emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

PTT Mektup Sorgulama ve Takibi Nasıl Yapılır ?

PTT Mektup Sorgulama ve Takibi Nasıl Yapılır ?
PTT
09.05.2020

Mektup gönderme işlemlerinde PTT mektup sorgulama yapmak için resmi olarak gönderim işleminin gerçekleşmesi gerekmektedir. Mektubun gerekli usuller ile gönderilmesinin ardından, mektubun nerede olduğu ya da teslim durumu yapılan sorgulamalar ile öğrenilmektedir.

PTT mektup sorgulama yapabilmek için www.gonderitakip.ptt.gov.tr adresi üzerinde 13 haneli barkod numarasının yazılması gerekmektedir. Yazılan numara ile arama yapıldığında tıpkı kargo takibi gibi mektup takibi de yapılabilmektedir.

PTT Barkod Numarası ile Mektup Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT resmi sitesi üzerinden yapılmakta olan mektup sorgulama işlemleri için öncelikli olarak mektup gönderimi esnasında gişe görevlisi tarafından temin edilen barkod numarasının mevcut olması gerekmektedir.

Barkod numarası PTT sisteminde mektubun kayıtlı numarası olduğu için sisteme işlenmesinin ardından teslim süreçleri rahat bir biçimde takip edilebilmektedir. Bu nedenle barkod numarasının gönderi teslimi gerçekleşene kadar saklanması gerekmektedir.

Barkod Numarası Nasıl Öğrenilir?

Barkod numarası sorgulama, öncelikli olarak mektup gönderiminin yapıldığı esnada gişe görevlisi tarafından verilen fatura üzerinden öğrenilebilmektedir. Bu numara gönderi numarası olarak da adlandırılabilmektedir.

Barkot numarasını kaybedilmesi halinde ise müşteri danışmanlarından destek alınarak numara öğrenilebilir. Bunun için göndericinin ve alıcının isim soy isim bilgilerinin yanı sıra, adres bilgilerinin de gerekli olduğu bilinmektedir.

Mektup Takip Sistemi Nasıl Kullanılır?

Mektup takip sisteminin kullanılması, oldukça basit adımlarla sağlanabilmektedir. PTT resmi sitesine ya da E-devlet sistemi üzerinden mektup sorgulama sekmesine girilmesinin ardından arama butonuna barkot numarasının yazılması gerekmektedir.

Numaranın yazılmasının ardından arama işareti olarak bilinen işarete tıklanarak mektubun hangi konumda bulunduğu görüntülenebilmektedir. Mektubun teslim edildiği şubelere ilişkin iletişim numaralarına da erişim sağlandığı için herhangi bir sorun yaşanmadan mektup teslimi yapılabilmektedir.

E-Devlet Sisteminden Mektup Takibi Nasıl Yapılır?

E-devlet sistemi üzerinden mektubun takip edilebilmesi için öncelikli olarak mektup göndericisinin aktif olarak kullandığı bir E-devlet hesabının olması gerekmektedir. E-devlet hesabı T.C kimlik numarası olan tüm vatandaşlar için tanımlı bir sistem olmakla beraber kullanımı için şifre edinmek gerekmektedir.

E-devlet şifreleri ilk kullanım için PTT şubelerinden kapalı zarf içerisinde alınmaktadır. Şifrenin teslim alınmasının akabinde E-devlet web sitesine giriş yapılarak şifrenin değişikliğinin yapılması gerekmektedir.

E-devlet sistemi tüm resmi işlemlerin yapıldığı bir sistem olması nedeniyle şifre gizliliği oldukça önemlidir. Bu nedenle değiştirilen şifrelerin kimseyle paylaşılmamasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Şifrenin alınmasıyla kullanılmaya başlanan E-devlet sistemi üzerinden arama butonuna PTT mektup takibi yazılarak ilgili sayfaya erişim sağlanmaktadır. PTT sistemi ile entegre çalışmakta olan E-devlet sistemi barkot numarası ile gönderi bilgilerini doğrudan listeleyebilmektedir.

[button color=”red” size=”medium” link=”https://www.turkiye.gov.tr/ptt-gonderi-takip” icon=”” target=”true” nofollow=”false”]E-Devlet Üzerinden Mektup Sorgula[/button]

Mektup Gönderi Standartları Nelerdir?

Mektup göndermek isteyenler için öncelikli olarak zarf içerisinde olan evrakın boyutu ve kilosunun PTT çalışanları tarafından tespit işlemleri yapılmaktadır.

Mektup göndermek isteyenlerin şu standartları göz önünde bulundurmaları gerekmektedir:

 • Kilogram bazında ağırlığı maksimum 2 kilogram olabilir.
 • Boy olarak maksimum 60 cm olması gerekmektedir.
 • Zarf içerisinde gönderilmesi gerekmektedir.
 • Alıcı ve gönderici bilgilerinin tam olarak yazılması gerekmektedir.

Bu bilgiler dahilinde mektup gönderim işlemleri gerçekleşmektedir. Bu işlemlerin gönderim yerine göre farklı standartları da bulunabilmektedir. Dolayısıyla mektup göndermeden önce gerekli standartlar öğrenilebilir.

PTT Mektup Sorgulama İşlemleri Nerelerden Yapılır?

PTT mektup sorgulama işlemlerinin yapılabilmesi için üç farklı adres bulunmaktadır.

 • PTT web sitesi, gönderi takibi sekmesi
 • E-devlet sistemi içerisinde PTT işlemleri
 • PTT müşteri hizmetleri hattı

[button color=”red” size=”medium” link=”https://gonderitakip.ptt.gov.tr/” icon=”” target=”true” nofollow=”false”]PTT Mektup Sorgulama[/button]

Her üç hat üzerinden de işlem yapılabilmesi için mektup üzerinde yer alan barkot kodunun doğru olarak paylaşılması gerekmektedir. Barkot numarası mektubu diğer gönderilerden ayırt etmekte ve takibini sağlamakta olduğu için önemli olmaktadır.

PTT Müşteri Hizmetlerine Nasıl Ulaşılır?

PTT müşteri hizmetlerine ulaşmak için öncelikli olarak 444 1 788 numaralı hattın aranması gerekmektedir. Bu hat üzerinden mesai saatleri içerisinde gerekli destek hizmetleri verilebilmektedir.

PTT mektup sorgulama yöntemlerinden birisi olarak bilinen çağrı merkezi üzerinden sorgulama işlemlerini gerçekleştirme, sırasıyla 3 ve 1 numaralarının tuşlanmasının ardından bağlantı sağlamaktadır.

[tie_full_img]

[/tie_full_img]

Barkot Numarası Olmadan Mektup Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Barkot numarası olmadan mektup sorgulaması yapabilmek için mektuba dair farklı verilerin paylaşılması gerekmektedir. Bu verilerin başında gönderici ve alıcı isim ve soy isimleri gelmektedir.

Barkot numarası olmadan sorgulama yapabilmek için müşteri hizmetleri üzerinden destek sağlanabilmektedir. Fakat web sitesi üzerinden yapılmakta olan sorgulama işlemlerinde mutlaka barkot numarasının girilmesi gerekmektedir.

Barkot numarası ile takibin yapılabilmesi için müşteri temsilcisi ile yapılan görüşmede mektubun barkot numarası talep edilebilmektedir. Bu sayede ilerleyen dönemlere ilişkin takipler de sürdürülebilmektedir.

PTT Kargo ile Yurt Dışı Gönderimleri Nasıl Yapılır?

Yurtdışına kargo gönderimi yapmak isteyen PTT müşterilerinin gerekli bilgileri vermeleri halinde farklı ücretler ile gönderim sağlamaları mümkün olmaktadır. Gönderim aşamalarında herhangi bir farklılık söz konusu olmamaktadır.

Yurt dışı gönderimlerinde gönderi takiplerinin de yapılması için aynı platformların kullanılması uygun olmaktadır. Yalnızca gönderi takibi için gerekli olan barkot numarasının sistem üzerine girilmesi ile gönderi takip edilebilmektedir.

Gönderi takibinin üzerinde yer alan yurt içi ve yurt dışı sekmelerinin seçimlerinin yapılmasının ardından barkot numarası ile gönderi aşamaları takip edilebilmektedir. Bu aşamalarda mektubun ya da kargonun nerede olduğunu öğrenmek mümkün olmaktadır.

PTT Kargo Ücretleri Nasıl Hesaplanır?

PTT kargo üzerinden gönderim sağlamak, belirli ücretlerle mümkün olmaktadır. Bu ücretlerin hesaplaması, gönderim yapılacak paketin büyüklüğüne ya da ağırlığına göre farklılık göstermektedir.

Kargo ücretlerinin hesaplaması, ağrılıkların yanı sıra gönderim yerine göre farklılaşmaktadır. Kısa mesafeli gönderimler ya da uzun mesafeleri gönderimler ile ilgili olarak ücret hesaplamaları yapılabilmektedir.

PTT Kargo Neden Tercih Edilir?

PTT kargonun tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden en yaygın olanı, güvenilir ve hesaplı olması olarak bilinmektedir. Bu nedenle özellikle çoklu gönderim yapmak isteyenlerin öncelikli olarak PTT kargo seçimlerinde bulundukları bilinmektedir.

PTT kargo hesaplı olmasının yanı sıra daha uzun sürelerde teslimat yapan bir firma olarak da bilinmektedir. Bu nedenle gönderilerin takip edilmesi için barkot numaralarının, gönderi teslimatına kadar saklanması önerilmektedir.

PTT ile Yapılabilen İşlemler Nelerdir?

PTT üzerinden kargoculuk işlemleri yapılabildiği gibi farklı bankacılık işlemlerinin de yapılabilmesi mümkün olmaktadır.

Bu işlemler dahilinde en çok kullanılanlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Ev ve iş yerlerinin elektrik, su, doğalgaz gibi faturalandırmalarının PTT üzerinden takip edilmesi mümkün olmaktadır.
 • Devlet tarafından yapılmakta olan yardım ödemeleri PTT şubelerinden alınabilmektedir.
 • Bankacılık işlemleri dahilinde; para çekme, para yatırma ya da para transferi işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.
 • E-devlet şifrelerinin edinilmesi PTT şubelerinden mümkün olmaktadır.
 • Emeklilik maaşlarının tercihe bağlı olarak PTT üzerinden alınması mümkün olmaktadır.
 • Kargo faaliyetleri, mektup gönderme faaliyetleri PTT kargo işlemleri dahilinde yürütülmekte olan bir hizmet olarak bilinmektedir.

PTT tarafından yapılan işlemler uzun yıllardır devam ettiği için güven veren bir kurum olarak yapılmaya devam etmektedir. Bu nedenle PTT şubelerinde belirli dönemlerde kalabalık müşteri kitleleri olabilmektedir.

PTT mektup sorgulama ve gönderi sorgulama gibi pek çok işlemin şubelere gitmeden internet sitesi üzerinden yapılması mümkün olmaktadır. Bu nedenle internet işlemleri daha hızlı ve kolay bir şekilde tamamlanabilmektedir.

PTT İhtiyaç Kredi Nasıl Alınır, Başvurusu Nasıl Yapılır
PTT Kargo Barkod Numarası Sorgulama ve Takibi
PTT APS Sorgulama Nasıl Yapılır?
Yorumlar

 1. Korhan Ayberk Yaman dedi ki:

  Merhabalar.. Yalovadan istanbula evrak yolladim. 18 gun gecti hala adrese teslim edilmedi. Nekadar ciddiyetsiz bir kurumsunuz. . Musterileriniz size guvenerek evrak teslim ediyor maksimum 3 gunluk mesafeye 18 gunde teslim edemiyorsunuz. Hangi teknolojiyi sistemi kullaniyorsunuz anlamis degilim..Buyuk bir ihtimallede postada kayboldu denilip isin icinden siyrilacaksiniz.. Ustunden kalkamayacaginiz hizmeti yapmayin..Insanlari magdur etmeyin.!!!!

 2. Admin dedi ki:

  Merhaba eşime cezaevine başka bir isimle gönderilen mektup yada bir kargo var mı bunu öğrenebilir miyim

 3. Ceren dedi ki:

  Merhaba ben Aralık 28 de oturduğum ilçedeki cezaevine mektup yolladım bilmiyordum aps filan takip Numarası filan hiç bir şey almadım öğrenebileceğim bir yol var mı acaba lütfen yardımcı olun

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   barkotsuz adi posta ile gönderilen postaları takip etme imkanınız bulunmuyor. İadeli taahhütlü göndermeyi tercih edebilirsiniz.

 4. Medine dedi ki:

  2 hafta önce mektup gönderdim ama ulaşmamış barkodu da yok normal gönderildi gönderdiğim yere gidip sordum bişey yapamayız dediler zarfın üstünde kendi adresin adım ve gönderdiğim kişinin adı adresi var ysni gitmese, bile bana, geri dönmez mi ya da ben isimden öğrenemez miyim mektubun nerde olduğunu o zarfın elime geçmesi lazım önemli

 5. sevgi dedi ki:

  merhaba bir şey soracağım arkadaşım cezaevinde bana mektup gönderdi şubeden teslim alacam oraya göndermiş ,ama ne zaman geleceğinden nasıl haberim olacak , ve en fazla kaç gün kalabiliyor orada belirli bir süre sonra geri mi gidiyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Postalar geri iade olmaz mevcut durumda 15 – 20 gün arası sürebilir. Postaneler çok yoğun.

 6. Rabia Nur dedi ki:

  Merhaba ben adanadan mersin ceza evine tam 17 gün önce mektup gönderdim ilk gönderişim ve kayıtsız şekilde yollamışım ve halen mektubum gitmemiş cezaevindeki arkadaşım bugun mektup daha gelmedi dedi 18.i güne girecez mektup yollayalı ben ne yapacam? Müşteri hizmetleri bişe yapamayız bilgimiz yok diyor Şube deseniz öyle?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bir dahaki sefere iadeli taahhütlü posta ile veya kargo ile göndermeyi deneyin. Takip açısından ulaşabileceğiniz bir barkod numarası alabilirsiniz. diğer postalar adrese bırakılıyor. Teslim alan ismi bulunmuyor.

  2. Rabia Nur Arık dedi ki:

   Arkadaşlar tamı tamına 21 gün sonra eline ulaşmış arkadaşımın eline bilgi edinemeyenlere söyleyim dedim şimdi omdan mektup bekliyorum

 7. Buse dedi ki:

  Merhabalar ben 1.5 hafta önce mektup verdim ptt ye orda çalışan adam kayıtsız yolluyorum dedi ve aldı mektubu. Fakat hala yerine ulaşmadı acaba nasıl öğrenebilirim nerde olduğunu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Her postaya mutlaka seri numaralı etiket yapıştırılır Bunu alsaydınız takip edebilirdiniz.

  2. Özay dedi ki:

   Merhaba ben 02.01.23 de sümerbanka pttt kargo ile evrak gonderdim aradigimda 19.01.23 te gönderdik diyolar ama takip numarasi yok diyolar.elimede hâlâ ulaşmadi evrak sordugumda pttye gidin kayitsiz posta olarak sorun diyor gidip sordugumda boyle bişey yok diyorlar ne yapmam gerekir yardimci olurmusunuz

 8. gamze dedi ki:

  BEN 2HAFTA ÖNCE MEKTUB YOLLADM CEZA EVİNDEKİ Bİ YAKINIMA FAKAT TESLİM EDİLDİ YAZDIGI HALDE TESLİM EDİLMEMİŞ APSDEN YOLLADIGIM HALDE BİR SORUN VARMIDIR ACABA YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Aps gönderdiyseniz mutlaka ulaşmıştır. Cezaevi idareye sorulması gerekir.

 9. şemsettin bakaç dedi ki:

  yurtdışından Hollanda sigorta kurumundan kayıtsız gönderilen mektubu 3 aydır alamadım.Bu belgeyi alıp doldurup geri göndermezsem maaşım kesilecek.Ne yapmam lazım.

 10. Miyesser dedi ki:

  Ben cezaevine mektup gonderdm ve bana cevap geldiğinde adresime mi gelir. Kimsenin bilmemesi lazım acaba önceden bilgi msji gelir mi yani PTT eve getirmeden ogrenme gibi bir imkanım var mı??

 11. derya nida kaya dedi ki:

  merhaba adımıza iadeli taahhütlü evrak gönderildiğinde bunla iligli bize mesaj geliyormu yola çıktı evrağınız diye

 12. Damla Nur dedi ki:

  Cezaevindeki bir arkadaşıma mektup gönderdim ama barkod verilmedi ve mektupun hala ulaşmadığını öğrendim napabilirim ?

  1. Yonetici dedi ki:

   Merhabalar,

   Barkodunuz yoksa, internet üzerinden isim ile sorgulama yapmayı deneyebilirsiniz. İsim ile internetten bir sonuç alamazsanız eğer, PTT gönderim şubesini arayıp gerekli bilgiyi alabilirsiniz.

 13. Aydın dedi ki:

  SGK dan gelen mektup varmı acaba

 14. MURAT KALAZ dedi ki:

  İyi günler ben 28 kasım 2017 safranbolu PTT Şubesinden bir evrakı mektupla gönderdim.ama alıcıya ulaşmamış evrakın nerede olduğunu nerden öğrenebilirim

  1. Hazal dedi ki:

   Merhaba ben 1 buçuk ay önce mektup yolladım adresim herşeyim tas tamam olarak. Yerine ulaştı ama bana geri dönüş yapıldığında ne bir kısa mesaj ne adresime gelmeden ceza evine geri gönderilerek. Kimse tarafından alınmadı diye mektubun üzerine yazmışlar. Ve her gün gidip ptt ye sorgutmama rağmen bana adınıza mektup yok dediler

  2. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Maalesef kargo veya iadeli taahhütlü mektup olmadığı sürece PTT normal mektupları dış kapıya atıp gidiyor. O anda görürseniz alıyorsunuz aksi halde ulaşması çok zor. bu konuda birçok şikayet mevcut.

 15. Uğur ökcü dedi ki:

  Takip numarası yok , ama yinede adıma mektup varml öğrenebilirmiyim ?

 16. etkin dedi ki:

  benim adıma mektup gelmişmi nasıl öğrenebilirim

 17. Gül yazıcı dedi ki:

  İsimsiz gelen mektubu m var ve kimden geldiğini öğrenmek istiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bu uygulama ile ancak barkod numarası ile gönderilen veya alınan mektupların takibi yapilabilmektedir.

  2. Korhan Ayberk dedi ki:

   TESLIM.EDEMEYECEGINIZ , KARGO VE EVRAKLARI NEDEN MUSTERILERDEN ALIYORSUNUZ. . PTT gibi ilkel bir sistem le calisma , hicbir ulkede yok… . Sayenizde 2. Defa evragim kayboldu… Kay bedeceginiz evraklari neden aliyorsunuz. . Yaziklar olsun size…