Genel

2019 – 2020 Eğitim Öğretim Ödeneği Kimlere Ödenir ?

Eğitim öğretim ödeneği Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ödenmektedir. Bu yardım, öğretmenlere senede bir defa verilmektedir. Okulların açılması sırasında öğretmenlerin ihtiyaçlarını karşılaması için verilen bu ödenek, her sene değişmektedir.


Eğitim Ödeneği Nedir?

Eğitim öğretim ödeneği, 657 sayılı olan Devlet Memurları kanunu kapsamında düzenlenmiştir. Bu yasa kapsamında verilen eğitim öğretim ödenekleri:

 • Bu ödenek ilköğretim öğretmenleri müdür ve yöneticilerine verilmektedir.
 • Cezaevinde çalışan öğretmenlere verilmektedir.
 • Eğitim uzman ve uzman yardımcılarına verilmektedir.

Bu kişiler dışında eğitim ve öğretim ödeneğinden faydalanmak mümkün değildir.

Eğitim Öğretim Ödeneği hangi Durumlarda Ödenmez?

Eğitim ve öğretim ödenekleri yalnızca belirlenmiş memur grubuna verilmektedir. İlköğretim öğretmenleri, müdür ve yöneticiler bu ödenekten faydalanabilmektedir. Cezaevinde çalışan öğretmenler ve eğitim uzmanları bu yardımı alabilmektedir.

Bu kişiler dışında eğitim ve öğretim yardımından faydalanamayacaktır. Bunun dışında eğitim öğretim ödeneği açıklanan brüt tutar ve net tutar arasında yer alan farklar sebebiyle kesintiye uğramaktadır. Brüt tutarlara göre yapılan kesintiler damga vergisi olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar


2019-2020 Eğitim Ödeneği Nasıl Verilir?

Eğitim ödeneği 2019 ve 2020 senesinde de eğitimcilere verilmektedir. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ödeneğin yapılacağı dönemde bir yazı yayınlamaktadır. Bu yazıya göre tüm uygun eğitimcilere bu ödenek senede bir defa yapılmaktadır.

Öğretim yılına hazırlık için verilen bu ödenek kapsamında eğitimcilere 2020 senesinde 1.210 TL ödeneceği açıklanmıştır. 2019 senesinde hazırlık ödeneği ise 1.180 TL olarak ifade edilmektedir.

Eğitim Ödeneği Neden Yatmadı?

Eğitim ödenekleri Milli Eğitim Bakanlığı kapsamında açıklanan yazıya göre yatmaktadır. Bu ödeneğin yatması için bakan tarafından onay verilmesi gerekmektedir. Buna göre öğretmenlere eğitim ve öğretim ödeneği 9 Eylül tarihinde yatacaktır.

Eğitimcilere bu ödenek 1.210 TL olarak verilecektir. Eğitim ödeneklerinin yatıp yatmadığını online olarak sorgulamak mümkün değildir. Öğretmenlerin hesaplarına yapılan ödemelerde okul yetkilileri haber verecektir. Eğitim ödeneği Eylül ayında yatsa da çeşitli sebeplerle daha geç dönemlerde de yatabilmektedir.

Eğitim Öğretim Ödeneği Kimlere Verilir?

Eğitim ve öğretim ödeneği yalnızca Milli Eğitim Bakanlığı kapsamında belirlenen öğretmenlere verilmektedir. Eğitim öğretim ödeneği 657 sayılı olan Devlet Memurları kanunu kapsamında ödenmektedir. Yasaya göre ödeneğin verileceği eğitimciler:

 • İlköğretim öğretmenleri bu ödenekten faydalanmaktadır.
 • Müdür ve yöneticiler bu ödenekten faydalanmaktadır.
 • Ceza evinde çalışan öğretmenler bu ödeneği almaktadır.
 • Eğitim uzman ve uzman yardımcıları bu ödenekten faydalanabilmektedir.
 • Bu kriterler dışında kalan hiçbir devlet memuru bu ödenekten faydalanamamaktadır.

Eğitim Öğretim Ödeneği Ne Zaman Ödenir?

Eğitim öğretim ödeneği senede bir kere Eylül ayında verilmektedir. Öğretmenler görevlerine her sene Eylül ayında başlamaktadır. Göreve başlayan öğretmenlerin ödenekleri otomatik olarak yatmaktadır. Şayet öğretmen evlilik ya da askerlik sebepleri ile görev başında değilse, göreve başladıklarında bu ödenek yatmaktadır.

Hangi öğretmene yüzde kaç oran verileceğine ise öğretmenin durumuna göre karar verilmektedir. Hazırlık öğretmenlerine yüzde 50 oranında ödenek verilmektedir.

Verilecek ödenek tutarlarının hangi tarihlerde dağıtılacağına Milli Eğitim Bakanlığı karar vermektedir. Ödemeler genel olarak Eylül ayında yapılmaktadır. Ancak Eylül ayında ödeneğini çeşitli sebeplerle alamayan öğretmenler Ocak ayından itibaren ödeme almaya hak kazanmaktadır.

Alınan ödemeler, öğretmenlerden geri alınmamaktadır. Bu ödenek Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen bir destektir.

Eğitim Öğretim Ödeneği Nasıl Hesaplanır?

Eğitim ve öğretim ödeneğinin hesaplanması da 657 sayılı olan Devlet Memuru kanunu kapsamında yapılmaktadır. Yapılacak olan tutara karar verilirken toplu sözleşmelere bakılmaktadır. Toplu sözleşmelerde karara bağlanmış olan ödemeler, her sene değişmektedir.

2019 – 2020 senesinde öğretmenlere verilen ödenek 1.130 TL olarak belirlenmiştir. Bu ödemelere her sene enflasyon oranlarına göre karar verilmektedir. Eğitim öğretim ödenekleri 9 Eylül tarihlerinden itibaren yapılmaktadır.

Eğitim öğretim ödeneği için yapılan ödemeler senede bir kere yapılmaktadır. Yapılacak ödeme tutarlarına Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karar verilmektedir. Bundan dolayı ödeme yapılan tutarlar her sene değişmektedir. Ödenecek eğitim öğretim ödeme şekilleri ve yüzde oranları da Bakan tarafından belirlenmiştir.

Tüm bilgiler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanacak resmi yazıda bildirilmiştir. Bu hesaplamalar yetkililer tarafından öğretmenlere bildirilmelidir.

Eğitim Öğretim Ödeneği Ne Zaman Kesilir?

Eğitim ve öğretim ödenekleri öğretmenin görevden ayrılması durumunda kesilmektedir. Öğretmenin görev başında olmaması ya da görevden alınması durumunda eğitim ve öğretim ödeneği verilmemektedir. Bunun dışında yapılan ödemenin kesilmesi söz konusu değildir. Öğretmenlerin izin kullanması ya da ilk kez göreve başlamaları durumunda eğitim öğretim ödenekleri gecikebilmektedir.

Birinci dönem ders senesi bitmeden göreve başlayan kişiler için hazırlık ödeneklerinin yüzde 75’i tutarında ödeme yapılmaktadır. Birinci dönem ders senesinin bitimi ile ikinci dönem ders senesi bitimi arasında kalan süreçte göreve başlayan öğretmenlere ise hazırlık ödeneğinin yüzde 50’si tutarında ödeme yapılmaktadır.

Eğitim Öğretim Yazısı Ne Zaman Çıkar?

Eğitim ve öğretim yazısı her sene Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanmaktadır. Eğitim öğretim yazısı sayesinde verilecek ödenek tutarları ve şartları belirlenmektedir. Eğitim ve öğretim yazısı yalnızca senede bir kere verilmektedir.

Eğitim öğretim ödeneğinin ne şekilde ve hangi türlerde yapılacağının belirlenmesi için yazıya göre hareket edilmektedir. Milli Eğitim Bakanı tarafından imzalanacak olan yazıda bulunan bilgiler ise:

 • Hangi öğretmenin yüzde kaç oranında eğitim öğretim ödeneği alacağı,
 • Verilecek olan ödenek tutarının ne kadar olacağının bildirilmesi,
 • Verilecek ödenek tutarlarının hangi tarihlerde verileceğine dair bilgiler sunulmaktadır.

Bu yazılar her sene Eylül ayında açıklanmaktadır. Bu yazıyı Milli Eğitim Bakanı imzalayarak okullara ve yetkililere dağıtmaktadır.

Eğitim Öğretim Ödeneği Ne Kadar Ödenir?

Eğitim ve öğretim ödeneğinin ne kadar olacağına, Milli Eğitim bakanı karar vermektedir. Enflasyon oranlarına göre eğitim ve öğretim ödeneklerine zam yapılmaktadır. Yapılan zam kapsamında 2019 senesinde ödenen eğitim öğretim ödeneği 1.130 TL olmaktadır. Son 5 senede ödenen eğitim öğretim ödenekleri:

 • 2013’ta 740 TL;
 • 2014’te 850 TL,
 • 2015’te 950 TL,
 • 2016’da 1000 TL,
 • 2017’de 1050 TL,
 • 2018’de 1.100 TL,
 • 2019’da 1.130 TL ödeme yapılmaktadır.

Kırtasiye Parası Yattı mı?

Kırtasiye parası öğretmenlere verilen eğitim öğretim ödenekleridir. Kırtasiye parası Milli Eğitim Bakanlığı’nın onay vermesi durumunda ödenmektedir. Kırtasiye parası genel olarak her sene Eylül ayında ödenmektedir.

Yapılan ödemeler, öğretmenlerin hesaplarına yapılmaktadır. Kırtasiye ödemeleri:

 • 2019 ve 2020 senesindeki eğitim öğretim döneminde 9 Eylül 2019 tarihinde ödemeler yapılmaya başlamaktadır.
 • İkinci dönem ödemeleri için 25 Kasım’dan 17 Ocak’a kadar birinci dönem devam edecektir.
 • Yarı yıl tatilleri ise 20 ve 31 Ocak 2020 tarihleri arasında yapılmaktadır.
 • İkinci yarı yıl eğitim ve öğretim dönemleri ise 3 Şubat 2020 tarihinde başlayacaktır.

Eğitim Öğretim Ödeneği Geri Alınır mı?

Eğitim öğretim ödeneği öğretmenlerden geri alınmamaktadır. Eğitim ve öğretim ödeneği, öğretmenlerin hesaplarına Eylül ayında yatmaktadır. Ödeme yapılan bu kırtasiye yardımı, bir seferliğine yapılmaktadır.

Öğrencilerin emekli olmasından sonra ya da öğretmenlik görevlerinden ayrılması durumunda, yapılan ödemeler geri alınmamaktadır. Eğitim öğretim ödeneği öğretmenlerden geri alınmamaktadır.

İmar Barışı Kredisi Nasıl Alınır

ÖABT Nedir? ÖABT’ye Kimler Girebilir? ÖABT Hakkında Detaylı Bilgi

PYBS Bursluluk Sınavı Kaç Puanla Kazanılır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı