• Yeşil Kart Gelir Seviyesi Belirleme


  Yeşil kart, ülkemizde maddi imkanlarının yetersizliği nedeniyle yardıma muhtaç ve ihtiyacı olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sunulan sosyal sağlık güvencesidir. Gelir seviyesi düşük kesimin sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanmasını sağlayan bir uygulamadır. Aynı zamanda sosyal devlet anlayışımızın bir gerekliliğidir.


  Bu uygulama ile maddi durumu kötü olan birçok insan devlet hastanelerinde ve özel hastanelerde hiçbir ücret ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanabilmekte, tedavi olabilmekte ve muayene edilebilmektedir. Biz de bu yazımızda Yeşil Kart gelir seviyesi belirleme konusunu işleyeceğiz.

  Gelir Seviyesi Nedir?

  Genel sağlık sigortası, primlerinin birey tarafından mı yoksa devlet tarafından mı ödeneceğini tespit etmek amacıyla yapılan uygulamadır. Yapılan araştırmalar doğrultusunda hanelerin toplam gelirlerinin aylık ortalama miktarı tespit edilir ve kişi sayısına bölünür. Elde edilen sayı asgari ücretin üçte birine denk ise bir şansınız olabilir.

  Gelir seviyesi tespiti yaptırmak isteyenler ikamet ettikleri yerin kaymakamlığına bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuruda bulunmalıdırlar. Başvurduğunuz vakıf tarafından verilen gelir testi formunu doldurmanız istenir.

  Genel sağlık sigortası gelir seviyesi tespit testinde sorulan on dokuz soru içerisinde evinizin ısınma yöntemi, ödemiş olduğunuz kira tutarı, tüketilmekte olan yiyecek ve içecekler gibi birçok detaylı soru bulunmaktadır. Yazımızın sonunda verdiğimiz linke tıklayarak yeşil kart gelir seviyesi tespit testi örneğini inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz. Yeşil Kart gelir seviyesi belirlemesinde gelir seviyesi gereklidir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Gelir Seviyesi Tespiti

  Yeşil Kart gelir seviyesi belirleme gelir seviyesi tespiti ile yapılmaktadır. Genel sağlık sigortalısı ve genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi sınıfında olmayanlar veya bu durumu sona erenler için gelir seviyesi tespiti gerekmektedir.

  Yeşil Kart gelir seviyesi belirlemesi için gelir seviyesi tespiti yapılan sigortalının ihtiyaç duyulan durumlarda veya sigortalının gelir durumunda değişim nedeniyle gelir seviyesi tespitinin yenilenmesi isteklerinin oluşması veya SGK tarafından gelir durumlarının değiştiğinin fark edilmesi halinde, gelir seviyesi tespit testi yeniden yapılabilir. Bu tespit testinde aynı evde yaşayan eş, evli olmamak koşulu ile çocuk, ve aile büyüklerinden (anane, dede gibi) oluşan aile de dikkate alınır. Aile bireylerinden herhangi biri bakılmakla yükümlü olunan sınıfında ise, diğer bireylerin yeşil kart gelir tespitinde dikkate alınmalarına herhangi bir engel olmayacaktır. Yaşları fark etmeksizin evli olmamaları koşulu ile çocuklar gelir tespitinde aile içinde değerlendirilir. Eğitim-öğretim nedeniyle geçici bir süre için evden ayrı yaşayan ve yirmi beş yaşını doldurmamış olan ayrıca yine evlenmemiş olmak şartı ile öğrenin hayatları boyunca aynı evde yaşıyor kabul edilip gelir seviyesi tespitinde aile içinde yer alır.

  • Asgari ücretin 1/3 ünden daha az geliri olanların primini devlet karşılamaktadır.

  Uygulanan yeşil kart gelir seviyesi belirleme testi sonucuna göre ailede kişi başına düşen gelir miktarı asgari ücretin üçte birinin altında ise bu durumdakilere genel sağlık sigortası tescili yapılır. Ayrıca bu kişilerin genel sağlık sigorta primleri devlet tarafından ödenir. Yeşil kart gelir seviyesi belirleme seviyesi kişiler için önemlidir.

  5510 sayılı Kanun’un dördüncü maddesinin birinci fıkrasına göre sigortalı sayılanlardan, 60 günün üzerinde prim borcu olan sigortalıların, on sekiz yaş altı çocukları hariç bakmakla yükümlü oldukları bireylerin talebine üzerine bu durumdaki kişiler de genel sağlık sigortalısı sayılabilecek.

  • Gelir tespitinde aile içinde birey başına düşen gelir esas alınır.

  Yeşil Kart gelir seviyesi belirleme testinde özel bir puanlama sistemi vardır. Bu puanlama sisteminin formülünde toplam hane geliri ve birey başına düşen gelir kullanılır. Puanlama için gerekli veriler haneye yapılan ziyaret sonucu elde edilen bilgilerden sağlanır. Aynı zamanda yeşil kart gelir seviyesi tespit testini sonuca bağlamak için puanlamada kullanılan formülün gelir, servet, harcama verileri de dikkate alınır. Kullanılan formül SGK’nın önerisi, Sosyal Yardımlaşma ve Danışma Teşvik Fon Kurulu’nun ve Bakanlık kararı ile güncellenmektedir. Yeşil Kart gelir seviyesi belirleme ile ilgili bilinenler böyledir.

  GSS Gelir Testi soru ve cevapları için TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  Yeşil Kart Gelir Seviyesi Belirleme İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Erkan dedi ki:

   SSK sigortalıyım ama kimi zaman eksik yatıyor ve eksik yatan günler için borç çıkıyor ve ben yeşil kart çıkartmak için başvuru yaptım SSK iptal olur mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Erkan Bey merhaba,

    SSk nız iptal olmaz. Geliriniz asgari ücretin 3 te birinden düşük ise prim ödemeden Genel Sağlık Sigortasından faydalanabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın