• PTT Mektup Sorgulama


  Dönemimizde artık önemi eskisi kadar bilinmeyen iletişim araçlarından birisi mektuptur. Eskiden oldukça rağbet gören mektubun yerini son zamanlarda e-mail ve internet üzerinden yapılan yazışmalar almış olsa da, mektup gönderimine devam eden birçok vatandaş bulunmaktadır. Mektup gönderimini sağlayan en önemli kuruluşlardan birisi PTT’dir. PTT yardımıyla mektup gönderebilir ya da bize gönderilen mektupları alabiliriz. Biz de bu yazımızda PTT mektup sorgulama hakkında bilgiler vereceğiz.


  PTT mektup sorgulama işlemine geçmeden önce mektup ile alakalı birkaç bilgi verelim. Bildiğiniz gibi mektup, son zamanlarda olmasa da geçmişte iletişimde büyük bir yer kaplamaktadır.

  Mektup

  Mektup, kişisel ve güncel haber özelliği taşır, herhangi bir kağıt üzerine yazılır ve gönderici tarafından üzerine adres ve alıcının adının yazılmak sureti ile PTT ya da diğer kargo şirketleri aracılığı ile gönderilir. Evrak, haberleşme, dosya ya da doküman gönderilerini kapsayan gönderiler mektup kapsamına girmektedir. Gönderim sırasında mektup zarfının içine herhangi bir şeyin koyulması mektup kapsamını değiştirmez. Fakat sadece eşya gönderilirse bu mektup olarak adlandırılmaz. Gönderilen mektuplar kayıtsız ya da kayıtlı olarak postaya verilebilmektedir.

  Mektuplar en fazla 2 kg ağırlığında olabilir. En büyük boyu 60 cm’i geçmemelidir. Herhangi bir kargo şubesine gittiğinizde, o kargodan gönderebileceğiniz mektup hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

  Mektup gönderdiğinizde önemli olan diğer bir konu da mektup sorgulamaktır. Mektup gönderdiğinizde mektubun nerede olduğunu, hangi işlemlerden geçtiğini ve alıcının eline ulaşıp ulaşmadığını PTT mektup sorgulama işlemleri ile yapabilirsiniz. Şimdi PTT mektup sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığına gelelim.

  Sponsorlu Bağlantılar


  PTT Mektup Sorgulama İşlemleri

  Belirttiğimiz gibi mektup eskiden en etkili iletişim araçlarından birisi olarak görülürdü, fakat günümüzde git gide bu özelliğini yitirdi ve teknolojinin gelişmesi ile yerini sanal ortamlarda düzenlenen postalar ve telefonlardan kolaylıkla gönderilebilen kısa mesajlar ve anlık konuşma uygulamaları almaya başladı.

  Mektup giderek unutulmaya başlasa da belli bir kesim hala mektup göndermeye devam ediyor. Bu kapsamda da PTT mektup sorgulama konusunu insanlar merak ediyor. Gönderdiğiniz mektubun alıcıya ulaşıp ulaşmadığını, hangi işlemlerden geçtiğini ya da size gönderilmiş olan mektubun nerede olduğunu PTT mektup sorgulama kapsamında kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

  PTT mektup sorgulama işleminizi internet üzerinden yapabilirsiniz. Bunun için kullanabileceğiniz resmi internet siteleri şu şekildedir:

  1. PTT Resmi İnternet Sitesi
  2. E-Devlet Resmi İnternet Sitesi

  Bu sistemlere giriş yaparak gönderdiğiniz mektupla alakalı bilgileri rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Şimdi bu siteler üzerinden PTT mektup sorgulamanın nasıl yapıldığını inceleyelim.

  PTT Üzerinden Mektup Sorgulama

  PTT mektup sorgulama için ilk olarak yazımızın sonunda verdiğimiz linke tıklayınız. Tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkacaktır.

  Bu sayfada ilk olarak size verilmiş olan faturadaki göndermiş olduğunuz mektuba özel olan barkod numarasını giriniz, daha sonra ekrandaki güvenlik kodunu girdikten sonra PTT mektup sorgulaması yapabilirsiniz.

  E-Devlet Üzerinden Mektup Sorgulama

  PTT mektup sorgulama işlemi PTT’nin resmi internet sitesi üzerinden yapılabildiği gibi E-devlet üzerinden de yapılabilmektedir. E-devlet sistemi sayesinde birçok işlemi kurumlara gidip sıra beklemeden kısa sürede yapabilmektesiniz.

  E-Devlet üzerinden mektup sorgulama hizmetini kullanarak, hem yurt içine gönderdiğiniz hem de yurt dışına gönderdiğiniz gönderilerinizin takibini yapabilirsiniz. Bu sayfada da ilk olarak size verilen fatura üzerindeki mektubunuza özel olarak verilmiş olan barkod numarasını girmelisiniz. Ardından da güvenlik kodunu yazdıktan sonra mektup sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Mektubunuzun nerede olduğunu, alıcıya ulaşıp ulaşmadığını ve hangi işlemlerden geçtiğini görebilirsiniz.

  PTT Mektup Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

  E-Devlet Üzerinden Mektup Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!
  tıkla sorunu sor

  PTT Mektup Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Damla Nur dedi ki:

   Cezaevindeki bir arkadaşıma mektup gönderdim ama barkod verilmedi ve mektupun hala ulaşmadığını öğrendim napabilirim ?

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhabalar,

    Barkodunuz yoksa, internet üzerinden isim ile sorgulama yapmayı deneyebilirsiniz. İsim ile internetten bir sonuç alamazsanız eğer, PTT gönderim şubesini arayıp gerekli bilgiyi alabilirsiniz.

  2. Aydın dedi ki:

   SGK dan gelen mektup varmı acaba

  3. MURAT KALAZ dedi ki:

   İyi günler ben 28 kasım 2017 safranbolu PTT Şubesinden bir evrakı mektupla gönderdim.ama alıcıya ulaşmamış evrakın nerede olduğunu nerden öğrenebilirim

  4. Uğur ökcü dedi ki:

   Takip numarası yok , ama yinede adıma mektup varml öğrenebilirmiyim ?

  5. etkin dedi ki:

   benim adıma mektup gelmişmi nasıl öğrenebilirim

  6. Gül yazıcı dedi ki:

   İsimsiz gelen mektubu m var ve kimden geldiğini öğrenmek istiyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bu uygulama ile ancak barkod numarası ile gönderilen veya alınan mektupların takibi yapilabilmektedir.

  Sorunuzu Yazın