• Denetimli Serbestlik Nedir?

  Kişilerin cezalarını sosyal hayat içerisine dahil olarak çekmesine olanak sağlayan duruma denetimli serbestlik denir. Denetimli serbestlik nedir? Denetimli serbestlik suçluların sosyal hayat içerisinde gözlemlenebilmesi durumudur. Dış dünyadan kopmalarına engel olmak için cezaların bir kısmının sosyal hayat içerisinde tamamlanması durumudur. Ceza evinde bir süreyi dolduran kişiler tahliye edilir ve denetimli serbestlik süresi başlamış olur.


  Yasa gereğince denetimli serbestlik nasıl uygulanır?

  Denetimli serbestlik nedir? Kişilerin denetimli serbestlik yasasından yararlanabilmeleri için ceza evine girmiş olmaları gerekir. Ceza evine girmemiş olan bir kişi denetimli serbestlik yasasından yararlanamaz. Kişi hangi cezaya çarptırılmış olursa olsun iyi halini ispat için ceza evine girmek zorundadır. Daha sonra cezasının belirli bir süresini tamamlamış olan kişinin raporunu hazırlayan ceza evi idaresi tarafından karar verilerek kişi denetimli serbestlik yasası gereğince tahliye edilir. Tahliyenin ardından kişi denetimli serbestlik sürecine girmiş olur.

  Denetimli serbestlik süresi ne kadardır?

  Denetimli serbestlik birkaç yıl öncesine kadar 1 yıl iken, şu anda 2 yıl olarak uygulanmaktadır. Kişinin koşullu salıvermesine 2 sene veya daha az bir zaman kalmış ise denetimli serbestlik yasasından faydalanabilir.

  Süreli hapis cezalarına çarptırılmış olan kişiler cezalarının üçte ikisini infaz kurumlarında geçirmişlerse denetimli serbestlik yasasından yararlanabilmektedirler.

  Denetimli serbestlik yasasından kimler yararlanabilmektedir?

  Denetimli serbestlik nedir? Sorusunun cevabını bulmuşsanız bu yasadan yaralanıp yararlanamayacağınızı yazımızın devamını okuyarak bulabilirsiniz. Denetimli serbestlik ceza evinde bulunan her hükümlünün yararlanabileceği yasa değildir. Gerekli şartları taşımayan mahkumlar bu yasadan faydalanmazlar.

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Suçun niteliği
  • Cezanın miktarı
  • Hükümlünün iyi hali

  Not; Denetimli serbestlikten faydalanabilmek için hükümlü 6 ay boyunca açık ceza evinde kalmalıdır. Cezalarının 10’da 1’ini kapalı ceza evinde geçirmiş olan bir hükümlü veya koşullu tahliye olmasına bir süre kalmış olan hükümlü açık ceza evlerine geçerler.

  Kapalı ceza evlerinde olan hükümlüler dahi denetimli serbestlik yasalarının koşullarını sağlaması durumunda denetimli serbestlik uygulamasından faydalanmayı gerçekleştirebilirler.

  Denetimli serbestlik nedir? İyi hali olmayan kişiler denetimli serbestlik yasasından kesinlikle faydalanamazlar. İyi hali bulunmayıp açık ceza evinde kalan bir hükümlü kapalı ceza evine sevk edilir. Hükümlüler Ceza İnfaz Hakimliğine itiraz edebilirler.

  Denetimli serbestlik yasasından faydalanmak kişilerin özgür iradesine bırakılmıştır. Kişiler dilekçe ile başvuru yaparak denetimli serbestlik yasasından yararlanmak istediklerini dile getirirler. Ceza evi idaresi tarafından denetimli serbestlik uygulaması için işlemler başlatılır. Kişiler dilekçelerini İnfaz Hakimliği’ne vereceklerdir. İnfaz Hakimliği en kısa zaman içerisinde taleplere cevap verir.

  Denetimli serbestlik nedir? Kişiler denetimli serbestlik yasasından yararlandıklarında gözetim altında olacaklardır. Denetimli serbestlik süresinde olan kişi belirlenmiş olan durumlara uymak zorundadır. Kişilerin bir işte çalışmasına karar verilmiş olabilir. Kişi buna itiraz edemez, bu işte çalışması gerekir. Ancak kişi sigortalı bir işe girmiş ise belirlenmiş olan bu işte çalışması gerekmez.

  Çocuk hükümlüler için denetimli serbestlik

  Çocuk hükümlüler için denetimli serbestlik nedir? Çocuk ceza evinde bulunan hükümlülerden eğitime gönderilenlerden eğitime devam etmeyenler 18 yaşını doldurduklarında, eğitime devam edenler ise 21 yaşını doldurduklarında suçları ne olursa olsun açık ceza evine yollanırlar.

  Denetimli serbestlik nedir? Çocuk eğitim evinde bulunan çocuk hükümlüler cezalarının 5’te 1’ini çocuk eğitim evinde geçirmiş olmalıdırlar. Çocuk hükümlülerin koşullu bırakılmasına 1 yıl kalmış olması gereklidir.

  Denetimli serbestliğe uymayan kişilere verilen cezalar nelerdir?

  Denetimli serbestlik nedir ve şartları nelerdir öğrendik. Denetimli serbestlik şartlarını yerine getirerek yasadan yararlanmış olan hükümlüler tahliyeleri sırasında denetimli serbestlik kurallarını da kabul etmiş sayılırlar. Bu kurallara uymayan kişilerin denetimli serbestlik süresi ellerinden alınır.

  Denetimli serbestlik kurallarına uymayan hükümlüler tekrar ceza evinde gönderilir.

  Denetimli serbestlik kuralları nelerdir?

  • Üç gün içerisinde denetimli serbestlik için başvuruda bulunmalıdırlar.
  • Müdürlükler tarafından verilecek olan programa uyum sağlamalıdırlar.
  • Belirlenmiş olan yerlere düzenli olarak imza atmış olması gereklidir.
  • Çalışmaları için belirlenmiş olan kuruma çalışmak için gitmemeleri,
  • Verilen görevleri yerine getirmemeleri.

  Denetimli serbestlik nedir? Bütün bu kurallara uyumayan kişilerin denetimli serbestlik süreleri sona erecek ve tekrar tutuklanarak ceza evine gönderilecektir.

  Denetimli serbestlik yasasından yararlanamayan suçlar nelerdir?

  Bazı suçları işlemiş olan hükümlüler denetimli serbestlik şartlarını yerine getirmiş dahi olsalar denetimli serbestlik yasasından faydalanmazlar. Bu suçlar şunlardır;

  • Kasten adam öldürme suçları,
  • Kardeşe, eşe, alt ve üst soya uygulanan yaralama eylemi,
  • Ağırlaştırılmış yaralama suçları,
  • Cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar,
  • Özel hayata karşı işlenmiş ihlal suçu,
  • Uyuşturucu madde imal etmek ve bunların ticaretini yapmak,
  • Devletin güvenliğini tehlikeye sokan suçları işleme,
  • Anayasaya karşı eylem gerçekleştirme suçları,
  • Milli savunmaya karşı işlenen suçlar,
  • Devlet sırlarını açığa verme suçları,
  • Terör ile mücadele kapsamındaki diğer suçlar.

  Denetimli serbestlik nedir? Denetimli serbestlik kurallarına uyumuş ve iyi hal sergilemiş olan hükümlüler denetimli serbestlik süresini başarı ile tamamlamış olan hükümlülerin hükümlülük süreci sona erer. Herhangi bir kuralı yerine getirmemiş olan hükümlüler ceza evine gönderilir. Açık ceza evine değil, kapalı ceza evine gönderilir. Sonrasında denetimli serbestlik hakkını kesinlikle elde edemezler. Denetimli serbestlik sürecini talep dahi edemezler. Bütün hükümlülük sürecini ceza evinde tamamlamak durumundadırlar. Hükümlülük süreçlerinin hepsini kapalı ceza evinde tamamlayacakladır.

  Hükümlü birden fazla suç için ceza almış ise denetimli serbestlik durumu karışık bir hal alacaktır. Bu durumu yaşayan hükümlüler daha sağlıklı bir bilgi için ceza avukatına başvurmalıdırlar.

  ÖABT Nedir? ÖABT’ye Kimler Girebilir? ÖABT Hakkında Detaylı Bilgi

  Bimer Şikayet Formu ve Dilekçe Nasıl Yazılır

  Heyet Raporu Nasıl Alınır?  tıkla sorunu sor

  Denetimli Serbestlik Nedir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın