• Emeklilik Yaşınızı Düşürün!

  Emekli Maaşı Sorgulama

  İnsanların en büyük hayallerinin başında emeklilik gelmektedir. İş hayatına başlarken hayalini kurup, bu yönde dikkatli adımlar atmaktayız. İlk işe girişte sigortamızın açılması, çalışırken sigortamızın yatıp yatmaması emekliliğimizi etkileyen temel faktörlerden bazılarıdır. Bu yüzden sigortamızın takibini yapmamızda fayda vardır ve artık bu tarz işlemleri internet üzerinden kolay bir şekilde yapabilmekteyiz. Emekli olabilmek için bazı şartları yerine getirmemiz gerekmektedir. Sigorta priminizin tam olması halinde emekli olabildiğiniz gibi yaştan da emekli olmaktasınız. Fakat bazı durumlar vardır ki bu durumlar ile birlikte emeklilik yaşınızı düşürebiliyorsunuz. Bizlerde bu yazımızda sizlere emeklilik yaşı ve hangi hallerde emeklilik yaşınızın düştüğü konusunda ayrıntılı bilgiler verdik. Bu bilgiler doğrultusunda emekliliğiniz ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

  Emeklilik Nedir ?

  Özellikle çalışamaz hale geldiğimiz zaman kimseye muhtaç olmadan hayatımızı devam ettirebilmemiz için kurulmuş olan bir sistemdir emeklilik. Türkiye’de SSK, Emekli Sandığı ve BAĞ-KUR’dan emekli olabilmemizi sağlayan Sosyal Güvenlik Kurumu bulunmaktadır. Bu kurum sigortalı işte çalıştığımız zaman primlerin ödenmesi ile veya sigorta primlerimizi kendimiz yatırdığımız zaman bizlere emekli olma hakkı kazandırmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olan bu üç farklı gruplardan emekli olma şartları, prim ödeme şekilleri farklılık göstermektedir. Her ne kadar bunlarda farklılık olsa da şartları sağlandığı zaman emekli olma hakkını her zaman vatandaşa sağlamaktadır. Emekli olmaya hak kazanan kişiye her ay düzenli olarak emekli maaşı verilmektedir. Bu maaş toplumun yaşayış standartlarına uygun olarak belirlenmektedir. Emekli olabilmek için ya sigorta süresi tamamlanmalı ya gereken primler ödenmeli ya da gerekli emeklilik yaşına ulaşmış olmanız gerekmektedir.

  emeklilik yaşı hesaplama

  Emeklilik Yaşı Nedir ?

  Emeklilik yaşı Türkiye’de emekli olabilmek için belirlenmiş olan kriterlerden sadece birisidir. SSK’lı olan kişilerde 8 Eylül 1999 yılına kadar sigorta başlangıcı yapılmış kişiler ile 8 Eylül 1999 yılı sonrasında sigortası başlatılan kişiler arasında emeklilik yaşı farklılık göstermektedir. Bu farklılık cinsiyete göre de değişiklik meydana getirmektedir.

  8 Eylül 1999 yılına kadar işe girmiş olanların emekli olabilmesi için iki durum söz konusudur. Bunların ilki sigortalılık süresi kadınlarda 20 yıl, erkeklerde 25 yıl olmak zorundadır. Sonrasında değişen yasalar ile birlikte 8 Eylül 1999 yılından sonra işe girecek olan kişilerde emeklilik yaşlarında değişiklik yapılmıştır. Önceleri kadınlarda emeklilik yaşı 38 iken bu yasa değişikliği ile 58, erkeklerin emeklilik yaşı ise 43’den 60’a çıkarılmıştır. Aynı zamanda SSK’lı olarak çalışan kişilerinde 7000 günlük sigorta prim gün sayısını doldurması gerektiği bu yasada belirtilmiştir. Memurlar ve BAĞ-KUR’lular içinde benzer şekilde yaş sınırı bu yasa ile getirilmiştir. Yani siz emeklilik prim gün sayısını doldurduğunuz halde yaştan dolayı emekli olamama gibi bir durum söz konusudur. Ancak bu durum yeni yasa ile değişikliğe gidilerek yaştan emekli olmaya hak kazanmış olmasanız bile sigorta prim gün saysını doldurduğunuz takdirde emekli maaşınızdan belirli kesinti yapılarak erken emekli olabiliyorsunuz.

  Cinsiyetiniz Bay Bayan
  Doğum Tarihiniz
  Hizmete Başlama Tarihiniz
  SSK Prim Ödeme Gün Sayınız

  Emeklilik Yaşı Hangi Durumlarda Düşmektedir ?

  Sosyal Güvenlik Kurumu’nun belirlemiş olduğu ve çıkan torba yasası ile  bazı durumlarda emeklilik yaşında düşüşler görülmektedir. Dilerseniz ilk olarak bu durumların neler olduğundan bahsedelim.

  1. Bu yeni yasa, çalışan anneler, gurbetçiler, borçlu BAĞKUR’lular ve madencilerin emeklilik yaşının düşürülmesi  imkanı sağlamaktadır.
  2. SSK’ kadınlara sağlanmış olan doğum borçlanması ile erken emeklilik bu yasa ile daha kapsamlı bir hale gelmiştir. BAĞ-KUR’lu ve memur kadınlarda dahil olmak üzere doğum borçlanması ile birlikte emeklilik yaşı düşürülebilmektedir. Eskiden bu şekilde doğum borçlanması yaptırabilmek için 2 çocuğunuzun olması yeterliydi fakat yapılan değişiklikle bu durum ancak 3 çocuk sahibi olan anneler için geçerli olmaya başlamıştır.
  3. Emeklilik yaşını düşüren bir diğer faktör ise BAĞ-KUR yapılandırmasının yapılmasıdır. Borcunu yapılandıran BAĞ-KUR’lu kişiler bu şekilde borcunu tamamlıyorsa emeklilik yaşı düşmekte ve emekli olmaya hak kazanmaktadırlar.
  4. Bazı işler Türkiye’de ağır şartlar altında gerçekleştirilmektedir, madencilikte bu işlerden birisi olup kişilerin erken yıpranmasına sebebiyet vermektedir. Bu nedenle bu işlerde çalışan insanların emeklilik yaşları 50’ye düşürülmektedir.
  5. Mavi kartlılar olarak bilinen gurbetçilerde borçlanma sistemi ile emeklilik yaşı düşürülmektedir.
  6. Gurbetçiler gibi erkekler askerlik borçlanması ile emeklilik yaşların düşüş sağlayabilirler.

  Yukarıda saymış olduğumuz durumlardan en önemlileri olan askerlik, doğum ve yurtdışı borçlanması ile emeklilik yaşının nasıl düşürüldüğünü ayrıntılı olarak ele alalım;

  Askerlik Borçlanması İle Emeklilik Yaşının Düşürülmesi;

  Sosyal Güvenlik Kurumu askerlik yapan erkeklere, askerlik yaptıkları süreyi borçlandırarak emeklilik yaşından düşürülmesine imkan vermektedir. Askerlik borçlanmasını yaptırabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurmanız gerekmektedir. Yapmış olduğunuz bu borçlandırma nedeni ile emekli olduğunuz zaman bu borç bitene kadar emekli maaşınızı eksik alırsınız. Ayrıca askerlik süresinin ister dileğiniz kısmını ister tamamını bu şekilde borçlanmasını yapabilirsiniz. Belirlemiş olduğunuz süre emeklilik yaşınızdan düşürüldüğünü unutmayınız.

  Doğum Borçlanması İle Emeklilik Yaşının Düşürülmesi;

  Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sigortalı annelere doğum borçlanması yaparak emeklilik yaşının düşürülmesi imkanı sağlanmaktadır. Ancak bunu için bazı şartlar vardır bunlardan ilki sınırı iki doğum olmak üzere doğumun olduğu tarihten itibaren geçen en fazla iki yıllık süreleri vardır. Ayrıca bu süre boyunca onların adına herhangi bir sigorta primi ödenmemesi gerekmektedir ve son olarak da doğumu gerçekleşen çocukların yaşıyor olması şartı vardır. Burada unutulmaması gereken nokta bu durumdan yararlanabilmek için 3 çocuk sahibi olmak gerekmektedir. Doğum borçlanması ile kadınlar emeklilik yaşlarından 6 yıl kazanmaktadırlar.

  Yurtdışı Borçlanması İle Emeklilik Yaşının Düşürülmesi;

  Yurtdışında çalışan kişilere yurtdışı borçlanması ile emeklilik yaşının düşürülmesi imkanı sağlanmaktadır. Mavi kart verilen gurbetçiler bundan kolaylıkla yararlanmaktadır. Mavi kart nedir diyorsanız eğer, mavi kart bulundukları ülkenin vatandaşlığına geçebilmesi için insanlara vatandaşlıktan çıkma hakkının izinli olarak verilmesidir. Bu kişiler yurtdışında çalıştıkları süreyi Sosyal Güvenlik Kurumu’na borçlandıklarında emeklilik yaşlarında düşme söz konusudur. Yurtdışı borçlanmasından yararlanabilmek için Türk vatandaşı olmanız veya mavi kartınızın olması, yurtdışında bir süre ikamet etmeniz ve bulunduğunuz bu sürede çalıştığınız yerlerin ve sürelerinin belirtildiği belgenin olması gerekmektedir. Ayrıca bu imkandan yararlanabilmek yazılı bir şekilde Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurmanız gerekmektedir.

  Yukarıda da vermiş olduğumuz bilgilere göre bu şartlar doğrultusunda emeklilik yaşınızın düşürülmesi söz konusudur. Bu durumlardan herhangi birisine sahipseniz gerekli başvurunuzu yaparak emeklilik yaşınızı düşürebilirsiniz. Böylelikle normalden daha kısa bir sürede emekli olabilir ve maaşınızı alabilirsiniz. Fakat yeniden belirtmemiz gerekirse borçlanma şeklinde emeklilik yaşınız düşüyorsa bu borç bitene kadar emekli maaşınızı az alırsınız.

  tıkla sorunu sor

  Emeklilik Yaşınızı Düşürün! İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. hasan Cavlak dedi ki:

   18.02.1972 dogum tarihi. Sigorta başlangıç 11.06.1987 askerlik 1992/93 15 ay yaptım. Askerlik borçlanması nasil olursa yapılabilir. Kronik karaciğer rahatsızlığı malullük sayiliyormu.tesekkurler. hasan Cavlak

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Malulluk için %60 rapor olması gerekir. Askerlik borçlanması prim gününüzü arttırmada yararlı olacaktır.

  2. sedat özkır dedi ki:

   25.9.1966 doğumluyum.sgk giriş 15.11.1990 .15.5.2008e kadar bu tarihtende 12.4.2015 tarihine kadarda bağkurdaydım,ama 12 aydır tekrar siğortalıyım.5850 gün sgk..2370 gün bağkur günüm var ne zaman emekli olabilirim teşekkürler…

  3. Halis Çetin dedi ki:

   24,03,1968 doğumluyum
   16,02,1987 yılında ilk okul sigorta başlangıcım var.
   17,11,1992 sigortalı işe başladım.
   7180 gün primin var halen çalışmaktayım.

   Askerliğimi 1989-1991 yılları arasında yaptım askerlik öncesi sigortam yok.

   Bu şartlarda ne zaman emekli olabilirim veya daha erken emeklilik için ne yapabilirim.

   Teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    1987 yılındaki sigorta girişiniz E-Devlette görünüyorsa 50 yaşını tamamladığınızda emekli olabilirsiniz. Eğer 1992 yılı gözüküyorsa 53 yaşınızı tamamladığınızda emekliliğe hak kazanırsınız. Askerlik borçlanması ancak 1992 yılı sigorta başlangıcınız geçerliyse işe yarayacaktır.

    1. tarkan pekin dedi ki:

     bende aynı şartlardayım 18 ay askerlik borçlanmasında emeklilik yaşı 53 den kaç olur 1 ay bile borçlansak aynı süre düşermi.

   2. Feti dedi ki:

    Efendim ben 20 10 1970 doğumluyum ise giriş tarihim 1-1-1985 pirim günüm 9840 askere 1990 yılında gittim 18 ay yaptim askerlik borçlanması yapabilirmiyim nezaman emekli olurum

    1. Yusuf Karataş dedi ki:

     Askerlik borçlanmasının size bir faydası olmaz. Prim günleriniz zaten dolmuştur. 48 yaşınızı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

   3. aziz dedi ki:

    02 08 1993 ssk girişim var ayrıca 1985 yılından itibaren koy-koop uyeliğim ve süt satışım mevcut ispat ettiğim takdirde bag kur başlangıcı olurmu başlangıcı one alırmı

    1. Yusuf Karataş dedi ki:

     İspatlarsanız o tarihte bağ-kur sayılabilir. SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

   4. Halis Çetin dedi ki:

    Bilginiz için çok teşekkür ederim,
    E- devlette, sigorta başlangıcım 16,02,1987 yılı okul sigorta tarihim görünmekte.

  4. Mustafa dedi ki:

   SSK da geriye dönük borçlanma yani toplu ödeme mümkün mü 5 yıl SSK mi odeyemedim bunu toplu odeyebilir miyim. Mümkün değilse bunun için bi af çıkması mümkün mü.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Geriye dönük ödeme mümkün değildir. Bununla ilgili bir çalışma bulunuyor ancak henüz kesinleşmiş bir karar yok.

    1. Mustafa dedi ki:

     Peki hocam mahkemeye başvursak kazanma şansımız var mı.

     1. hasan tekoğul dedi ki:

      30 07 1968 dogum tarihi ssk başlangıc 14 04 1986 şuanki pirim toplamı 6800 gün nezaman emekli olurum.

      1. Yusuf Karataş dedi ki:

       49 yaşınızı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

  5. hayrettin dursun dedi ki:

   04.04.1967 doğumluyum 23.08 1989.sigorta başlangıcım 08.08.2006. dan 04.02.2014 yılları arasında yeraltı maden ocağında çalıştım yeraltından 2339 günümvar toplamdaysa şu an 4100 günüm var askerliğimi 1987 tarihinde yaptım askerlik borçlanması yapsam ne zaman emekli olurum devlet 2339 güne ne kadar fazla gün verir

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Askerlik borçlanması iel 50 yaşında ve 5375 prim günü şartlarında emekli olabilirsiniz. Diğer sorunuz hakkında detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  6. hasan özdemir dedi ki:

   Merhaba sigorta başlangıcım 1999, askerliğe gidişim ise 1996, askerliği borçlanırsam sigorta başlangıcım hangisi olur

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Borçlandığınız süre kadar sigorta başlangıcınız geriye çekilmektedir.

  7. gürka güder dedi ki:

   1961dogumlu işe giriş 1-5-1997 teristarihi1984 20 ay askerli pirimim 6389 nezaman emekli olurum 3600emeli nasıl olurum metal işde yıpranma payı varmi kaynakcılık gibi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Askerlik borçlanması yaparak 55 yaşınızı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

  8. Erkut dedi ki:

   17 yıl bağkur primi ödedim,sora bağkurdan çıkışyapıp ssk ya geçtim. sorum şu 3.5 yıl sigora pirimi ödersem sigortadan emekli olabilirmiyim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet emeklilik şartlarını sağladığınızda sigortadan emekli olabilirsiniz.

  9. orhan akın dedi ki:

   ben 1967 doğumluyum ama 1971 doğmlu olarak yazılmışım 1978-79 da ilk okulu bitirdim 1986-87de liseyi bitirdimikiyıl takılarak 11.ay 1987de sigortalı olarak işe başladım nisan 1988de yaşımı büyüttüm1969 1. ay yaptım 1989 mayısda askere gittim haln bir fiil sigortalı olarak çalışıyorum ayrıca askerliğide ödedim toplam sigortalılık sürem 29 yıl 7 ay ne zaman emekli olabilirim teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    50 yaşınızı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz. Hizmet birleştirmesi yapmışsanız SGK müdürlüklerinde detaylı bilgi alabilirsiniz.

  10. kadir yılmaz dedi ki:

   slm benim 5600 günüm var 1990 girişim var askerliğimi yatırdım 1988 de askere gittim 1989 agısdosta agısdot da geldim işi bırakalı 8 yıl oldu hala beklemekdeyim nezaman olurum ben emekli

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    51 yaşında emekli olabilirsiniz.

  11. Şenol ordu dedi ki:

   01.03.1966 doğumluyum.sgk girişi 1.10.1992 30 gün olmak üzere daha sonra 1.10.1994’te tarım bağkura giriş yaptım,taki 7.7.2011’re kadar,aynı tarihte sgk ye giriş yaptım.Halen çalışıyorum şu an sgk 1594 var.Askerliğimi 86-87 arası 18 ay olarak yaptım.Askerlğimin ne kadarını ödersem,kaç yaşında emekli olabilirim teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Askerlik borçlanması ile ödediğiniz ay kadar sigorta başlangıcınız geriye çekilecektir.

    1. Murat KEÇİ dedi ki:

     Babam 1960 doğumlu 2002 de tarım bağkuru ödemeye başladı kesintisiz ödedi. 1995-1996 yıllarında hayvan bakıp süt satmış fakat faturaları kayıp. Emeklilik yaşını geri çekebilmemiz için nasıl bir yol izlememiz gerekiyor?

     1. Yusuf Karataş dedi ki:

      Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  12. Mahmut Dağlı . dedi ki:

   1972, doğum luyum. 1987, mesleki eğitim çalışmalarına stajer sigorta. Girişim yapıldı. 3, yıl. .Ama 1998, de isteğe bağlı Bağkur yatirdim. 3, ay. 2005, den bu yana ssk olarak çalışıyorum. Sigorta numara kayıt. 1987, mi. Sayılır. Yoksa pirim odemem.1998, mi sayılır. Şu anda sigortalı olarak devam ediyorum. Pirim 4000, oldu. Teşekkürler. .

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devletten sigorta giriş tarihiniz geçerlidir.

  13. yüksel özçakır dedi ki:

   Pirimlerimin tamamı ssk ne zaman emekli olabilirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigorta giriş tarihinizi, prim sayınızı ve yaşınızı paylaşırsanız emeklilik tarihinizi hesaplayabiliriz.

    1. Basri solak dedi ki:

     16.10.1969, doğumluyum. 1987 yılından 5 aylık sigorta başlangıcı var, 1992 de 19 ay askerlik hizmetini bitirip borçlanmasını yaptım. 1996 yılında emekli sandığına bağlı olarak devlet memuru oldum.halen çalışmaktayım.ne zaman emekli olabilirim.

     1. Yusuf Karataş dedi ki:

      Hizmet birleştirmesi için kurumunuza başvurabilirsiniz. Memuriyette toplam 25 yıllık hizmet süresi sonrası emekli olabilirsiniz. Kurumunuzdan emeklilik tarihi hakkında bilgi alabilirsiniz.

   2. Yüksel Özçakır dedi ki:

    10 08 1968 dogumluyum 1988 mart ayinda asker oldum 18 ay askerlik yaptiktan sonra 18 10 1989 tarihinde sigortali olarak calismaya basladim halen calismaktayim prim gunum 9500 gunu buldu erken emeklilik icin ne yapilabilir tesekkur ederim

  14. ekrem yeşil dedi ki:

   merhaba
   17 11 1970 dogumlu, ssk gırıs 17.7.1987 ve toplam gun sayım 7100 gundur. ne zaman emekli olurum bır acıklarsanız sevınırım tesekkur ederım..
   ekrem yeşil

   1. selime kola dedi ki:

    İyi akşamlar bir kuruluşta part taym kısmı istihdam la çalışmaktayım sözleşme de her gün 5 saat yazmakta ,fakat hafta sonları genellikle çalışmaktayım ve hafta içi bir gün de 8 saat çalışmaktayım ve ay sonunda 15 gün sigorta ödenmektedir, Bunda bir haksızlık yok mu sigorta primi bu durumda kaç gün olmalıdır ? Hafta sonu çalıştığım günlerin mesaisini alıyorum ama prim olarak yansımıyor ,

    1. Yusuf Karataş dedi ki:

     Part time çalışma da yarım sigorta işliyor.

  15. Nurcan Geles dedi ki:

   Merhaba. Ben 1 yil sonra gunum doluyor ve pirim gunumde 2 ay sonra. Budyrumda tek cocuk dogum birclanmasi yaparsam ne oderim emeklilik tarihim one cekilir mi. Tesekkurler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hesaplama için SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  16. murat izmirlioğlu dedi ki:

   25.03.1975 doğumluyum 1992 yılında ssk girişim
   var 18 ay askerlik yaptım 4500 günüm var nezaman emekli olurum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    53 yaş ve 5600 prim günü şartlarını sağladığınızda emekli olabilirsiniz. Askerliğiniz sigorta giriş tarihinden önce ise emeklilik yaşınız geriye çekilecektir.

  17. suat meral dedi ki:

   5 1 1969 doğum 7 .7.93 te.35 gün SSK.3.1.95 denberi bagkurluyum 21 yil 5ay 7150 gün 5ay 19 gün askerliğe 2008 de ödedim ne zaman emekli olurum teşsekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    25 yıllık hizmet süresi sonunda emeklilik şartlarını sağladığınızda emekli olabilirsiniz. 54 yaş şartını sağlamanız gerekiyor.

  18. Cevdet dedi ki:

   Selam
   26.5.1972 doğumluyum 1992 sigorta girisi (1053) prim günüm bulunmakta olup 2000 yılından beride memur olarak çalışmakta olup, askerlik borçlanması yapmış durumdayım.
   Ne zaman emekli şartları nı sağlamış olurum.
   Teşekkür ler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirmesi yapabilirsiniz. Bağlı bulunduğunuz kurum ile görüşüp emeklilik şartlarınız hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

  19. şeref yılmaz dedi ki:

   merhabalar. lisede staj yapanların stajı sigortadan sayıldı. Ancak benim stajım sadece üniversitede okuduğum yuldan var. ben bu staj gününü e devletten göremiyorum. sigorta başlangıcı için sadece lise stajımı geçerli.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Stajın sigortaya sayılması konusunda belirsizlikler bulunmaktadır. Bu durum ileri bir zamanda gerçekleşebilir. Sayılan primlerde başka bir durum olabilir.

  20. Gökhan DABAKOĞLU dedi ki:

   Eşim SSK lı 30 mayıs 2016 itibariyle işten ayrılacak bundan sonra isteğe bağlı olarak devam ederse ne zaman emekli olabilir DOĞUM TARİHİ 26 ocak 1973 SSK İŞE GİRİŞ 22 EKİM 1999 PRİM GÜNÜ ( 30 Mayıs 2016 ) 2265 TEŞEKKÜRLER

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    58 yaş ve 7000 prim günü şartını sağlaması gerekmektedir.

  21. hediye dedi ki:

   merhaba
   3600 gün doldurlarak emekli olmak istiyorum
   sigorta girişim 01.03.1987,doğum tarihim 10.07.1966,ödediğim pirim 3517 .kaç yaşında emekli olabilirim ,ne kadar daha beklemeliyim,ne kadar pirim ödemeliyim,teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    3600 prim gününü tamamladıktan sonra 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

  22. Yasar dedi ki:

   Slm lar annem 15/02/1951 dogumlu 1983 yili mayis ayindan 1993 yili agustos ayina kadar isveren bagkuru odemis daha sonra dukkani kapatmis odeyemedigi icinde bagkurunu kapattirmis ne durumda emekli olur?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    20 yıllık hizmet süresini tamamlarsa emekli olabilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  23. izzet çetiner dedi ki:

   merhaba ben 1981 dogumluyum sigota girisim 01.10.1998 meslek lisesinden stajer olarak basladı 2001 yılında askere gittim 2004 yılından bu yana ssk lıprimim 4400 olrak calısmaktayım askerligi borclanarak ne zaman emekli olabilirim miyim Daha kaç gün primim olması gerekir

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Askerliği borçlanmanın emeklilik yaşınıza bir etkisi olmuyor. 7000 prim günü ve 60 yaş şartını sağlamanız gerekir.

  24. Recep dedi ki:

   19,09,1990 stajer girişim olup mamullük yoktur, sadece sağlık yatırılmıştır. 10.06.1991 tarihinde ise malulük yatırılmaya başlamıştır, giriş hangi tarih olarak kabul ediliyor, stajerliği borçlanabiliyormuyum.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devletten kontrol edebilirsiniz. İşe giriş tarihi kısmında yazan tarih geçerlidir.

    1. Recep dedi ki:

     29/03/1969 dogumlu yum sigota baslangicim 9/01/1986 yili sigirta baslangic tarihim ne zaman emekli olurum

  25. deniz savaş dedi ki:

   ben 27.05.1972 doğumluyum.bayanım.01.08.1988 ssk girişliyim. hem 4a hem 4b hemde 4c sigortalılıklarım var. 2013 yılı ekim ayından beri de 4c li olarak çalışıyorum. 4c den emekli olmak istiyorum. kaç yaşında emekli olabilirim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirmesi için SGK müdürlüklerine başvurmalısınız. Müdürlüklerde emeklilik şartlarınız hakkında detaylı bilgi verilecektir.

  26. adem semerci dedi ki:

   merhaba 1967 doğumluyum 20.01.1989 da sigorta girişim 03.03.1987 askerlik başlangıcı askerlik borçlanmasını ödedim prim günüm 7000 gün 2006-2012 yıllarında bulgaristanda çalıştım erken emeklilikden faydalana biliyormuyum ne zaman emekli olabilirim teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Askerlik borçlanması yaparak emeklilik yaşınızı geriye çekebilirsiniz. Askerlik borçlanması ile 2017 de emekli olabilirsiniz.

  27. Gülhan akar dedi ki:

   slm 01 11 1985 yılı sigorta başlangıcım var şu ana kadar 3917 gün pirim ödemişliğim var 1997 yılında 1971 olan yanlış doğum tarihimi 1969 olarak mahkeme kararı ile değiştirdim bu durumda hangi yaşımdan emekli olacam

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    42 yaşınızı ve 5075 prim gününü tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

  28. Bülent dedi ki:

   19_11_1968 doğumluyum e devlette ilk işe giriş tarihi 1988 olarak gözüküyor ancak ilk pirim 1993 te yatmış emeklilikte hangi tarih kabul edilir?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  29. Hakan Salihoğlu dedi ki:

   1.1.1991 işe giriş dogum tarihim 1.1 1973 günlerim doldu 52 yaşı beklemem gerek mesleğim gereği ayakta çalışmam gerekli ama iki dizim menisküs ayaklarım varisli ayrica bel fıtığı var sağlik sorunlarindan emekli olabilmem için ne yapmam gerekli.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  30. hakan BALTA dedi ki:

   Merhaba,
   3 ekim 1999 ssk girişim var. 2000 de askere gittim şimdi 2ay askerlik borçlanması yapsam sigorta girişim 3 agustos 1999 olarak mı hesaplanır.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hayır askerliğinizi, sigorta girişinizden sonra yaptığınız için askerlik borçlanması yapmanız sigorta başlangıç tarihinizi değiştirmiyor.

  31. yaşar dağ dedi ki:

   1973 doğumluyum. 01.01.1998 giriş. 2300 prim var. 3 çocuğum var. Sadece son çocuğum SSK lı olduktan sonra doğdu. Halen sigortalı çalışıyorum. Doğum borçlanması yapabilir miyim? Emeklilik yaşımı düşürme yolu var mıdır? Teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Son çocuk için doğum borçlanması yapabilirsiniz. Ancak doğum borçlanması emeklilik yaşınızı etkilemez.

  32. İnan dedi ki:

   Merhaba,
   1980 doğumluyum işe başlayış tarihim 1996 normal şartlarda 2036 yılında emekli olacağım fakat yurtdışında 12 yıl çalışmışlığımı saydırmadım eğer borçlanırsam yeni emeklilik emeklilik yaşım ne olur?
   Teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yeni emeklilik durumunuz için yurt dışı borçlanması yapmalısınız. SGK müdürlüklerinden emeklilik şartlarınız ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

  33. celil karlıdağ dedi ki:

   01/10/1993 sigorta başlangıç tarihi staj dönemi 89 sayılmıyormuş diyorlar sigorta askerden önce şu an 7040 gün var nezaman emekli olurum 10/01/1072 doğumluyum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    54 yaş ve 5675 prim günü şartını sağlamanız gerekir.

  34. Sebahat fazlığolu dedi ki:

   1961 doğumlu olup ilk sigorta gibi.işim 2001. 4 Ekim 12 yılkı sigortam var nezaman emekli olurum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    58 yaş ve 7000 prim günü şartlarını sağlamanız gerekir.

   2. Sebahat fazlıoğlu dedi ki:

    Teşekkürler Pirim borclanması nasıl olur, 3 yıl sonra 58 yaş olucam ama 58 yaşında 7000 pirim günümde dolmuyor 2012 den beri ssk pirim ödenmiyor işsiz olduğum için bu durumda borçlanma olurmu 58 yaşında emekli olabilmem için

    1. Yusuf Karataş dedi ki:

     Sigorta başlangıç tarihinizi paylaşırsanız emeklilik tarihiniz hakkında bilgi verebiliriz.

  35. Kamil Atakul dedi ki:

   Merhabalar
   3.8.1966 doğumlu, ssk girişim 1.9.1989, toplam günüm 5683 dür.
   Ne zaman emekli olabilirim?
   Kamil Atakul

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    51 yaşınızı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

  36. Erol Doğrar dedi ki:

   E Devlet’te gözüken sigorta başlangıç tarihi aynı anda staj başlama tarihi 01 04 1985
   İlk sigortalı çalışmaya başlama tarihi 15 02 1988
   Toplam prim günü sayısı 7909 gün
   Şu an benim her şeyim tamamlanmış yaş beklemekteyim dikkate alınacak tarih 1985 ise 48 yaşında,1988 ise 50 yaşında maaş almaya hak kazanıyorum grev nedeni ile 43 gündür çalışmıyorum benim yaşı geriye çekmek adına yapabileceğim bir şey varmıdır saygılarımla.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigorta başlangıç tarihi öncesi askerlik yapmışsanız, askerlik borçlanması ile yaşınızı geriye çekebilirsiniz.

  37. yüksel dedi ki:

   16/12/1987 girişim var ne zaman emekli olabilirim?
   askerlik borçlanmadım.
   1990 şubat askerlik başlangıcı
   18 ay

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    50 yaş ve 5375 prim günü şartlarını sağladığınızda emekli olabilirsiniz. Askerlik borçlanması ile prim günlerinizi arttırabilirsiniz. Ancak emeklilik yaşınızı etkilemeyecek.

  38. gökhan özdemir dedi ki:

   merhaba 07,06,1969 doğumluyum 08,12,1992 sgk girişim var 8930 gün pirimim yatırıldı askerliğimi 539 gün olarak yatırdım. (89-91 yılı arsı yaptım askerliğimi) nezaman

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Askerlik borçlanması ile 53 yaş ve 5600 prim günü şartları ile emekli olabilirsiniz.

  39. Mahmut tekin dedi ki:

   Merhabalar
   01.12.1971 doğumluyum
   01.12.1992 tarihinde sigorta girişim var 21 gün yatmış
   22.11.1994 yılında askerliğimi yaptım 550 gün olarak
   19.09.1997 yılında memur oldum ve halen memur olarak çalışıyorum
   Memur olduktan sonra askerliğimi borçlanıp ödedim
   Acaba kaç yaşında ve hangi yılda emekli olabilirim. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. Saygılar

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    25 yıllık hizmet sürenizden borçlandığınız süreyi düşebilirsiniz.

  40. Zehra Çatak Kaydul dedi ki:

   Merhaba
   İsmim;Zehra Çatak, 20/06/1968 doğumluyum
   İlk işe giriş tarihim :19/09/1989
   İşten çıkış tarihim: 25/12/2013
   Sgk ‘dan almış olduğum resmi yazıda 46 yaş 5375 gün şartıyla emekli olacağım bildirildi,bu şartı yerine getirmeye yaklaşık 8 ay gbi bir sürem
   Kalmışken evlilik sebebiyle şu an İsviçre de ikamet ediyorum,ve Ekim -2015 ten beri günlük değişen oranlarda 2-4 saat arası kısa saatlik işte çalışıyorum.Bu halimle,yani kısa saatli çalışarak
   Türkiye’de yurtdışı borçlanması yaparak emekli olabilirmiyim? Bunun için ne yapmam lazım?ne kadar ödeyeceğim? Emekliliğim İsviçre de kısa da olsa çalışmama engel yada cezai bir duruma sebep olur mu? Yıllardır çalıştığım ülkemden artık Emekliliğimi almak istiyorum, ne yapmam lazım? Beni bilgilendirir seniz çok memnun olurum..
   Saygılarımla, iyi çalışmalar diliyorum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yurt dışı borçlanması yaparak emekli olabilirsiniz. Konsolosluğa başvurabilirsiniz. İsviçre de çalışmanıza bir engel bulunmuyor.

  41. Müjdat ŞAYKA dedi ki:

   1970 doğumluyum 24/08/1992 sigorta girişim var bu tarihtenitibaren 4601 gün sigortam ödendi daha sonra 2176 gün bağkur ödendi askerliği sigorta girişinden önce yaptım Ne zaman emekli olabilirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    53 yaş ve 5600 prim günü şartlarını sağlamanız gerekir. Hizmet birleştirmesi yapabilirsiniz. Askerlik borçlanması yaparsanız emeklilik şartlarınız 52 yaş ve 5525 prim günü olarak değişecektir.

  42. gökhan özdemir dedi ki:

   merhaba yusuf bey 07,06,1969 doğumluyum 08,12,1992 sgk girişim var 8930 gün pirimim yatırıldı askerliğimi 539 gün olarak yatırdım. (89-91 yılı arsı yaptım askerliğimi) nezaman emekli olabilirim.teşekür ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Askerliği saydırırsanız 53 yaşını tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

  43. ali dedi ki:

   2000 ocak işe başlangıç tarihim. sonrasında 6 ay askerliğim var. eğer bu askerliği emeklilik başlangıç tarihimin başlangıcına koyarsam eylül 1999 öncesi işe başlamış sayılır 25 senede emekli olurum. Bu mümkün müdür? Birde bir ara sigortam çift yattı. özelde çalışırken ayrı sigortam, hafta sonları ve akşamları halkeğitimden yaptığım usta öğreticilik dolayısı ile ayrı sigortam yattı. bu bir işe yarar mı acaba?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Askerliği borçlanmanın size büyük bir faydası olacaktır. Yaptığınız usta öğreticilik sigortalarını E-Devletten kontrol edebilirsiniz. Normal sigorta primlerinize eklenmiş olması gerekir.

  44. arzu batir dedi ki:

   4300 prim günüm var sigorta girişim 1990 bana emekli olursun boşuna prim ödeme dediler simdi ne yapayım bilmiyorum beni bu konuda aydınlatır mısınız yaşım 45

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    En az 5375 prim günü şartını sağlamanız gerekir. Yaş şartını prim tamamlanana sağlamaktasınız. Prim şartını sağladığınızda emekli olabilirsiniz.

  45. Sefer demir dedi ki:

   Merhaba 54 yaşındayım emekliliğimi yaş olarak doldurdum emekliliği hakediyorum yalnız ssk pirimim yetmiyor 2002 öncesi 14 yıl esnaf hayatım oldu vergi mükellefiydim ama hiç bağkur kayıdı yaptırmadım geriye dönük borçlanabilirmiyim
   ne yapmalıyım

   1. kezban çatin dedi ki:

    kezban çetin merhaba 1-1-1963 doğumluyum 2001- 8-24 işe giriş tarihim ssk dan 905 günüm var bağkurdan 506 günün var şimdi de temmuz ayindan beri ek beş tarim ödüyorum nezaman emekli olabilirim

    1. Yusuf Karataş dedi ki:

     Hizmet birleştirmesi yapabilirsiniz. SGK müdürlüklerine giderek primlerinizi toplatabilir ve emeklilik şartlarınız hakkında bilgi alabilirsiniz.

  46. eser gök dedi ki:

   01.02.1971 doğumluyum 01 .06, 1992 de sskya girişim var emeklilik için hangi krterler gerekiyor

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    53 yaş ve 5600 prim günü şartı sağladıktan sonra emekli olabilirsiniz.

  47. sadık dedi ki:

   merhaba ben 1973 dogumluyum işe giriş tarım 1995 yılı ogun den bri ful nezaman emekli olurum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    55 yaşınızı ve 5750 prim gününü tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

  48. süleyman dedi ki:

   selam ben1968 dogumluyum 1987 meslek lisesi stajı 1989 yılında sigorta başlangıcım var e devlette başlangıç 1987 görünüyor ama siğorta müdürlüğü 1989 yılına göre diyor birde 1996 yılından bu yana kesintisiz demir çelik sektöründeyim 32 a primim 2700 gün normal prim 8000 gün erken emekli olabilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    1989 yılı sayılırsa 51 yaşınızı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz. E-Devlet işe giriş tarihi 1987 yılıysa bu tarihin sayılması gerekir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  49. Çoşkun evcan dedi ki:

   25 05 1969 doğumluyum 06 11 1992 işe giriş ve 28 02 1989 askerlik 538 gün borçlandım ödedim nezaman emekli olurum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    52 yaşınızı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

  50. Muhammet İpek dedi ki:

   28.11.1968 doğumluyum. İşe giriş tarihim 23 haziran 1993 , askerliğimi 26 şubat 1991’de 18 ay olarak yaptım.Askerliğimi borclandim. Kesintisiz SSK odemem var.7800 gün civarında oldu. İlk is yerimde halen devam edyorum.Ne zaman emekli olurum. 1989 yılında kardeşimin rahatsızlandığı için onun yerine 2 ay kadar ben ise gittim.Fakat kardeşime çıkış, bana ise giriş yaptirtmadik . o çalışıyormuş gibi ben çalıştım. Bununla ilgili bir işlem yapılabilir mi , ne zaman emekli olabilirim. Tesekkur ederim , iyi çalışmalar.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    53 yaşınızı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz. Belirttiğiniz durum ile ilgili sigorta kardeşinize işlediği için yapacak bir şey bulunmuyor. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  51. mevlüt dedi ki:

   eşim 21.08.1975 doğ.1994 ssk başlangıcı var.ilki 2000 doğ 3 çocuk var.bu şartlarda ne kadar prim günü ve nezaman emekli olur.teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    3 çocuk için doğum borçlanması yapabilir ve primlerinizi arttırabilirsiniz. 51 yaşında 5750 prim günü ile emekli olabilirsiniz.

  52. recayi esenboğa dedi ki:

   mrb.15.02.1970 doğumluyum. 20.05.1986 ssk girişm ve 960 gün prim sayısı var. 25.12 1998 memurluk emekli sandığı giriş yılım yaklaşık 6300 günde memurluktan prim gün sayısı oluyor. hizmet birleştirme yapmadım. emeklilik yaşım kaç olur. tşk.ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirmesi yapmanız gerekir. Birleştirme sonrası emeklilik şartlarınız netlik kazanacaktır.

  53. mustafa dedi ki:

   03.11.1978 doğum tarihim 03.07.1989 işe giriş tarihim 5866 SGK pirim günün var yaşıma yaklaşık 9 yılım var maaşından kesinti yapılarak emekli olabilirmiyim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hayır bu şekilde emekli olamazsınız maalesef.

  54. murat dedi ki:

   Mrb 01.01.1977 dogumuluyu 01.05.1996.ise girisim sgk toplaam 4900 askerlik boslanmasi yapsam ne naman emekli olabilirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    56 yaş ve 5825 prim günü şartlarını sağladığınızda emekli olabilirsiniz. Askerlik başlangıcınız sigorta girişinizden önce ise emeklilik yaşınızı 1 yıl geriye çekebilir.

  55. Önder özkan dedi ki:

   Merhaba adım önder 21 mayıs 1999 askere giriştarihim ssk lı olarak ilk iş başlangıcım 2001 kasım(meslek lisesi stajımdan dolayı e devlette ilk işe giriş tarihi 1992 eylül yazmakta) 5100 prim günüm söz konusu bu şartlar altında ne zaman emekli olurum lütfen cevaplarmısınız?Tşk ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Askerlik borçlanması yaparak 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

  56. mustafa DÖNERTAŞ dedi ki:

   merhabalar e devletde ilk işe başlama tarihim 01.07.1987 yazıyor yani lisede staj tarihim ama altında bazı kanun maddeleri yazıyor.ssk dökümümde ilk pirim günüm 18.07.1990 yazıyor stajerliğe başlama tarihi kabulş görmeye başladı mı?bu esnada 17.03.1972 doğumluyum 5200 günüm var.Askerliğimi 1996-1998 yıllarında yaptım borçlanmam ssk girişime etkisi olurmu .şimdiden teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Staj süresi şuan için sigorta girişi sayılmıyor. Askerlik borçlanması yaparsanız emeklilik yaşınız düşecektir. SGK müdürlüklerine başvurup detaylı bilgi alabilirsiniz.

  57. h.hüseyin.akbaş dedi ki:

   ilk.işegiriş.tarihi.1988.edevletten.gözüken.ama.2005ten.buyana.yatıyor.yaşım.10.02.1973.dogumluyum.ben.ne.zaman.emekli.oluror.teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    51 yaş ve 5450 prim günü şartını sağlamanız gerekir. Emeklilik şartları konusunda detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  58. ERDEM dedi ki:

   02.08.1993 Tarihi ilk sigorta girişim ve 01.01.1997 tarihinden itibaren de emekli sandığına bağlı olarak çalışmaktayım.
   1986-1987 yılları arasında 18 ay askerlik yaptım Borçlanmasını da Ödedim .
   Bu durumda kaç yaşında ve ne zaman emekli olurum D.T 29.06.1965

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Kurumunuza hizmet birleştirmesi için başvurmanız gerekir. Kurumda birleştirme sonrası emeklilik şartlarınız ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Memuriyete aktarılan hizmetler sonrası toplam 25 yıllık hizmet sürenizi doldurmanız gerekir.

  59. ERDEM dedi ki:

   ANNEM : 01.04.2000 TARİHİNDEN İTİBAREN BİR FİİL HİÇ ARA VERMEDEN TARIM BAĞKURLU OLARAK ÇALIŞMAKTADIR ANNEMİN D.T. 01.10.1969 DUR ANNEM KAÇ YAŞINDA VE NE ZAMAN EMEKLİ OLUR.

   İKİ ÇOCUK VAR AMA BUNLARIN DOĞUMLARI SİĞORTA GBAŞLANĞICINDAN ÖNCE. BUNLAR İÇİN DOĞUM BORÇLANMASI ÇIKARMI ACABA VEYA DAVA AÇSAK UYGUNMU.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigorta girişi öncesi doğum olmuşsa doğum borçlanması yapılamıyor. Ancak bu konu ile ilgili çalışmalar sürmektedir. Tarım Bağ-Kur ile ilgili detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  60. Sadık Çam dedi ki:

   Merhaba,
   Adım sadık çam 01 10 1970 doğumluyum. 16 yaşında sigortalı oldum,
   Sigorta girişi 16-06-1986 ve 2506 günüm var,
   550 gün Askerlik borçlanması ödedim.
   02 01 2001 tarihinden itibaren bağkurluyum ve çalışmaya devam ediyorum,
   Ne zaman kaç yaşında emekli olurum,
   Ve SSK’ya geçeyim mi,
   Teşekür ederim,

   İyi günler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    49 yaş ve 5300 prim günü şartlarını sağladıktan sonra emekli olabilirsiniz. Hizmet birleştirmesi yapabilirsiniz. SSK’ya geçmenizi öneririm.

  61. ali dedi ki:

   Merhaba…. dogum dan önce sikortası olmayan bayanlar icin 3 cocuga kadar borclanmaları icin bir yasa cıkacakdı bununla ilgili bir bilgisi olan varmı? yardımcı olursanız memnun olurum.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  62. Emel Çetin dedi ki:

   Merhaba, 13/05/1976 yılı doğumluyum… 01/10/1992 staj başlangıcım 2 yıl staj yaptım.. 04/03/1996 yılında iş başı yaptım ve halen aynı yerde çalışmaktayım… Buna göre ne Zaman emekli olabilirim … Teşekkürler …

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    52 yaş ve 5825 prim günü şartını sağladıktan sonra emekli olabilirsiniz.

  63. Deniz derya dedi ki:

   Merhaba. 1979 dogumluyum. 1996 sigorta girisim var. Iki cocugum var. dogum borclanmasi yapabilirmiyim. Ne zaman emekli olabilirim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğumlar sigorta girişi sonrası gerçekleşmişse doğum borçlanması yapabilirsiniz.

  64. Mehmet ÖZER dedi ki:

   20/10/1986 yılında okuldan sgk ya kaydım yapıldı Ama prim yok..01/02/1994 yılından itibarende çalışmakdayım.Ne zaman emekli olabilirim.Skk ya kayıt olduğum yıla geriye dönük prim alabileceğimi duydum,aslı varmı acaba.Selamlar.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    54 yaş ve 5675 prim günü şartlarını sağladığınızda emekli olabilirsiniz. Geriye dönük prim ödemesi şuan için mümkün değildir.

  65. Ahmet GÜLTEPE dedi ki:

   İyi günler ;
   09.08.1973 doğumluyum 15.04.1998 tarihinde kamuda işe başladım, halen devam ediyorum.19 ay askerlik borçlanmasını ödedim. Ne zaman emekli olabilirim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Toplamda 25 yıllık hizmet süresini tamamlamanız gerekir.

  66. Ali simsek dedi ki:

   Merhaba 1979 dogumluyum 2000 sigorta girisim. %52 maluliyetim var 6 ay askerlik borc yapsam ne zaman emekli olabiliyorum yardimci olurmusun lutfen

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    58 yaşında emekli olabilirsiniz. %60 maluliyet raporu ile 1800 prim gününden emekli olabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  67. Turhan dedi ki:

   3600 pirim ile nasıl emekli olabilirim. İse giriş 01/08/1986 toplam prim 2930+540. Gün askerlik borçlanmak var

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    3600 prim gününü tamamlayıp 60 yaşında emekli olabilirsiniz.

  68. EMİNE ESEN dedi ki:

   MERHABA 1962 BULGARİSTAN DOĞUMLUYUM.05.08.1998 SİGORTA GİRİŞİM.ÇALIŞMALARIM DEVAM EDİYOR.FAKA T ARTIK YAŞ NEDENİYLE İŞTEN ÇIKARILIYORUM.DOĞUM BORÇLANMASI VE GERİ ÖDEME HAKKINDA SİZDEN BİLGİNİZE İHTİYAÇ DUYMAKTAYIM.SORULARIM ŞUNLAR.
   1.İKİ ÇOCUĞUM VAR.ZORUNLU GÖÇE TABİ DEĞİLİM.ÇOCUKLARIM BULGARİSTAN DOĞUMLU.1986 VE1989.
   PRİM GÜNLERİM 3400.BEN NE GİBİ ÖDEMELER YAPARAK EMEKLİ OLABİLİRİM.
   SAYGILARIMLA TEŞEKÜRLER

   ÇIKARILIYORUM.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğumlar sigorta giriş öncesi olduğu için doğum borçlanması yapamıyorsunuz. Geriye dönük ödeme konusunda ise kesin bir karar bulunmuyor.

  69. Turhan dedi ki:

   01/03/1964dogum tarihi 01/08/1986 SSK giriş 2930+540 askerlik borclanmam var yas 52 3600 dek nasıl emekli olabilirim TSK.ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    3600 primi tamamlarsanız olabilirsiniz. Ancak 60 yaşını beklemeniz gerekir. 5300 prim gününü tamamlamanız durumunda ise yaş beklemeden emekli olabilirsiniz.

  70. faruk şahin dedi ki:

   ssk girişim 1995 günüm doldu fakat askerligim 1988 yaşımda 1966 dır ne zaman emekli olurum teşekkür ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Askerlik borçlanması ile emeklilik yaşınızı geriye çekebilirsiniz. Normal emeklilik yaş şartınız 55 yaştır.

  71. Melek AKARÇAY dedi ki:

   merhaba ben 25.12.1972 doğumluyum.16.12.1992 yılında memur olarak işe başladım.2 çocuğum var yaştan emekli olamıyorum.erken emekli olabilmek için ne yapmalıyım? 2 cocuğumun olması bana kaç yıl katkı yapar emeklilikte?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  72. halil telli dedi ki:

   İyi günler dilerim öncelikle şunu sormak istiyorum şu an emeklilik yaşı 55 olarak görünüyor şayet askerlik borçlanması yaparsam bu 55 görünen emeklilik yaşı kaç olur yaşım 46 yaşındayım.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Askerlik tarihiniz sigorta başlangıcından önce ise borçlandığınız süre kadar SGK başlangıç tarihiniz geriye çekilir.

  73. Yasemin Bozkır dedi ki:

   Merhaba ben 1975 dogumluyum. 1991 ssk ya girişim var .1995 de kızım oldu .ise ara verdim. 2005 den buyana çalışıyorum sskli olarak toplam 4010 primi var şimdi. E devletten baktığımda sigorta gisim 1991 görünüyor .Ben en kisa nasıl emekli olurum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum borçlanması yapabilirsiniz. 48 yaşını ve 5525 prim günü şartını sağladığınızda emekli olabilirsiniz.

  74. Nusret dedi ki:

   Selamunaleyküm, benim sorum söyle: Yurtdisi borclanma ve 53 yasinda emekli olabilmek icin SGK ya basvurdum ve 4640 gün icin 2015 de ödeme yaptim. Bu benim türk vatandasi olarak calismisligima göre hesablanan 4640 gün oluyor. Dah sonra alman vatandasligina gectigim icin, 5600 günü dolduramadim. Kalan 960 günü 53 yasinda emekli olmak icin nasil yapmam lazim ?
   SGK ya gidip bu eksik olan günler icin nasil basvuru yapabilirim ?

   Lütfen bana cevap yazin.
   Tessekkürler
   Saygilarimla

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüğüne giderek durumunuzu belirtebilirsiniz. Görevli memurlar size yapmanız gerekenleri söyleyeceklerdir.

  75. ferit dedi ki:

   Merhaba 01 01 1974 doğumluyum.01 10 1990 sigorta girişim ve5212 prim günüm var ne zaman emekli olabilirim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    52 yaş ve 5525 prim günü şartlarını sağladığınızda emekli olabilirsiniz.

  76. mustafa dedi ki:

   15.11.1998 15.07.1999 yillari arasinda kisa donem askerlik yaptim 27.04.1975 dogumluyum 2003 yilinda polis memeru olarak goreve basladim. Askerlik borclanmami odeyerek sigorta baslangicimiz 1999 yilindan once olmasini yani 55 yasimdan once emekli olmak istiyorum ancak 8 aylik askerlik borclanmam oldukca pahali. Bundan dolayi sigorta baslanginimin 1998 olmasi icin askerlik suremin hepsini borclanmak zorundamiyim veya en az kac gun borclanmaliyim. Bu sure kac lira tutar

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Borçlandığınız süre kadar sigorta başlangıcınız geriye çekilmektedir. Kurumunuz ile görüşerek borçlanma tutarı hakkında bilgi alabilirsiniz.

  77. murat.argın dedi ki:

   12.07.1969.ssk.giris.1.1.1984.ne.zaman.emekli.olurum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    48 yaşınızı ve 5525 prim gününü doldurduktan sonra emekli olabilirsiniz.

  78. fahri dedi ki:

   Merhaba
   adım ahmet; 03/11/1958 dogumluyum..
   ilk işe giriş tarıhım ise 04/03/1977
   toplam prim gün sayısı ise: 3759 gün
   Ne zaman ve hangi şartlarda emekli olabılırım tesekkur ederım..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    5000 prim gününe ulaştığınızda emekli olabilirsiniz.

  79. ahmet dedi ki:

   Merhaba
   adım ahmet; 03/11/1958 dogumluyum..
   ilk işe giriş tarıhım ise 04/03/1977
   toplam prim gün sayısı ise: 3759 gün
   Ne zaman ve hangi şartlarda emekli olabılırım tesekkur ederım..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    5000 prim gününü tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

  80. zeynep... dedi ki:

   15/9/1970 dogumluyum. 01/04/1992 ssk giriş tarihim. 5803 ssk prim ödeme günüm var. 2000 ile 2004 arasında çalışmadım. 2001 doğumlu bir çocugum var. şu an 48 yaşımın dolmasını bekliyorum. çocuk borçlanması yaptırırsam hemen emekli olurmuyum.
   teşekkürler,

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çocuk borçlanmasının size bir faydası olmuyor maalesef. Yaşın dolmasını beklemek durumundasınız.

  81. murat.argın dedi ki:

   Askerlimi.odesem.1yil.12.07.1969.ssk.1984.pirmlerim.5760.emekli.olurum

  82. ayhan dedi ki:

   merhaba annem 11.10.1958 doğumlu ilk işe giriş tarihi : 29.12.1999 prim gün sayısı: 5350 ne zaman emekli olabilir

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    7000 prim gününe ulaştığında emekli olabilir.

  83. Servet dedi ki:

   14.08.1976 doğumluyum 1991 yılında okul staj yaptım 1995 de doğum yaptım 20.08.2000 ilk sigorta başlangıcı nasıl emekli olabilirim doğum borçlanması yapabiliyormuyum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    58 yaş ve 7000 prim günü şartlarını sağladığınızda emekli olabilirsiniz. Doğum borçlanması yapma durumunuz bulunmuyor.

  84. OSMAN KEPİR dedi ki:

   01 01 1990 İŞE BAŞLAMA TARİHİM 8500 GÜN PİRİMİM VAR HALEN ÇALIŞMAKTAYIM DOGUM TARİHİM 01 05 1967 ASKERDEN SONRA SİĞORTALI OLDUM ASKERLİĞİMİN NE KADARINI YATIRIRSAM ERKEN EMEKLİ OLURUM SAYGILARIMLA OSMAN KEPİR

  85. ATİLLA ARSLAN dedi ki:

   Merhaba
   22.02.1969 doğumluyum.İşe giriş tarihim ŞUBAT 1988.Askere KASIM 1990 tarihinde gitim ve 18 ay yaptım.Şu an 7800 gün primim var.Askerlik borçlanması yaparsam 50 yaşında olmam gereken emeklilik yaşı kaça düşer,bilgi verebilirseniz minnettar olurum.
   Saygılarımla

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigorta girişinden sonra askerlik yaptığınız için askerlik borçlanması yapmanız durumunda maalesef yaşınızda bir değişiklik olmaz. Sadece prim gününüz artar. Prim gününüzde yeterli olduğu için askerlik borçlanması yapmanızı tavsiye etmem. 50 yaşınızı tamamlayınca emekli olabilirsiniz.

  86. ali karasu dedi ki:

   01/05/1992 sigorta girişim var.120 gün pirim yatırılmış daha sonra 01 /10 /2007 den beri ful tarım bağkuru yatırıyorum doğum tarihiı 1/3/1973..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirmesi yapmanız gerekir. SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  87. hasan cömert dedi ki:

   11/30/1966-dogumluyum 1/2/1992-sskbaşlangıcım ve 3560günümvar bide sormak istedigim -ben dökümcüyüm ağır işolarak geciyormu geciyorsa nasıl öğrenecegim ve nezaman emekli olabilirim saygılarımla

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Ağır işler ile ilgili detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz. Normal emeklilik şartlarınız 53 yaş ve 5600 prim günüdür.

  88. emre Durgun dedi ki:

   merhaba yusuf bey babam 25.05.1964 Dogumlu 1984 de askerlık gorevını 18 ay olarak yaptı .. 23.10 .1990 da bagkur kaydı var 97e kdr 97 den 2009 a kdr sıgorta ve sonra tekrar 2009 dan sonra tekrar bagkur suan bulundugumuz gune kdr bagkur devam etmekte 3622 gun sıgorta 4042 gun bagkuru var 2015 yılındada 1 yıl 2014 yılının bagkur pırımlerını torba yasa kapsamında dondurdu babam ne zaman ve hangı yolla daha kolay emeklı olur yardımcı olursanız sevınırım

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  89. Hasan dedi ki:

   Merhaba,

   1975 dogumluyum ve 1998 yilindan sigorta baslangicim var, 18 ay askerligimi yaptim ayni zamanda su an yurtdisinda yasiyorum borclanma ile ne zaman emekli olabilirim acaba

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yurt dışı borçlanması ve askerlik borçlanması yapabilirsiniz. Ancak tarihleri belirtilmediği için en detaylı bilgiyi SGK müdürlüklerinde alabilirsiniz.

  90. emine dedi ki:

   15 10 2010 işe başlama tarihim 2000 gün pirim var halen çalışmaktayım dogum tarihim 25 05 1965 ne zaman emekli olurum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    58 yaş ve 9200 prim günü şartını sağladıktan sonra emekli olabilirsiniz. 3600 prim gününü doldurmanız durumunda da yine 58 yaşınızı doldurduğunuzda kısmi emekli olabilirsiniz.

  91. Ayşe Aslan dedi ki:

   20.12.91 de memur olarak ise başladım ne zaman emekli olurum 2 cocugum var dogum borclanmasi olmadan bi şansım varmı

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    20 yıllık hizmet süresi sonunda emekli olabilirsiniz. Kurumunuz ile görüşebilirsiniz.

   2. Ayşe Aslan dedi ki:

    25.yılımı çalışıyorum 2019_2020 den bahsediyorlar. Sgk ya basvurayimmi hemen emekli ederler mi.

    1. Ayşe Aslan dedi ki:

     Yusuf bey cevap vermediniz..2019 den bahsediyorlar..

  92. Cahit öztürk dedi ki:

   Slm ben 01 04 1975 doğumluyum 01 05 1987 çıraklık eğitim merkezinde okula başladım ve 4 yıl otomotiv okudum bu tarihden sigorta kartımda girişim var ama E devletimde girişim 01 12 1998 görünüyor ne yapabilirim teşekkür ederim sağolun

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Şuan yasalar staj süresini sigorta girişi olarak kabul etmemektedir.

  93. beyhan mutlu dedi ki:

   ben 20.01.1996 sigorta girişim var. 21.09.1969 doğumluyum iki çocuk annesiyim çocuklarım sigortalı iken doğdular. pirim gün sayım 5820 doldurdum. yaş olarak 52 gözüküyor bu durumda erken emelilik yaşından emekli olabilirmiyim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum borçlanmasının emeklilik yaşına bir etkisi olmuyor. Bu durumda 52 yaşını beklemek durumundasınız.

  94. meryem Gülsu dedi ki:

   01.09.1995 sigorta girişim 08.11.1981 doğumluyum. 7000 iş günü pirim sayımı doldurdum yaş olarak 52 gözüküyor erken emeklilikten yararlanabilirmiyim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maalesef erken emeklilikten faydalanamıyorsunuz, 52 yaşını beklemek durumundasınız.

  95. ünal filibe dedi ki:

   01.11.1990 işe başlama tarihim 25.yıl 6 ay lık memurum 10.06.1968 doğumluyum 01.11.1985 te sigorta başlangıcım var 1987 de 3 aylık hizmetim var 1988 de 1.yıl 2 ay bağkurum var bağkurumu hizmet birleştirmesi yaptım ne zaman emekli olabilirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Memurlukta 25 yıllık hizmet süresi sonunda emekli olabilirsiniz. Kurumunuz ile görüşebilirsiniz.

  96. mehmet dedi ki:

   03.11.1986 işe başlama tarihi 600 gün askerlik borçlanması yaptım 1982 askerlik tarihim. 2851 gün yurtiçi 962 gün kktc sigortam var ancak henüz buraya aktarılmadı bunu nasıl aktarabilirim yada borçlanıp 1 ‘e 2 geçme durumu var mı acaba. 1800 gün emeklilik için kesinleşti diye haberler var bu ne kadar doğru. bilgi verirseniz sevinirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  97. kamil kara dedi ki:

   23,05,1989 sigorta girişim var bir fiil çalıştım hiç boşluk yok yaklaşık 9800 pirim olabilir 01,06,1969 doğumluyum ne zaman emekli ola bilirim 89 ile 91arası bağkurluydum 27,05,1991 yılı sikortalı oldum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirmesi yapmalısınız. Birleştirme sonrası SSK’dan emekli olma şartlarınız 51 yaş ve 5450 prim günüdür. Bu durumda 51 yaşınızı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

  98. özcan dedi ki:

   doğum tarihi 04.06.1968 işe giriş tarihi 01.03.1988 askerlik tarihi 1993 toplam prim günüm 4913 askerlik borçlanmasını yaparak erken emekli olabilirmiyim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Askerlik başlangıç tarihiniz sigorta girişi sonrası olduğu için emeklilik yaşınız geriye çekmez ve dolayısıyla erken emekli olamazsınız. Emeklilik şartlarınız 50 yaş ve 5375 prim gününü tamamlamaktır. Askerlik borçlanması ile prim gününüzü arttırabilirsiniz.

  99. Özgün dedi ki:

   Sayın yetkili
   Eşim bayan 20/07/1972 doğumlu , ilk işe giriş tarihi S.S.K 25.05.1994 66 gün prim ödeme günü var. 1994 de doğum yaptı. daha sonra halen devam etmekte olan isteğe bağlı bağkur primi (evde iş işlemekte) ödemektedir.
   şu an 4 yıl 10 ay 23 gün prim ödemesi var.
   Eşim bağkurda prim ödemeye devam ederse ne zaman emekli olur,veya S.S.K ya ne zaman geçirmem gerekir .S.S.K ya geçerse ne zaman emekli olur.Konu hakkında yardımcı olabilirmisiniz.iyi çalışmalar

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirmesi yapması gerekir. SSK’dan emekli olabilmesi için emekliliğin son 3.5 yılında SSK’dan prim yatırması gerekir. 51 yaşında 5750 prim günü ile emekli olabilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  100. ibrahim kaya dedi ki:

   2000 yılı girişliyim 1980 doğumluyum kaç yaşımda emekli olabilirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    60 yaş ve 7000 prim günü şartlarını sağladığınızda emekli olabilirsiniz.

  101. murat süren dedi ki:

   doğum 1962 SGK giriş 1979 pirim günüm 3690 malulen ne zaman emekli olabilirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Malulen emeklilik için %60 doktor raporu ve 1800 prim günü gereklidir. Şartları sağlıyorsanız SGK müdürlüğüne başvurarak emeklilik talebinde bulunabilirsiniz.

  102. Berk dedi ki:

   Iyi günler Sayin Karatas,

   1979 Almanya dogumluyum. Almanya’da ilk sigortali calisma girisim 1996 (3 ayligina staj). 1996 – 2003 yillari arasinda Türkiye’de Lise ve Üniversite okudum ve yeniden Almanya’ya döndüm. 2003 – 2009 yillari arasinda yine bir Üniversite okumak zoruna kaldim. Almanya’daki Üniversite yillarimda, 2006 ile 2009, ek gelir olarak sigortali calistim. 2009 yilindan sonra da tam gün (Full Time) olarak ise, meslegime, basladim.
   2014 yilindan itibaren de Alman vatandasiyim.
   Türkiye’de calismisligim hic yok ama SKK’da, Almanya’da rahmetli olan annem ve babam tarafindan sigortaliyim.
   Türkiye’den emekli olma yasim en erken ne zaman olabilir?
   Toplam ne kadar calismam ve ne kadar Avro (Euro) ödemem gerekir?

   Bilgileriniz icin cok tesekkürler Sayin Karatas.

   Saygilarimla

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Öncelikle Türkiye’de SGK girişinizin bulunması gerekir. Daha sonra yurt dışı borçlanması yapmanız gerekir. Konsolosluktan gerekli bilgileri ve ödemeniz gereken tutarı öğrenebilirsiniz.

  103. akın dedi ki:

   12.03.1971 dogumluyum 1.06.1985 sigorta baslangicim var pirim 10300 emekli olurmuyum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    49 yaşınızı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

  104. zeynep... dedi ki:

   15/9/1970 dogumluyum. 01/04/1992 ssk giriş tarihim. 5803 ssk prim ödeme günüm var. 2000 ile 2004 arasında çalışmadım. 2001 doğumlu bir çocugum var. şu an 48 yaşımın dolmasını bekliyorum. çocuk borçlanması yaptırırsam hemen emekli olurmuyum.
   teşekkürler,

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum borçlanmasının emeklilik yaşını geriye çekmesi gibi bir durum söz konusun değildir. Maalesef yaşı beklemek durumundasınız.

  105. OSMAN UĞUZ dedi ki:

   17-12-1969 DOĞULUYUM
   11.4.1989 SSK İŞE BAŞLAMA TARİHİM
   31.12.2005 YILINA KADAR SSK LIYDIM TOPLAM GÜN SAYIM
   2756 GÜN
   01.01.2006 DAN İTİBAREN BAKURLUYUM
   TOPLAM BAĞKURLU GÜN SAYIM
   3800
   NE ZAMAN EMEKLİ OABİLİRİM

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirmesi yapmanız gerekir. SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz. Prim günleriniz tamamlanmıştır. Yaş içinse birkaç sene beklemeniz gerekecektir. Detaylı bilgiyi SGK müdürlüklerinde alabilirsiniz.

  106. kenan karataş dedi ki:

   06.04.1983 yılında 599 sigorta günüm var 1985 /1986 yılları arası askerlik yaptım 18 ay pirim ödedim 11.11. 1992 de memur oldum 23 yıl 5 ay memurluk hizmetim var ne zaman emekli olurum lütfen yazın

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Kurumunuza hizmet birleştirmesi ve askerlik borçlanması için başvurabilirsiniz. Hizmetleriniz birleşince emekli olabilirsiniz.

    1. kenan karataş dedi ki:

     Yusuf bey 16.03.1965 doğumluyum askeriyi birleştirdim ve sigortayı kurum birleştirme yapmamış benim emekli baş vurumu kabul eti ve beni emekli yaptı emekli sandığı sigortalı günlerimi yeniden isten semi gerekir diyerek 2 aydır sigortalı çalıştığım ilden hizmetin gelmesini bekliyor mayış da alamıyorum ikramiye mide perişan oldum günlerim ne zamana gelir bu nasıl iletişim çalgı lütfen aydınlatır mısınız.

  107. emine sarı dedi ki:

   işe giriş 12 .ay 1982 1700 gün çalışmışlığım var 3 çocuk borçlanması yapacağım kaç yıl daha çalışırsam emekli olurum teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Emekli olabilmeniz için 5000 prim gün sayısını doldurmanız gerekmektedir. 3 çocuk borçlanması yaptıktan sonra 1140 prim gün sayısına daha ihtiyacınız vardır.

  108. hasan dedi ki:

   1966 dogumluyum.25.07.1989 yılında termik santraline işe başladım .halen calışmaktayım.fiili hizmet günümle (yıpranma) emekliligim öne gelirmi.ne zaman emekli olabilirim.ne yapmam gerekir.tşklr.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz. Yıpranmalar ile ilgili bilgiye bu numaradan ulaşabilirsiniz.

  109. emel gözütok dedi ki:

   Merhaba 9.6.1973 doğumlu bir kızım var.2.10.1989 yılında stajer öğrenci olarak 3 yıl çalıştım.Şu anda özel bir vakıfta 1.5.1999 yılından bu güne kadar çalışmaktayım.Ne zaman emekli olurum.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    55 yaş ve 5975 prim günü şartlarını sağladığınızda emekli olabilirsiniz. E-Devlette stajerlik dönemine ait sigorta girişi ve yatırılan prim gözüküyorsa 46 yaşında emekli olabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  110. sedat dedi ki:

   sELam 04.10.1988 dogumluyum sigorta başlangıcım 2006 v %50 engelli raporum var ne zaman emekli olabilrim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Normal emeklilik şartlarınız 60 yaş ve 7000 prim günüdür. %60 rapor ile 1800 prim gününden malulen emekli olabilirsiniz.

  111. ali şimşek dedi ki:

   Sayın yetkili askerlik borçlanması da ssk girişiniz askerlikten sonra mı olması gerekiyor ben askerden önce ssk lıyım askerlik borçlanması yaparsam emekli yaşım düşermi borçlanmanın bana bir faydası olurmu kolay gelsin tşk

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Askerlik borçlanmasının sizin için prim arttırma faydası olabilir. Maalesef emeklilik yaşınızı düşürmez.

  112. necdet dedi ki:

   selamun aleyküm arkadaşlar ben 1989 yılında çıraklıga başladım ve beşsende bitti bize o zaman söylenen sigorta kartı yani numarayı verdiklerinde bu sizin ssk nonuz emekllik içinde geçerli denildi ve her ay çizelge doldurduk şimdide bunu emeklilik için saymıyorlar böle bişe varmı biz boşunamı ? dirsek çürüttük haksızlık deilmi ? bu

  113. Erdem Bey dedi ki:

   Mrb. 1978 doğumluyum, 1994 sigorta başlangıcım var, kaç gün üzerinden kaç yaşında emekli olurum teşekkürler…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    23 mayıs 1994 öncesi sigorta girişiniz bulunuyorsa 54 yaş ve 5675 prim günü
    23 mayıs 1994 sonrası sigorta girişiniz bulunuyorsa 55 yaş ve 5750 prim günü şartlarınız sağladığınızda emekli olabilirsiniz.

  114. Ali karabulut dedi ki:

   1967 dogumluyum 21.081989 sigorta baslangıcım 4700 gün pirimim varsigortadan sonra askerligimi yaptım 540 gün askerlik borclanması yapsam ne zaman emekli olrum maas baglanması için beklemem gereklimi yosa hemen baglanırmı

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Askerlik borçlanması yapmanız durumunda 50 yaş ve 5375 prim gününden emekli olabilirsiniz.

  115. mert dedi ki:

   merhaba 31.05.1980 doğumluyum işe giriş tarihim 10.10.2001 . 2000 gün primim var kaç yaşında ve kaç primle emekli olurum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    7000 prim günü ve 60 yaş şartını bulunmaktadır.

  116. Ali karabulut dedi ki:

   Pardon askerden sonra sigortalı oldum

  117. İsmail kozan dedi ki:

   29.09.1972 doğumluyum.01.10.1989 sigorta başlangıcı var 1992 de 15 ay askerlik yaptım şu an prim gün sayısı 1975 gündür.askerliği saydırıp 3600 gün primi doldurup emekli olabilirmiyim yoksa 5600 gün mecburimi.bilğiler için teşekkür ederim.kaç yaşında emekli olurum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    3600 prim gününden yararlanabilirsiniz. Ancak 60 yaşında emekli olabilirsiniz. Askerlik borçlanması ile prim günlerinizi arttırabilirsiniz. Normal emeklilik şartlarınız 51 yaş ve 5450 prim günüdür. Tavsiyem prim günlerinizi 5450 prim gününe tamamlamanız ve 51 yaşınızı tamamladığınızda emekli olmanızdır.

  118. İsmail kozan dedi ki:

   Eşim annemden dolayı bakım aylığına 2 senedir bağlı aylık başlanğıcını sigorta başlangıcı olarak prim yatırarak başlangıc saydıra bilirmiyiz.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  119. arif şarman dedi ki:

   slm işe giriş tarihim07/12/2001 prim gün sayım5200 ,aort mitral kapak hastasıyım %55vergi indiriminden yararlandığım raporum var ne zaman emekli olabilirim saygılar

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sizin için emeklilik şartları değişiklik gösterebilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  120. Mehmet DURMUŞER dedi ki:

   02/03/1967 doğumluyum 1989 yılında askerlik hizmetimi tamamlamışım 1993-1994 yılında 1 yıl 9 ay Bağ-kuruluydum ancak bağkur borcum silinmiş gürülmektedir2000 yılında sgk lı olarak çalışmaktayım pirim günsayım 3020 gündür en erken ne zaman emekli olabilirim

   1. Mehmet DURMUŞER dedi ki:

    02/03/1967 doğumluyum 1989 yılında askerlik hizmetimi tamamlamışım 1993-1994 yılında 1 yıl 9 ay Bağ-kuruluydum ancak bağkur borcum silinmiş gürülmektedir2000 yılında sgk lı olarak çalışmaktayım pirim günsayım 3020 gündür en erken ne zaman emekli olabilirim

    1. Yusuf Karataş dedi ki:

     Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

   2. Yusuf Karataş dedi ki:

    Askerlik borçlanması ve hizmet birleştirme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz. 53 yaşınızda emekli olabilirsiniz. 5600 prim gününü doldurmanız gerekir. SGK müdürlüklerinde emeklilik şartlarınız hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

  121. Engin Köse dedi ki:

   07.04.1969 doğumluyum 30.07.1987 sigorta başlangıç tarihim 7700 gün primim var ne zaman emekli olurum eyt yaşa takılanlara bir kolaylık gösterilecekmi yasa veya kanun çıkacakmı yakın zamanda ..saygılar

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    50 yaşınızı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz. EYT için çalışmalar sürmekte ancak kesin bir sonuç bulunmamaktadır.

  122. murat dedi ki:

   Yusuf bey 54 yaşındayım SGK giriş 1979 3700 odenmis günüm var,3600 günden ne zaman emekli olabilirim
   insanlara yardımcı oluyorsunuz çok teşekürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    3600.günü doldurduğunuz tarihe göre emeklilik yaşınız değişmektedir. 2014 sonrası tamamlamışsanız 60 yaşında emekli olabilirsiniz. Normal emeklilik için 5000 günü tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

  123. Suleyman santalu dedi ki:

   01.01.1967 doğumluyum 03.03.1990 sigorta giriş tarihi
   530 gün askerlik borçlanması yaptım toplam prim gün sayısı 6700
   Ne zaman emekli olurum?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    52 yaşınızı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

  124. sinan büber dedi ki:

   1987yılında mobilya fabrikasıda işe giriş yaptım işyeri sigorta girişini çırak olarak göstermiş 1970 dogumluyum

  125. Sibel ç dedi ki:

   1979 doğumluyum 1994 te ssk başladı üç çocuk var ikisinin arasında bir yaş var en azından iki yaş olması gerekir diye duydum böyle bir şey varmı çocuk ları ödesem emekli ne zaman olurum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  126. Uğur dedi ki:

   Sayın yönetici benim doğum tarihim 17-02-1974 ilk işe giriş tarihim stal başlangıcı olarak 15-10-1991 ama ilk prim ödeme 08-12-2003 tarihidir. Şu ana kadar 4449 gün primim vardır. Askerliğimi 1997 -1999 yıllarında yaptım.Ne zaman emekli olabilirim ve askerliği yatırsam bana ne kadar faydası olur? Teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devlette ilk işe giriş tarihiniz 1991 yılı gözüküyorsa askerlik borçlanmasının size faydası olmaz. 1991 yılı ise 53 yaş ve 5600 prim günü şartlarını vardır. 2003 yılındaki sigorta girişinizde ise askerlik borçlanması ile sigorta başlangıç tarihinizi geriye çekebilirsiniz ancak emeklilik şartlarınız değişmeyecektir. 60 yaş ve 7000 prim günü olacaktır.

  127. sıtkı demirci dedi ki:

   01/06/1972 dogumluyum 01/01/1987 cıraklık egitim merkezi ssk girişim var E devlete ssk girişim 01/01/1987 görünüyor 01/06/1989 tarihinde 18 yaşına girdim26/02/1992 26/05/1993 tarihleri arası 450 gün askerlik yaptım ve borclandım ve parasını yatırdım normal ssk lı işe giriş tarihim 02/01/1997 hala devam ediyor 6000 gün ve üzeri pirim ödenmış günüm cıkıyor 28/07/1993 dernek oda kaydım var bu bilgilerle en kısa zamanda nasıl emekli olurum veya daha erken emeklı olmak icin ne yapmalıyım bilgilendirirmisiniz rica etsem

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    50 yaşınızı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

  128. dilara ırmak dedi ki:

   01/09/1976 dogumluyum 1. cocugumu1994 2. cocugumu 2000 3,cocugumu 2008 dünyaya geldi ben 2013 de ssk li işe girdim 3 cocugum icin dogum borclanması yapabilirmiyim? yaparsam ssk girişimi geriye cekebilirmiyim? ne kadar borclanma cıkar bana 1998 de 55 gün istege baglı bagkurum cıkıyor e devlete cocuk borclanması işime yararmı veya kacını borclanım

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğumlarınız sigorta girişinden önce olduğu için doğum borçlanması yapamıyorsunuz.

  129. Zühal bıçak dedi ki:

   14.08.1975 doğumluyum, 01.05.1994 sigorta başlangıcım var taplam 32 günlük sigorta pirimim ödenmiş. Ayrıca 1990 yılında 2 yıllık çıraklık sigartam var 30.12.1998 tarihinde memuriyete başladım halen görev yapmaktayım. 25.04.1998 tarihinde doğan bir çocuğum var herhangi bir nedenle ücretsiz izin kullanmadım emeklilik yaşımı bir türlü hesaplatamıyorum yardımcı olursanız sevinirim. Ayrıca doğum borçlanması yaptırsam emeklilik yaşım düşermi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Memuriyette 20 yıllık hizmet sürenizi tamamlamanız gerekir. Hizmet birleştirmesi ile emeklilik şartlarınız değişiklik gösterebilir. Kurumunuza başvurunuz.

  130. Yeliz. dedi ki:

   01.02.2000 sigorta girişim var.
   2 çocuğum sigorta girişimden sonra doğdu.
   Doğum borçlanması yapsam yaşı etkiler mi, şartları ne olur?
   birde 4500 Günden emekli olabilir miyim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum borçlanması yapabilirsiniz. Ancak emeklilik yaşınızı etkilemez. 4500 prim gününden emekli olabilirsiniz. Yaş beklemeniz gerekir.

  131. Ö. Tanrıöver dedi ki:

   Merhaba,
   her yerde araştırmama rağmen tam anlayamadığım bu sistemle ilgili ben de durumum hakkında sizden biraz bilgi rica ediyorum: 23.01.1972 doğumluyum. 1994 senesinde Almanya ya yerleştim 2000 senesinde Mavi Kartlılar kervanına katıldım. 2013 senesine kadar orada çalıştım. 2013 sonunda TR ye döndüm ve ilk ssk girişim 2013 senesinde oldu. Halihazırda çalışıyorum. Bu durumda nasıl ve ne zaman emekli olabiliyorum? Bilgilendirirseniz sevinirim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yurt dışı borçlanması ile dışarıdaki primlerinizi Türkiye’ye aktarabilirsiniz. Bu durumda emeklilik şartlarınız 55 yaş ve 5750 prim günüdür.

  132. ali osman doğan dedi ki:

   06.11.1969 doğumluyum. 04.15.1993te 35 gün sigortam var.31.12.2003te bağkura girdim 31.01.2015 bağkur çıkışım ..01.02.2015 ek 5 başladım askerliğimide 1989 mayıs 1990 aralık ayında tamamladım ne zaman emekli olabilirim tşkler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  133. YÜKSEL dedi ki:

   10 07 1969 DOĞUMLUYUM İŞE BAŞLAMA TARİHİ 01 11 1987 ASKERLİK BORÇLANMASI 450 GÜN ÜZERİNDEN ÖDEDİM 15 AY ASKERLİK YAPTIM VE ŞU AN ASKERLİK İLE BERABER 9200 PRİM ÇIKIYOR YAKLAŞIK NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM HALEN ÇALIŞMAKTAYIM

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    50 yaşınızı doldurduğunuzda emekli olabilirsiniz.

  134. Süleyman sarı dedi ki:

   Merhaba 03_04_1969 doğumluyum. 20_01_1988 tarihinde sigorta girişliyim. 4474 gün prim ödemem var. Ve 15_01_2007 den beri yurtdışında çalışıyorum. Şuan nasıl emekli olabilirim ve emekli yaşımı nasıl düşürebilirim.? Nereye başvuru yapmam gerekiyor? Teşekkürler….

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    50 yaşınızı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz. yurt dışı borçlanması ile prim günlerinizi Türkiye’ye aktarmanız gerekir. Türkiye’de primleriniz 5375 güne ulaştığında şartları sağlamış olacaksınız.

  135. Yaşar Öztürk dedi ki:

   1987 de meslek lisesinden ssk kaydım var 1994 /1995 askerlik borçlanmasıyapsam 2002 den sonrada ssk ödemelerim düzenli olarak ödendi ne zaman emekli olurum tşkler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devlet sayfanızda işe giriş tarihi bölümünde yazan tarih sizin sigorta başlangıcınızdır. Emeklilik şartları bu başlangıç tarihine göre belirlenmektedir. 2002 ise 60 yaşınızı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz. 7000 prim günü şartınız da bulunmaktadır. 1987 yazıyorsa 50 yaş ve 5475 prim günü şartlarını sağlamanız gerekecektir. Askerlik borçlanmasında 2002 sigorta girişine göre borçlandığınız kadar sigorta başlangıcınızı geriye çekecektir. 1987 yılı geçerliyse sadece prim günlerinizi arttırır.

  136. İsmail dedi ki:

   Bir memur misal 20 yıllık hizmet süresini doldurduğu takdirde emekli aylığından kesinti şartıyla emekli olabiliyor mu? Doğru mu anladım?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet böyle bir var. Ancak erkek çalışanlarda 25 yıllık hizmet süresinden 2 sene önce başlamaktadır. Yani 23 yılı tamamladığınızda

    1. İsmail dedi ki:

     Emniyet mensubu olduğum için 20 yılı baz aldım. (5 yıl yıpranma payı) Cevabınız için teşekkür ederim.

  137. mehmet dedi ki:

   Yusuf bey merhaba,1968 doğumlu olup 25 aralık 1989 sigorta girişim var.1988 şubat serbest meslek vergi kaydım var (70 gün)ama Bağkur kaydım malesef yok.son günlerde vergi kaydıyla bir yargıtay kararından bahsediliyor.dava açılırsa geriye dönük tescil yapılabileceğinden bahsediyor.bu konunun doğruluğu ve nasıl bir yol izlememiz gerektiği hakında bilgilendirmenizi rica ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  138. turgut tayyar dedi ki:

   02-12-1968 doğumlu . ssklı iş başlangıcım 15-12-1989 askerliği ödedim 02-12-2019 emekli olacağım ssk dan 6700 günüm var.sorum ssklı işten ayrılacağım üzerimde işyeri var ne yapmam lazım.2019 yılna kadar sosyal güvanliği asgari şekilde nasıl tamamlayabilirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sağlık sigortanızı en düşük seviyeden ödeyebilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  139. murat dedi ki:

   selam ben 1972 doğumluyum 1990 ssk girişim var. 6350 prim var. erken emekli olmam için ne yapmam lazım.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    52 yaşınızı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz. Askerlik başlangıç tarihiniz sigorta başlangıcından önce ise askerlik borçlanması yaparak emeklilik yaşınızı düşürebilirsiniz.

    1. murat dedi ki:

     askerlik 1993 de yapıldı.

  140. ali ertan dedi ki:

   1971 dogumluyum, 15 temmuz 1998 de esnaf sicil ve vergi kaydımın başlangıcı var,ancak herhangi bir ödemem yok hangi aftan yararlanmak istediysem de formun arkasındaki küçük yazılarda falanca tarihten önceki haklarimdan feragat edeceğim ve geriye dönük dava konusu edemeyeceğim yazdigi için imzalayıp yararlanmadim. Halen aktif esnafım ve çalışıyorum bu durumda ne yapmam gerekir.dava acabilirmiyim? normalde 59 yaşımda emekli olmam gerekirken sistem beni 65 te emekli etmeye çalışıyor, benim durumumda olan binlerce kişi var bununla ilgili bir çalışma yapılıyormu?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Söylediğiniz gibi bir durumun altına imza atmışsanız işiniz zor. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

    1. ali ertan dedi ki:

     Yanlış anlaşılmasın imza atmadım

  141. sıtkı demirci dedi ki:

   01/06/1972 dogumluyum 01/01/1987 cıraklık egitim merkezi ssk girişim var E devlette ssk girişim 01/01/1987 görünüyor 01/06/1989 tarihinde 18 yaşına girdim26/02/1992 26/05/1993 tarihleri arası 450 gün askerlik yaptım ve borclandım ve parasını yatırdım normal ssk lı işe giriş tarihim 02/01/1997 hala devam ediyor 6000 gün ve üzeri pirim ödenmış günüm cıkıyor 28/07/1993 dernek oda kaydım var bu bilgilerle en kısa zamanda nasıl emekli olurum veya daha erken emeklı olmak icin ne yapmalıyım bilgilendirirmisiniz rica etsem

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    50 yaşınızı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

  142. sabri dedi ki:

   slm yusuf bey 04-12-1972 sogumluyum 01-01-1996 tarım 2925 başlasım ve şimdi 4500 gun var askerliği ne kadar borçlanmam gerakli 1992ve1993 arası 15 ay yaptım ve nezaman emekli olabilirim bilgilensiriseniz memnun olurum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    askerlik borçlanması ile 55 yaş ve 5750 prim gününden emekli olabilirsiniz.

  143. serda dedi ki:

   merhabalar SSK. 25.08.1992 giriş 31.01.2013 çıkış toplam 6217g’in çalışmışlığım van 06121972 doğumlu bayanım emeklilik için ne yapmalıyım ne zaman emek li durum Teşekkürler .

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    49 yaşınızı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

  144. Kemal USANMAZ dedi ki:

   Kemal USANMAZ 02.02.1969 doğumluyum 15.12.1986 sigorta baslangicim ve 5600 gün prim odemem var ne zaman emekli olurum

   askerlik borçlanması yapmıyorum çünkü askere tescilli olduğumdan geç gittim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    50 yaşınızı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

  145. arif şahin dedi ki:

   Merhabalar,
   29.11.1969 doğumluyum.askerliğimi 1996-1997 yılları arasında 18 ay yaptım.Sigortalı olarak işe ilk giriş tarihim 22.05.2001.99 yılında sakatlandım ve şu anda 3. dereceden % 46 ile vergi indiriminden yararlanıyorum.öğrenmek istediğim 18 ay askerlik borçlanması yaparak hangi tarihte emekli olabilirim..teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Askerlik borçlanması ile sigorta başlangıcınız geriye çekiliyor ancak emeklilik şartlarınız değişmiyor. Durumunuz için emeklilik şartlarınız değişiklik gösterebilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  146. Serkan dedi ki:

   Meraba ben 18.01.1985 dogumluyum ilk sigorta girişim 01.01.2003 ilk yeraltı maden girişim 15.01.2009 hala yeraltı madende çalışmaktayım yeraltından nasıl emekli olurum şu ana kadar çalıştıgım yeraltının bana getirisi ne teşekkür ederim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Madenlerde çalışanların emeklilik şartları hakkında detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  147. Ali Çakır dedi ki:

   18.07.1973 d.luyum. 07.10.1988 işe giriş staj olarak ve e devlet de bu şekilde. 511 gün Ssk günüm var. 10 yıl bağkur primim var. 24.06.2008 den itibaren ise (emekli sandığı) girişim var ve halen devam ediyor. Acaba emeklilik durumum nedir. Askerlik (18 ay) borçlanması yapmadım. Gerekir mi. İlginize teşekkür ederim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Kurumunuza başvurarak hizmet birleştirmesi yapabilirsiniz. Memuriyette toplam 25 yıllık hizmet süresini tamamlamanız gerekir. Kurumunuza başvurarak emeklilik şartlarınız hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

  148. Ilter Ener dedi ki:

   06-06-1974 dogumluyum. Yurtdisinda calistigim 5300 gunluk hizmet belgemi konsolosluktan aldim. iki yildir Turkiye de yasiyorum.
   Turk ve Hollanda vatandasiyim. Ne zaman ve nereden emekli olabilirim?

   Esim de 05-04-1974 dogumlu o da yurtdisindan donus yaparken ev hanimi hizmet belgesiyle geldi. O nun emekliligi konusunda da bilgi
   verirseniz sevinirim.

   Cevabiniz icin simdiden tesekkur eder, kolayliklar dilerim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine giderek başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  149. abdurrahim gönültaş dedi ki:

   15,05,1966 doğumluyum ssk giriş tarihim 01,01,1987 .primim gün sayısı 1522 .kaç yaşımda ve ya kaç yıl sonra erken emekli olabilirim saygılarımla

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    50 yaşınızı ve 5375 prim gününü doldurduktan sonra emekli olabilirsiniz.

  150. Fatih acar dedi ki:

   Merhabalar 1964 dogumluyum 1997 yili bagkur girisim var askerlikte 1994 yilinda yaptim askeeligi borclanabilir miyim. Kac yasinda emekli olurum.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Askerliği borçlanarak emeklilik yaşınızı düşürebilirsiniz. 56 yaşınızı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  151. Cevat dedi ki:

   1965 doğumluyum.1987 mart ta askerliğimi 18 ay olarak yaptım.1990 mayıs ta S. Arabistana gittim.3,5 yıl çalıştım.1,10,1993 yılında ssk girişimvar 31,12,2002 yılından 2011 yılına kadar bağkur yatırdım.Bağkur kapsamında 2997 gün ,ssk kapsamında 1924 gün hizmetim var .Ne zaman ve ne şekilde emekli olabilirim.Teşekür ederim..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Askerlik borçlanması ve yurt dışı borçlanması ile prim günlerinizi ve emeklilik şartlarınızı belirleyebilirsiniz. SGK müdürlüklerine başvurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

  152. taner dedi ki:

   01-01-1991 sigorta başlangıcım var 19-01-1974 doğumluyum askerlik borçlanmasını ödemedim ve şu anda 7170 gün primim var yaş olarak geriye çekme ihtimalim varmı.şimdiden Teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Askerlik tarihiniz sigorta girişinden önce ise emeklilik yaşınızı geriye çekecektir.

  153. fılız tunç dedi ki:

   1965 dogumluyum 01/03/1985 sigorta baslangıcım. pirim gunum 2981 olup sigorta olduktan sonra iki çocuğum var 3600 gun üzerinden ne zaman emekli olurumsimdide tesekkurler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    60 yaşınızı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

  154. metin guler dedi ki:

   01 10 1994 te ise girisim var ancak 1997 de giris sigotam var askerlgi borclandim 18 ay 5150 gunum var 18 09 1966 dogumluyum nezaman emekli olurum eken emeklilik var mi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    56 ve 5825 prim günü şartlarını sağladığınızda emekli olabilirsiniz.

  155. Mehmet EKİZ dedi ki:

   Ben 05/10/1968 dogumluyum 1989 ssk giriş yaptım 14 /06/2016 itibari kalbime pil takıldı zaten yaşı bekliyordum emekli olabilirmiyim yada emekli olmak için ne yapmalıyımyapmalıyım

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  156. yılmaz yıldız dedi ki:

   15/06/1991 işe başlama tarihliyim.02/02/1966 doğumluyum.askerliği borçlandım 18 ay hepsini yatırdım. Ne zaman emekli olurum.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Emeklilik şartlarınız askerlik tarihinize göre değişiklik göstermektedir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  157. METIN dedi ki:

   SLM ISMIM METIN BEN 01,04,1961 DOGUMLUYUM İSE GİRİŞ TARİHİM 01,12,1998 PRİM ODEMEM 5975 PRMLERIMI ISTEEGE BAGLI ODEDIM SON 4 YILINIDA CALISARAK ODEDIM SKK DAN EMEKLI OLABILMEK ICIN ASKERLIK BORCLANMASI YAPABILIRMIYIM NE ZAMAN EMEKLI OLURUM SIMDIDEN COK TSK EDERIM

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    58 yaşınızı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz. Askerlik borçlanması sizin için faydalı olacaktır. Emeklilik yaşınızı düşürür.

  158. metin guler dedi ki:

   1966 dogumluyum 1994 10 ayinda ise girdim ancak sigota baslangici 1997 de gostermisler 5050 primim v as r nezaman emekli olurum . Askerligmi odedim 18 ay . Dava acsam geriye donuk bu uc yili alabilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Geriye dönük bu 3 yıl için yapacak bir şey bulunmuyor. 57 yaşında ve 5900 prim günü ile emekli olabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  159. Murat TETİK dedi ki:

   16 sene 4 ay memuriyet askeri personel olarak görev yaptım istifa ettim 28.04.1967 doğumluyum 1989 memuriyet giriş ayrıca 8 ay kadar ssk pirim var nasıl ve nezaman emekli olabilirim.hizmet birleştirmesi nasıl ve nrzaman yapmalıyım teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirmesi sonrası emeklilik şartlarınız belirlenecektir. SGK müdürlüklerine giderek detaylı bilgi alabilirsiniz.

  160. ümit dedi ki:

   Merhaba 18kasim 1986 dogumluyum 23.09.2003 sigortaliyim askerden once sigortam vardir tum prim odeneklerim insaat sektorundendir3. Sinif agir iste yani dis cephede insaat sektorunde calismaktayim erken yas emeklilik bizim sektorde varmi madencilikde insaat sektoru gibi 3 sinif agir riskli gruptatir. Bize su an veya ilerleyen zamanda bi faydasi olurmu 15 ay askerlik yaptim borclanmasini odersem ne gibi faydasi olur

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  161. Hasan Karaoğlu dedi ki:

   merhabalar, babam 1960 doğumlu 19.03.1978 tarihli ssk başlangıcı var
   toplamda 4040 gün hizmeti var ayriyeten
   19.05.2002/ 30.06.2002 1 ay 1 gün
   25.10.2003/ 30.09.2008 4 yıl 11ay 5 gün
   bağkur hizmeti var yalnız bunlar mecburi sigortalı olarak gözüküyor ve de 4.293,55 TL borç görünüyor.
   Sorum ise bu bagkur borcunu yatırıp bağkurdaki hizmet sürelerini ssk ya aktarıp emekli olunabilirmi
   Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.İyi çalışmalar.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  162. erdinç dönmez dedi ki:

   Merhabalar 5.7.1968 doğumluyum 1988 de askere gittim 18 ay adkerlik yaptım siğortaya 02.02.1991 de girişim var 9000 günüm var askerlik ödersem nezaman emekli olurum Teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Askerliği ödemeniz halinde 51 yaşınızı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

  163. ibrahim dedi ki:

   bağkur giriş 1997 mayıs1 yaş 1975 1 ayın 18 2012 katar 2 yıldır sikortalıyım askerede 1995 196 arası yapdı 18 ay nezam ymekli olurum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Askerlik borçlanması yaparsanız 55 yaş ve 5750 prim gününü tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

  164. Refik koçak dedi ki:

   1968 dogumluyum .1993te sigorta başlangıcım var..askerligimi 1992 de bitirdim ve5360 gün pirimim var .askerligkoimi borçlanırsam nezaman emekli olurum.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Askerlik borçlanması ile emeklilik yaşınız 1 yıl geriye çekilir. 53 yaş ve5600 prim günü şartlarını sağladığınızda emekli olabilirsiniz.

  165. AHMET GÜNAY dedi ki:

   19.02.1971 DOĞUMLUYUM, 01.07.1989 SSK GİRİŞİM VAR, SSK TOPLAMIM:46 GÜN.. 14.01.2008 TARİHİNDEN BUGÜNE TOPLAM 3077 GÜNLÜK BAĞKURLUYUM. ASKERLİĞİME YEDEK SUBAY OLARAK 15.04.1999 TARİHİNDE BAŞLADIM, (TOPLAM 360 GÜN)… ACABA BAĞKURDAN NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM, YA DA 4A YA GEÇSEM NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM… TEŞEKKÜR EDERİM….

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    https://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ yazımızda Bağ-Kur emeklilik şartları hakkında bilgi alabilirsiniz. 4a geçerseniz emeklilik için son 3.5 yıl SSK primi ödemek zorundasınız.

  166. sezgin özer dedi ki:

   Merhaba,
   Müsadenizle babam için bir sorum olacaktı
   Babam 01/02/1960 doğumlu ve sigorta başlangıcı 01/01/1979 tarihi.
   bugüne kadar yatan pirim gün sayısı 2327 gün.
   1500 gün Ürdünde
   400 gün Irak
   540 gün askerlik
   500 gün yaklaşık Arabistan
   dan yurtdışından borçlanma yaparak emekli olmak istiyor. tüm günler konsolosluktan resmi olarak alındı.
   Benim sorum su: bu geri kalan 2673 günü günlük 17.57 tl den öderse yaklaşık 48 bin tl yapıyor ödemesi gereken tutar. Yukarıdaki yazınızda bahsettiğiniz bigi bu borçlanma ile bu meblanın en azından yarısını falan maaşından keserek emekli olma imkanı var mıdır. Yada bize bir tavsiyeniz var mıdır. ödeme kolaylığı yada miktarı düşürebilmek için.
   Saygılarımla teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    BU konu hakkında detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattından yardım alabilirsiniz.

  167. mustafa dedi ki:

   yaş ve hizmet süresi dolmuş olanlar ssk geriye dönük borçlanma yassı çalışması varmı varsa ne zaman çıkar

  168. Ersin gümüş dedi ki:

   01.01.1975 dogumluyum sigorta başlangıcım 17.01.1994
   21.08.1995-21.02.1997 askerlik hizmetim 18 ay yaptım askerden sonra sigorta az bir sigorta tan sonra kendi işyerimden 01.10.2010 tarihi itibari ile bağkurluyum halen sigorta gün sayım 606 gün son 3.5 yıl sigortaya geçmem gerekirmi ne zaman emekli olurum.

  169. Hasan Hüseyin Bal dedi ki:

   Hüseyin Bal 10 03 2969 doğumluyum 02 07 1985 işe giriş yaptım ağır sanayi de çalışmaktayım.Askerlikten önce sigortalıyım nasıl erken emekli olabilirim.

  170. Sefa tok dedi ki:

   Çok kıymetli yusuf bey.03.08.1968 doğumluyum. 03.08.1986 yılında ssk girişim var.yaklaşık olarak 3 ay prim yatmış. 16.9.1991 yılından beri öğretmenim.ne zaman emekli olabilirim. Saygılarımla. Sefa

  171. Sefa tok dedi ki:

   Milli Eğitim bakanlığı nda öğretmenim.

  172. Sefa tok dedi ki:

   Sigorta başlangıç sayesinde emeklilik yaşım düşermi.

  173. mehmet ŞAHAN dedi ki:

   doğuyılım 10-.10 . 1968 işe giriş tarihim 09 .14 .1987 hala çalışıyorum pirim gün sorunum yok 1988 de askere gittim askerdenönce siğortalıyım askerlik morçlanması yaparak yaşı çekebilirmiyim kaç yaşında emekli olabilirim teşekkürler

  174. Alaattin Rüzgar dedi ki:

   1985 te maliyede kalfalık belgesi çıkardım.Benim o zaman katma deper vergisinin vergisi 1 lira kalmıştı.1986 eylül 3 te askere gittim. 1988 de asker döndüğümde daha önce kalan 1 lira 17 lira oldu ve o 17 lirayı yatırdım.1988 ve 1989 a maliye kaydın var.Rüzgar polat adına bir şirket açtık götürü vergi açtım.

  175. satılmış güleroğlu dedi ki:

   25,11,1970 Doğumluyum1990-1991 yılları arasında 18 ay askerlik

   yaptım 05,10,1992 de sigorta başlangıcım şu an pirim günsayım 7520

   askerliğimi borçlandığımda sigorta başlangıç tarihini geri

   çekebilirmiyim .çekebilirsem başlangıç tarihi ne olur.

   TEŞEKKÜRLER.

  176. Türkan yıldız dedi ki:

   1968 temmuz doğmluyum 1988 sgk girişli olup aynı zamanda ekim 2011 bağkur başlangícım var doğum olayım yoktur hangı kurumdan nasıl emekli olabilirim

  177. Metin demirata dedi ki:

   Ben 1994.1998 yıl arasi çıraklık eğitim okuluna gitim bana çıraklık okulunda okuduğum o arada bana sağliktan yararlanmak için bana ssk ‘dan giriş numarası ve kart verdiler ama hiçbirim yatirmadim sadece sağliktan yararlandim 1998 den sora birim yatırmaya başladim ssk 1998 den giriş baz alıyor çıraklık okulunda bana vermiş oldukları giriş numarası geçerli değilmi geçerli olması için neyapmamlazim

  178. mehmet erol ak dedi ki:

   14.11.1973 dogumluyum.30.08 .1991 tarihinde astsubay olarak goreve basladim.16.08 2014 tarihinde istifa ettim.bu sure icerisinde sinif okulunda gecen sure icin sgk yi mahkemeye verdim ve yurutmeyi durdurma karari aldim.sinif okulunda gecen surelerim 17.07.1990/30.08.1991 .sinif okulunda okurkende 06.02.1991 tarihindede kazai rust karari aldim.bu bilgiler isiginda emeklilik tarihimi hesaplayarak bildirirmisiniz saygilar

  179. AYHAN İFLAZOĞLU dedi ki:

   İyi günler.7/1/1965 doğumluyum askerliğimi 1995/1997 yılları arasında (18)ay yaptım 5/10/1999 /5/1/2000 Yılları arası 3690 Gün BAĞ KUR.5/1/2000 Tarihinden devam eden SSK devam etmekte.1987/1994 yılları arasında yurt dışı günlerim var.Emekli olabilmem için neler yapmalıyım.aydınlatırsanır .TEŞEKÜRLER.

  180. gokhan dedi ki:

   6-6-1970 dogumluyum,ise baslama tarihi:16.05.1985 ssk dan hizmet gunum 6200 gundur,ayrica 1920 gunluk bagkur hizmetim vardir 14.basamaktan odenmistir.ssg+bagkur toplami 8200 gundur.hic bir kuruma borcum yoktur.son 2.5 yilim ssk dan burut 2.445tl olarak odenmistir digerleri asgari ucretten,bagkur ise 1920 gun 14.basamaktan odenmistir.sorum…
   1.Ne zaman emekli olurum
   2.Emekli olunaca bu gunun parasi kac para alirim
   tesekkurler….

  181. Selvi dedi ki:

   Merhabalar1972 doğumluyum 1988 ilk ise giriş tarihim 3 aylık ssk calismanin ardından1992 yilinda evlendim 2 çocuk sahibi bir anne yim eşimin vefatından sonra 2006 yılında tekrar çalışma hayatına atıldım 9 yildir bir firmada bir fiil çalıştım bugün itibari ile küçülmeye gidilği için cikarildim benim sorum 20/03/1972 doğumluyum 4018 pirimim var 1.300 is gününe ihtiyacım var erken emekli olabilme şansım varmi nasıl bir yol izlemeliyim benim için çalışarakmi doğum borçlanması yaparakmi emekli olmam avantajlı teşekür ederim iyi çalışmalar dilerim

  182. gülay dedi ki:

   merhaba,
   17.05.1971 doğumluyum. halen sigortalı olarak çalışıyorum. ilk sigorta girişim sgk da 01.05.1993
   03.05.1995 ve 10.04.2001 tarihlerinde doğum yaptım.ve çocuklarım sağ. ikisinde de doğum yaptığım dönemler işten ayrılmıştım ve ilkinde 1 diğerinde 2 yıl çalışmadım.
   şu an prim günüm 5100 … eğer doğum borçlanması yapsam 49 olan emeklilik yaşımı düşürebilir miyim. eğer düşmezse doğum borçlanması yapmamın bana faydası (maaş artışı ) olur mu?

  183. ahmet dedi ki:

   23/03/1989 sgk tarihim var. 1996 yılına kadar 418 gün . 01/03/1997 yılından beri bağkur ödüyorum kaç yaşında emekli olurum sgk giriştarihimin bağkur emeklilik yaşına faydası olurmu olmazmı. doğum tarihim 14/03/1971

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi ve hesaplama için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  184. Yavuz Ocakçı dedi ki:

   Merhaba,
   Yavuz Ocakçı, ekim 1969 doğumlu 02.01.1990 almanyada iş başlangıcı olup,%50 iş Kaybına sahibim ( türkiyede lise yıllarında okulda sağ gözümü yitirdim). Buna ek olarak 1987 de türkiyede esnaflık yapìp yalnız vergi kaydım bulunmaktadır.askerlik görevimi gözümden dolayı çürük raporluyum. Ne zaman emekli olabilirim ve ne kadar ödemeliyim? Teşekkürler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Almanya’da işe başladığınız için öncelikle yurt dışı borçlanması gereklidir. Başvuru için lütfen alo 170 SGK hattını arayınız

  185. Yavuz Ocakçı dedi ki:

   Merhaba. Kasım 1970 doğumlu olup haziran 1994 almanyada sigorta başlangıcına sahip üç çocuklu Anne olan Hanımım ne zaman emekli olabilir ve ne kadar borçlanmış olur? teşekkürler ( ağustos 2016 da ssk giriş kaydı bulunmakta )

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    hesaplama için kişinin sgk’ya başvuru yaparak Yurtdışı borçlanmasının yapılacağı gün hesabının yapılması gerekmektedir

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.