emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2021 Nikah Başvurusu, Ücreti ve Gerekli Evraklar

2021 Nikah Başvurusu, Ücreti ve Gerekli Evraklar

2021 yılında nikah başvurusu evlendirme dairelerine yapılmaktadır. Nikah için ödenmesi gereken ücret, işlemlerin yapıldığı şehre göre farklılık göstermektedir. 18 yaşını doldurmuş olan bireyler evlenebilmektedirler. 17 yaşını doldurmuş olanların da ailelerinin rızası olması durumunda resmi nikah ile evlenebilmelerine izin verilmektedir.

60 yaşının üzerindeki bireyler ise; heyet raporu almadan evlenememektedirler. Sağlık raporunun süresi 6 ay olduğu için nikah evrakları hazırlandıktan sonra 6 ay içerisinde evlenilmesi gerekmektedir.

Nikah Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Resmi nikah başvurusu için istenen belgeler aşağıda sıralanmıştır:

 • Tarafların kimlik belgeleri gerekmektedir. Yapılacak diğer resmi işlemlerde nüfus cüzdanı yerine pasaport gibi belgeler de kullanılabilmektedir. Ancak nikah başvurusu için nüfus cüzdanı haricinde bir kimlik belgesi kullanılamamaktadır.
 • Evlenecek olan çiftin her ikisinin de 6 tane vesikalık fotoğrafı gerekmektedir.
 • Devlet kurumlarından sağlık raporunun alınması gerekmektedir. Özel hastanelerden alınan sağlık raporları kabul edilmemektedir. Ancak daha kısa süre içerisinde sağlık raporu almak isteyenler, özel hastanelerden rapor aldıktan sonra bu raporu aile hekimliklerine onaylatabilmektedirler. Sağlık raporunda tarafların fotoğraflarının olması gerekmektedir.
 • Evlenme beyannamesi ile yapılan başvurular kabul edilmektedir.
 • Muhtarlıklardan ikametgah belgesi alınmalıdır.
 • Nüfus kayıt örneği istenmektedir.
 • Evlenme ehliyet belgesi gerekmektedir.

Evlilik Ehliyet Belgesi Nedir ve Kimler Almalıdır?

Evlilik ehliyet belgesi, nikah izin belgesi olarak da isimlendirilmektedir. İkamet ettiği bölgenin dışında kalan bir yerde evlenecek olanların almaları gereken bir belgedir. Farklı ülke, şehir ve ilçede evlenecek olanların başvuruda sunmaları gerekmektedir. Evlilik beyannamesinin içerisinde yer aldığı için ayrı olarak evlilik ehliyet belgesinin alınması gerekmemektedir.

Evlenme Beyannamesi Nedir ve Nereden Alınır?

Evlilik beyannamesi; evlenecek çiftlerin nikah dairesine ilk başvurularını yapmaları ile beraber aldıkları bir formdur. Bu doldurarak belediyelere teslim etmeleri gerekmektedir. Formda hem kadının hem de erkeğin kimlik bilgileri detaylı bir şekilde istenmektedir.

Evlenmeden Önceki Soyadın Kullanılabilmesi İçin Ne Yapılmalıdır?

Evlenmeden önceki soyadını kullanmak isteyenlerin, nikah başvuru aşamasında yazılı bir şekilde bunu beyan etmeleri gerekmektedir. Evlenmeden önceki soyadlarını kullanmak istediklerine dair bir dilekçe yazmaları ve nikah evraklarının arasına eklemeleri gerekmektedir.

Nikah Başvurusunda Gerekli Olan Sağlık Raporu Hangi Kurumlardan Alınabilir?

Türk Medeni Kanunu’nun 136’ncı maddesi kapsamında, nikah öncesinde sağlık raporunun alınması zorunlu olmaktadır.

Sağlık raporunun alınabileceği kurumlar ise şöyledir:

 • Aile ve Toplum Sağlığı Merkezi
 • Devlet hastanesi
 • Sağlık ocağı
 • Özel hastane

Devlet kurumlarından sağlık raporu alacak olan çiftler; sağlık raporu için herhangi bir ücret ödememektedirler. Ancak özel hastanelerden alınacak olan raporlar için hastaneden hastaneye göre değişmekle beraber rapor parasının ödenmesi gerekmektedir. Nikah için verilecek olan sağlık raporu gün içerisinde çıkartılıp teslim edilebilmektedir.

Nikah İçin Gerekli Sağlık Raporunda Bulunması Gereken Test Sonuçları Nelerdir?

Sağlık raporunda yer alması gereken test sonuçları aşağıda verilmiştir:

 • Çiftin kan gruplarının tespiti yapılmalıdır. İlerleyen zamanlarda ortaya çıkabilecek kan uyuşmazlığı ile ilgili bilgilendirme yapılmaktadır.
 • Hepatit B testinin sonucu olmalıdır.
 • Hepatit C testinin sonucunun sağlık raporunda yer alması gerekmektedir.
 • Akdeniz anemisi testinin sonucu gerekmektedir.
 • Tarafların cinsel yolla bulaşan hastalıklarının olup olmadığına dair test sonucu yer almalıdır.

Yabancı Uyruklu Biri İle Evlenecek Olanlardan İstenen Belgeler Nelerdir?

Yabancı uyruklu olan veya yabancı uyruklu biri ile evlenecek olanların nikah için gerekli belgelere ek olarak başvuruda sunmaları gereken evraklar şunlardır:

 • Vatandaşı oldukları devlet temsilciliğinden alınan evlenme ehliyet belgesi gerekmektedir.
 • Noter tasdikli tercümesi olan pasaportları istenmektedir.
 • Doğum belgesi ile nikah başvurusu yapılabilmektedir.

Nikah Başvurusu İçin Yetkili Kurum Neresidir?

Nikah başvurularının nikahın kıyılması istenen yerdeki Evlendirme Dairesi’ne yapılması gerekmektedir. Aynı şehirde ikamet eden çiftler; aynı evlendirme dairesine başvuruda bulunmalıdırlar. Farklı şehirlerde ikamet eden çiftler ise; ikamet ettikleri şehrin evlendirme dairesine ayrı ayrı başvuru yapmalarında bir sakınca bulunmamaktadır.

Sonrasında çiftin başvuruları, nikahın kıyılacağı evlendirme dairesine postalanmaktadır. Farklı şehirlerde ikamet eden çiftlerin aynı evlendirme dairesinden başvuru yapacak olmaları durumunda; noterden vekaletname almaları gerekmektedir.

Yıldırım Nikahı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eskiden yıldırım nikahı kıydırabilmek mümkündü. Ancak günümüzde yıldırım nikahı şeklinde evlenebilmek mümkün olmamaktadır. Evlilik işlemlerinin başlatılması, nikah başvurusunun yapılması ve onay süreci; eskiden yaklaşık olarak 15 ile 25 gün arasında sürmekteydi.

Bu sebeple mahkeme kararı ile gerekli belgeler hazırlandığında birkaç gün içerisinde yıldırım nikahı kıyılması mümkündü. Ancak günümüzde aynı gün içerisinde nikah evraklarının temin edilebilmesi mümkün olduğu için yıldırım nikahı adı altında evlenmek mümkün olmamaktadır.

Nikah İşlemleri Ne Kadar Sürede Tamamlanmaktadır?

Nikah başvurularının tamamlanabilmesi için gerekli olan süre; işlemlerin yapıldığı şehre ve işlemlerin başlatıldığı zamana göre farklılık göstermektedir. Ayrıca sağlık raporu almak isteyenlerin hastaneye gittikleri saat dilimi de işlemlerin süresi için önemli olmaktadır. Ancak resmi prosedürler yaklaşık 2-4 gün içerisinde tamamlanabilmektedir.

Nikah Başvuru Ücretleri Ne Kadardır?

2021 yılında evlenecek olan çiftlerin nikah masrafları, bulundukları şehre göre farklılık göstermektedir. Belediyeler 300 TL ile 600 TL arasında değişen bir nikah masrafı çıkartmaktadır. Evlilik cüzdanı için 160 TL ve evlilik dosya ücreti için ise 15 TL ödenmesi gerekmektedir. Evlilik dosya ücretini almayan belediyeler bulunmaktadır.

EVLENDİRME ÜCRET TARİFELERİ
NİKAH AKİTLERİ2021 YILI İLÇE İÇİ2021 YILI İL SINIRLARI İÇİNDE İLÇE DIŞI
Hafta içi yapılan nikah125,00 TL (Nikah Kıyma Ücreti) + 160,00 TL (Aile Cüzdan Bedeli) = 285,00 TL
Hafta sonu yapılan nikah300,00 TL (Nikah Kıyma Ücreti) + 160,00 TL (Aile Cüzdan Bedeli) = 460,00 TL900,00 TL (Nikah Kıyma Ücreti) + 160,00 TL (Aile Cüzdan Bedeli) =1.060,00 TL
Düğün salonu, Turistik otel, ordu evi, sosyal tesisler, çay bahçesi, lokanta, ev vb. yapılan nikâhlardan 660,00 TL1.110,00 TL
Cezaevinde yapılan nikahlar 160,00 TL 160,00 TL
Yabancı Uyruklularda nikah ücreti1.010,00 TL1.760,00 TL

Çiftlerin nikahlarının evlendirme dairesi haricinde bir mekanda kıyılmasını istemeleri durumunda; nikah memuru bu mekana giderek nikahı kıyacağı için ek ücretler talep edilebilmektedir.

Nikah Tarihi Sorgulaması Nereden Yapılır?

Nikah tarihini sorgulamak isteyenler; nikahlarının kıyılacağı belediyeler ile iletişim kurarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilmektedirler. Ayrıca e-devlet sistemi üzerinden de sorgulama yapılabilmektedir. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapmaları gerekmektedir. Ardından e-hizmetler listesinden nikahlarının kıyılacağı belediyeyi bulmaları ve Nikah Salonu Durum Sorgulama seçeneğini seçmeleri gerekmektedir. Kimlik doğrulaması yaptıktan sonra nikahları ile ilgili bilgilere erişebilmektedirler.

Nikah Şahidi Olabilecek Kişiler Kimlerdir?

Nikah şahidi olarak seçilen bireylerin taşımaları gereken özellikler aşağıda listelenmiştir:

 • 18 yaşını doldurmuş olan bireyler nikah şahidi olarak kabul edilmektedir.
 • Nikah şahitliği yapacak olanların ayırt etme güçlerinin olması, mümeyyiz birey olması gerekmektedir.
 • Nikah şahidi ile nikahı kıyılacak olan kişilerin tanışıyor olmaları istenmektedir.

Yukarıda belirtilen 3 şartın dışında, herhangi bir şart aranmamaktadır. Nikah şahitlerinin sayısının 2’den fazla olmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Yabancı Uyrukluların Evlendikten Sonra Yapmaları Gereken İşlemler Nelerdir?

Yabancı uyruklu bireylerin Türk vatandaşları ile evlendikten sonra ikamet izni almaları gerekmektedir. Bunun için evlilik cüzdanları ve nüfus kayıt örnekleri ile başvuru yapmaları istenmektedir. A grubu ülke vatandaşları için 5 yıl ve B grubu ülke vatandaşlarına da 1 yıl ikamet izni verilmektedir.

Yabancı Uyruklu Bir Kişiyle Yurt Dışında Evlendikten Sonra Ne Yapılmalıdır?

Türk vatandaşlarının yabancı uyruklu bir kişi ile yurt dışında evlenmek istemeleri durumunda; nikah işlemlerini Türk konsolosluklarında gerçekleştirmeleri mümkün değildir. Evlenecekleri ülkenin yasaları kapsamında nikah başvurusu yapmaları gerekmektedir. Ülkenin talep ettiği belgeler hazırlanmalıdır. Evlendikten sonra da ilgili ülkedeki Türk konsolosluğuna giderek evlilik beyanında bulunulması gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.