• Almanya’dan Türkiye’ye Gelmek İçin Ne Gerekiyor

  Almanya’dan Türkiye’ye gelmek isteyen kişilerin sayısı günden güne artış göstermektedir. Bu sebeple de Almanya’dan Türkiye’ye gelmek için ne gerekiyor? sorusu gerek Alman vatandaşları tarafından gerekse de Almanya’da bulunan Türk vatandaşları tarafından sık sık sorulmakta. Bu soruya cevap vermeden önce Almanya’dan Türkiye’ye hangi sebepler dolayısı ile gelindiği hakkında konuşmak gerekir. Bu hususta Almanya’dan Türkiye’ye gelenlerin neden Türkiye’ye gelmek istediklerini aşağıdaki gibi sıralamak da mümkündür;


  • Almanya’da yaşanan Türk vatandaşlarının Türkiye’yi ziyaret etmek istemektedirler
  • Almanya’da yaşanan Türkler, Türkiye’de bulunan akrabalarını ziyaret etmeyi isteyebilmektedirler.
  • Almanya ve Türkiye ortak çalışmaları olmakta ve çalışanlar bu sebeple iki ülke arasında gidip gelmek durumundadırlar.
  • Bazı diplomatik sebepler dolayısı ile Almanya’dan Türkiye’ye politikacılar ve diplomatlar gelebilmektedirler.
  • Almanya’da yaşayan Türk vatandaşları zamanla memleketlerine dönüp hayatlarını Türkiye’de devem ettirmeyi isteyebilmektedir.
  • Almanya’ya yatırım yapan Türkler sürekli olarak gidiş-gelişler yapmak durumundadır. Aynı şekilde bu durum Almanya vatandaşı olup, Türkiye’de yatırımları bulunan kişiler için de geçerlidir.
  • Amaçlı geziler için Almanya’dan Türkiye’ye gelmek isteyen Almanya vatandaşları vardır.
  • Aynı şekilde Almanya vatandaşı olup Türkiye’de çalışma ve oturma izni almak isteyip, hayatını Türkiye’de devam ettirmek isteyen kişiler olabilmektedir.
  • Kişisel ilişkiler, evlilik, arkadaşlık sebebiyle Almanya’dan Türkiye’ye gelmek isteyen Bulgaristan vatandaşları da olabilmektedir.

  Yukarıda Almanya’dan Türkiye’ye gelmek için ne gerekiyor? sorusundan ziyade neden Almanya’dan Türkiye’ye geliniyor sorusunu cevapladık. Bu aşamada Almanya’dan Türkiye’ye gelmek için pek çok sebebin mevcut olduğunu söylemek mümkündür. Yukarıda ise sadece bu sebeplerden birkaçına değindik.  Bunların dışında pek çok nedenden daha bahsetmek mümkündür. Bununla birlikte Türkiye’nin gerek coğrafi yapısı gerekse insanının karakter yapısı Türkiye’nin yaşanacak yer olarak seçilmesinde en büyük etkendir. Almanya’dan Türkiye’ye gelmek için ne gerekiyor? sorusunu aşağıdaki gibi açıklamak mümkündür.

  Almanya’dan Türkiye’ye Gelmek İçin Yapılması Gerekenler ?

  Almanya’dan Türkiye’ye gelmek için ne gerekiyor? sorusunu hem Türk vatandaşı olanlar hem de Almanya vatandaşı olan kişiler için cevaplamak mümkündür. Almanya’dan Türkiye’ye gelmek için aranan temel şart; pasaport ve vize sahibi olmaktır. İlgili pasaporta sahip olmak için adli sicil kaydının uygunluğu önemlidir. Almanya’dan Türkiye’ye gelmek için ne gerekiyor? sorusunu cevaplarken; Türkiye’den alınan pasaportlar için, pasaport alımı esnasında istenen diğer belgeleri ve yapılan işlemleri aşağıdaki gibi açıklamak mümkündür;

  • Pasaport almak için, öncelikle alınması istenen pasaportun turu seçilmelidir.
  • Pasaport çeşidinin seçilmesinin ardından, pasaportun geçerlilik süresinin ne  kadar olmasının istendiğine karar verilir.
  • Türkiye Cumhuriyeti Emniyet Müdürlüğü resmi sayfasından online randevu alınır
  • Pasaport randevusundan sonra, ilgili Türkiye Cumhuriyeti Emniyet Müdürlüğü şubesine gidilerek başvuru işlemleri yapılır.
  • Başvuru işlemleri esnasında istenilen belgeler arasında aşağıdaki belgeler yer alır;
  • Biyometrik fotoğraf: Uygun ebatlarda çekilen, özellikle vesikalık fotoğraflarla karıştırılmaması gereken fotoğraf türü.
  • Pasaport harç bedelinin ödendiğini gösteren dekont: Türkiye Cumhuriyeti Emniyet Müdürlüğü tarafından belirlenen bankalara pasaportun şekli ve süresine göre, pasaport başvurusunda bulunan kişi tarafından yatırılan ücret bedelini gösteren belge.
  • Pasaport kağıt bedelinin ödendiğini gösteren dekont: Türkiye Cumhuriyeti Emniyet Müdürlüğü tarafından belirlenen bankalara pasaportun kağıt bedeli için, pasaport başvurusunda bulunan kişi tarafından yatırılan ücreti gösteren belge.
  • Parmak izini içeren belge: Türkiye Cumhuriyeti Emniyet Müdürlüğü personeli tarafından, pasaport başvurusunda bulunan kişinin parmak izinin alındığını gösteren belgedir. Bu belge başvuru esnasında ilgili memur tarafından yapılır.

  Yukarıda Almanya’dan Türkiye’ye gelmek için ne gerekiyor? sorusuna cevap verirken pasaport için gerekli olan işlem ve belgelerden bahsettik. Almanya’dan Türkiye’ye gelmek için pasaport ile beraber vize alımı da gerekmemektedir. Bu yüzden de aşağıda Almanya’dan Türkiye’ye gelmek için ne gerekiyor? Sorusunu cevaplarken vize aşamaları hakkında bilgilendirmede bulunacağız.

  Almanya’dan Türkiye’ye Gelirken Vize Alım Aşamaları

  Yukarıda Almanya’dan Türkiye’ye gelmek için ne gerekiyor? Diyenler için pasaport alım aşamaları hakkında bilgi verdik. Bununla beraber vize alım aşamaları hakkında da bilgilendirmede bulunmak gerekmektedir. Türkiye cumhuriyeti vizesi almak için, Almanya’da Türkiye Cumhuriyeti konsolusluklarından vize başvurusu yapılabilir. Bunun yanında Türkiye’de de vize başvurusunun gerçekleştirilmesi mümkündür. Vize süreleri ve çeşitleri amaç ve duruma göre çeşitlilik göstermektedir. Vize başvurusu esnasında ödenen başvuru ücreti; ilgili başvurunun olumlu veya olumsuz olmasından sonrası geri iade edilmez. Bu yüzden de vize başvurusu yapacak olan kişilerin; vize için danışma hizmeti veren, konusunda uzman firmalardan destek almaları başvurunun olumlu geçmesine katkı sağlar.  Bunlarla beraber vize çeşitlerine göre başvuru ücreti de değişmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin Almanya vatandaşları için verdiği vize çeşitlerini aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür;

  Sponsorlu Bağlantılar


  Öğrenci vizesi: Bu vize Almanya’da yaşayan, Alman vatandaşlarının Türkiye sınırlarında ilgili eğitimlerini tamamlayana kadar kalmasını sağlayan vizedir.

  Stajyer vizesi: Alman vatandaşlarının Türkiye sınırlarında ilgili çalıştıkları konu üzerine stajlarını tamamlayana kadar kalmasına izin tanıyan vizedir.

  Turist vizesi: Bu vize Türkiye’ye turistik maçla gelen kişilere verilen süresi 90 günü geçmeyen bir vizedir.

  Eş vizesi: Alman vatandaşı olup, Türk vatandaşı olan biri ile evlenen kişilere verilen vizedir.

  Çalışma vizesi: Türkiye sınırları içerisinde çalışan Alman vatandaşlarının çalışma süresi boyunca Türkiye’de ikametine izin tanıyan vize türüdür.

  Yukarıda Almanya’dan Türkiye’ye gelmek için neler yapılması gerektiğine aşama aşama değindik.  Hem pasaport alımı hem de vize konusunda bilgilendirmede bulunduk.

  Almanya Vize Başvuru Formu

  Almanya Vatandaşlık Şartları

  Almanya Çifte Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır?  tıkla sorunu sor

  Almanya’dan Türkiye’ye Gelmek İçin Ne Gerekiyor İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın