• Emeklilik Yaşınızı Düşürün!


  Emekli Maaşı Sorgulama

  İnsanların en büyük hayallerinin başında emeklilik gelmektedir. İş hayatına başlarken hayalini kurup, bu yönde dikkatli adımlar atmaktayız. İlk işe girişte sigortamızın açılması, çalışırken sigortamızın yatıp yatmaması emekliliğimizi etkileyen temel faktörlerden bazılarıdır. Bu yüzden sigortamızın takibini yapmamızda fayda vardır ve artık bu tarz işlemleri internet üzerinden kolay bir şekilde yapabilmekteyiz. Emekli olabilmek için bazı şartları yerine getirmemiz gerekmektedir. Sigorta priminizin tam olması halinde emekli olabildiğiniz gibi yaştan da emekli olmaktasınız. Fakat bazı durumlar vardır ki bu durumlar ile birlikte emeklilik yaşınızı düşürebiliyorsunuz. Bizlerde bu yazımızda sizlere emeklilik yaşı ve hangi hallerde emeklilik yaşınızın düştüğü konusunda ayrıntılı bilgiler verdik. Bu bilgiler doğrultusunda emekliliğiniz ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.


  Emeklilik Nedir ?

  Özellikle çalışamaz hale geldiğimiz zaman kimseye muhtaç olmadan hayatımızı devam ettirebilmemiz için kurulmuş olan bir sistemdir emeklilik. Türkiye’de SSK, Emekli Sandığı ve BAĞ-KUR’dan emekli olabilmemizi sağlayan Sosyal Güvenlik Kurumu bulunmaktadır. Bu kurum sigortalı işte çalıştığımız zaman primlerin ödenmesi ile veya sigorta primlerimizi kendimiz yatırdığımız zaman bizlere emekli olma hakkı kazandırmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olan bu üç farklı gruplardan emekli olma şartları, prim ödeme şekilleri farklılık göstermektedir. Her ne kadar bunlarda farklılık olsa da şartları sağlandığı zaman emekli olma hakkını her zaman vatandaşa sağlamaktadır. Emekli olmaya hak kazanan kişiye her ay düzenli olarak emekli maaşı verilmektedir. Bu maaş toplumun yaşayış standartlarına uygun olarak belirlenmektedir. Emekli olabilmek için ya sigorta süresi tamamlanmalı ya gereken primler ödenmeli ya da gerekli emeklilik yaşına ulaşmış olmanız gerekmektedir.

  emeklilik yaşı hesaplama

  Emeklilik Yaşı Nedir ?

  Emeklilik yaşı Türkiye’de emekli olabilmek için belirlenmiş olan kriterlerden sadece birisidir. SSK’lı olan kişilerde 8 Eylül 1999 yılına kadar sigorta başlangıcı yapılmış kişiler ile 8 Eylül 1999 yılı sonrasında sigortası başlatılan kişiler arasında emeklilik yaşı farklılık göstermektedir. Bu farklılık cinsiyete göre de değişiklik meydana getirmektedir.

  8 Eylül 1999 yılına kadar işe girmiş olanların emekli olabilmesi için iki durum söz konusudur. Bunların ilki sigortalılık süresi kadınlarda 20 yıl, erkeklerde 25 yıl olmak zorundadır. Sonrasında değişen yasalar ile birlikte 8 Eylül 1999 yılından sonra işe girecek olan kişilerde emeklilik yaşlarında değişiklik yapılmıştır. Önceleri kadınlarda emeklilik yaşı 38 iken bu yasa değişikliği ile 58, erkeklerin emeklilik yaşı ise 43’den 60’a çıkarılmıştır. Aynı zamanda SSK’lı olarak çalışan kişilerinde 7000 günlük sigorta prim gün sayısını doldurması gerektiği bu yasada belirtilmiştir. Memurlar ve BAĞ-KUR’lular içinde benzer şekilde yaş sınırı bu yasa ile getirilmiştir. Yani siz emeklilik prim gün sayısını doldurduğunuz halde yaştan dolayı emekli olamama gibi bir durum söz konusudur. Ancak bu durum yeni yasa ile değişikliğe gidilerek yaştan emekli olmaya hak kazanmış olmasanız bile sigorta prim gün saysını doldurduğunuz takdirde emekli maaşınızdan belirli kesinti yapılarak erken emekli olabiliyorsunuz.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Cinsiyetiniz Bay Bayan
  Doğum Tarihiniz
  Hizmete Başlama Tarihiniz
  SSK Prim Ödeme Gün Sayınız

  Emeklilik Yaşı Hangi Durumlarda Düşmektedir ?

  Sosyal Güvenlik Kurumu’nun belirlemiş olduğu ve çıkan torba yasası ile  bazı durumlarda emeklilik yaşında düşüşler görülmektedir. Dilerseniz ilk olarak bu durumların neler olduğundan bahsedelim.

  1. Bu yeni yasa, çalışan anneler, gurbetçiler, borçlu BAĞKUR’lular ve madencilerin emeklilik yaşının düşürülmesi  imkanı sağlamaktadır.
  2. SSK’ kadınlara sağlanmış olan doğum borçlanması ile erken emeklilik bu yasa ile daha kapsamlı bir hale gelmiştir. BAĞ-KUR’lu ve memur kadınlarda dahil olmak üzere doğum borçlanması ile birlikte emeklilik yaşı düşürülebilmektedir. Eskiden bu şekilde doğum borçlanması yaptırabilmek için 2 çocuğunuzun olması yeterliydi fakat yapılan değişiklikle bu durum ancak 3 çocuk sahibi olan anneler için geçerli olmaya başlamıştır.
  3. Emeklilik yaşını düşüren bir diğer faktör ise BAĞ-KUR yapılandırmasının yapılmasıdır. Borcunu yapılandıran BAĞ-KUR’lu kişiler bu şekilde borcunu tamamlıyorsa emeklilik yaşı düşmekte ve emekli olmaya hak kazanmaktadırlar.
  4. Bazı işler Türkiye’de ağır şartlar altında gerçekleştirilmektedir, madencilikte bu işlerden birisi olup kişilerin erken yıpranmasına sebebiyet vermektedir. Bu nedenle bu işlerde çalışan insanların emeklilik yaşları 50’ye düşürülmektedir.
  5. Mavi kartlılar olarak bilinen gurbetçilerde borçlanma sistemi ile emeklilik yaşı düşürülmektedir.
  6. Gurbetçiler gibi erkekler askerlik borçlanması ile emeklilik yaşların düşüş sağlayabilirler.

  Yukarıda saymış olduğumuz durumlardan en önemlileri olan askerlik, doğum ve yurtdışı borçlanması ile emeklilik yaşının nasıl düşürüldüğünü ayrıntılı olarak ele alalım;

  Askerlik Borçlanması İle Emeklilik Yaşının Düşürülmesi;

  Sosyal Güvenlik Kurumu askerlik yapan erkeklere, askerlik yaptıkları süreyi borçlandırarak emeklilik yaşından düşürülmesine imkan vermektedir. Askerlik borçlanmasını yaptırabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurmanız gerekmektedir. Yapmış olduğunuz bu borçlandırma nedeni ile emekli olduğunuz zaman bu borç bitene kadar emekli maaşınızı eksik alırsınız. Ayrıca askerlik süresinin ister dileğiniz kısmını ister tamamını bu şekilde borçlanmasını yapabilirsiniz. Belirlemiş olduğunuz süre emeklilik yaşınızdan düşürüldüğünü unutmayınız.

  Doğum Borçlanması İle Emeklilik Yaşının Düşürülmesi;

  Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sigortalı annelere doğum borçlanması yaparak emeklilik yaşının düşürülmesi imkanı sağlanmaktadır. Ancak bunu için bazı şartlar vardır bunlardan ilki sınırı iki doğum olmak üzere doğumun olduğu tarihten itibaren geçen en fazla iki yıllık süreleri vardır. Ayrıca bu süre boyunca onların adına herhangi bir sigorta primi ödenmemesi gerekmektedir ve son olarak da doğumu gerçekleşen çocukların yaşıyor olması şartı vardır. Burada unutulmaması gereken nokta bu durumdan yararlanabilmek için 3 çocuk sahibi olmak gerekmektedir. Doğum borçlanması ile kadınlar emeklilik yaşlarından 6 yıl kazanmaktadırlar.

  Yurtdışı Borçlanması İle Emeklilik Yaşının Düşürülmesi;

  Yurtdışında çalışan kişilere yurtdışı borçlanması ile emeklilik yaşının düşürülmesi imkanı sağlanmaktadır. Mavi kart verilen gurbetçiler bundan kolaylıkla yararlanmaktadır. Mavi kart nedir diyorsanız eğer, mavi kart bulundukları ülkenin vatandaşlığına geçebilmesi için insanlara vatandaşlıktan çıkma hakkının izinli olarak verilmesidir. Bu kişiler yurtdışında çalıştıkları süreyi Sosyal Güvenlik Kurumu’na borçlandıklarında emeklilik yaşlarında düşme söz konusudur. Yurtdışı borçlanmasından yararlanabilmek için Türk vatandaşı olmanız veya mavi kartınızın olması, yurtdışında bir süre ikamet etmeniz ve bulunduğunuz bu sürede çalıştığınız yerlerin ve sürelerinin belirtildiği belgenin olması gerekmektedir. Ayrıca bu imkandan yararlanabilmek yazılı bir şekilde Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurmanız gerekmektedir.

  Yukarıda da vermiş olduğumuz bilgilere göre bu şartlar doğrultusunda emeklilik yaşınızın düşürülmesi söz konusudur. Bu durumlardan herhangi birisine sahipseniz gerekli başvurunuzu yaparak emeklilik yaşınızı düşürebilirsiniz. Böylelikle normalden daha kısa bir sürede emekli olabilir ve maaşınızı alabilirsiniz. Fakat yeniden belirtmemiz gerekirse borçlanma şeklinde emeklilik yaşınız düşüyorsa bu borç bitene kadar emekli maaşınızı az alırsınız.  tıkla sorunu sor

  Emeklilik Yaşınızı Düşürün! İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.