ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2023 – 2024 Eğitim Ödeneği Ne Kadar, Kimler Alabilir?

2023 – 2024 Eğitim Ödeneği Ne Kadar, Kimler Alabilir?

2023-2024 eğitim ödeneği miktarı, 1400 TL olarak belirlendi. Bu ödeme, gerekli şartları taşıyan öğretmenlere verilir. 2023-2024 eğitim ödeneği miktarı olan 1400 TL, öğrencilerin kırtasiye ihtiyaçlarını karşılamaları için öğretmenlere ödenir.

Eğitim ödeneği, her sene verilir. Bu ödeneğin verilmesi konusundaki düzenleme toplu iş sözleşmesinde yer alır. Öğretmenler, eğitim yılı içerisinde faaliyetlerini sürdürmek için bazı masraflara katlanmak zorundadır. Öğrenciler için belli harcamalar yapması gereken öğretmenlere Milli Eğitim Bakanlığı da gereken desteği sağlar.

Eğitim Ödeneği Nedir?

Eğitim ödeneği, öğretmenler için yapılan bir ödemedir. 1325 TL tutarında olacak şekilde 2022 yapılan ödemenin miktarı, 2023 yılında artmıştır. Eğitim ödeneği, öğretim yılına hazırlık ödeneği olarak da adlandırılır. Bu ödenek sayesinde kırtasiye masrafları karşılanır. Kâğıt, kartuş, tahta kalemi gibi ihtiyaçlar, bu para ile alınabilir.

Kırtasiye gereçlerinin fiyatları son zamanlarda ciddi miktarda arttığı için öğretmenler tarafından ödeneğin artırılması yönünde de talepler vardır. Eğitim ödeneği miktarları yıllara göre değişim gösterir. Yıllara göre eğitim ödeneği miktarları tabloda yer alır.

Öğrenci Burs Desteği : https://www.ssk.biz.tr/ogrencilere-karsiliksiz-kaymakamlik-bursu-nasil-verilir/

Eğitim ödeneği toplu sözleşme dönemlerinde yeniden belirlenir. 2024-2025 toplu sözleşme döneminde yeni eğitim ödeneği belirlenecek.

Kimler Eğitim Ödeneği Alabilir?

Eğitim ödeneği alabilecek kişiler öğretmenlerdir. Fiilen öğretmenlik yapanlar eğitim ödeneğinden yararlanabilir. Eğitim ödeneğinden yararlanabilecek kamu görevlileri şu şekilde sıralanabilir:

  • İlköğretim öğretmenleri
  • Okul müdürleri
  • Okul müdürü yardımcıları
  • Cezaevi okullarında çalışan öğretmenler, yöneticiler
  • Eğitim uzmanı ve uzman yardımcıları

Öğretmenler kırtasiye yardımlarından yararlanmak için herhangi bir başvuru yapmak zorunda değil. Öğretmenlerin maaş aldıkları hesaplara, eğitim ödeneği yatırılır.

2023 Eğitim Ödeneği Ne Kadar?

2023 eğitim ödeneği miktarı, 1400 TL olarak belirlendi. 1400 TL, öğretmenlere kırtasiye ihtiyaçlarını karşılaması için veriliyor. Öğretmenlere ödemeler, birinci yarıyıl sona ermeden yatırılır. Genellikle Eylül ve Ekim ayında ödeme yapılır. Böylece öğretmenler, dönem başından itibaren ihtiyaçları karşılamaya başlayabilir.

YILLAREĞİTİM ÖDENEĞİ MİKTARI
2014850 TL
20161000 TL
20181130 TL
20201210 TL
20231400 TL

Eğitim ödeneği, sınıflardaki malzeme eksikliğinin giderilmesinde kullanılır. 2023-2024 eğitim ödeneği miktarı, 1400 TL olarak belirlendi. Ödemeler, öğretmenlerin maaş hesabı üzerinden yapılacak. Ödenek almak isteyen öğretmenlerin herhangi bir başvuru yapmasına gerek yoktur.

Eğitim Ödenekleri Hangi Gün Yatıyor?

Eğitim ödeneklerinin yatırılacağı gün için belli bir tarih yoktur. Ödemeler, Eylül ayı sonu itibarıyla yatırılmaya başlar. Ekim ayı sonuna kadar ödemeler tamamlanır. Ödemeler, maaş hesabına aktarılır. Bordro üzerinden ya da banka hesabı üzerinden ödeme görüntülenebilir. Böylece ödeme miktarının ne kadar olduğu öğrenilir.

Kreş Yardımı Başvurusu : https://www.ssk.biz.tr/kres-yardimi/

Eğitim Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eğitim ödeneği başvurusu yapmak için herhangi bir işleme gerek yoktur. Milli Eğitim Bakanlığı, doğrudan ödemeleri hesaplara aktarır. Öğretmenler, bordro üzerinden ödeme sorgulaması yapabilir.

  • Bunun için ilk olarak turkiye.gov.tr adresine girilmelidir. Ardından “Giriş Yap” yazan alana tıklanır.
  • Gelen ekranda ilk olarak kimlik numarası girilmelidir.
  • Kimlik numarasından sonra girilmesi gereken bilgi, e-Devlet şifresidir.
  • Son olarak “Giriş Yap” yazan alana tıklanarak sisteme erişilebilir.

Arama alanına “Bordro” yazarak sorgulama yapılabilir. “Hazine ve Maliye Bakanlığı e-Bordro hizmeti” kısmından sorgulama yapılabilir.

Sorgulama alanından ilk olarak “2023” seçilmelidir. Ardından “Eylül” ayı için sorgulama yapılır. Eylül ayında ödeme yapılmadıysa “Ekim” ayı için sorgulama yapılabilir.

Tüm seçimler yapıldıktan sonra “Sorgula” yazan alana tıklanmalıdır.

Eğitim Ödeneği Kesinti Sebepleri

Eğitim ödeneği kesinti sebepleri, kişinin öğretmenlik mesleğinin sona ermesi olarak belirtilebilir. Öğretmenlikten ayrılan, istifa eden ya da emekli olan kişilere ödeme yapılmaz. Ödemeler, kişinin Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde öğretmenlik dışında bir pozisyona atanması neticesinde de kesilebilir. 2023-2024 eğitim ödeneği miktarının gelecek yıllarda artırılması beklenmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.