ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Emeklilere 3 Ay’da Bir Ödeme İle 100 Bin TL Kredi Fırsatı

Emeklilere 3 Ay’da Bir Ödeme İle 100 Bin TL Kredi Fırsatı

Bankalar emekliler için emekli maaşlarının 9 ila 10 katına kadar kredi çekebilmeleri için özel kampanyalar sunuyor. 23 Ocak 2021 tarihi ile bu kredilerden 2021 senesi sonuna kadar yararlanabilmek mümkündür. Kampanyalı kredilerden yararlanmak için sağlaması gereken şartlar ise açıklandı.

Kişinin emekli maaşı alıyor olması, TC vatandaşı olması, emekli cüzdanını bankaya evrak olarak sunabilmesi, aldığı maaşın maksimum %50 si kadar hesaplanan kredi ödeme taksitleri sonunda belirlenen rakam üzerinden krediyi kullanmayı kabul etmesi şartları kapsamında kampanyalı seçeneklerden yararlanılabilecek.

Avantajlı Emekli Kredilerini Veren Bankalar

2021 senesi Ocak ayı ile birlikte verilmeye başlayan ve yeni düzenlemelere tabi tutulan emekli kredileri, ihtiyaç kredisi sınıfında sunuluyor. Bankaların açıklamaları kapsamında bu krediler ile emekli kesime düşük faiz oranı ve uygun aylık ödeme planı taksitlerinin sunulmasının amaçlandığı ifade edildi. Kampanyalı kredilerin en avantajlılarına baktığımız da ING, Türkiye İş Bankası tarafından verildikleri görülüyor.

ING Bankası Ocak ayı ile birlikte 10 bin TL limitli ihtiyaç kredisini %1,49 faiz oranı üzerinden emeklilere sunduğunu açıkladı. Krediye ilişkin detaylar ele alındığında 10 bin TL limit için 36 ay vade imkanından yararlanıldığı ve aylık ödeme planı taksitlerinin ise 379 TL gibi düşük bir rakam üzerinden hesaplandığı görülüyor. Kredinin toplam geri ödeme rakamı ise 13.699 TL olarak belirlendi.

[tie_full_img]

[/tie_full_img]

36 Ay Vadeli Krediler

İkinci avantajlı, özel emekli kredisi ise Türkiye İş Bankası tarafından sunulan 10 bin TL tutarında ve % 1,50 faiz oranına sahip olan ihtiyaç kredisi. Bu kredinin aylık taksitleri emeklilerin ödeme güçlüğü çekmemeleri açısından 380 TL olarak hesaplanıyor. Kredi çekimi ardından 36 ay vadeli ödeme sonunda toplam geri ödenen takamın ise 13.726 TL olduğuna değinildi.

Her bir bankanın farklı avantajlar kapsamında sundukları kredi seçeneklerine bakıldığında emeklilere özel koşulları sağlayan diğer seçenekler ise Garanti, Vakıf, Deniz Bank ve Aktifbank tarafından sunuldu. 2021 senesi sonuna kadar, Garanti Bankası Emeklilere Özel Kredisi ile maksimum 100 bin TL’ye kadar krediyi 36 ay vade imkanı ile ve 3 ayda bir taksit ödeme avantajı kapsamında sunacak.

3 Ayda Bir Ödeme İmkanı

VakıfBank maksimum 90 bin TL tutarlı kredisini emekliler için 36 ay vade süresi ile 3 ayda bir ödeme yapma avantajı ile sunuyor. Aktifbank, Halkbank, Şekerbank, Ziraat Bankası şubelerine başvuru yaparak kredi kullanmak isteyen emekliler ise maksimum 50 bin TL kredi çekebilecek ve bu krediler için maksimum 36 ay vadeli ödeme seçeneğinden yararlanabilecekler. Bu bankalar arasından sadece Ziraat ve Halkbank emekliler için taksitleri 3 ayda bir ödeme kolaylığı sunarken, geri kalanlar her ayda bir taksit ödemesi talep diyorlar.

Başvuru Nasıl Yapılacak?

Bankaların emeklilere özel kampanyalı krediler hakkında yaptıkları açıklamalar kapsamında başvuru şekline de değinildi. Bu kredilerden yararlanmak için ilk şart emekli olunduğunun ispat edilmesi olduğundan, emekliler ilgili bankaların kendilerine en yakın olan şubelerine giderek, kredi departmanı müşteri temsilcileri ile görüşme sağlayarak, nüfus cüzdanı, emeklilik maaş cüzdanı, isme gelen bir adet elektrik, su veya doğalgaz faturası ileterek başvuru yapabilecekler. Başvuru için temsilcilerin ileteceği ‘’emekli kredisi başvuru talep formu’’ ise iletişim ve kimlik bilgileri ile doldurulup imzalanıyor. Bu formun teslimi ardından ise onay sürecinin beklenmesi gerektiği ifade ediliyor.

Bankalar emeklilere SMS üzerinden aynı gün kredinin sonucu hakkında bilgi verdiklerini, onay alanların ise kredi tutarlarını başvuru gerçekleştirdikleri şubeden teslim alabileceklerini açıkladırlar. Şubeye tekrar gitmek istemeyen emekliler için ise otomatik mevduat hesabı açılışı yapılarak hesaplara transfer sağlanabileceğine değinildi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.