KOSGEB

Buzağı Destek Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak, Nasıl Alınır?

Hayvancılık yapan çiftçiler için önemli desteklerin başında gelen buzağı destek ödemeleri 27 Kasım 2020 tarihinden itibaren başlıyor. Buna göre buzağı yetiştiriciliği yapanlara buzağı desteği kapsamında toplamda 641 milyon lira verilecek.

Buzağı Destek Ödemeleri Başlıyor

Devlet tarafından hayvancılık yapanlar için sağlanan önemli desteklerin başında gelen buzağı destek ödemeleri 27 Kasım 2020 tarihi itibariyle başlıyor. Buzağı yetiştiricilerinin merakla beklediği ödeme tarihlerine ilişkin olarak detaylar Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklandı. Buna göre yapılan açıklamada buzağı destekleri kapsamında 641 milyon lira çiftçiler için ödenecek.

Buzağı destek ödemelerini almak için ise belirli şartlar bulunuyor. Buna göre buzağıları dört ay öncesinde yani 120 gün öncesinde satmak isteyenler için, işletmede 4 ay büyütmeden erken yaşta satan yetiştiricilerden en az 50 baş dişi sığırı olanlar 4 ay öncesinde buzağı satabiliyor. Buzağılarını erken yaşta satmak istediklerini beyan etmek isteyen işletmeler ise kayıtlı oldukları il – ilçe müdürlüklerine, satışlarını yapacaklarını buzağılarının kulak küpe numaralarını liste halinde bildirmeleri gerekiyor.

Bu kapsamda belirlenmiş şartlar;

  • Buzağı desteklerinden yararlanmak için buzağının 2020 yılı içinde doğmuş olması, e – ıslak ve TÜRKVET’e kayıtlı olması ve doğmuş olduğu yerde 120 gündür yani 4 aydır yaşıyor olması gerekmektedir.
  • 1 Ağustos 2020 tarihinden sonra başvuru yapanlar için Kasım 2020 tarihinde buzağı ödemeleri yapılacaktır.

Buzağı Destekleri İçeriği Neler?

Bakanlık tarafından verilen buzağı destekleri farklı alanları içeriyor. Buna göre esas buzağı desteğinin yanında aynı zamanda karar kapsamına dahil edilen buzağılar için ilave destekler sunulmaktadır. Buzağı destekleri içeriği soy kütüğü, ilave yavru desteği gibi farklı içeriklere sahiptir. Soy kütüğü desteği, buzağının soy kütüğüne kayıtlı olan anneden doğmuş ve annesinin kendi ırkından boğanın sperması ile tohumlanmış olması durumunda verilmektedir.

Süt ölçümü yapılan aylarda, işletme kapsamında inek sayısının en az üçte ikisinin süt verimliliği ölçülmüş ve yine süt verimlilikleri sisteme kayıt edilmiş olması gerekmektedir ve 2020 yılı içinde en az 6 kez ölçüm yapılmış olması gerekmektedir. Diğer bir destek olan döl kontrolü boğanın yavrusu ilave desteği ise döl kontrolünden geçirilen boğanın Türkiye’de üretilmiş spermalarından doğan ve bu durumun tohumlama tarihi ve belgesi ile kanıtlandığı durumdaki olan buzağılara verilmektedir.

Buzağı Destekleme Başvurusu Nasıl Yapılır?

Buzağı destekleme başvurusu yapmak için yetiştiriciler desteğin hangi üretici örgütü kapsamında almak istiyorlarsa, almak istedikleri destek üzerinden örgütleri, herhangi bir örgüte üye olmayanlar ise doğrudan il – ilçe müdürlükleri üzerinden destek alabilmektedirler. Bu kapsamda buzağı destekleri için bakanlık tarafından açıklanmış olan başvuru tarihleri aralığında başvurular ilgili kanallar üzerinden iletilmelidir. Destekler yıllık bazda iki kez verilmekte olup bu açıdan iki kez başvuru tarihi oluşmaktadır. Destekleme başvuruları il – ilçe müdürlükleri tarafından, başvuru süresinin bitiminden itibaren on gün içinde e – ıslah sistemine giriş kayıtları yapılacak şekilde kabul edilmektedir.

Başvuru Yapmak ve Sonuç Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

Destekleme başvurularının bitmesini takip eden on gün içinde e-ıslah sistemine giriş kayıtlarının yapılması, başvuranların e-ıslah sistemlerine giriş sürelerine yönelik HAYGEM tarafından destekleme kapsamına alınan listelerin yayınlanması, il – ilçe müdürlükleri icmal listelerini sistemden alarak il – ilçe müdürlükleri tarafından yayınlanması sonucunda destekler belirlenmektedir. Desteklemeye itiraz etmek isteyenler yani listede adı yer almayan üreticiler ise listelerin yayınlanma tarihlerini temel alarak 5 iş günü içerisinde ilgili il – ilçe müdürlüklerine başvuru yapabilmektedirler.

Buzağı destekleri 4 ay ve üzeri buzağılara hayvan başı 350 TL, soy kütüğüne kayıtlı 500 TL, döl kontrollü boğanın yavrusu kapsamında ise 50 TL olarak 2020 yılında veriliyor.

Devlet Teşvikleri Neler, Ne Kadar Teşvik Veriyor?

Kadın Çiftçilere Geri Ödemesiz 30 Bin TL Hibe Kredisi Veriliyor

Devlet Tarla Parası Oranları Ne Kadar, Dönüm Başı Fiyatlar

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir