Yardımlar

Konya Elkart Bakiye Sorgulama ve TL Yükleme

Konya Elkart bakiye sorgulama ve TL yükleme işlemi ile Konya’da ulaşım süreci kolaylaşır. Konya’da toplu taşımada para kullanımını ortadan kaldırmak amacıyla Elkart adı verilen sistem kullanılır. Bu kartlar kişiselleştirilmiş ya da genel kullanıma uygun olarak çıkarılır.

Elkart bakiye sorgulama ve TL yükleme işlemi özellikle sürekli toplu taşıma kullananlar açısından avantajlıdır. İşlemlerin Elkart internet sitesi üzerinden yapılması, tüm kullanıcılar açısından ciddi kolaylık sağlar. Böylece dilediğiniz her an bakiyenizi öğrenebilir ya da kartınız için yükleme yapabilirsiniz.

Elkart kişiselleştirilerek kullanılabilir. Öte yandan isme kayıtlı olmadan kullanılabilen kartlar da vardır. Bunun yanı sıra ücretsiz biniş hakkı olanlar tarafından serbest kartlar da kullanılır. Konya’nın büyükşehir olması, ulaşım araçlarının da çeşitlenmesini sağlar.

Şehirde otobüs, tramvay gibi farklı ulaşım araçları vardır. Hem otobüslerde hem tramvaylarda Elkart kullanarak seyahat edebilirsiniz. Kartı tramvay turnikelerinde ya da otobüslerde bulunan validatörlere okutmalı ve yetkili personele göstermelisiniz.

Elkart Bakiye Sorgulama Ekranı

Elkart bakiye sorgulama işlemi online olarak yapılabilir. Bunun için elkart.konya.bel.tr adresine giriş yapmalısınız. Bu adrese giriş yaptığınızda ana sayfada karşınıza “Bakiye Sorgulama” ekranı çıkar.

Elkart Bakiye Sorgulama” kısmına tıklayarak ve bazı bilgileri paylaşarak kartınızda ne kadar bakiye kaldığını öğrenebilirsiniz. Sizden istenilen bilgiler; kimlik numarası, doğum tarihi ve doğrulama kodudur. Dilerseniz kart numarası ile de sorgulama yapma şansınız vardır.

Kart ile sorgulama yapmak için kart numaranızı bilmeniz gerekir. Kart numaranız kart dolum fişi üzerinde de yazar.

Yukarıda gösterilen alana kart numaranızı girdikten sonra ekranda görünen doğrulama kodunu da yazmalısınız. Ardından “Bakiye Sorgulama” seçeneğine tıklamalısınız.

Elkart TL Yükleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Ekart TL yükleme işlemi ana sayfa üzerinden yapılabilir. Bu sayede kolayca ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

atus.konya.bel.tr adresinde ana sayfada yer alan “E-Dolum” seçeneğine tıklayarak dolum ekranına ulaşabilirsiniz. “E-Dolum” seçeneğine tıkladıktan sonra “Bakiye Yüklemek İçin Tıklayınız” seçeneğine girmelisiniz.

Sizden kimlik numaranız ve doğrulama kodu istenir. Kimlik numaranızı ve doğrulama kodunu girerek kart yükleme işlemine devam edebilirsiniz.

Online olarak hem kişiselleştirilmiş kartlara hem de diğer kartlara yükleme yapabilirsiniz. Normal kartlara yükleme yapabilmeniz için kart numaranızı bilmelisiniz. Yükleme işlemini tamamladıktan sonra validatörlerden onaylama işlemi yapmalısınız. Kartınızı işlem onaylanana kadar validatöre tutarak, yükleme işleminin tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.

Elkart Başvuru Nasıl Yapılır?

Elkart başvurusu için bazı belgelerin müracaat sırasında teslim edilmesi gerekir. Elkart çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

 • İndirimli Elkart
 • Kontörlü Elkart
 • Serbest Elkart
 • Tam Elkart

Yukarıda sıralanan kartlardan almak istediğiniz hangisiyse ona göre belgeleri hazırlamalısınız.

 • Elkart Öğrenci Başvuru

İndirimli Elkart; öğrenciler, gençler, öğretmenler ve kamu personelleri tarafından kullanılır. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinden ilk müracaatta istenen belgeler şunlardır:

 • Nüfus cüzdanı
 • 3 TL tutarında olan kart bedeli
 • Yeni tarihli vesikalık fotoğraf
 • Olgunlaşma enstitüsü öğrencileri için onaylı öğrenci belgesi

Kayıt yenileme sırasında mevcut kartınızı ve nüfus cüzdanınızı ibraz etmelisiniz. Arızalı kartların yenilenmesi ve çalıntı durumunda nüfus cüzdanını, kart bedelini ve vesikalık fotoğrafınızı ibraz etmelisiniz. Arıza durumunda eski kartınızı da teslim etmelisiniz. Öğrenci olmayanlar 20 yaşına kadar Gençkart kullanabilir.

 • Elkart Toplu Başvuru

Elkart toplu başvuru okul yönetimleri tarafından yapılır. Bunun için talebe ilişkin bir dilekçe hazırlanmalıdır. Bu yazıda kartları teslim alacak personelin imzası da bulunmalıdır. Bunun yanı sıra internet sitesinde yer alan başvuru formu doldurulmalıdır.

Formlarda öğrencilerin yeni çekilmiş fotoğrafları yer almalıdır. Sayfalar yetkili yönetici tarafından mühürlenmeli, kaşelenmeli ve imzalanmalıdır. Elkart bakiye sorgulama ve TL yükleme işlemleri sayesinde alınan kartlar kolayca kullanılabilir.

 • Elkart Kamu Personeli-Öğretmen Başvuru

Elkart kamu personeli-öğretmen başvuru işlemleri için nüfus cüzdanı ile müracaat yapılmalıdır. Öğretmenler, Milli Eğitim Bakanlığına ve Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı çalışıyorsa işlemleri internet üzerinden yapılır.

Diğer öğretmenler için görev yeri belgesi düzenlenmeli ve yetkili yönetici tarafından imzalanmalıdır. Başvurular sırasında bir vesikalık fotoğrafa ve kart bedelinin ödenmesine ihtiyaç vardır.

 • Kontörlü Elkart Başvurusu

Kontörlü Elkart başvurusu, basın mensupları tarafından yapılabilir. Basın kuruluşları hazırladıkları isim listesiyle belediyeye başvurur. Basın mensubunun kuruluşla imzaladığı sözleşmenin “Aslı Gibidir” şeklinde onaylanan bir kopyası ibraz edilmelidir.

Basın kartının da onaylı kopyası sunulmalıdır. Son olarak SGK kaydına ve vesikalık fotoğrafa ihtiyaç vardır. Kontörlü kartlar muhabirlere, kameramanlara ve köşe yazarlarına verilir. Kart bedeli olarak 3 TL alınır.

 • Serbest Elkart Başvurusu

Serbest Elkart başvurusu; 65 yaş üstü kişiler, yabancı uyruklu öğrenciler, engelliler ve TÜİK çalışanları tarafından yapılır. 65 yaş üstü vatandaşların nüfus cüzdanı ve fotoğraf ile başvurması yeterlidir. Yabancı uyruklu öğrencilerden ikamet tezkeresi de istenir.

Engelli vatandaşların başvuru yapabilmesi için %40 ve üzerinde engeli olmalıdır. Engelli kartlarının adrese teslim edilmesi de mümkündür. Engelli vatandaşlar kartlarını kurumdan da teslim alabilir.

Elkart Nereden Alınır?

Elkart almak için Elkart gişelerine başvuru yapmalısınız. İndirimli ya da serbest kart almayacaksanız tam ya da tam abonman kartlar için başvuru yapmalısınız. Abonman kartı alacak olanların nüfus cüzdanı ve fotoğraf ile başvuru yapması gerekir. Fotoğrafı olmayanların web kamerası ile başvuru sırasında görüntüsü alınır.

Elkart başvurusu, merkez şubesinden ya da Kılıçarslan şubesinden yapılabilir. Başvuru için gerekli belgelere Elkart internet sitesi üzerinden erişmek mümkündür. İnternet sitesinde yer alan formlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Basın kartı sahipleri için belge
 • Okullar için gerekli müracaat formu
 • Güncelleme formu
 • Bayilik talep dilekçesi
 • Arıza, kayıp aktarım, talep formu

Elkartrandevu.konya.bel.tr adresinden randevu oluşturma şansınız vardır.

Elkart Ulaşım Ücretleri Ne Kadardır?

Elkart ulaşım ücretleri kart türüne göre değişir. Konya’da ulaşım fiyatları oldukça uygundur. Ancak bu fiyatlar yapılacak zamlarla değişikliğe uğrayabilir.

Ulaşım ücretlerinin yanı sıra kart çıkarma için de ücret ödenmesi gerekir.

Abonman ücretleri indirimli 90 TL; tam 160 TL şeklindedir. Abonman satın aldığınız takdirde sınırsız olarak toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Aktarma yapılması gerekiyorsa aktarma hatları üzerinden araç değiştirdiğiniz takdirde ücret ödemezsiniz. Diğer hatlarda ise sonraki binişlerde %40 indirim uygulanır. Banka kartlarında ve NFC ödemelerinde indirim söz konusu değildir.

Tarife AdıKişisel (İsim ve Fotoğraflı) Elkart / TL Tam Elkart / TL
İlk müracaat                                                                                                                                                                        3,00 TL                                              1,50 TL.
Arıza-yenileme nedeniyle                                                                                                    5,00 TL1,50 TL.                                         
Kayıp sebebiyle yeniden Elkart çıkartma                                                               5,00 TL1,50 TL.
Kart bedeli diğer kurumlar tarafından karşılanan Elkartın,  kayıp sebebi ile yeniden kişiselleştirilmesi    2,00 TL    
Resim, isim, kart tipi bilgilerinin tahribi sebebiyle yenileme     15,00 TL 
Başkası tarafından kullanımın belirlenmesi halinde ceza  120,00 TL 

Elkart Hangi Toplu Taşıma Araçlarında Kullanılır?

Elkart’ın kullanıldığı toplu taşıma araçları otobüsler ve tramvaylardır. Otobüs ve tramvaylara binerken kartın yetkili kişilere gösterilmesi şarttır. Yetkililer yapacakları denetimlerde usulsüz kullanımları tespit eder. Bu sayede gerekli durumlarda cezai işlem uygulanır.

İndirimli ve abonman Elkart’ları kullanarak ulaşım ücretlerini daha hesaplı hale getirebilirsiniz. Özellikle her gün toplu taşımayı kullananlar, abonman ya da indirimli kart almalıdır. Yüklemelerin online olarak yapılması size büyük kolaylık sağlar.

Toplu taşıma ücretleri Konya’da uygun seviyelerdedir. Ancak yapılacak zamlarla değişiklikler söz konusu olabilir. Yükleme işlemlerini tek binişlik ücreti baz alarak yapmanızda fayda vardır. Elkart bakiye sorgulama ve TL yükleme işlemi ile siz de kartınızı kesintisiz şekilde toplu taşımada kullanabilirsiniz.

Kahramankart Bakiye Sorgulama ve Yükleme

İzmir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Ankara Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir