• Polislerde Eş Durumu Atamaları Nasıl Yapılır?

  Gece gündüz demeden fedakârca çalışan polislerimiz. Zamanın büyük bir bölümünü dışarıda geçirerek ya bir hırsızın peşinden koşan, ya bir cinayet mahallinde olayı çözmeye çalışan, yâda şehir giriş ve çıkışlarında uygulama noktalarında güvenliği sağlamak için kimlik kontrolü yaparak araçları arayan fedakâr güvenlik görevlilerimiz. Onları evde bekleyen eşleri ve çocukları. Göreve giderken dualarla gönderdikleri akşam veya gündüz tekrar eve gelmeleri için yollarını dört gözle bekleyerek pencere önünde nöbet tutan eşlerimiz. Bir telefonla göreve koşan gittiği belli olan ama ne zaman geleceği belli olmayan görev uzadıkça sıcak yatağını özleyen polislerimiz. Çalışma şartları ne kadar zor olsa da ekmek parası için mücadele eden, şehrimizin bizim güvenliğimizi sağlamak için gecesini gündüzüne katarak çalışan gizli kahramanlarımız. Peki, ya onların eşleri ve yaşadıkları bunun yanında polislerde eş durumu atamaları nasıl yapılır? Soruları.


  Atamalar Nasıl Olur?

  Polislerde eş durumu atamaları nasıl yapılmaktadır. Öncelikle evli olarak okul hayatına başlayan polis adayı, okulu bitirdikten sonra bir defaya mahsus olarak eşinin görev yaptığı yere gitme şansı bulunmaktadır. Eğer polis adayı eşinin bulunduğu yere gitmek istemezse kura sonucu gittiği ile eşinin tayinini isteyebilmektedir. Tabi, bu tayinin çıkması biraz zaman almaktadır. Göreve başladıktan sonra çalışan eşlerin tayin durumlarına bir göz atalım. Çalışan eşlerin her ikisi de polis memuru ise bu konuda çok bir sıkıntı yaşanmamaktadır. Genel olarak erkek polis memurunun yaptığı tercihler doğrultusunda eşinin tayini de aynı şehre çıkmaktadır. Gittikleri şehirde de aynı anda göreve başlayarak mümkün mertebe aynı bölgede görevlendirilmektedirler. Çalışanlardan polis ve öğretmen olarak görev yapanlarda durum biraz daha farklı olmaktadır. Genellikle Emniyet Teşkilatında tayin dönemleri yaz ayları içerisinde yapıldığı için öncelikle polis memuru gideceği ili tercih etmektedir. Tayinin çıkması sonucu öğretmen olan eşi Milli Eğitim’in tayin döneminde eşinin durumunu göz önünde bulundurarak verdiği dilekçe ile tayinin eşinin yanına aldırmaktadır.  

  Polislerde eş durumu atamaları konusunda sağlık sektöründe çalışan eşlerde yine polis eşinin bulunduğu ili geçerli olarak tayin isteyebilir. Bu tayinler ara dönemde veya tayin dönemlerinde yapılabilmektedir. Göreve başlayarak evliliğe karar verenler polislerimizde gerekli tahkikat yapıldıktan sonra kim kimin yanına gitmek istediğine karar verilmesi gerekmektedir. İster erkek kadının yanına veya kadın erkeğin yanına gitme şansı bulunmaktadır. Bu sadece göreve başladıktan sonra evlilikte veya polisin ilk göreve başladığı zamanda yapılmaktadır. Atama ve yer değiştirme yönetmenliğinde atamalar kural olarak erkeğe bağlı olarak yapılmaktadır. Özel sektörde çalışanlar bu yönetmelik dışında bırakılarak polis eşlerinin özel sektörde çalışmaları nedeni ile ne kendisi ne de eşleri herhangi bir şekilde birbirlerinin yanlarına tayin isteme hakları bulunmamaktadır. Burada istisna olarak sağlık problemleri nedeni ile bakıma muhtaç olan eşler alacakları rapor ile tayin hakkı doğmaktadır.

  Atama Problemleri

  Polislerde eş durumu atamaları kapsamında mazeret atamaları da yapılmaktadır. Atama dönemi dışında büyük sağlık problemleri yaşanması ve bulunduğu ilde tedavisinin mümkün olmaması nedeni ile zaman dışı ve mazeret tayini isteyebilirler. Bunun yanında evlilik birlikteliği biten eşlerde aynı şehirde bulunmaları istemezler ise yine tayin isteme hakları bulunmaktadır. Bazı istisnai durumlarda eş tayini de yapılmamaktadır. Tayini çıkan polisin gittiği ilde eşinin çalıştığı birim veya kurumun bulunmaması nedeniyle böyle bir durumda aile birliğinin sağlanması amacıyla yapılan atama iptal ettirilerek eş tayini yeniden yapılmaktadır. Polis memurunun veya eşinin doğduğu ve nüfusa kayıtlı bulundukları yere tayin isteme hakları bulunmamaktadır. Ancak bu kural nüfusu bir milyon geçen büyükşehirler için geçerli değildir. Öğretmen eşin tayin isteyerek daha sonradan polis olan eş tayin isteyemez. Tayin istese bile bu tayin çoğu zaman yapılmamaktadır. Eşleri üniversitede veya belediyelerde çalışan tayin hakkı olmayan polis memurlar da yine kütük ve doğum yerine bakılarak eş durumdan tayin isteme haklarına sahiplerdir. Burada kurumlar arası yapılan koordinasyon sonucu hizmet süresinin aksatılmaması şartı ile tayin hakkı vardır. Ancak yapılan bu tayin sonucu hizmet süresinden üç yıl fazla kalabilir.

  Polislerde eş durumu atamaları için adaylığınızın kalkması şarttır. Yeni kadroya atanan polis memuru kedisi adaylığı kalmadığı surece tayin isteme hakkı yoktur. Bu durumda çalışan eşi yanına tayin istemek zorundadır. Eşi polis olarak görev yapan öğretmenin bazen hizmet süresinin dolmadığı veya puanın yetersizliği nedeniyle tayin haklarının olmadığı gündeme gelmiş, bununla ilgili olarak Danıştay’ın aile bütünlüğünün sağlanması amacıyla vermiş olduğu emsal karar neticesinde bu sorun aşılmış oldu. Aile bütünlüğünün sağlanması için yapılan değişiklikler sonucunda Polislerde eş durumu atamaları eskiden olduğu gibi daha fazla sıkıntı yaşanmamakla beraber sadece tayin günü uzamaktadır. Eş durumu tayin yapacakların bunu iyi değerlendirerek yapmaları, mümkün mertebe tayin döneminde yaptıkları zaman tayin süresinin uzamadığı görülmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Zorlu görev yapan polislerimizin ailelerinden ve çocuklarından uzakta olması yaptıkları görevlerini daha da ağırlaştırmaktadır. Atama isteyen polislerimizin emniyet hizmetleri sınıfı mensupları atama ve yer değişikliği yönetmeliğini iyice okuyarak bilgi sahibi olmasını, eşlerinin görev yaptığı kurumlara ait gerekli yönetmelikleri okuduklarında polislerde eş durumu atamaları konusunda daha fazla bilgiye sahip olurlar. Bu sayede hangi dönemde nasıl atama talep edeceklerini bildikleri için herhangi bir sorunla karşılaşmazlar. Unutmamalı ki bilgi güçtür ve bu gücü kullanmak sizlerin elindedir.  tıkla sorunu sor

  Polislerde Eş Durumu Atamaları Nasıl Yapılır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. ASY dedi ki:

   Mrb ben 3 yıldır polis memuru olarak Isparta da görev yapmaktayım bu sene hazırlık geldi sark tayinleri bekliyorum ancak Mart ayında esimle nikah yaptık eşim kadrolu sağlık personeli, istege bagli olarak atandigi Bursa da görev yapmakta bazı özel sebeplerden dolayı yanına gitmek için eş durumu tayini istedim sizce sonuç ne olur ilk olarak sark tayini mi yoksa eş durumu tayini ni mi göz önünde bulundururlar.

   1. Sergen dedi ki:

    Kardeş senin durum nasıl oldu aynı durumdayım bende

  2. Sefa dedi ki:

   Merhaba eşim meb de sözleşmeli öğretmen 4+2 ye sözleşme imzaladı 2 .yılı bitti ben 1. Derece doğuda özel harekat polisiyim adaylığım kalktı eşim benim nüfusa kayıtlı olduğum büyük şehir olmayan ilde görev yapıyor. Benim onun yanına gitme ihtimalim yok diye biliyorum onunda benim yanıma gelme ihtimali yok gibi bu durum için bir çıkar yol var mı? Bilgisi olan cevap verebilir mi ?

  3. Necati Öksüz dedi ki:

   Ben özel sektörde çalışıyorum. Nişanlımda bayan polis alımlarına başvurarak bu mesleğe başlangıç yapmak istiyor. Kazansa da kazanmasa da okula başlamadan evleneceğiz düğün tarihimiz belli. Ancak okul bittiğinde ben kendisini eş durumundan olduğum ile tayin ettirebilir miyim ? Lütfen bilen varsa cevaplasın. Çok önemli.

   1. Ekin dedi ki:

    Necati bey ogrenebildiniz mi bende ayni durumdayim

  4. Zarife dedi ki:

   Eşim adaylığı kalkmış bir polis memuru konyada çalışıyor. ben ise evli iken polis okulundan mezun olduktan sonra çorumu tercih edip oraya atandım. eşim yanıma tayin gelir düşüncesiyle.
   fakat eşim yanıma tayin gelmedi olumsuz sonuçlandı.
   ben ise şubat mazeret atamasında tayin istedim konyaya eşimin yanına ama o da olumsuz sonuçlandı. bu konuda ne yapmamız lazım. teşekkürler

   1. Umutsuz vaka dedi ki:

    Bizim de aynı oldu kardeş. Yok yani ikimiz de polis memuruyuz kavuşamıyoruz bir türlü. Adamın yoksa olmuyor bu işler hep olumsuz hep olumsuz. Bıktık usandık. Kanun neyi gerektiriyorsa yapıyoruz kanun manun dinlemiyorlar. Napalım boşanalım da bulunduğumuz ilden mi evlenelim böyle saçmalık olur mu?

  5. İbrahim dedi ki:

   Merhaba başka bir bakanlıkta uzman yardımcısı olarak çalışmaktayım. Ankara’dan başka bir yerde çalışma şansım yok. Van’da görev yapan bayan polis memuru orada 3,5 yıl zorunlu görevi olmasına rağmen eş durumundan benim yanıma Ankara’ya tayin olabilir mi? Bunun yanında tayin olsa bile ileri bir zamanda 2. şark görevi olur mu? Yardımınız için teşekkür ederim.

   1. Durdane dedi ki:

    Merhaba bizde aynı duumdayız sorununuza bı cözüm bulabıldınız mı yardımcı olursanız cok sevınırız

  Sorunuzu Yazın