Memur Haberleri

Çalışan Hakları Nelerdir?

Birçoğumuz farklı iş yerlerinde, farklı statülerde ve farklı şartlarda çalışmamıza rağmen hepimizin talep edebileceği işçi hakları vardır. Çalışanlar hangi haklara sahip olduklarını bilseler iş yerlerine veya işverenlerine karşı haklarını savunurlar. Bazı iş yerlerinde emek sömürüsü, fazla mesai veya tatil vermeme gibi durumlarla karşı karşıya kalınır; fakat işimden olurum, diye kimse böyle bir şeye itiraz etmez. Aslında çalışanların kendi haklarını araştırması ve bilmesi gerekir. İşçi hakları nelerdir yazılarını incelemeleri gerekir. İşçi hakları kanunlarla belirlenmiş ve korunmaktadır. Bu yüzden her çalışan insanın haklarından haberdar olması gerekir.

Fazla Mesai Ücreti Hakkı

Her işyerinin belirlediği çalışma saatleri ve haftalık izin günleri vardır. Fakat bazı dönemlerde belirlenen saatten daha fazla çalışmaları veya haftalık izin günlerini kullanamamaları gibi durum ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda çalışan fazla mesai ücreti talep edebilir, hatta bu bir zorunluluktur. Mesai günlerinde fazla çalışılıyorsa çalışana yüzde elli oranında zamlı ücret ödenir.

Kıdem Tazminatı Hakkı

Bir çalışan en az 1 yıl çalışmış ve haksız yere işten çıkarılmış ya da işten haklı olarak ayrılmışsa kıdem tazminatı davası açabilir. Bütün çalışanların tazminat hakları vardır. Bu davada çalışanın ücreti karşılığında tazminat ödenir.

Resmi Tatiller ve Haftalık İzni Ücreti Hakkı

Resmi tatillerde genellikle çalışanlara da izin verilir. Her çalışanın aynı zamanda haftalık izin günleri de vardır. Bu günlerde işçi çalışmaz ve tatil yapar. Fakat resmi tatillerde veya haftalık izin gününde de çalıştırılıyorsa çalışana yüzde yüz zamlı ücret ödenmesi gerekir. Çalıştığı kurum veya işveren ayrıyeten ücret vermiyorsa çalışan bu durumda dava açabilir.

Eşit Davranmama Tazminatı

Bir işveren veya kurum hiçbir şekilde çalışanlar arasında din, dil, ırk, cinsiyet, siyasi görüş ayrımı yapamaz. Bütün çalışanlar eşit haklara sahiptir ve eşit şekilde muamele görmeleri gerekir. İşveren bir şekilde herhangi bir sebepten dolayı daha az ücret veriyorsa çalışan bu durumda dava açabilir; çünkü çalışanların eşitliliği söz konusudur.

Sosyal Güvenlik Hakkı

Bütün çalışanların sosyal güvenlik kurumuna dahil olmaları onların hakkıdır. Bir işveren çalışanlarının sigortalarını yatırmak zorundadır. Eğer çalışan sigortasının yatırılmadığını fark ettiyse dava açabilir. Sosyal güvenlik olmadan çalışamazlar.

Shares:

1 Yorum

  • Bayram
    21.08.2018

    Sürekli aynı iş yerinde calismak suretiyle yaklaşık 1300 ssk li günüm var ancak eğitimim nedeniyle sürekli ssk giriş cikislarm var şuan da aynı iş yerinde calismaktayim ve bu kez bir daha gelmemek suretiyle ssk çıkışımı yapicam acaba sürekli yapılan ssk çıkışlarıma rağmen tazminat alabilir miyim isterim den

    Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir