Genel

Emeklilerin En Düşük Maaşı Asgari Ücret Kadar Olmalı Talebi

en dusuk emekli maasi 4253tl

Türkiye’deki 13,5 milyon emekli vatandaşın gözü kulağı temmuz ayında yapılacak olan maaş düzenlemesine çevrilmiş durumda. Emekli maaşlarına bilindiği üzere 6 ayda bir olmak üzere yılda 2 kez zam uygulanıyor. Söz konusu zam oranı da TÜİK’in açıkladığı resmi enflasyon verilerinden yola çıkarak, 6 aylık enflasyon rakamlarına göre belirleniyor.

Bu yıl ocak ayında ilk zamlarını alan emekli vatandaşlar, yükselen enflasyonun gölgesinde Temmuz zammını beklemeye koyuldu. Temmuz ayında uygulanacak olan zam büyük oranda belli oldu ancak emekli vatandaşların zamlarda daha fazlasını talep ediyor. İşte detaylar…

TÜED Başkanı Emeklilerin Taleplerini Duyurdu

Emekli maaşları ve düzenlemelerine ilişkin açıklamalarda bulunan Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, yaptığı açıklamada en düşük emekli maaşına değindi. Bilindiği üzere en düşük emekli maaşının 2.500 TL olmasına karar verilmişti ve zamlı hali ile bu tutarın altında kalan emekli maaşları için aradaki farkın Hazine’den ödeneceği açıklanmıştı. Kazım Ergün, emeklilerin talebini dile getirerek, en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine yükseltilmesi gerektiğini ifade etti.

emekli maas zammi1

Kazım Ergün yaptığı açıklamada memur ve memur emeklilerinin ek göstergesinde yapılan 600 puanlık artıştan memnun olduklarını, düzenlemelerin emekli aylıklarında yaklaşık olarak 1.350 TL ve emekli ikramiyelerinde de ortalama 40 – 50 bin TL artış sağlayacağını ifade etti. Ergün, buradan yola çıkarak SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarının da düşük kalan kısımlarının benzer şekilde artırılması gerektiğini vurgularken, 2000 yılı sonrası emekli olan vatandaşlara da intibak verilmesini istedi.

“Milli Gelir Artışından Emeklilere Pay Verilmeli”

TÜED Başkanı Kazım Ergün, konuya dair açıklamasında Memur emeklileri ile SSK ve BAĞ-KUR emeklileri arasındaki emekli aylığı makası her geçen yıl artıyor. Memur emeklileri toplu sözleşme zammının yanında ek zam ve gösterge artışı gibi imkanlardan yararlanırken, SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin aylıkları sadece enflasyon oranında artıyor.

Emekli aylıklarında eşitliğin sağlanması için intibak yapılmalı. Aylıklara yapılan yüzdeli zamlar aylığı düşük olanların aleyhinde bir uygulamaya dönüştüğü için seyyanen zamlar yapılmalı ve milli gelir artışından emeklilere pay verilmeli” dedi.

emekli maas zammi2

1,5 Milyon Emekli 2.500 TL ile Geçinmeye Çalışıyor

Hatırlanacağı üzere emekli maaşlarında Ocak ayında yapılan düzenleme ile birlikte en düşük emekli maaşı 2.500 TL’ye yükseltilmişti. Öte yandan Aralık 2021’de yapılan asgari ücret düzenlemesiyle de asgari ücrete %50 oranında zam yapılmış ve tutar da 4 bin 253 TL’ye çıkarılmıştı. Yani yaklaşık 1,5 milyon emekli vatandaşın aylığı, asgari ücretin altında kalmıştı.

Bu durumdan enflasyondaki artışlarla birlikte daha fazla şikayetçi olan emekli vatandaşlar, en düşük emekli aylığının da asgari ücret düzeyine yükseltilmesini talep ediyor. Bu konu hakkında konuşan Ergün, 1,5 milyon vatandaşın 2.500 lira aylıkla geçinmeye çalıştığını, bu emekli grubunun toplumda en düşük gelire sahip kesim olduğunu vurguladı.

“En Düşük Emekli Aylığı Yükseltilmeli”

Yükselen enflasyonla birlikte asgari ücretli çalışanlar geçim sıkıntısı yaşamaya başladı. Kazım Ergün bu noktadan bir karşılaştırma yaparak, asgari ücretlilerin dahi geçim sıkıntısı yaşadığı ortamda 2.500 TL ile geçinmenin mümkün olmadığını ifade etti. Bu konuya dikkat çeken Kazım Ergün, açıklamasında “Aralık 2002’de 184,25 lira olan asgari ücret, Ocak 2022’ye kadar 23 kat artarak 4 bin 253 liraya yükseldi.

Aynı dönemde en düşük emekli aylığı ise sadece 10 kat arttı. Bugün 1,5 milyon emeklinin geliri, asgari ücretin 1.753 lira altında. En düşük emekli aylığı ivedilikle asgari ücret seviyesine yükseltilmeli” sözlerini dile getirdi. Temmuz ayında yapılacak olan maaş düzenlemesi bu kapsamda merakla bekleniyor.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir