasım 1970 doğumlu olup haziran 1994 almanyada sigorta başlangıcına sahip üç çocuklu Anne olan Hanımım ne zaman emekli olabilir ve ne kadar borçlanmış olur? teşekkürler ( ağustos 2016 da ssk giriş kaydı bulunmakta )

  1. SGK Merkezi dedi ki:

   hesaplama için kişinin sgk’ya başvuru yaparak Yurtdışı borçlanmasının yapılacağı gün hesabının yapılması gerekmektedir

 20. Yavuz Ocakçı dedi ki:

  Merhaba,
  Yavuz Ocakçı, ekim 1969 doğumlu 02.01.1990 almanyada iş başlangıcı olup,%50 iş Kaybına sahibim ( türkiyede lise yıllarında okulda sağ gözümü yitirdim). Buna ek olarak 1987 de türkiyede esnaflık yapìp yalnız vergi kaydım bulunmaktadır.askerlik görevimi gözümden dolayı çürük raporluyum. Ne zaman emekli olabilirim ve ne kadar ödemeliyim? Teşekkürler

  1. SGK Merkezi dedi ki:

   Almanya’da işe başladığınız için öncelikle yurt dışı borçlanması gereklidir. Başvuru için lütfen alo 170 SGK hattını arayınız

 21. ahmet dedi ki:

  23/03/1989 sgk tarihim var. 1996 yılına kadar 418 gün . 01/03/1997 yılından beri bağkur ödüyorum kaç yaşında emekli olurum sgk giriştarihimin bağkur emeklilik yaşına faydası olurmu olmazmı. doğum tarihim 14/03/1971

 22. gülay dedi ki:

  merhaba,
  17.05.1971 doğumluyum. halen sigortalı olarak çalışıyorum. ilk sigorta girişim sgk da 01.05.1993
  03.05.1995 ve 10.04.2001 tarihlerinde doğum yaptım.ve çocuklarım sağ. ikisinde de doğum yaptığım dönemler işten ayrılmıştım ve ilkinde 1 diğerinde 2 yıl çalışmadım.
  şu an prim günüm 5100 … eğer doğum borçlanması yapsam 49 olan emeklilik yaşımı düşürebilir miyim. eğer düşmezse doğum borçlanması yapmamın bana faydası (maaş artışı ) olur mu?

 23. Selvi dedi ki:

  Merhabalar1972 doğumluyum 1988 ilk ise giriş tarihim 3 aylık ssk calismanin ardından1992 yilinda evlendim 2 çocuk sahibi bir anne yim eşimin vefatından sonra 2006 yılında tekrar çalışma hayatına atıldım 9 yildir bir firmada bir fiil çalıştım bugün itibari ile küçülmeye gidilği için cikarildim benim sorum 20/03/1972 doğumluyum 4018 pirimim var 1.300 is gününe ihtiyacım var erken emekli olabilme şansım varmi nasıl bir yol izlemeliyim benim için çalışarakmi doğum borçlanması yaparakmi emekli olmam avantajlı teşekür ederim iyi çalışmalar dilerim

 24. gokhan dedi ki:

  6-6-1970 dogumluyum,ise baslama tarihi:16.05.1985 ssk dan hizmet gunum 6200 gundur,ayrica 1920 gunluk bagkur hizmetim vardir 14.basamaktan odenmistir.ssg+bagkur toplami 8200 gundur.hic bir kuruma borcum yoktur.son 2.5 yilim ssk dan burut 2.445tl olarak odenmistir digerleri asgari ucretten,bagkur ise 1920 gun 14.basamaktan odenmistir.sorum…
  1.Ne zaman emekli olurum
  2.Emekli olunaca bu gunun parasi kac para alirim
  tesekkurler….

 25. AYHAN İFLAZOĞLU dedi ki:

  İyi günler.7/1/1965 doğumluyum askerliğimi 1995/1997 yılları arasında (18)ay yaptım 5/10/1999 /5/1/2000 Yılları arası 3690 Gün BAĞ KUR.5/1/2000 Tarihinden devam eden SSK devam etmekte.1987/1994 yılları arasında yurt dışı günlerim var.Emekli olabilmem için neler yapmalıyım.aydınlatırsanır .TEŞEKÜRLER.

 26. mehmet erol ak dedi ki:

  14.11.1973 dogumluyum.30.08 .1991 tarihinde astsubay olarak goreve basladim.16.08 2014 tarihinde istifa ettim.bu sure icerisinde sinif okulunda gecen sure icin sgk yi mahkemeye verdim ve yurutmeyi durdurma karari aldim.sinif okulunda gecen surelerim 17.07.1990/30.08.1991 .sinif okulunda okurkende 06.02.1991 tarihindede kazai rust karari aldim.bu bilgiler isiginda emeklilik tarihimi hesaplayarak bildirirmisiniz saygilar

 27. Metin demirata dedi ki:

  Ben 1994.1998 yıl arasi çıraklık eğitim okuluna gitim bana çıraklık okulunda okuduğum o arada bana sağliktan yararlanmak için bana ssk ‘dan giriş numarası ve kart verdiler ama hiçbirim yatirmadim sadece sağliktan yararlandim 1998 den sora birim yatırmaya başladim ssk 1998 den giriş baz alıyor çıraklık okulunda bana vermiş oldukları giriş numarası geçerli değilmi geçerli olması için neyapmamlazim

 28. Türkan yıldız dedi ki:

  1968 temmuz doğmluyum 1988 sgk girişli olup aynı zamanda ekim 2011 bağkur başlangícım var doğum olayım yoktur hangı kurumdan nasıl emekli olabilirim

 29. satılmış güleroğlu dedi ki:

  25,11,1970 Doğumluyum1990-1991 yılları arasında 18 ay askerlik

  yaptım 05,10,1992 de sigorta başlangıcım şu an pirim günsayım 7520

  askerliğimi borçlandığımda sigorta başlangıç tarihini geri

  çekebilirmiyim .çekebilirsem başlangıç tarihi ne olur.

  TEŞEKKÜRLER.

 30. Alaattin Rüzgar dedi ki:

  1985 te maliyede kalfalık belgesi çıkardım.Benim o zaman katma deper vergisinin vergisi 1 lira kalmıştı.1986 eylül 3 te askere gittim. 1988 de asker döndüğümde daha önce kalan 1 lira 17 lira oldu ve o 17 lirayı yatırdım.1988 ve 1989 a maliye kaydın var.Rüzgar polat adına bir şirket açtık götürü vergi açtım.

 31. mehmet ŞAHAN dedi ki:

  doğuyılım 10-.10 . 1968 işe giriş tarihim 09 .14 .1987 hala çalışıyorum pirim gün sorunum yok 1988 de askere gittim askerdenönce siğortalıyım askerlik morçlanması yaparak yaşı çekebilirmiyim kaç yaşında emekli olabilirim teşekkürler

 32. Sefa tok dedi ki:

  Sigorta başlangıç sayesinde emeklilik yaşım düşermi.

 33. Sefa tok dedi ki:

  Milli Eğitim bakanlığı nda öğretmenim.

 34. Sefa tok dedi ki:

  Çok kıymetli yusuf bey.03.08.1968 doğumluyum. 03.08.1986 yılında ssk girişim var.yaklaşık olarak 3 ay prim yatmış. 16.9.1991 yılından beri öğretmenim.ne zaman emekli olabilirim. Saygılarımla. Sefa

 35. Hasan Hüseyin Bal dedi ki:

  Hüseyin Bal 10 03 2969 doğumluyum 02 07 1985 işe giriş yaptım ağır sanayi de çalışmaktayım.Askerlikten önce sigortalıyım nasıl erken emekli olabilirim.

 36. Ersin gümüş dedi ki:

  01.01.1975 dogumluyum sigorta başlangıcım 17.01.1994
  21.08.1995-21.02.1997 askerlik hizmetim 18 ay yaptım askerden sonra sigorta az bir sigorta tan sonra kendi işyerimden 01.10.2010 tarihi itibari ile bağkurluyum halen sigorta gün sayım 606 gün son 3.5 yıl sigortaya geçmem gerekirmi ne zaman emekli olurum.

 37. mustafa dedi ki:

  yaş ve hizmet süresi dolmuş olanlar ssk geriye dönük borçlanma yassı çalışması varmı varsa ne zaman çıkar

 38. sezgin özer dedi ki:

  Merhaba,
  Müsadenizle babam için bir sorum olacaktı
  Babam 01/02/1960 doğumlu ve sigorta başlangıcı 01/01/1979 tarihi.
  bugüne kadar yatan pirim gün sayısı 2327 gün.
  1500 gün Ürdünde
  400 gün Irak
  540 gün askerlik
  500 gün yaklaşık Arabistan
  dan yurtdışından borçlanma yaparak emekli olmak istiyor. tüm günler konsolosluktan resmi olarak alındı.
  Benim sorum su: bu geri kalan 2673 günü günlük 17.57 tl den öderse yaklaşık 48 bin tl yapıyor ödemesi gereken tutar. Yukarıdaki yazınızda bahsettiğiniz bigi bu borçlanma ile bu meblanın en azından yarısını falan maaşından keserek emekli olma imkanı var mıdır. Yada bize bir tavsiyeniz var mıdır. ödeme kolaylığı yada miktarı düşürebilmek için.
  Saygılarımla teşekkürler.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   BU konu hakkında detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattından yardım alabilirsiniz.

 39. AHMET GÜNAY dedi ki:

  19.02.1971 DOĞUMLUYUM, 01.07.1989 SSK GİRİŞİM VAR, SSK TOPLAMIM:46 GÜN.. 14.01.2008 TARİHİNDEN BUGÜNE TOPLAM 3077 GÜNLÜK BAĞKURLUYUM. ASKERLİĞİME YEDEK SUBAY OLARAK 15.04.1999 TARİHİNDE BAŞLADIM, (TOPLAM 360 GÜN)… ACABA BAĞKURDAN NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM, YA DA 4A YA GEÇSEM NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM… TEŞEKKÜR EDERİM….

 40. Refik koçak dedi ki:

  1968 dogumluyum .1993te sigorta başlangıcım var..askerligimi 1992 de bitirdim ve5360 gün pirimim var .askerligkoimi borçlanırsam nezaman emekli olurum.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Askerlik borçlanması ile emeklilik yaşınız 1 yıl geriye çekilir. 53 yaş ve5600 prim günü şartlarını sağladığınızda emekli olabilirsiniz.

 41. ibrahim dedi ki:

  bağkur giriş 1997 mayıs1 yaş 1975 1 ayın 18 2012 katar 2 yıldır sikortalıyım askerede 1995 196 arası yapdı 18 ay nezam ymekli olurum

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Askerlik borçlanması yaparsanız 55 yaş ve 5750 prim gününü tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

 42. erdinç dönmez dedi ki:

  Merhabalar 5.7.1968 doğumluyum 1988 de askere gittim 18 ay adkerlik yaptım siğortaya 02.02.1991 de girişim var 9000 günüm var askerlik ödersem nezaman emekli olurum Teşekkürler

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Askerliği ödemeniz halinde 51 yaşınızı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

 43. Hasan Karaoğlu dedi ki:

  merhabalar, babam 1960 doğumlu 19.03.1978 tarihli ssk başlangıcı var
  toplamda 4040 gün hizmeti var ayriyeten
  19.05.2002/ 30.06.2002 1 ay 1 gün
  25.10.2003/ 30.09.2008 4 yıl 11ay 5 gün
  bağkur hizmeti var yalnız bunlar mecburi sigortalı olarak gözüküyor ve de 4.293,55 TL borç görünüyor.
  Sorum ise bu bagkur borcunu yatırıp bağkurdaki hizmet sürelerini ssk ya aktarıp emekli olunabilirmi
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.İyi çalışmalar.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 44. ümit dedi ki:

  Merhaba 18kasim 1986 dogumluyum 23.09.2003 sigortaliyim askerden once sigortam vardir tum prim odeneklerim insaat sektorundendir3. Sinif agir iste yani dis cephede insaat sektorunde calismaktayim erken yas emeklilik bizim sektorde varmi madencilikde insaat sektoru gibi 3 sinif agir riskli gruptatir. Bize su an veya ilerleyen zamanda bi faydasi olurmu 15 ay askerlik yaptim borclanmasini odersem ne gibi faydasi olur

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 45. Murat TETİK dedi ki:

  16 sene 4 ay memuriyet askeri personel olarak görev yaptım istifa ettim 28.04.1967 doğumluyum 1989 memuriyet giriş ayrıca 8 ay kadar ssk pirim var nasıl ve nezaman emekli olabilirim.hizmet birleştirmesi nasıl ve nrzaman yapmalıyım teşekkürler.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Hizmet birleştirmesi sonrası emeklilik şartlarınız belirlenecektir. SGK müdürlüklerine giderek detaylı bilgi alabilirsiniz.

 46. metin guler dedi ki:

  1966 dogumluyum 1994 10 ayinda ise girdim ancak sigota baslangici 1997 de gostermisler 5050 primim v as r nezaman emekli olurum . Askerligmi odedim 18 ay . Dava acsam geriye donuk bu uc yili alabilirmiyim

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Geriye dönük bu 3 yıl için yapacak bir şey bulunmuyor. 57 yaşında ve 5900 prim günü ile emekli olabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 47. METIN dedi ki:

  SLM ISMIM METIN BEN 01,04,1961 DOGUMLUYUM İSE GİRİŞ TARİHİM 01,12,1998 PRİM ODEMEM 5975 PRMLERIMI ISTEEGE BAGLI ODEDIM SON 4 YILINIDA CALISARAK ODEDIM SKK DAN EMEKLI OLABILMEK ICIN ASKERLIK BORCLANMASI YAPABILIRMIYIM NE ZAMAN EMEKLI OLURUM SIMDIDEN COK TSK EDERIM

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   58 yaşınızı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz. Askerlik borçlanması sizin için faydalı olacaktır. Emeklilik yaşınızı düşürür.

 48. yılmaz yıldız dedi ki:

  15/06/1991 işe başlama tarihliyim.02/02/1966 doğumluyum.askerliği borçlandım 18 ay hepsini yatırdım. Ne zaman emekli olurum.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Emeklilik şartlarınız askerlik tarihinize göre değişiklik göstermektedir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 49. Mehmet EKİZ dedi ki:

  Ben 05/10/1968 dogumluyum 1989 ssk giriş yaptım 14 /06/2016 itibari kalbime pil takıldı zaten yaşı bekliyordum emekli olabilirmiyim yada emekli olmak için ne yapmalıyımyapmalıyım

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 50. metin guler dedi ki:

  01 10 1994 te ise girisim var ancak 1997 de giris sigotam var askerlgi borclandim 18 ay 5150 gunum var 18 09 1966 dogumluyum nezaman emekli olurum eken emeklilik var mi

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   56 ve 5825 prim günü şartlarını sağladığınızda emekli olabilirsiniz.

 51. fılız tunç dedi ki:

  1965 dogumluyum 01/03/1985 sigorta baslangıcım. pirim gunum 2981 olup sigorta olduktan sonra iki çocuğum var 3600 gun üzerinden ne zaman emekli olurumsimdide tesekkurler

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   60 yaşınızı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

 52. taner dedi ki:

  01-01-1991 sigorta başlangıcım var 19-01-1974 doğumluyum askerlik borçlanmasını ödemedim ve şu anda 7170 gün primim var yaş olarak geriye çekme ihtimalim varmı.şimdiden Teşekkürler.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Askerlik tarihiniz sigorta girişinden önce ise emeklilik yaşınızı geriye çekecektir.

 53. Cevat dedi ki:

  1965 doğumluyum.1987 mart ta askerliğimi 18 ay olarak yaptım.1990 mayıs ta S. Arabistana gittim.3,5 yıl çalıştım.1,10,1993 yılında ssk girişimvar 31,12,2002 yılından 2011 yılına kadar bağkur yatırdım.Bağkur kapsamında 2997 gün ,ssk kapsamında 1924 gün hizmetim var .Ne zaman ve ne şekilde emekli olabilirim.Teşekür ederim..

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Askerlik borçlanması ve yurt dışı borçlanması ile prim günlerinizi ve emeklilik şartlarınızı belirleyebilirsiniz. SGK müdürlüklerine başvurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.