emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

SGK Uzman Alım Şartları Nelerdir?

SGK Uzman Alım Şartları Nelerdir?

Bilindiği üzere ülkemizde yılın belirli zamanlarında kurumlara uzman alımı olmaktadır. Bu alımların şartları, başvuru sırasında gereken belgeler ve diğer önemli hususlar belirtilen tarihlerde sitelerde açıklanmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu son yayınladığı bildiriye göre uzman alımı olacağını açıkladı. Bu açıklamalardan sonra ise SGK uzman alım şartlarının ne olduğu önemli başlıklardan birisi oldu.

Sosyal Güvenlik Kurumuna alınacak olan uzmanlar, gereken eğitimlerden geçirildikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumunun merkez teşkilatında çalışma imkanı bulacaklardır. Böylece kurum bünyesinde yararlanılan haklardan da faydalanma imkanı bulacaklar.

Yılın belirli dönemlerinde açılan bu ilanlarda Sosyal Güvenlik Kurumu, genelde uzman alımı için birçok şart belirlemektedir. Bu şartları taşıyan kişiler açıklanan dönemlerde başvuru yapmakta ve değerlendirmeden geçirilmektedir. Şartı yerine getiren adaylar için bir sınav düzenlenmekte ve çeşitli adımlar sonucunda alımlar yapılmaktadır. Uzman alımlarının başvuruları internet üzerinden online olarak yapılmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumunun uzman alımlarındaki genel şartları şöyle sıralayabiliriz:

 • Başvuran adaylar 35 yaşını aşmamış olmalıdır.
 • Başvuran kişi 657 sayılı Kanunun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartlara haiz bulunmalıdır.
 • Başvuran kişinin Sosyal Güvenlik Kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı almıyor olmalıdır.
 • Başvuran kişinin, 2016 yıllarında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavından KPSSP46, KPSSP113 ve KPSSP115 puan türlerinden ya da kendi alanlarıyla alakalı olan puan türlerinden en az 80 ve üzeri puan alma şartı bulunmaktadır.
 • Başvuran kişinin görevini sürekli yapmasına engel bir sağlık durumuna sahip olmamalıdır.

Bu şartlara ek olarak alınan uzmanların alanlarına göre de özel şartlar bulunmaktadır. Bu özel şartlar alınacak personelin uzmanlık alanına göre değişmektedir ve ayrı ayrı olarak yayınlanan kılavuzlarda belirtilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumunun yayınladığı ilanlara SGK resmi adresi üzerinden kolayca ulaşabilir ve şartları sağladığınız takdirde uzman alımlarına başvuru yapabilirsiniz. Uzman alımlarına başvuru sırasında, ilk olarak bu adres üzerinde yayınlanmış olan ekler ve dilekçeler gerektiği gibi doldurulmalı ve Ankara’da bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı’na teslim edilmelidir. Geciken ya da eksik teslim edilen başvurular dikkate alınmamaktadır.

Uzman alımlara başvuran kişilerin 4 yıllık lisans bölümlerinden mezun olmuş olmaları şart koşulmuştur. Her aday başvurduğu alana göre değerlendirilecektir. Ayrıca yurt dışında lisan eğitimi almış olan kişilerin de Türkiye’de YÖK tarafından denklikleri onaylanmış olmalıdır.

Sosyal Güvenlik Kurumuna uzman alım şartlarının yanında bir de seçme sınavına katılmak için de bazı koşullar bulunmaktadır. Bu koşulları sağlamayan adaylar sınavlara katılmaya hak kazanamazlar. Seçme sınavına katılmak için gereken koşulları şöyle sıralayabiliriz:

 • Başvuran kişinin güvenlik soruşturması engeli bulunmamalıdır.
 • Başvuran kişinin kamu haklarından mahrum bulunmamalıdır.
 • Uzman alımlarına başvuran erkek adaylar için askerliğini tamamlamış veya askerlikten muaf olmalıdır.
 • Başvuranların görevini devamlı yapmasına engel olabilecek hastalığı bulunmamalıdır.
 • Başvuran kişinin yurt içi ya da yurt dışı seyahat engeli bulunmamalıdır.

Başvuran adayların değerlendirilmesinin ilk aşamasında istenen belgelerin eksik olup olmadığına ve zamanında teslim edilip edilmediğine bakılmaktadır. Eğer belgesi eksik olan ya da geç gönderen varsa elenecektir. Diğer bir aşamada ise adayın niteliklerine, öz geçmişine bakılmaktadır. Bu aşamada stajlar iş deneyimi olarak sayılmamaktadır. Gereken değerlendirilmeler sonucunda eğer gerekliyse sözlü sınav yapılacak ve sözlü sınava hak kazanan adaylar Ankara’ya çağrılacak ve burada da sözlü sınava tabi tutulacaklardır.

Yorumlar

 1. ertuğrul canlı dedi ki:

  Emeklilik günüm temmuz ayında doldu devlet bağkura borcu olupta emekli olamayanlar için ziraat bankasından kredi çekip ödeme imkanı sağladı. sgk dan son3’5yılımı. ssk yatırıldı işverenim bağkurdan silinmiş 6yılımı borçlandım. 41bin tl sgk dan ziraat bankasından kredi çekip borcumu kapatıp emekli olmak için kağıt aldım kağıdın alt kısmında bağlanacak maaş 600tl yazıyor kredi çekemedim gerçekten verilecek maaş bumu?