• PTT Evrak Sorgulama


  Evrak Sorgulama

  1840’ta “Posta Nezareti” ismiyle kurulan ve ülkemizin her türlü posta işlemi ihtiyacına cevap veren PTT, Türkiye’nin en köklü kuruluşlarından biridir. Bugün PTT aracılığıyla banka işlemlerinin büyük bir kısmı, posta alıp gönderme, kargo işlemleri gibi çeşitli işlerinizi halledebilirsiniz. Başta yalnızca posta teşkilatı olarak kurulan bir kuruluşun hizmet çeşitliliğini bu derece artırması teknolojiye ayak uydurma zorunluluğunu da beraberinde getirmiştir. Artık hemen her türlü işimizi internet üzerinden halledebildiğimiz bir dünyada yaşıyoruz ve yazımızın devamında ayrıntılı olarak bahsedeceğimiz PTT evrak sorgulama işlemi de bunların arasında.


  PTT ile alıp gönderebileceğiniz malzemelerin yelpazesi epey geniş olmakla birlikte, evrak bazında bu kategorileri ikiye ayırmak mümkün. Bunlardan birincisi, her türlü mektup, tebrik kartı, kartpostal, davetiyenin içinde bulunduğu “posta hizmetleri”. Kargo hizmetleri de kendi içlerinde “yurt içi posta hizmetleri” ve “yurt dışı posta hizmetleri” olarak ikiye ayrılıyor. Gönderinin büyüklüğü, ağırlığı, türü ve gönderildiği şehir/ülkeye göre posta hizmetlerinin fiyatları değişiyor. İkinci kategori gönderi ise “tebligatlar” var. PTT kanun kapsamında tebligat çıkartmaya yetkili olan kurumların (mahkemeler ve icra daireleri, barolar ve noterler ve 5018 sayılı kanunda belirtilen diğer merciler) şahısları belirli bir durumdan haberdar etmek amacıyla gönderdiği tebligatların iletilmesini de sağlar. PTT politikaları gereceğince tebligatların ilgili kişilere en fazla 7 iş günü içerisinde ulaşması gerekir. Aksi takdirde birazdan anlatacağımız evrak sorgulama sisteminden adınıza çıkartılan tebligatın nerede olduğunu öğrenebilirsiniz.

  PTT Evrak Sorgulama İşlemi

  Adınıza gönderildiğini bildiğiniz herhangi bir evrak varsa, internet aracılığıyla bu evrağınızı sorgulayabilir, postaya verildiğini andan itibaren adım adım nerede durduğunu sorgulayabilir, sorgulama anında nerede olduğunu da öğrenebilirsiniz. PTT evrak sorgulama iki şekilde mümkündür. Birincisi PTT’nin gönderi takip sisteminden, ikincisi ise e-Devlet üzerinden.

  PTT Üzerinden Evrak Sorgulama

  İsminize gönderilen evrakın sorgulamasını direkt PTT üzerinden yapmanız mümkündür. E-Devlet sisteminin aksine, herhangi bir giriş vs. yapmayı gerektirmediği için daha kolaydır ve zahmetsizdir. Bunun için ilk önce PTT’nin kurumsal sitesinden “Gönderi Takibi” sekmesine tıklamanız gerekiyor. Bu bölüme yazımızın sonunda yer alan linkten ulaşabilirsiniz.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Ardından karşımıza çıkan sayfada istenen barkod numarası ve güvenlik kodunu girerek “sorgula” düğmesine tıkladığınızda, evraklarınızın anbean nerede olduğunu PTT güvencesiyle öğrenebilirsiniz.

  E-Devlet Üzerinden PTT Evrak Sorgulama

  PTT, birçok resmi kurum ve kuruluş gibi, belirli hizmetlerini e-Devlet sistemi üzerinden sunarak kullanıcılara kolaylık sağlamıştır. Biz de tanımlanan bu hizmetlerden uygun olanı kullanarak evraklarımızın nerede olduğunu öğrenebiliriz. Bunun için ilk önce TC Kimlik numarası ve e-Devlet şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapmalısınız. E-devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesinden yalnızca nüfus cüzdanınızla şifreyi edinebilirsiniz.

  Sisteme giriş yaptıktan sonra, “Kurumlar” başlığından “PTT” yi buluyoruz. Karşımıza aşağıdaki listedeki hizmetler çıkmalı.

  Bu listede, resimde kırmızı okla işaretli olan “PTT Kayıtlı Gönderi Takibi” sekmesine tıklayarak karşımıza gelen ekranda istenen barkod numarası ve güvenlik kodunu girerek hemen altındaki “Sorgula” düğmesine tıklayarak evraklarımızın nerede olduğunu öğrenebiliriz.

  PTT Kargo İletişim ve Çalışma Saatleri

  İnternetten yaptığınız bu sorgulamalara rağmen elinize ulaşmayan bir evrak mı var? Yaptığınız sorgulamada yanlış bir şeyler olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bu ve bunun gibi sorularda PTT Kargo’yu arayarak ya da bulunduğunuz ildeki merkezlerine giderek sorunu bizzat çözmeye çalışabilirsiniz.

  PTT Kargo yalnızca hafta içi çalışır ve çalışma saatleri sabah 08:30-12:30, 13:30-17:00’dir.

  PTT Kargo ile iletişime geçmek için ise 444 1 788 numaralı hattı arayarak evraklarınızla ilgili sıkıntıları bildirebilirsiniz.

   

  PTT üzerinden Evrak Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

  E-Devlet üzerinden PTT Evrak Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  PTT Evrak Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın