emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Bağ-Kur Borcu Yapılandırma

Bağ-Kur Borcu Yapılandırma
04.04.2017

Ülkemizde çeşitli sigorta kapsamlarında birçok kişi çalışmaktadır. Bu sigorta çeşitlerinden birisi de Bağ-Kur’dur. Bağ-Kur kapsamında çalışan kişiler de diğerleri gibi prim öder ve bu prim ödemeleri sayesinde hem sağlık hizmetinde faydalanırlar hem de emekliliklerini güvence altına alırlar. Bağ-Kur kapsamında önemli olan bir diğer konu da Bağ-Kur borcudur. Biz de bu yazımızda Bağ-Kur borcu yapılandırma konusunu ele alacağız.

Bağ-Kur borcu yapılandırma konusuna geçmeden önce Bağ-Kur sigortalılığın ne olduğunu ve kimlerin bu kapsama girdiğini inceleyelim.

Bağ-Kur Nedir?

Bağ-Kur kapsamına giren kişiler, devlette veya özelde çalışma imkanı bulamayanlar, esnaflar, sanatkarlar, muhtarlardır. Bu kapsam daha da genişletilebilir. Bağ-Kur’lular da prim ödeyerek emeklilik hakkı kazanırlar. Ödedikleri primler asgari ücret üzerinden hesaplanır. Emekliliğin yanında, Bağ-Kur kapsamındaki kişilere ölüm, yaşlılık, malullük ve sağlık sigortası da yapılır. Ayrıca kişinin vefat etmesi halinde toptan ödeme de alabilirler.

Bağ-Kur’lular için önemli olan bir diğer konu da borçlarıdır. Son zamanlarda Bağ-Kur sigortalısı olanların prim borçlarında artış olduğu gözlenmektedir. Faiz oranların yüksek olması bu borçların gün geçtikçe daha da yükselmesine neden olmaktadır. Böyle bir durumda da Bağ-Kurlu olan vatandaşın borcunu ödemesi zorlaşmaktadır. Yapılan son düzenlemeler ile devlet Bağ-Kur’lu vatandaşları düşünmüş ve onlara Bağ-Kur borcu yapılandırma hakkı tanımıştır.

Bağ-Kur Borcu Yapılandırma Nedir?

Bağ-Kur borcu yapılandırma, birçok Bağ-Kur’lu vatandaşı ilgilendirmektedir. Bağ-Kur borcu yapılandırma sayesinde Bağ-Kur prim borcu bulunan vatandaşlar borçlarını yapılandırma imkanı bulacak ve böylece borçlarının ödemesi kolaylaşacaktır. Bu kapsamda kolay ödeme planı oluşturulacaktır.

Bağ-Kur borcu yapılandırma konusu Resmi Gazete’de yürürlüğe girdikten sonra uygulanmaya başlandı. Yapılandırma başvuruları için vatandaşlara belirli tarih aralıkları verildi ve bu süreler içerisinde başvuruda bulunulması istendi. Bağ-Kur borcu yapılandırma ile ilgili başvurular Sosyal Güvenlik Merkezlerine ya da bulunulan yerdeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine yapılmaktadır.

Kimler Bağ-Kur Borcu Yapılandırabilir?

Bağ-Kur borcu yapılandırma kapsamında borçlarını yeniden hesaplatabilecek kişiler de şu şekildedir:

  • Esnaflar
  • Sanatkarlar.
  • 12 ay veya daha fazla süreyle prim borcu olan kişiler.
  • Tarım ve çiftçi Bağ-Kurlu olan kişiler
  • Prim borcunu daha önceden yapılandırmış olan kişiler ya da yapılandırmanın iptali için başvuran Bağ-Kur’lular borçlarını yapılandırabilirler.

Bağ-Kur Borcu Yapılandırmada Borç Nasıl Hesaplanacak?

Bağ-Kur borcu yapılandırma başvuruları gibi borçlarının nasıl hesaplanacağı ve yeniden yapılandırılacağı da önemlidir. Bağ-Kur borcu yapılandırma sırasında anapara silinmeyecek. Onun yerine gecikme zammı ve gecikme faizi silinecek. Bu silinen oranlar yerine, yeniden belirlenmiş ve yapılandırılmış olan tutar ödenecek. Böylece Bağ-Kur’lu vatandaşın ödeyeceği borç azalmış olacak.

Peşin Ödeme Avantajları

Bağ-Kur borcu yapılandırma işlemi sonucunda borcunuzu belirlenmiş olan oranlarda ödeyebileceğiniz gibi peşin olarak da ödeyebileceksiniz. Yapılandırılmış borcunuzu peşin ödediğiniz takdirde belirli indirimler uygulanacaktır.

Yapılandırma İhlali Kabul Edilen Durumlar

Bağ-Kur borcu yapılandırma kapsamında vatandaşlar ödeme planlarını geçirmeden zamanında ödeme yapmalıdır. Yoksa bazı yapılandırma ihlali kabul edilmiş olan durumlar meydana gelir ve bu da Bağ-Kur borcu yapılandırmanın bozulmasına sebep olur. Bu ihlalleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Belirli bir süre içerisinde iki defadan fazla olacak şekilde yapılandırılmış taksitlerin geç ödenmiş olması ya da hiç ödenmemesi.
  • Bir takvim senesi içinde primlerin ikiden fazlasının zamanında ve vadesinde ödenmemiş olması ya da geç zamanda ödenmesi.

Yukarıdaki durumlar, yasalar tarafından Bağ-Kur borcu yapılandırmanın ihlali olarak belirlenmiştir. Bu durumlar meydana geldiğinde, üçüncü taksit veya primin ödenmesi gereken günden sonra yapılandırma bozulmaktadır. Yapılandırmanın bu şekilde bozulabileceği gibi bireyler kendi istekleri ile de Bağ-Kur borcu yapılandırmayı iptal edebilirler. Bunu yapabilmek için bir dilekçeyle birlikte kendi kurumlarına iptal başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Bağ-Kur borcunuzu da internet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Bunun için aşağıda verdiğimiz linke tıklayarak, almış olduğunuz şifre ile e-Devlet sistemine giriş yapmalısınız.

Bağ-Kur Borcu Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.