emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2021 Asgari Ücret Görüşmeleri Aralık’ta Başlıyor

2021 Asgari Ücret Görüşmeleri Aralık’ta Başlıyor
23.11.2020

Milyonlarca çalışanın beklediği asgari ücret görüşmeleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından Aralık ayında başlayacağı açıklandı. Bakan ayrıca görüşmelerde bu yıl tüm tarafların uzlaşısına ortak olacak bir kararın alınması gerektiğini de vurguladı.

Asgari Ücret Görüşmeleri Başlıyor

2021 yılı asgari ücreti görüşmelerine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından Aralık ayında başlanacağı açıklandı. Bakan konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamalarda bu yıl tüm tarafların uzlaşısını içerecek bir karar alınması gerektiğine vurgu yaptı. Özellikle 2020 yılında koronavirüs salgını yüzünden asgari ücret ile çalışan kesimin büyük zorluklar yaşadığı ve bu yüzden asgari ücretin gelecek yıl ekonomik zorlukları aşmaya yardımcı olacak bir tutar olması gerektiğini açıklayan Bakan, asgari ücret görüşmelerinde tüm tarafların ortak bir karar alması gerektiğine dikkat çekti.

gorusme1

Asgari ücret görüşmeleri bakanlık, işveren temsilcileri ve işçi temsilcisi sendikaları ile görüşülmeye başlanacak. Görüşmelerde öncelikle sendikalar tekliflerini sunacaklar ve daha sonra işveren temsilcileri sendikaları da tutarların uygun olup olmadığına yönelik açıklamalar yapacak. Tarafların uzlaşıya varamaması halinde bakanlık ve işveren temsilcileri asgari ücret kararı alacaklar. Asgari ücrete zam oranı ise bu yılki enflasyon tutarları temel alınarak belirlenecek.

Asgari Ücret Zam Oranı Ne Kadar Olacak?

Görüşmeler için en çok merak edilen konuların başında ise asgari ücrete zam oranı ne kadar olacağı geliyor. Asgari ücretin belirlenmesi için güncel enflasyon rakamları temel alınıyor. Bu rakamlar kapsamında 2020 yılının son çeyreği de dahil olmak üzere hesaplama yapıldığında asgari ücrete yüzde 3 ile 5 oranında bir zam gelmesi bekleniyor. Bunun üzerinde zam tutarının ise gelmesine pek olanaklı bakılmıyor. Çünkü Merkez Bankası tarafından geçen haftalarda yayınlanan enflasyon ve beklenti anketi tahminlerine göre oran yüzde 12 civarında çıkmıştı. Bunun asgari ücrete yansıtılması ile mevcut oranların çıkarılmasından sonra yüzde 3 – 5 oranına tekabül ediyor.

Asgari ücrete söz konusu oranda zam yapılması ile birlikte asgari ücret ile çalışanlar 2021 yılında belirlenen tutar üzerinden maaş almaya devam edecekler. Asgari ücret artışının yeterli maddi kazancı sağlamayacağına ise uzmanlar tarafından dikkat çekiliyor. Esasında koronavirüs ve ekonomideki kur dalgalanışı yüzünden pek çok ürünün ve hizmetin fiyatı artmış durumda. Her yıl olduğu gibi asgari ücrete yapılacak zam ile yine ürün ve hizmetlerin fiyatlarında da yıl başında artış yaşanacak. Bu durumda asgari ücretliler için yapılan zamlar temelde erimeye maruz kalacak ve asgari ücretle çalışanlara büyük bir refah sağlayamayacak.

Asgari Ücret Tutarlarında Türkiye Kaçıncı Sırada?

Yüksek asgari ücret veren 25 ülke sıralamasında halihazırda Türkiye, 23’üncü sırada bulunuyor. Her ne kadar son yıllarda asgari ücret artış gösterse de bu artışın hangi koşullarda oluştuğuna dikkat etmek gerekiyor. Asgari ücret yapısı gereğince her yıl artış göstermek zorundadır, bu yüzden geçen yıllara göre asgari ücreti kıyaslamak doğru değildir çünkü asgari ücret ile birlikte alım gücü de zorlaşmaktadır. Geçen yıllarda 5 liralık bir ürün halihazırda 15 liraya satıldığından sadece asgari ücretteki artış grafiğine bakmak yanıltıcı sonuçlar doğurmaktadır. Enflasyon kontrol altına alınmadığı durumda asgari ücrete yapılan artış bu bakımdan çok fazla bir anlam ifade etmemektedir çünkü zaten ücrete yapılan zam, enflasyonlar için ayrılmış olan ücreti içermektedir ve bu artış enflasyon ile birlikte silinmektedir. Asgari ücret oranlarının belirlenmesinde enflasyonun temel alınmasından vazgeçilmesi ve özellikle yıllık yerine altı aylık süreler içerisinde yapılması asgari ücret ile çalışanların talep ettikleri önemli konuları oluşturuyor.

Yorumlar

  1. Tanju yerli dedi ki:

    Asgari ücret ciksa ne anlami var ertesi gün herseye zam geliyor .var bu milleti kurtaricak
    Bir baba yigit yok genclik yillarimdan beri bu böyle milleti beyni hersene böyle yikaniyor
    Önceki yillara göre iyiyiz fakat her sene dolar ve euroya endeksli yasiyoruz bu düzeni yikmak cok zor gözüküyor.