• Muayene Ücreti Sorgulama


  Açılımı Sosyal Güvenlik Kurumu olan SGK, 16 Mayıs 2006 tarihinde yasalaştırılan 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu ile BAĞ-KUR, SSK ve Emekli Sandığı gibi sosyal güvenlik kurumlarının devredilmesi aşamasında kurulmuş Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bir kuruluşu olarak faaliyete geçmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu, genel kurul, yönetim kurulu ve başkanlıktan oluşmaktadır.


  Sosyal Güvenlik Kurumu birçok sektörde görev alan kişilerin çok çeşitli sebeplerden dolayı geliri azalmış olan bireylerin, bir başkasına muhtaç olmaması amacıyla ve bireylerin daha iyi bir yaşam sağlayabilmeleri için kurulmuş bir sosyal güvenlik sistemidir. 

  Muayene Ücreti Nedir?

  Çalıştığı günden itibaren sigorta priminin düzenli ödenmesi sonucunda istediğiniz SGK’nın sizlere sunduğu en önemli hizmetleri hastane ve ilaç hizmetidir. SGK’nın birçok hizmetlerinden birisi de muayene ücreti sorgulama hizmeti mevcuttur. Muayene olmak istediğiniz hastanenin Emekli Sandığı ya da BAĞ-KUR güvencelerine sahip olması durumunda farklı ücretler öderler. Çünkü Emekli Sandığı ve BAĞ-KUR’un prim ödeme ücreti, prim sayısı farklıdır, dolayısıyla muayene olmak istediğiniz zaman, hastanenin sizden talep ettiği muayene ücreti de farklılaşmaktadır. Bazı güvencelerin çok fazla prim ödemesi olduğu için, bazı hastaneler o güvenceye sahip bireylerden fark ücreti almıyorlar ama başka bir güvenceye sahip bireyin muayene talebinde gitmiş olduğu hastane bir fark ücreti çıkarmaktadır. SGK, hizmetlerine bir yenisini daha ekleyerek, muayene ücreti sorgulama hizmetini hizmete geçirdi.

  Türkiye’de uzun zamandan beri, özel hastane ve özel sağlık kuruluşları kişilerin sosyal güvencelerine bağlı olarak, muayene ücreti farkı almaktadırlar. Muayene ücreti sorgulama hizmeti değişen yasalarla birlikte, muayene ücreti de özel hastane ve sağlık kuruluşlarında farklılık göstermektedir. Devlet hastanelerinde sigortalı olan her çalışana ya da emekliye ücret talep edilmeden muayenesi gerçekleştirilmektedir ama özel hastane ve özel sağlık kuruluşlarında, sigortanızın karşıladığı ücret, muayene ücretini karşılamıyorsa belirli bir miktar fark ücreti ödemeniz gerekmektedir. Muayeneden sonra doktorunuz size önerdiği ilaçları almak istediğinizde bazı ilaçlar devlet tarafından ödeniyor ve siz ilacınızı ücretsiz alıyorsunuz, bazı ilaçların ücretinin bir kısmını sosyal güvenceniz karşılıyor, dolayısıyla sizin ilaçta da uygulanan fark ücretini ödemeniz gerekiyor.

  Muayene Ücretleri Ne Kadardır?

  Devlet hastanelerine giden sigortalı bir çalışan ve emeklilerin muayene ücretleri şöyledir;

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Çalışan ya da emekli sigorta güvencesine sahip bireyler, eğitim hastaneleri, branşa ait hastaneler, üniversite hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri gibi nitelikteki hastanelerde muayene ücreti sorgulama hizmeti ile öğrenebileceğiniz, muayene ücretinden 5 TL gibi bir ücret talep edilmektedir.
  • Çalışan ya da emekli sigorta güvencesine sahip bireyler, özel hastaneler ya da özel sağlık kuruluşlarında muayene olmuşsa, SGK’nın muayene sorgulama hizmeti ile öğrenebileceğiniz muayene ücreti en düşük 12 TL olarak belirlenmiştir.
  • Sigortalı çalışan ve sigortalı emekli bireyler acil niteliği taşımayan rahatsızlıklarında, acil servislerde yapılan müdahalelerin için muayene ücreti sorgulama hizmetinde, muayene ücreti yoktur.
  • Devlet hastaneleri ya da özel hastanelerde yapılan muayene sonucunda oluşan ve ayakta tedavi şeklinde doktor ve diş doktoru muayene ücretleri sorgulamasında kişilerin, eczaneye gittiklerinde bireylerden tahsil edilmektedir.

  Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan bireyler ortalama olarak 25 ve 35 TL gibi bir muayene ücretinin talep edildiğini varsayarak, özel hastane ya da özel sağlık kuruluşları muayene ücreti farklıdır. Aşağıdaki görselde 2016 yılı itibariyle belirlenmiş özel hastane ve özel sağlık kuruluşları, muayene ücretleri anlatılmıştır.

  sgk-2016-muayene-ücretleri

  Muayene Ücreti Sorgulama Nasıl Yapılır?

  Türkiye’de SGK tarafından muayene ücreti sorgulama hizmeti mevcuttur. Muayene ücreti sorgulama işlemi için ilk olarak E-Devlet sisteminin internet sitesini tıklamanız gerekmektedir. E-Devlet sistemine T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra, muayene ücreti sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

  2

  E-Devlet şifrenizi bilmiyorsanız, PTT aracılığı ile 2 TL gibi bir ücret ödedikten sonra, şifrenizi öğrenmiş olacaksınız. E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra açılan yeni sayfada muayene ücreti sorgulama işleminizi hakkında kolayca bilgi sahibi olacaksınız.

  Muayene Ücreti Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!
  tıkla sorunu sor

  Muayene Ücreti Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Hazal dedi ki:

   Tırnak batması ve tırnak mantarı tedavi ücretleri ne kadar ssk mız vardır bilgilendirirseniz sevinirim

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhabalar,

    Muayene ücreti seçeceğiniz hastaneye ve doktora göre değişiklik göstermektedir.

  2. sena dedi ki:

   peki mevzuatta bunu nereden öğrenebilirim. miktarını vs

  3. sena dedi ki:

   iyi günler. üniversite hastanelerinde mesai içi muayenelerde tahliller ücrete dahil midir. ayriysa fiyati nedir? mesai dışında da aynı şekilde nasıl bir durum vardır bilgilendirebilir misiniz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Üniversite hastanelerinden tahliller ücrete dahildir.

  4. süleyman sökmen dedi ki:

   ıyı günler dünya göz haqstanesınde uzman goz doktoru muayene ücreti 280 tl alınıyor ne kadar ödememiz gerekiyor kanunen

  5. Murat Akdoğan dedi ki:

   Özel hastanede göz hastalıkları bölümünde göz içinden kitle alındı
   Sgk çalışanım ilave ve ek ücretler otel hizmet bedeli adı altında 2400 TL para talep edildi
   Bu normal mi

  6. Tugay dedi ki:

   Babam yaklasik 1 aydır egitim arastirma hastanesinde tedavi goruyor hergun serum takılıyor ilaç veriliyor bunun icin ücret talep ederlermi ederlerse bu ucret ne kadar olabilir

  7. Cenan GÜRDAL dedi ki:

   Sayın Yetkililer,

   Bir sorum olacak. Ankara’da Ufuk Üniversitesi Hastanesi
   Kulak Burun Boğaz bölümünde SGK’lı çalışan için muayene ücreti olarak 86 TL istiyorlar.

   Bu ücret normal midir?

   Yanıtlarsanız çok sevineceğim.
   Teşekkürler.

   Cenan GÜRDAL

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşması olması halinde alınan ilave ücretin fazla olduğunu düşünüyorsanız; fatura, hizmet detayı, rapor vb. belgeler ile İl Müdürlüklerine(Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezlerine) başvurunuz.

  Sorunuzu Yazın