KOSGEB

KOSGEB Hangi Sektörlere (Alanlara) Hibe Desteği Veriyor ?

KOSGEB bir çok sektöre hibe desteği vermektedir. Tüm bu detekleri sizler için makalemzde ele aldık. Kendi işletmesini kurmak isteyenler için önemli hibe desteği sunan KOSGEB için hangi iş kollarına destek verildiği ve şimdiye kadar ne tutarlarda destek sağlandığı merak ediliyor. KOSGEB hibe desteği alan iş kolları bu açıdan yapılacak başvuruların da hangi alanlarda olacaklarını belirlemek için yarar sağlayacak.

KOSGEB Destekleri Devam Ediyor

KOSGEB hibe desteği ya da girişimci kredisi yeni iş yeri açmak isteyenlere yönelik, belirli şartların sağlanması halinde hibe ya da kredi olarak verilmektedir. Temel olarak hibe desteğinin amacı ekonomik kalkınma ve istihdam sorunlarının çözülmesi ile birlikte özellikle alanında yeni işe başlamış olan kimse – işletmelere de destek sağlayabilmektedir.

Kendi işini yapmak isteyenler tarafından çok merak edilen KOSGEB destekleri için önemli olan noktalar bulunuyor. Genelde bir işyeri açılacağı zaman KOSGEB desteğinin alınması her sektör için geçerli olacağı sanılıyor. Ancak KOSGEB desteği alabilmek için belirli iş kolları ve aynı zamanda kurumun da istemiş olduğu şartların yerine getirilmesi gerekiyor.

KOSGEB hibe alabilmek için öncelikle girişimcilik eğitimi programını tamamlamak gerekiyor. Daha sonra alınan sertifika kapsamında şirket kurulumu yapılmalıdır. Destek oranı da yapılacak iş tanımına göre sağlanmaktadır. Örnek olarak kafe, restoran, lokanta, internet kafe gibi alanlara KOSGEB hibe neredeyse hiç vermemektedir. Ancak talebin çok olduğu, sık tercih edilmeyen ya da ana üretime etki edecek iş kollarının tercih edilmesi halinde KOSGEB destekleri geçerlilik kazanmaktadır.

KOSGEB Maaş Desteği Ne Kadar, Nasıl Alınır ?

KOSGEB Hibe Verilen Sektörler

Bu noktada KOSGEB hibe veren sektörler hangi alanlarda başvuru yapılacağını ve ne kadar destek alınacağını da anlamak açısından yardımcı olabilmektedir. KOSGEB hibelerinde özellikle maden sektörü en fazla hibe alan sektörlerin başında gelmektedir. Madencilik ve taş ocakçılığı bölümlerinde hizmet verecek kurum ve kuruluşlar KOSGEB’den oldukça kolay destek alabilmektedir. Türkiye’de bulunan maden çeşitlerinin çıkarılmasını ve işlenmesini içeren maden işletmeleri hibe desteklerinden yararlanabilmektedirler.

İmalat sektörü de KOSGEB hibe desteklerinden en fazla pay alan sektördür. Özellikle et ürünleri, gıda ürünleri, balık çiftliği gibi alanlar bu alanda hibe desteğinden yararlanabilmektedirler. İmalat sektöründe çok fazla alan bulunduğu için bu alanda da talep dengesinin sağlanması gerekmektedir. Örneğin balıkçılığın çok fazla yapıldığı bir alanda balık çiftliği kurmak istendiğinde KOSGEB hibe desteğini kolayca sunmayacaktır.

İş Kurmak İçin Kredi Nasıl Alınır ve Başvuru Şartları

Hibe Destekleri Artış Gösteriyor

KOSGEB hibe destekleri oranları ise yapılacak alanlara göre belirleniyor. KOSGEB hibelerinde su ile ilgili olan sektörler de oldukça pay alabiliyorlar. Özellikle su alanında yapılacak yatırımlar için kurum destek sunarken, özellikle su ürünlerinin daha kolay üretileceği alanlarda bu türden yatırımları teşvik etmeyi amaçlıyor. Ancak buradaki su ürünlerinin yanında asıl desteği alan su atıkları ve su atıklarının toplanması oluyor. Su atıklarının toplanmasına yönelik faaliyet gösterecek kişi ya da kuruluşlar hibe desteğinden kolay şekilde yararlanabiliyorlar.

KOSGEB hibe desteklerinden önemli bir pay da inşaat sektörüne veriliyor. Pek çok inşaat firmasının kurulmasından sonra son zamanlarda hibe desteklerinde bu alanda bir azalma yaşanıyor olsa da özellikle çok fazla firmanın olmadığı bölgelerde kurulacak işletmeler hibe desteklerinden yararlanıyorlar. Bina inşaatı, onarım ve yenilenme gibi noktalarda hibe sağlanmaktadır.

KOSGEB’e Nasıl Başvurulur, Şartları Nelerdir?

Sadece bu alanlarda değil aynı zamanda tarihi binalarda yapılacak restorasyon çalışmaları için de KOSGEB hibe desteği almak mümkündür. Özellikle mülk sahiplerinin yapacağı başvuru sonucunda tarihi binanın restore edilmesi ve tekrar kazandırılması için gerekli olan masraflara KOSGEB hibe sunmaktadır. Ancak bu binaların kişisel amaçlar ile örneğin ev gibi kullanılmaması, daha sonradan üretime ya da ekonomiye katkı sağlayacak şekilde kullanılması şartı sağlanıyor.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir