PTT

PTT Mektup Sorgulama

Dönemimizde artık önemi eskisi kadar bilinmeyen iletişim araçlarından birisi mektuptur. Eskiden oldukça rağbet gören mektubun yerini son zamanlarda e-mail ve internet üzerinden yapılan yazışmalar almış olsa da, mektup gönderimine devam eden birçok vatandaş bulunmaktadır. Mektup gönderimini sağlayan en önemli kuruluşlardan birisi PTT’dir. PTT yardımıyla mektup gönderebilir ya da bize gönderilen mektupları alabiliriz. Biz de bu yazımızda PTT mektup sorgulama hakkında bilgiler vereceğiz.


PTT mektup sorgulama işlemine geçmeden önce mektup ile alakalı birkaç bilgi verelim. Bildiğiniz gibi mektup, son zamanlarda olmasa da geçmişte iletişimde büyük bir yer kaplamaktadır.

Mektup

Mektup, kişisel ve güncel haber özelliği taşır, herhangi bir kağıt üzerine yazılır ve gönderici tarafından üzerine adres ve alıcının adının yazılmak sureti ile PTT ya da diğer kargo şirketleri aracılığı ile gönderilir. Evrak, haberleşme, dosya ya da doküman gönderilerini kapsayan gönderiler mektup kapsamına girmektedir. Gönderim sırasında mektup zarfının içine herhangi bir şeyin koyulması mektup kapsamını değiştirmez. Fakat sadece eşya gönderilirse bu mektup olarak adlandırılmaz. Gönderilen mektuplar kayıtsız ya da kayıtlı olarak postaya verilebilmektedir.

Mektuplar en fazla 2 kg ağırlığında olabilir. En büyük boyu 60 cm’i geçmemelidir. Herhangi bir kargo şubesine gittiğinizde, o kargodan gönderebileceğiniz mektup hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Mektup gönderdiğinizde önemli olan diğer bir konu da mektup sorgulamaktır. Mektup gönderdiğinizde mektubun nerede olduğunu, hangi işlemlerden geçtiğini ve alıcının eline ulaşıp ulaşmadığını PTT mektup sorgulama işlemleri ile yapabilirsiniz. Şimdi PTT mektup sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığına gelelim.

PTT Mektup Sorgulama İşlemleri

Belirttiğimiz gibi mektup eskiden en etkili iletişim araçlarından birisi olarak görülürdü, fakat günümüzde git gide bu özelliğini yitirdi ve teknolojinin gelişmesi ile yerini sanal ortamlarda düzenlenen postalar ve telefonlardan kolaylıkla gönderilebilen kısa mesajlar ve anlık konuşma uygulamaları almaya başladı.

Mektup giderek unutulmaya başlasa da belli bir kesim hala mektup göndermeye devam ediyor. Bu kapsamda da PTT mektup sorgulama konusunu insanlar merak ediyor. Gönderdiğiniz mektubun alıcıya ulaşıp ulaşmadığını, hangi işlemlerden geçtiğini ya da size gönderilmiş olan mektubun nerede olduğunu PTT mektup sorgulama kapsamında kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

PTT mektup sorgulama işleminizi internet üzerinden yapabilirsiniz. Bunun için kullanabileceğiniz resmi internet siteleri şu şekildedir:

 1. PTT Resmi İnternet Sitesi
 2. E-Devlet Resmi İnternet Sitesi

Bu sistemlere giriş yaparak gönderdiğiniz mektupla alakalı bilgileri rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Şimdi bu siteler üzerinden PTT mektup sorgulamanın nasıl yapıldığını inceleyelim.

PTT Üzerinden Mektup Sorgulama

PTT mektup sorgulama için ilk olarak yazımızın sonunda verdiğimiz linke tıklayınız. Tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkacaktır.

Bu sayfada ilk olarak size verilmiş olan faturadaki göndermiş olduğunuz mektuba özel olan barkod numarasını giriniz, daha sonra ekrandaki güvenlik kodunu girdikten sonra PTT mektup sorgulaması yapabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Mektup Sorgulama

PTT mektup sorgulama işlemi PTT’nin resmi internet sitesi üzerinden yapılabildiği gibi E-devlet üzerinden de yapılabilmektedir. E-devlet sistemi sayesinde birçok işlemi kurumlara gidip sıra beklemeden kısa sürede yapabilmektesiniz.

E-Devlet üzerinden mektup sorgulama hizmetini kullanarak, hem yurt içine gönderdiğiniz hem de yurt dışına gönderdiğiniz gönderilerinizin takibini yapabilirsiniz. Bu sayfada da ilk olarak size verilen fatura üzerindeki mektubunuza özel olarak verilmiş olan barkod numarasını girmelisiniz. Ardından da güvenlik kodunu yazdıktan sonra mektup sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Mektubunuzun nerede olduğunu, alıcıya ulaşıp ulaşmadığını ve hangi işlemlerden geçtiğini görebilirsiniz.

PTT Mektup Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Üzerinden Mektup Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

15 Yorum

 1. Merhaba ben adanadan mersin ceza evine tam 17 gün önce mektup gönderdim ilk gönderişim ve kayıtsız şekilde yollamışım ve halen mektubum gitmemiş cezaevindeki arkadaşım bugun mektup daha gelmedi dedi 18.i güne girecez mektup yollayalı ben ne yapacam? Müşteri hizmetleri bişe yapamayız bilgimiz yok diyor Şube deseniz öyle?

  1. Merhaba,

   Bir dahaki sefere iadeli taahhütlü posta ile veya kargo ile göndermeyi deneyin. Takip açısından ulaşabileceğiniz bir barkod numarası alabilirsiniz. diğer postalar adrese bırakılıyor. Teslim alan ismi bulunmuyor.

 2. Merhabalar ben 1.5 hafta önce mektup verdim ptt ye orda çalışan adam kayıtsız yolluyorum dedi ve aldı mektubu. Fakat hala yerine ulaşmadı acaba nasıl öğrenebilirim nerde olduğunu

  1. Merhaba,

   Her postaya mutlaka seri numaralı etiket yapıştırılır Bunu alsaydınız takip edebilirdiniz.

 3. BEN 2HAFTA ÖNCE MEKTUB YOLLADM CEZA EVİNDEKİ Bİ YAKINIMA FAKAT TESLİM EDİLDİ YAZDIGI HALDE TESLİM EDİLMEMİŞ APSDEN YOLLADIGIM HALDE BİR SORUN VARMIDIR ACABA YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ

  1. Merhaba,

   Aps gönderdiyseniz mutlaka ulaşmıştır. Cezaevi idareye sorulması gerekir.

 4. merhaba adımıza iadeli taahhütlü evrak gönderildiğinde bunla iligli bize mesaj geliyormu yola çıktı evrağınız diye

 5. Cezaevindeki bir arkadaşıma mektup gönderdim ama barkod verilmedi ve mektupun hala ulaşmadığını öğrendim napabilirim ?

  1. Merhabalar,

   Barkodunuz yoksa, internet üzerinden isim ile sorgulama yapmayı deneyebilirsiniz. İsim ile internetten bir sonuç alamazsanız eğer, PTT gönderim şubesini arayıp gerekli bilgiyi alabilirsiniz.

 6. İyi günler ben 28 kasım 2017 safranbolu PTT Şubesinden bir evrakı mektupla gönderdim.ama alıcıya ulaşmamış evrakın nerede olduğunu nerden öğrenebilirim

  1. Merhaba,

   Bu uygulama ile ancak barkod numarası ile gönderilen veya alınan mektupların takibi yapilabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı