Genel

Sağlık Sigortası Olanlar Salgın Döneminde Dikkat!

Özel ya da tamamlayıcı sağlık sigortası olanlar salgın döneminde olumsuz durumlar ile karşılaşıyorlar. Özellikle koronavirüs test sonucu pozitif çıkan ancak durumu ağır olmayan kimseler özel hastanelerde tedavi görmüyorlar ve evde tedavi kapsamına alınıyorlar. Bu bakımdan virüs şüphesi ile özel sağlık sigortasından yararlanacak olanlar dikkat etmeliler.

Koronavirüs Sağlık Sigortası Kapsamına Giriyor mu?

Özel sağlık sigortası koronavirüs tanımı üzerine net bir açıklık getirmiyor çünkü daha önceden görülmeyen bir salgın olduğu sigorta firmaları sağlık sigortalarında buna yer vermiş değillerdi. Ancak salgının ortaya çıkması ve hızla yayılması sonucunda pek çok kişi daha iyi tedavi almak istediğinden özel sağlık ya da tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırdılar ve bu bakımdan koronavirüs de özel sağlık sigortası kapsamına alındı. Özel hastaneler vaka sayılarının artmasına ile kovid hastalarına ayrı birimlerde bakmaya başladılar ve bu hastalıkların tedavisi için özel üniteler oluşturdular.

Bu noktada özel sağlık sigortası olan kişi koronavirüs şüphesi ile hastaneye gittiğinde gerekli olan inceleme ve testler yapılıyor. Ancak hastanelerdeki doluluk oranı ve yetersiz gelmeye başlayan altyapı yüzünden pek çok kişi mağdur olmaya ve esasında özel sağlık sigortası teminatlarından yararlanamaya başladılar. Kişinin durumu ağır değilse yani kritik aşamada değilse hastane tarafından eve gönderiliyor ve evde tedavi süreci başlatılıyor. Hastaneler yer olmadığı gerekçesi ile hasta kabul etmiyorlar ya da başka hastaneye sevk yapmak istiyorlar. Bu durum ise özel sağlık sigortasından tam olarak yararlanmamayı sağlıyor.

Özel Hastaneler Dolu

Özel sağlık sigortası teminatları arasında yer alan koronavirüs için tedavi olmaya özel hastanelere gidildiğinde hastanelerin dolu olduğu yanıtı veriliyor ve hastanın durumu çok kritik değilse hastanede tedavi göremiyor. Bu durumda ret yanıtı alan sigorta sahipleri ise sigorta şirketlerini arıyorlar ve teminattan yararlanamadıklarını dile getiriyorlar. Ancak sigorta firması ise bu durumun kendilerinden kaynaklanmadığını, hastane yönetimi ile ilgili olduğunu söylüyorlar ama salgına yakalanmış olan kişinin mağduriyeti ortadan kaldırılmıyor.

Bu durumdaki en büyük etmen ise özel hastanelerin izledikleri politikadan kaynaklıyor. Özel hastaneler temelde paraya dayalı işletmeler oldukları için bir hastanın olabildiğince kısa sürede hastaneden çıkmasını ve yatak boşalmasını talep ediyorlar. Böylece yeni hastalara yer açabilecekler. Aynı zamanda artan iş yükünün de hafiflemesini istedikleri için koronavirüse yakalanmış olan kimselerin günümüzde özel hastanelerde tedavi olmaları son derece zor görünüyor. Bu durumda özel hastanelerin çözüm için yatak ve personel sayılarını arttırmaları gerekiyor. Ancak bu yönteme de salgının ne zaman biteceği henüz belli olmadığı için çoğu hastane sıcak bakmıyor. Bu durumda oluşan mağduriyet ise sadece sigorta sahibine ait oluyor, sigorta şirketi ya da hastane sorumluluk kabul etmeyerek herhangi bir çözüm sağlamıyor. Bu bakımdan koronavirüs yüzünden özel sağlık sigortası yaptırmak isteyenler durumu tekrar düşünmeleri gerekiyor.

Test Ücretleri Sigorta Kapsamında Değil

Aynı şekilde özel sigorta koronavirüs test ücretini karşılayıp karşılamadığı da merak edilen konular arasında bulunuyor. Pek çok kişi, özellikle özel sağlık sigortası sahibi olanlar sigortalarının test masraflarını karşılayacağını düşünerek test yaptırıyorlar. Ancak sigorta şirketleri yapılan testleri karşılamıyor ve bu durumda test yaptıran kendi ücretini ödüyor. Bu yüzden özel hastaneler ya da devlet hastanesinde test yaptırmanın da bir farkı olmuyor. Test kitine göre değişmekle birlikte koronavirüs test fiyatları ise 250 TL’den 500 TL’ye kadar farklılık gösteriyor. Test yaptırmak isteyenler ücretleri kendilerinin ödeyeceklerini bilerek hastaneye gitmeleri daha sonradan oluşacak mağduriyetlerin önlenmesi açısından önem taşıyor.

Özel Hastaneler Acil Servislerde Ücret Talep Edebilir Mi?

SGK Anlaşmalı Özel Hastanelerin Tam Listesi

Devlet Hastanesi ve SGK Özel Hastane Muayene Ücretleri

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir