Yardımlar

2023 Kreş Yardımı Ne Kadar? Belediyelerin Ücretsiz Kreşleri

2023 kreş yardımı miktarı, Kurumsal Çocuk Bakımı Projesi kapsamında aylık 100 Avro’dur. Bunun yanı sıra tek seferlik kırtasiye desteği de 100 Avro olarak uygulanır. 2023 kreş yardımı miktarı, İşte Anne Projesi kapsamında ise 3300 TL şeklindedir.

Kreş yardımları bir proje kapsamında uygulanır. Belirli dönemlerde projelerin uygulanması, belirli dönemlerde kaldırılması söz konusu olabilir. Aynı zamanda sadece pilot bölgelerde uygulama yapıldığı için her şehirde kreş yardımı almak mümkün değildir.

Belediyelerin ücretsiz kreşleri, kadınların yardımına koşan bir uygulamadır. Kadınlar, çocuklarını bu kreşlere bırakarak kariyerlerine devam edebilir.

Kreş Yardımı Şartları

Kreş yardımı şartları, proje türüne göre değişiklik gösterir. Kurumsal Çocuk Bakımı Projesi’nden yararlanmak için gereken şartlar şunlardır:

 • Ankara, Malatya, Elazığ, İstanbul, İzmir, Bursa ve Antalya şehirlerinden birinde yaşamak
 • 0-60 ay arasında çocuğu olmak
 • Sigortalı olarak bir işte çalışmak
 • Kazancı asgari ücretin iki katından çok olmamak
 • Çocuğu düzenli olarak kreşe göndermek
 • Annenin işsiz kalması durumunda çocuğun kreşe devam etmesi (Bu durumda üç ay daha destek verilir).

Kurumsal Çocuk Bakımı Projesi kapsamında başvurular kapanmıştır. Ancak tekrar başvuru alındığı takdirde şu belgeleri sunarak başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz:

 • Kreş yardım formu
 • Kimlik belgesi
 • Maaş bordrosu
 • İkametgâh belgesi
 • Nüfus kayıt örneği
 • Kirada yaşayanların kira kontratı
 • Kreş kayıt formu

İŞKUR İşte Anne Projesinden yararlanmak isteyenlerin şu şartları sağlaması gerekir:

 • 15 yaş altında çocuğu olmak ya da bu yaş sınırında bir çocuk evlat edinmek
 • İŞKUR’un mesleki eğitim ya da işbaşı eğitim kurslarına katılmak
 • Annenin mesleki eğitim ya da işbaşı eğitim için gerekli şartları sağlaması

2023 Kreş Yardımı Ne Kadar?

2023 kreş yardımı, aylık 100 Avro olarak Kurumsal Çocuk Bakımı Projesinden yararlananlara verilir. İŞKUR kapsamındaki projeden yararlananlara ise 3300 TL tutarında yardım verilir. Yardım miktarları yıllara göre artış gösterebilir. Bu artışta ekonomik parametreler dikkate alınır.

Çalışan Anne Nasıl Kreş Yardımı Alabilir?

Çalışan annenin kreş yardımı alması için proje başvurularının devam etmesi gerekir. 2023 yılı için başvurusu devam eden bir kreş yardımı yoktur. Kurumsal Çocuk Bakımı Projesi kapsamında 10250 anne için kontenjan açılmıştır. Bu sayı tamamlandığı için proje kapsamında yeni başvuru alınmamaktadır.

İŞKUR kapsamındaki projelerden yararlanmak için bağlı olduğunuz İŞKUR müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz.

İstanbul Belediyesi Ücretsiz Kreşleri

İstanbul Belediyesi ücretsiz kreşlerinden yararlanarak çocuğunuzu emin ellere emanet edebilirsiniz. İstanbul Belediyesi, her mahallede bir kreş yapmayı hedeflemektedir. Bu kreşler özellikle özel kreşlere çocuklarını göndermekte zorlanan ailelere yöneliktir.

Bu kreşlerden yararlanmak isteyenler çeşitli kriterlere göre değerlendirilir. Maddi durum, özel gereksinim, anne-babanın ayrı olması, vefat etmesi gibi kriterler bir arada değerlendirilir. Değerlendirmeler öncesi bazı belgeler ve sosyal inceleme gerçekleştirilir.

Sosyal ve ekonomik faktörler göz önüne alınarak belirli bir puan oluşturulur. Ailelerin dezavantaj durumuna göre ortaya çıkan sıralama neticesinde ücretsiz kreşten yararlanabilecek olanlar belirlenir. Ancak başvuru sürecinde bir sınırlama yoktur.

Tüm İstanbullular başvuru yapabilir. Ancak Yuvamız İstanbul olarak adlandırılan kreşlere yakın bir konumda oturmak gerekir. Çünkü kreşin servisi yoktur. Sadece merkeze yakın yerde oturanlar ya da iş yerleri bu merkezlere yakın olanlar başvurmalıdır.

Ankara Belediyesi Ücretsiz Kreşleri

Ankara Belediyesi ücretsiz kreşleri çocuk etkinlik merkezleri olarak adlandırılır. Bu kreşlerde, 36-66 ay arasında olan çocuklar eğitim görür. Ankara Büyükşehir Belediyesi personellerinin çocukları bu kreşlerde eğitim alabilir.

Belediyenin sosyal yardımlarından yararlananlar da ücretsiz kreşlere başvuru yapabilir. 2023 kreş yardımı miktarını almak yerine çocuğunuzu ücretsiz kreşe de gönderebilirsiniz. Belediyenin; Batıkent, Ahmetler, İşçi Blokları, Şentepe, Altındağ gibi farklı yerlerde etkinlik merkezi vardır.

Ücretsiz kreşlere başvuru yapmak için https://cocuketkinlikmerkezleri.ankara.bel.tr/ adresinde yer alan “Başvuru Yap” linkine tıklamalısınız. Başvurular genellikle eğitim dönemi başlarında açılır ve dönem içerisinde kapatılır.

İzmir Belediyesi Ücretsiz Kreşleri

İzmir Belediyesi ücretsiz kreşleri olmasa da piyasaya göre daha uygun fiyatlı olan kreşleri vardır. 1980 yılından beri faaliyet gösterir. Bu kreşler, İZELMAN kreşleri olarak adlandırılır. Kreşlerin yanı sıra daha büyük yaşta olan çocuklar için anaokulları da vardır.

Kreşlere 18-36 ay arasında olan çocuklar kaydedilir. Anaokullarına ise 36-72 ay arası çocuklar alınır. Kreşlere kayıt için gerekli müracaatlar bizzat okullar üzerinden alınır.

İlgili yaşlarda çocuğu olan tüm aileler bu kreşlere başvurabilir. Ancak belediye çalışanlarının çocuklarına öncelik verilir. Bunun yanı sıra çalıştığı kamu kurumunda kreş olmayan kamu görevlileri de öncelikli kategoridedir.

Bursa Belediyesi Ücretsiz Kreşleri

Bursa Belediyesi ücretsiz kreşleri, 48-68 ay arası yaşta olan çocukların katılımı için uygundur. Bu kreşler maddi durumu yerinde olmayan ailelere ücretsiz olarak hizmet verir. Sabah ve öğlen gruplarının olduğu kreşlerde kahvaltı ve öğle yemeği gibi hizmetler de sunulur.

Ana Kucağı Çocuk Eğitim Merkezi olarak adlandırılan kreşlerde öğrenci sayısı 450’nin üzerindedir. Toplam eğitim merkezi sayısı şu anda 6 olsa da zamanla bu sayının artması hedeflenmektedir.

Ana Kucağı Çocuk Eğitim Merkezi başvuruları, busmek.bursa.bel.tr adresinden yapılır. Siteye girdikten sonra Online Başvuru kısmından Ana Kucağı seçeneğini tercih etmelisiniz.

Ardından üyelik işlemlerini yaparak başvuru aşamasına geçebilirsiniz.

Tekirdağ Belediyesi Ücretsiz Kreşleri

Tekirdağ Belediyesi ücretsiz kreşleri mevcuttur. Bu kreşler sayesinde maddi imkânı olmayan öğrenciler, okul öncesi eğitime ulaşabilir. Kreşlerde verilen eğitim, Milli Eğitim’in belirlediği müfredata uygundur. Eğitimin yanı sıra kreş bünyesinde çocukların sosyal faaliyetler yapması da sağlanır.

Tekirdağ Belediyesinin Çocuk Akademisi uygulaması da vardır. Bu eğitim merkezinde 60-69 ay arası çocuklar kabul edilir. Çocuklar akademi bünyesinde ücretsiz eğitim alır. Aynı zamana ulaşım ve beslenme noktasında da gerekli destek sağlanır.

Çocuk Akademisi’ne katılmak isteyen çocukların ailelerinin maddi durumuna bakılır. Öncelik düşük gelirli ailelere verilir.

E-Devlet Kreş Yardım Başvurusu

E-Devlet kreş yardımı başvurusu için ilk olarak turkiye.gov.tr adresine girmelisiniz. Buraya girdikten sonra “Giriş Yap” yazan yere tıklamalısınız.

Arama alanına Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri yazarak ilgili kısma ulaşabilirsiniz.

İlgili kısma tıkladıktan sonra sistem sizi uyg.sgk.gov.tr adresine yönlendirir.

“Uygulamaya Git” yazan kısma tıklayarak başvuru ekranına ulaşabilirsiniz.

Kreş Desteği Kimlere Verilir?

Kreş desteğinin verileceği kişiler, proje ve belediye bazında değişiklik gösterir. Kurumsal Çocuk Bakımı projesi; çalışan kadınların çocuklarına yöneliktir. Çalışan kadınların iş hayatına ara vermesini engellemeyi hedefleyen proje, belirli illerde pilot uygulama olarak gerçekleştirilir.

Kurumsal Çocuk Bakımı Projesi, 0-60 ay arası çocuk sahibi olanlara yöneliktir. Aynı zamanda gelir sınırlaması da vardır. Ailenin kazancı asgari ücretin en fazla iki katı kadar olmalıdır. Kreş yardımından yararlananların çocuğunu düzenli olarak kreşe göndermesi şarttır.

İŞKUR İşte Anne projesi ise 15 yaş altındaki çocukları kapsar. Projeden yararlanmak isteyenlerin mesleki eğitim ve işbaşı eğitim başvurusu yapması gerekir. Belediyeler ise farklı şartlar söz konusu olabilir.

Bazı belediyeler, sadece kendi çalışanlarına kreş desteği verir. Bazılarının ise maddi olanağı yeterli olmayan ailelerin çocuklarına yönelik kreş desteği vardır. Gerekli standartları sağlayan ve istenen belgeleri ibraz edenler, kreş yardımından yararlanabilir. Belediyeler, başvuruları inceleyerek ihtiyaç durumu en fazla olanlara kreş olanağı sunar.

Kreş desteğinden yararlanmak isteyenlerin başvurularını ilgili belediyeler yapması gerekir. İŞKUR ve SGK üzerinden yapılan destekler içinse başvuruların açılmasını beklemelisiniz. Başvurular açıldığında SGK ve İŞKUR internet sitesinden başvuru yapılabilir. 2023 kreş yardımı miktarı, çocuğunuzun okul öncesi eğitimden yararlanması noktasında ciddi fayda sağlar.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir