ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Sigortalı Hizmetinde 5510’a Tabi Olan Engelli Memur Ne Zaman Emekli Olur?

Sigortalı Hizmetinde 5510’a Tabi Olan Engelli Memur Ne Zaman Emekli Olur?
27.02.2023

Engelli memurların engellilik oranlarına göz önünde bulundurularak hizmet ve sigortalılık süresi hesaplanır. Şartları karşılayan kişiler istekleri durumunda emekli olabilirler.

2008 yılının Ekim ayından itibaren ilk defa memur olan kişiler 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamındadırlar. Bu kişiler 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununa bağlı memur olmayıp, 5510 sayılı Kanuna göre memur sayılmaktadırlar.

Engelli memurların sosyal güvenlikleri hem 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununda hem de 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda korunmuştur.

Engelli memurlar için 5510 sayılı kanunda aranan şartlar şu şekildedir:

1- Çalışma gücünün en az % 60’ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiğinin Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulunca tespit edilmesi gereklidir. Tespit edilen kişiler malül sayılmaktadır.

2- Kişi memur olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce çalışma gücünün %60’ını veya vazifesini yapamayacak derecede meslekte kazanma gücünü kaybettiği önceden ya da sonradan tespit edilirse malullük aylığından faydalanamıyor.

Malullük aylığından faydalanamayan memurlar en az 15 yıldan beri sigortalı olursa ve bu süre içerisinde en az 3960 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olursa memur yaşlılık aylığı alabilmektedir.

3- Sağlık kurulu raporlarını inceleme mercii olan Sosyal Güvenlik Kurulu sağlık kurulu, raporları inceleyip çalışma gücündeki kayıp oranının; – %50 ila %59 arasında olduğunu tespit ederse, kişilerin en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün, – % 40 ila % 49 arasında olduğunu tespit etmesi halinde de kişilerin en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün, malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmaları şartıyla yaşlılık aylığına hak kazanmaları mümkün olmaktadır.

4- Yaşlılık aylığı için herhangi bir yaş koşulu aranmamaktadır.

5- Engelli memurlara engelli aylığı değil yaşlılık aylığı olarak aylık bağlanmaktadır.

6- Prim ödeme sayılarında sigortalı, bağkurlu ve memurluk hizmetlerinin tamamı dikkate alınmaktadır.

24 Temmuz 2007 tarihindeki sigorta başlangıcınızdan itibaren % 40 engellilik raporuna istinaden (SGK Sağlık Kurulu tarafından onaylanması şartıyla) 18 yıldan beri sigortalılık süreniz varsa ve bu süre içerisinde 4680 gün, yani 13 yıl hizmet vermişseniz talebiniz halinde yaşlılık aylığı bağlanması söz konusudur.

24/7/2025 tarihinde sigortalılık süreniz dolacağından talebiniz olması durumunda bu tarih itibariyle Kurumunuz tarafından verilen sizinle ilgili raporları, tüm gerekli belgeleri Sosyal Güvenlik Kurumuna göndererek durumunuzla ilgili işlemleri yapabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.