ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Normalleşme Sürecinde Yeni Dönem Bugün Başlıyor!

Normalleşme Sürecinde Yeni Dönem Bugün Başlıyor!
01.07.2020

Normalleşmede Yeni Dönem Bugün Başlıyor! Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafından açıklanan karar sonrasında İçişleri tarafından yayımlanan genelgeye göre 1 Temmuz 2020 yani bugünden itibaren sinema ve tiyatro salonları, düğün salonları, internet kafeler ve elektronik oyun salonları yeniden açılmaktadır. Yeni normalleşme takvimine göre sosyal mesafe ve hijyen kuralları ile ilgili tüm detaylar yazımızdan ulaşabilirsiniz. Normalleşme takvimine göre 1 Temmuz 2020 Çarşamba bugün itibarı ile birlikte yeni döneme girilmiş bulunuyor. Alınan korona virüsü önlemleri doğrultusunda kapatılan sinema, tiyatro, açık hava konserleri, internet kafe, elektronik oyun ve düğün salonları bu gün yeniden faaliyete başlamış bulunuyor.

1 Temmuz Normalleşme Takviminde Düğünler Nasıl Olacak?

1 Temmuz Normalleşme Takviminde Düğünler Nasıl Olacak? Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliği’ne Düğün Törenlerinde Uygulanacak Tedbirler, adı verilen genelge göndermiş bulunuyor. Gönderilen genelgeye göre sosyal mesafe kurallarına uygun olarak düğün salonları bu günden itibaren faaliyete geçecektir. Açık havada mümkün olduğu kadar kısa sürede yapılacak olan düğünlerde maske kuralına uyularak, takı törenleri ve oyunlar yapılmayacak. Karşılama ve uğurlama törenleri ise genelgede belirlenen kurallara uygun olarak yapılacaktır.

Düğün Salonlarında Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?

Düğün Salonlarında Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? 1 Temmuz 2020 normalleşme sürecinin başlamasının ardından düğün salonlarında riayet edilmesi gereken bazı kurallar aşağıdaki gibi olmaktadır.

 • Düğünler mümkün olduğunca açık havada ve kısa süreli olarak yapılacaktır.
 • Düğünlerin yapılacağı mekanların işletmecileri tarafından genel kullanım alanlarına ve oturma düzenine yönelik mesafe planı hazırlanacak. Düğün mekanının misafir kapasitesi de mesafe planına göre belirlenecektir. Belirlenen kapasiteye uygun sayıda misafir kabul edilecek ve kapasite bilgisi düğün salonunun girişine görülebilir bir yere asılacaktır. Hazırlanan plan çerçevesinde mekanın girişlerinde sıra oluşma riskine karşı mesafe belirleyici işaretler kullanılacak.
 • Temizlik, maske ve mesafe kuralları ile uyulması gereken diğer kurallara yönelik bilgilendirme afişleri düğün yapılacak olan mekanların girişlerine ve içerisinde uygun bir yerlere asılacak.
 • Gelen misafirlerin muhakkak girişlerde ateşleri ölçülecek. Ateşi 38 dereceden yüksek olan kişilerin en yakın sağlık birimlerine yönlendirilmeleri yapılacak.
 • Düğün salonlarının girişlerinde ve ortak kullanım alanlarında el antiseptiği ya da dezenfektan bulundurulacak.
 • Her masada yeterli sayıda en az 70 derece alkol içeren kolonya ya da el antiseptiği bulundurulacak.
 • Düğün yapılacak mekana maske takılarak girilecek, işletme sahipleri yeterli sayıda maske bulunduracaklar. Maskesiz misafirlere girişte maske dağıtılacak.
 • Gelin ve damadın bekleme odaları gibi alanlar için mümkün ise doğal havalandırması olan odalar tercih edilecek.
 • Misafirlerin oturma düzeni masalar arası mesafe en az 1,5 metre, sandalyeler arası en az 60 cm olması sağlanacak.
 • Mesafe ve oturma düzeni aynı evde oturan çekirdek aileden misafirlere uygulanmayacak.
 • Düğünlerde karşılama, uğurlama ve takı merasimlerinde tokalaşma ya da sarılma kesinlikle uygulanmayacaktır.
 • Toplu fotoğraf çekimleri yapılmayacaktır.

Sinema, Tiyatro ve İnternet Kafeler Bugün Açılıyor!

Sinema, Tiyatro ve İnternet Kafeler Bugün Açılıyor! Korona virüsü nedeni ile Mart ayı içerisinde faaliyetleri durdurulan sinema, tiyatro salonu ve gösteri merkezi gibi işletmeler 1 Temmuz 2020 Çarşamba bugünden itibaren tekrar faaliyete açılmaktadır. Normalleşme süreci kapsamında açılacak olan bu işletmeler için konulan yeni kurallar geçerli olacaktır.

İçişleri Bakanlığı tarafından valiliklere gönderilen genelgeye göre, internet kafeler ve elektronik oyun yerlerine maskesiz girilemeyecek, içeride de maske çıkarılmayacak. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 75 il genelinde bulunan Gündüzlü Bakım Merkezleri için faaliyetlerine, 1 Temmuz 2020 Çarşamba bugün itibarı ile yeniden başladığını belirtti.

Sinema, Tiyatro ve İnternet Kafeler İçin Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?

Sinema, Tiyatro ve İnternet Kafeler İçin Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? Belirtilen iş yerleri için işletmeciler tarafından temizlik, maske, mesafe gibi önlemler başta olmak üzere belirtilen genelgede yer alan ve Koronavirüs Bilim kurulu tarafından belirlenen kurallar ile ilgili tedbirleri eksiksiz olarak almakla yükümlü olmaktadır.

 • İşletmeciler tarafından genel kullanım alanlarına ve oturum düzenine ilişkin mesafe planı hazırlanacaktır. İnternet kafe ve elektronik oyun salonlarında müşteri kapasiteleri mesafe kuralına göre belirlenecektir. Belirlenen kapasite bilgisi işletme girişine görünen bir yere asılacaktır. Belirlenen kapasiteye uygun sayıda müşteri kabul edilecek.
 • Temizlik, maske ve mesafe kuralları ve uyulması gereken diğer kurallara yönelik bilgilendirme afişleri bu işyerlerinin girişlerinde ve içeride uygun yerlere asılacak.
 • Aynı anda içeride bulunabilecek kişi sayısı planlaması çalışanlar ve müşteriler dahil kişi başına 4 metrekare az olmayacak şekilde belirlenecek.
 • Aynı anda içeride bulunacak kişiler ve masalar arasında en az 1 metre mesafe kuralına uyum sağlanacak. Uyulması gereken mesafe ölçüleri işaretleme ile belirtilecek. Tek ünitede iki ve daha fazla kişi ile oynanan oyunlar için her kişi arasında 1 metre mesafe olacak.

Müşterilerden temassız ödeme yapması istenecek. Müşterilere kart ve temassız ödeme yapabileceği hatırlatılarak mümkün olduğunca nakit ödeme işleminden kaçınılacaktır. Kullanılan POS cihazları her müşteriden sonra dezenfekte edilecek.

Bakan Selçuk Açıkladı! Kısa Çalışma Ödeneği İçin Başvuru Gerekmiyor

Elektrik ve Doğalgaz Faturalarında Normalleşme 1 Temmuz’da Başlıyor!

1 Milyon İşyeri İçin Yeni Dönem Başlıyor!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.