Genel

BOTAŞ’tan Şaka Gibi Zam Haberi! Doğalgaza Yüzde 35 Zam Yapıldı!

2021 yılının eylül ayında yükseliş trendine giren dolar kuru, aralık ayının ilk haftasına gelindiğinde 18 TL seviyesine kadar yükselmişti. Yükselişi ile beraberinde euro kurunun 20 TL seviyesini, gram altının ise bin 82 TL seviyesini görmesine sebep olan dolar kuru, bu artış hareketleri ile gündelik hayat içerisinde satın alınan birçok hizmete ve hizmet ürününe yüksek oranlı zamların yapılmasına neden olmuştu.

Aralık ayının ortasına gelindiğine ekonomi piyasalarına doğrudan müdahale eden Merkez Bankası, müdahalenin gerçekleştiği gün düzenlenen kabine toplantısından çıkan kur korumalı TL vadeli mevduat sistemi kararı, döviz kurlarının ve altın fiyatlarının bir gece içerisinde sert bir düşüş yaşamasını sağlamıştı. Düşüş sonrasında dolar 11 TL, euro 13 TL ve gram altın 600 TL seviyesinden işlem görmüştü.

Yeni yıla girildiğinde ekonomi piyasalarına bağlı olarak zam gören hizmetlerin başında gelen doğalgaz tüketimleri, vatandaşların bütçelerinin ilk sarsılmayı yaşamasına sebep oldu. Yeni yıla girilmesinden kısa bir süre sonra patlak veren Rusya- Ukrayna savaşı emtia fiyatlarının yükselmesine yol açtı. Yükselen emtia fiyatlarına bağlı olarak giderek pahalılaşan doğalgaz fiyatlarına, yeni bir zammın daha yolda olduğu iddiaları gündeme bomba gibi düştü.

İki ülke arasında hala devam eden savaş durumunun ılıman bir ortamda yürütülen müzakere sürecine sahip olması, döviz kurlarını bir nebze de olsa geriletti. Bu gelişmeden sonra doğalgaz tüketimine zam yapılacağı iddialarının ortadan kalkacağı konusunda heveslenen vatandaşlara, yeni ayın ilk günü itibari ile kâbus gibi bir haber verildi. BOTAŞ hem evde hem de sanayide kullanılan doğalgaza, yüksek oranlı zamların yapıldığını duyurdu.

BOTAŞ’tan Resmi Duyuru!

Bir süredir hali hazırda zamlı fiyatlar aracılığı ile vatandaşlara sunulan doğalgaz hizmeti, Rusya- Ukrayna savaşının etkisi ile tekrar zamlandı. Zamlanan hizmet fiyatlarına ilişkin açıklamalarda bulunan BOTAŞ, resmi internet sitesinde vatandaşları hayal kırıklığına uğratacak duyurusunu yayınladı.

BOTAŞ, resmi internet sitesinde yayınlanmış olan duyurusunda Türkiye’nin doğalgaz kullanan Avrupa ülkeleri içerisinde en ucuz hizmetten yararlandığını belirterek, kullanılan doğalgazın yüzde 99’unun dışarıdan alındığını ve alım yapılan ülkeler içerisinde yaşanan durumlardan ötürü hizmete zam yapılması gerektiğini ifade etti.

Şaka Gibi Zam Oranı!

BOTAŞ’ın resmi internet sitesinde yayınlanmış olan duyuruya göre 1 Nisan itibari ile geçerli olmak üzere hem konutta hem de sanayide kullanılan doğalgaz tüketimlerine zam yapıldığı bilgisi kaydedildi.

BOTAŞ, resmi kanalları aracılığı ile yayınlamış olduğu duyuruda yeni zam oranlarını şu şekilde belirledi:

  • Elektrik üretiminde kullanılan doğalgaza: Yüzde 44,30
  • Elektrik üretimi haricinde kullanılan doğalgaza: Yüzde 50
  • Hanelerde kullanılan doğalgaza: Yüzde 35

“Devlet Yardım Ediyor!”

BOTAŞ, son dakika açıklaması ile yayınlamış olduğu doğalgaz zammı duyurusunda farklı başlıklara dair açıklamalarda da bulundu. Kurum, yayınlamış olduğu metinde devletin doğalgaz tüketimlerine dair vatandaşlara yüzde 76 oranında destek olduğunu belirterek bu zammın vatandaşları yormayacağına dair ucu açık bir imada bulundu.

BOTAŞ’ın Açıklamasına Vatandaştan Tepki!

Rusya- Ukrayna savaşı ve ekonomi piyasalarında yaşanan olumsuz gelişmeler çerçevesinde doğalgaz tüketimine yapılan zam oranlarına ilişkin açıklamalarda bulunan BOTAŞ, ilgili zamların asgari düzeyde belirlendiğini belirtti. BOTAŞ’ın bu açıklaması, sosyal medya kullanıcıları tarafından eleştirildi.

Yeni yıla girildiği andan itibaren nerede ise her yeni güne farklı bir zam haberi ile başlayan vatandaşlar, sosyal medya hesapları aracılığı ile BOTAŞ’ın doğalgaz zammı açıklamalarını eleştirdi. Vatandaşın asgari bir düzeyinin kalmadığını belirten kullanıcılar, artık geçinecek durumda olmadıklarını ifade ettiler.

PTT Elektrik Fatura Desteği Yardım Başvurusu ve Şartları

E-Devlet Doğalgaz Fatura Desteği Yardım Başvurusu

MEB Ücretsiz Tablet Başvurusu Kimler Yapabilir?

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir