Genel

Raporlu Çalışan Tatile Giderse İşini Kaybeder

Özellikle son zamanlarda koronavirüs salgını yüzünden çalışanlar arasında rapor alan sayısı artış gösteriyor. Ancak rapor kullanımında dikkat edilmesi gereken temel noktalar bulunuyor. Buna göre raporlu iken tatile giden çalışanlar haklarından mahrum bir şekilde işlerinden olabiliyorlar.

Raporluyken Tatile Gitme İşten Çıkarılma Sebebi

Sosyal medya yaşamın her alanında önemli bir yer kaplarken, özellikle iş davalarının görülmesinde de temel delil olarak kullanılabiliyor. Özellikle çalışan ve işveren arasındaki davalarda da delil niteliği taşıyor. Konuyla ilgili olarak Yargıtay önemli bir karara vardı. Rapor aldıktan sonra tatile giden ve tatil fotoğraflarını da sosyal medya hesapları üzerinden yayınlanan çalışanın işten çıkarılmasında işvereni haklı buldu. Haklılık payının oluşmasında ise en önemli delil olarak çalışanın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımları temel aldı.

Yargıtay 9’uncu Hukuk Dairesi tarafından karara bağlanan dosya kapsamında, işveren, bir firmada müşteri hizmetleri temsilcisi olarak çalışanının sıklıkla rapor almak ve işe gelmemek, huzursuzluk çıkardığı ve işyeri kurallarına da aykırı davrandığı gerekçesi ile işten çıkardı. Çalışanın avukatı ise işverenin gerekçelerinin doğru olmadığını, müvekkilinin yıllık izin kullanma talebinde bulunduğunu ancak işveren tarafından yıllık izin verilmediğini, bu durumda da daha önceden geçirdiği burun ameliyatı yüzünden rahatsızlanarak 3 gün rapor alındığını, işverenin ise kasıtlı olarak rapor alarak memleketine gittiği gerekçesi ile çalışanını işten çıkardığını iddia etti. Avukat ayrıca çalışanın sıklıkla istirahat raporu alınmasını da tamamen geçirmiş olunan burun ameliyatı ile ilgili olduğunu ifade etti, bu yüzden işten çıkarmanın haksız olduğunu ve işe iadenin yapılmasını talep etti.

Sosyal Medya Delil Sayıldı

Diğer yandan ise işveren, çalışanın 5 aylık süre zarfında 42 gün sağlık raporu aldığını fakat raporlarını hastalık yüzünden dinlenme amacıyla kullanılmadığını belirtti. Bu durumun da çalışanın sosyal medya hesaplarından tespit edildiğini söyledi. İşveren, davacı olan çalışanın iş sözleşmesine konu olan olayda, davacının izin kullanmak istediğini ancak işlerin şimdilik yoğun olduğu için izin verilemeyeceğini söylemesinin üzerine 3 gün rapor almış olduğunu, bu dönemi de raporlu olarak geçirmeyip memleketine gittiğini ve tatil yaptığını sosyal medya hesaplarından tespit ettiğini ifade etti.

Yerel mahkeme ise söz konusu olan sosyal medya hesaplarını inceledi ve çalışanın raporlu olduğu günlerde memleketinde, tatilde ya da lokanta olmasının önemli olmadığını, raporun amacı dışında kullanıldığına işaret etmediğine karar verdi. Fakat işverenin itirazı üzerine dosya Yargıtay’a taşı

İstirahat raporu almak ve kullanılması ile ilgili olarak ise Yargıtay işvereni haklı buldu. Yargıtay kararında İş Kanunu’nda ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan hallere dikkat çekildi ve bu türden olaylarda işverenin iş sözleşmesini haklı olarak fesih imkânı bulunduğu vurgulandı. İşveren, güveni kötüye kullanan çalışanlar hakkında tazminat ödemeden işten çıkarma kararı alabiliyor. Bu karara göre izin verilmeyen çalışanın, istirahat raporu alarak izin kullandığı, bu yüzden de sağlık sorunları açısından şüphe uyandırdığı belirtildi. Çalışanın bu davranışı sebebiyle çalışan ve işveren arasındaki güven ilişkisinin bozulmuş olduğu, buna dayalı olarak da fesih etmenin haklı olmamasına rağmen, geçerli neden olarak sayılabileceği belirtildi.

Yargıtay kararında çalışanın işten çıkarılmasında çalışana ihbar ve kıdem tazminatı ödenmesi ön görülüyor ancak işe iade talebi yapılamayacak. Bu karar ile birlikte sık rapor kullananların da dikkatli olmaları gerekiyor. Çalışanın uzun süre kapsamında işe gelmemesi haklı fesih nedeni olarak kabul ediliyor. En fazla kullanılacak izin süresi 8 hafta olarak belirleniyor ve bunda da çalışanın kıdemi göz önünde tutuluyor.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir