Genel

İnternetten Kira Gelir Beyannamesi Nasıl Doldurulur?

İnternetten kira gelir beyannamesi doldurmak için hazır beyan sistemini kullanabilirsiniz. Kira gelir beyannamesinin her yıl belirli bir tarihe kadar verilmesi gerekir. Beyannameleri elden vermek sizin için zahmetli olabilir. Bunun yerine internet üzerinden işlemlerinizi yapmayı tercih edebilirsiniz.

İnternetten kira gelir beyannamesi doldurmak için gib.gov.tr adresine giriş yapmalısınız. Bu adrese giriş yaptıktan sonra hazır beyan sistemi üzerinden işlem yapabilirsiniz. Sistemde yer alan yönergeleri takip ederek işlemlerinizi kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Kira beyannamesini elde ettiğiniz kira gelirleri için verirsiniz. Elde ettiğiniz tutar yıllık belirli bir miktarın üzerinde kalıyorsa vergi ödemeniz gerekir. Bu vergi, kira gelir vergisi olarak adlandırılır. Ödediğiniz vergi tutarı, kira miktarına göre belirlenir.

Hem beyanname verme hem de vergi ödeme işlemini internetten yapabilirsiniz. Bu sayede maliye ile olan işlemlerinizi kısa sürede halledebilirsiniz. Maliye ile olan işlemlerinizi gib.gov.tr adresinden takip edebilirsiniz.

Beyannamelerin zamanında verilmemesi halinde idari cezalarla karşı karşıya kalırsınız. Bu nedenle online kanalları kullanarak işlemlerinizi geciktirmeden yapmalısınız.

Kira Gelir Beyannamesi Nedir?

Kira gelir vergisi beyannamesi, ev ve iş yeri sahiplerinin vermesi gereken bir evraktır. Her yıl belirlenen tutarların üzerinde kira geliri elde edenler bu beyannameyi vermekle yükümlüdür. Kira geliri elde edenler vergi ödemekle yükümlüdür.

Kira gelir vergisi istisnası 21 bindir. Bu tutar yıllık olarak hesaplanır. Yıllık kira miktarı bu tutarın altındaysa vergi ödemesi yapmazsınız. Ancak bu tutarın üzerinde kira geliri elde edenler vergi ödemekle yükümlüdür.

Ödenecek vergi tutarı, beyanname üzerinden hesaplanır. Beyannamede ne kadar kazanç elde edildiği belirtilir. Beyannamede kişinin elde ettiği kira dışı kazançlar da belirtilir. Beyannameyi bağlı olduğunuz vergi dairesine vermeniz gerekir.

İnternetten beyanname gönderme yetkisi serbest ve yeminli muhasebecilere verilir. Mali müşavirler elektronik beyanname verme yetkisine haizdir. Beyannamenizi verirken bir mali müşavirle çalışmanız gerekir.  

Kira gelir vergisinin verilme tarihi her yıl değişiklik gösterebilir. Genellikle uygulanan tarih nisan ayının sonudur. Her yıl, bir önceki yılın geliri beyan edilir. Örneğin, 2023 yılında elde ettiğiniz gelirleri 2024 yılındaki beyanname ile vergi dairesine bildirirsiniz.

İnternetten Beyanname Nasıl Verilir?

İnternetten beyanname vermek için Gelir İdaresi Başkanlığının hazır beyan sistemini kullanmalısınız. Bunun için ilk yapmanız gereken gib.gov.tr adresine girmektir.

Hazır Beyan kısmına tıkladığınızda:

 • Kira
 • Ücret
 • Menkul sermaye iradı
 • Diğer kazanç ve iratlar seçeneklerinden uygun olanı tercih ederek işlemlerinize devam edebilirsiniz.

Kira seçeneğini tercih ettikten sonra çıkan ekranda “Sisteme Giriş” seçeneği tercih edilmelidir.

Yukarıdaki ekrandan farklı giriş yöntemleri ile giriş yapılabilir. Farklı giriş seçenekleri arasında şu alternatifler vardır:

 • Kullanıcı kodu ile giriş
 • E-Devlet yöntemi ile giriş
 • Yabancı kimlik numarasını kullanarak giriş

Uygun olan seçeneği tercih ederek hazır beyan sistemini kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kira Beyannamesi Nasıl Doldurulur?

Kira beyannamesini doldurmak için belirli adımları takip etmelisiniz. İlk yapmanız gereken gib.gov.tr adresine ardından Hazır Beyan sistemine giriş yapmaktır. Hazır Beyan seçeneğinde size dört adet seçenek sunulur.

Kira seçeneğini tercih ettikten sonra işlemlerinize devam edebilirsiniz. Ardından “Sisteme Giriş” seçeneğine tıklamalısınız. E-Devlet giriş bilgilerini kullanarak işlem yapabilirsiniz. Sistem bu aşamada sizi İnternet Vergi Dairesine yönlendirir.

Devlet Kira Yardımları İçin : https://www.ssk.biz.tr/kira-yardimi-basvurusu-nasil-yapilir-sartlari-nelerdir/

İnteraktif Vergi Dairesine giriş yaptıktan sonra Beyanname İşlemleri kısmına giriş yapmalısınız. Buradan Hazır Beyan seçeneğine tıklayarak işlemlerinize devam edebilirsiniz. Hazır Beyan sayfasında izlemeniz gereken diğer adımlar şu şekildedir:

 • Beyanname doldur yazan yere tıklamalısınız.
 • İşlemi hangi yıl için yapacaksanız onu tercih etmelisiniz.
 • Açılan kısımda sizden istenilen bilgileri girmelisiniz.
 • Sizden; telefon, gayrimenkul türü, gelirin ait olduğu dönem gibi bilgiler istenir.
 • Kira gelirinin kaç ay boyunca elde edildiği, hisse, adres gibi bilgilere de ihtiyaç vardır.
 • Götürü gider yönteminde %15 gider, gelirden indirilir.
 • Gerçek gider yönteminde ise giderlerinizi yazmanız gerekir.

Bazı giderler istisna sınırlarına tabi şekilde gelir vergisinden düşülür. İnternetten kira gelir beyannamesi doldurmak için istisna tutulan giderleri bilmelisiniz. Söz konusu giderler şu şekilde sıralanabilir:

 • Eğitim ve sağlık adına yapılan harcamalar
 • Özel sigorta kurumlarına yapılan ödemeler
 • Bağışlar
 • Geçmiş yıllardaki zararlar

E-Devlet’ten Kira Beyannamesi Verilir mi?

E-Devlet’ten kira beyannamesi vermek doğrudan mümkün değildir. E-Devlet sitesi sizi hazır beyan sistemine yönlendirir. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/gib-intvrg-hazir-beyan-sisteminden-beyanname-duzenleme adresine girmelisiniz.

Verilen e-Devlet sistemine giriş yaptığınız takdirde karşınıza aşağıda yer alan ekran gelir.

Yukarıda yer alan ekrandan “Uygulamaya git” seçeneğine tıkladığınızda işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet sizi hazır beyan sistemine yönlendirerek işinizi kolaylaştırır. Hazır beyan sistemine girdikten sonra beyannameyi doldurarak onaylayabilirsiniz.

İnternetten Kira Beyannamesi Ne Zaman Verilir?

İnternetten kira beyannamesi vermek için her yıl yeni bir takvim belirlenebilir. Mart ya da nisan ayı sonunda beyannamenizi vermeniz gerekir. Vergi Dairesi tarafından belirlenen son tarihleri kaçırmamaya dikkat etmelisiniz.

Beyannamede tarih kadar bilgilerin doğruluğu da önemlidir. Hatalı ya da eksik şekilde bildirim yapılması halinde cezalarla karşılaşabilirsiniz. Eksik beyan söz konusu olursa istisna tutarlarından yararlanmanız mümkün olmaz. Eksik beyan eğer vergi dairesi tarafından anlaşılırsa ceza yükümlülüğünüz doğar.

Hisseli konutlarda tüm hissedarlar sadece kendilerine ait kısım için beyanname hazırlar. Farklı gelirleri olanlar da aynı sistem üzerinden beyanname doldurabilir. Eğer ücret, menkul sermaye iradı gibi kazançlarınız varsa onları da kira gelir beyannamesi üzerinden bildirebilirsiniz.

Kira Gelir Beyannamesi Nereden Verilir?

Kira gelir beyannamesi Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden verilebilir. Bunun yanı sıra bağlı bulunduğunuz vergi dairesine bizzat giderek de beyanname verebilirsiniz. İnternet üzerinden beyanname vermek için hazır beyan sistemi kullanılır. Bu sistem üzerinden ilgili yıl için beyanname formunu doldurabilirsiniz.

Hazır beyan sistemine ait bir mobil uygulama da mevcuttur. Bu sayede ister uygulama ister internet sitesi üzerinden işlem yapabilirsiniz. Sistemde 60 yaş üstü mükellefler için kolaylık sağlanır.

60 yaş üzerinde olan kişiler internet kullanamayabilir. Bunun yanı sıra vergi dairelerine gitmeye engel bir hastalıkları da olabilir. Böyle sorunları olan kişiler, 444 0 189 numarasını arayarak yardım isteyebilir. Bu kişilere yardım etmek üzere bir memur görevlendirilir.

İnternetten Kira Gelir Vergisi Nasıl Ödenir?

İnternetten kira gelir vergisi ödemek için bankaların internet şubelerini kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden de işlem yapabilirsiniz. Kira gelir vergisinin ödenmesi için belirli tarihler vardır.

Kira gelir vergisi ödeme tarihlerine uymadığınız takdirde yasal para cezaları ile karşı karşıya kalırsınız. 2024 yılı için öngörülen ödeme tarihi 31.03.2024 ve 31.07.2024 şeklindedir. Vergi ödemeleri iki taksit halinde yapılır.

Ödeme yaparken kredi kartınızı ya da hesabınızda bulunan parayı kullanabilirsiniz. Bankaların internet sitesine girerek vergi ödemeleri kısmından işlemleri yapabilirsiniz. Kira gelir vergisi tutarı elde ettiğiniz kazanca göre değişiklik gösterir. Yıllık kira geliriniz ne kadarsa ona uygun şekilde ödeme yapabilirsiniz.

Kira gelir vergisini ödemediğiniz takdirde yasal faiz işlenir. Bu nedenle vergiyi zamanında ödemenizde fayda vardır. Bizzat bankalardan ve vergi dairelerinden de ödeme yapabilirsiniz. İnternetten kira gelir beyannamesi doldurmak, vergi ödemek gibi işlemleri online kanallardan yaparak cezadan kurtulabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir