• E-Devlet Şehit Sorgulama Nasıl Yapılır

  Gelişen teknolojiler ve pratik yöntemler sayesinde vatandaşlara daha hızlı ve kolay bir şekilde hizmet verebilme amacıyla ortaya konan ve sürekli olarak gerçekleştirdiği yenilikler ile ön plana çıkan Edevlet sisteminde son olarak sunulmaya başlanan hizmetler arasında şehit sorgulama hizmeti yer almaktadır. Edevlet Şehit Sorgulama Nasıl Yapılır hususundan önce konuyla ilgili detaylara bakmakta yarar vardır. Pek çok kamu kurumunun bünyesinde barındırdığı hizmetlerin dijital ortama aktarılmasıyla önemli derecede rağbet gören ve kayıtlı vatandaş sayısı günden güne artış gösteren Edevlet sistemi sayesinde bulunduğunuz yerden pratik ve güvenilir bir şekilde istenilen bilgilere ulaşmak mümkün olmaktadır. Sistemin ortaya çıkardığı en önemli getirilerden birisi de vatandaşların aldıkları kamu hizmetleri ile ilgili memnuniyetini artırmak ve kamu binalarındaki yoğunluğu azaltarak oluşabilecek uzun kuyrukların önüne geçebilmektir. Şehit Sorgulama hizmeti ile de vatandaşlar soyağacında bulunan kişilerden eğer varsa hangi savaşta ve hangi tarihte şehit olduğunu öğrenebilme fırsatı elde edecektir.


  Edevlet Şehit Sorgulama Nasıl Yapılır ve Projenin Detayları Nelerdir

  Önceki zamanlarda Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde sunulan hizmet çerçevesinde bakanlık kurumsal web sitesinden öğrenilebilen şehit sorgulama işlemleri daha sonra Edevlet bünyesine dahil edilmiştir. Edevlet Şehit Sorgulama Nasıl Yapılır diye sormadan önce hangi savaşlarla ilgili sorgulama yapılabildiğine bakmak gerekmektedir. Osmanlı Döneminde yapılan 1853 Kırım Savaşı, 93 Harbi, 1897 Osmanlı Yunan Savaşı, 1911 Trablusgarp ve 1913 Balkan Savaşları ile ilgili aile üyelerinden herhangi birinin şehit olup olmadığı öğrenilebilmektedir.

  Bahsedilen savaşlar haricinde günümüz Türkiye’sinin kurulma aşamasında ve sonraki dönemlerde gerçekleştirilen;

  • 1919 ve 1922 İstiklal Savaşları
  • 1950 ve 1953 arası dönemde yapılan Kore Savaşı
  • 1974 Kıbrıs Harekatı gibi savaşlarda şehit düşen askerlerle ilgili kimlik bilgisi edinmek mümkün olmaktadır.

  E-Devlet Şehit Sorgulama Nasıl Yapılır diye bakıldığı zaman aşağıdaki hususlar adım adım uygulanmak suretiyle en doğru bilgiye edinmek mümkün olmaktadır.

  • Öncelikle Edevlet şifresi bulunmayan vatandaşların sorgulama yapabilmesi için Ptt şubelerine uğrayarak 2 lira ücret ödemesi karşılığında şifre edinmeleri gerekmektedir.
  • Ptt şubesinden şifre edinen kişiler sisteme ilk kez giriş yaptığı zaman sistem gerekli güvenlik şartlarını artırabilme adına belli kurallar dahilinde şifre yenilemesi istemektedir. İlgili kişi sistemin kendisini yönlendirmesi ile birlikte yeni bir şifre edinir.
  • Alınan şifre ile birlikte türkiye.gov.tr adresinden sisteme giriş sağlanır ve sistem ekranı üzerinde sol kısımda bulunan menüden şehit sorgulama gerçekleştirilir. Ayrıca ekranda yer alan arama butonundan 1853 ile 1928 dönemi arası şehit bilgisi sorgulaması da yapılabilmektedir.
  • Edevlet Şehit Sorgulama Nasıl Yapılır hususunda ikinci aşama olarak gelen ekranda yer alan kutucuklar doldurulur. Burada sorgulama yapılmak istenen kişiye ait ad ve soyadı, doğum yeri ve güvenlik resmi gibi bilgilerin kesin olarak girilmesi gerekmektedir.
  • Baba adı, doğum yeri ve harp yeri gibi bilgi kutucukları yer almasına rağmen o kısımların doldurulması zorunlu değildir.

  E-Devlet Şehit Sorgulama Nasıl Yapılır Sürecinde Şifre Unutulması

  • Edevlet Şehit Sorgulama Nasıl Yapılır hususu ile ilgili detaylı bilgiyi edinen ancak sisteme giriş yapacağı esnada şifresini hatırlayamayan ya da kaybeden kişiler sistem tarafından sağlanan şifre yenileme hizmeti sayesinde yeniden şifre edinebilmektedir.
  • Sistem üzerinde şifre yenileme yapabilmek için cep telefonu ve e-posta gibi bilgilerin önceden tanımlanmış olması gerekmektedir.
  • Şifre yenileme işlemini gerçekleştiremeyen kişilerin ptt şubelerine tekrar uğramak suretiyle yeni şifre edinmeleri gereklidir.
  • Edevlet Şehit Sorgulama Nasıl Yapılır noktasında en güvenilir giriş yöntemi olan edevlet şifresi haricinde kimlik numarası, mobil sektörde faaliyet gösteren GSM şirketleri ile yapılan anlaşma doğrultusunda edinilen mobil imza sayesinde de yapılabilmektedir. Ayrıca dijital platformlarda bilgi ve İletişim kurumundan onay alarak hizmet sunan aracı kuruluşlardan edinilen e-imza sayesinde ıslak imzalar sisteme tanımlanır ve güvenli bir şekilde işlem yapılır.

  E-Devlet Şehit Sorgulama Nasıl Yapılır Haricinde Yapılabilen Diğer İşlemler

  Edevlet Şehit Sorgulama Nasıl Yapılır hususu ile ilgili olarak detaylı bilgileri edinen vatandaşlar, benzer yolları uygulayarak sistem tarafından sağlanan çeşitli hizmetler ile ilgili de sonuç görüntüleyebilme ve edinilen bilgileri çıktı alabilme şansına sahip olmaktadır. Edevlet Şehit Sorgulama Nasıl Yapılır sorusu haricinde sistemde hangi işlemler gerçekleştirilebilir denildiği zaman genel olarak sisteme kayıtlı bulunan kurumlar ve sundukları hizmetler kapsamlı bir şekilde görüntülenebilmekte ve kişisel bilgiler ışığında istenen sonuca erişmek son derece kolay bir şekilde yapılabilmektedir.  Sorgulanabilen işlemler arasında en çok rağbet gören işlemler;

  Sponsorlu Bağlantılar


  E-Devlet Şehit Sorgulama İçin TIKLAYINIZ

  • Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla öğrenilenler arasında çalışan kişilerin ne kadar süre kayıtlı olarak çalıştığı, ne kadar prim yattığı ve ne zaman emekli olabileceğine dair bilgiler
  • Üniversite eğitimi alan öğrencilerin ihtiyaç duyabileceği öğrenci belgesi temini, burs ve yurt başvurusu sonuçları
  • Soyağacı bilgisi ve miras sorgulama gibi uygulamalardır.

  E-Devlet Miras Sorgulama

  E- Devlet Soy Ağacı Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

  PTT’e Gitmeden Edevlet Şifresi Nasıl Alınır?  tıkla sorunu sor

  E-Devlet Şehit Sorgulama Nasıl Yapılır İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. erturul dedi ki:

   Merhaba Dedem Çanakkale savaşında gazi oldu. ve amcam şehit düştü. Söz konusu anneme ve teyzeme şehit gazi aylığı bağlanmadı.
   Annemle teyzem vefat etti. Söz konusu şehit gazi aylığı bu zamana kadar yatmadı bu zamana kadar ödenmeyen maaş veya toplu ücreti nasıl alabilirim.?

  Sorunuzu Yazın