• PTT Barkod Sorgulama


  PTT kredisi

  Her gün onlarca kişi başka bir şehre ya da ülkeye posta göndermekte ya da kendisine gönderilmiş olan postayı, kargoyu teslim almaktadır. Bu kargoların gönderilmesinde kargo şirketleri yardımcı olmaktadır. PTT de bunlardan birisidir. Kargo ya da posta gönderilmesini sağlayan PTT’nin uzun adı Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi’dir. PTT sitesi üzerinde birçok işlem yapabilmekteyiz. Biz de bu yazımızda PTT barkod sorgulama konusunu inceleyeceğiz.


  PTT barkod sorgulama işlemlerinden önce PTT sitesi üzerinden yapabileceğimiz diğer işlemlere bakalım. Bilindiği gibi artık birçok işlemi online olarak yapabilmekteyiz. PTT barkod sorgulama da bu kapsama girmektedir. Barkod kodu sayesinde internet üzerinden ücretsiz olarak kargo takibi yapabilir ve kargomuzun ne zaman hangi işlemden geçtiğini anında öğrenebiliriz.

  PTT kargo hizmetinin bu kadar çok kullanılmasının sebebi ise diğer kargo firmalarına göre daha ekonomik olmasıdır. Yılın belirli zamanlarında öğrencilere de indirimler yapmaktadır, bu indirimler hakkında daha fazla bilgi için en yakın PTT şubesine gidebilirsiniz.

  Şimdi PTT barkod sorgulama kapsamında PTT sitesinden yapılabilen işlemleri inceleyelim.

  PTT İşlemleri

  PTT Gönderi Takip

  PTT barkod sorgulama kapsamında bakacağımız ilk işlem gönderi takibidir. PTT sitesinin üzerinden, gönderdiğimiz bir kargonun takibini yapabilir ve teslim edilip edilmediğini kolaylıkla öğrenebiliriz. Bunun için ilk olarak yazımızın sonunda verdiğimiz Gönderi Takip linkine tıklamanız gerekmektedir. Bu linke tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecektir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Çıkan bu sayfada ilk olarak size verilmiş olan belge üzerinden bulunan barkod numarasını girmelisiniz, daha sonra ise ekrandaki güvenlik kodunu girdikten sonra kargonuzun nerede olduğunu, hangi işlemlerden geçtiğini kolaylıkla görebilirsiniz.

  PTT Gönderi Ücreti Öğrenme

  PTT barkod sorgulama kapsamında PTT sitesinden yapabileceğiniz diğer bir işlem de gönderi ücretinizi öğrenmektir. Bunun için yazımızın sonunda verdiğimiz linke tıklayınız. Linke tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkacaktır.

   

  Bu sayfada ilk olarak göndereceğiniz kargonun çeşidini seçmelisiniz. Seçmediğiniz takdirde kargonun ne olduğu bilinmediğinden ücret belirlenmesi yapılamaz. Kargo çeşitlerini seçmede karşınıza çıkan seçenekler şu şekilde olmaktadır.

  • Mektup Postası Gönderileri
  • APS Kurye
  • PTT Kargo
  • Telgraf
  • Faks / Tele Post

  Bunlardan birini seçtikten sonra alt kısımda girmeniz gereken değerler çıkacaktır. Bu değerleri girdikten sonra gönderinizin ücretini kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

  PTT Gönderi Teslim Süresini Sorgulama

  PTT barkod sorgulama ile ilgili ve PTT sitesi üzerinden yapılabilen işlemlerden bir diğeri de teslim süresini sorgulamadır. Bu işlem sayesinde göndermek istediğiniz bir eşyanın ne kadar süre içerisinde karşı tarafın eline ulaşacağını öğrenebilirsiniz. Gönderi teslim süresini sorgulamak için ilk olarak yazımızın sonunda verdiğimiz linke tıklayın. Bundan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

  İlk kutucuk sayesinde yurt içerisinde göndermiş olduğunuz ya da göndereceğiniz postaların varış süresini öğrenebilirsiniz. Bunun için ilk olarak posta türünüzü, daha sonra ise çıkış ili ve varış ilini seçmelisiniz. Sonra alt kısımda tercihlerinize göre gönderinizin karşı tarafa ulaşma süresini görebilirsiniz.

  Yurtdışına göndereceğiniz postaların gidiş sürelerini de aynı sayfadan yapabilirsiniz. Posta türünüzü ve postanın gideceği ülkeyi seçerek bu işlemi tamamlayabilirsiniz.

  PTT Barkod Sorgulama İşlemleri

  Şimdi de PTT barkod sorgulama işlemlerine gelelim. PTT’ye bir kargo teslim ettiğinizde faturanızda kargonuza özel olarak bir barkod kodu yer alır. Bu barkod kodu sayesinde kargoların sınıflandırılması rahatça yapılır ve online sorgulamalar yapılırken kullanılmaktadır. Barkod kodunu doğru girdiğiniz takdirde kargonuzun nerede olduğunu, ne zaman yola çıktığını anında öğrenebilirsiniz. Bu PTT barkod sorgulama hizmetleri kullanıcılara ücretsiz olarak sunulmaktadır.

  PTT Gönderi Takibi İçin TIKLAYINIZ!

  PTT Gönderi Ücreti Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

  Gönderi Teslim Süresini Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  PTT Barkod Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Nimet kalkan dedi ki:

   Barkod numaramı bilmiyorum sadece urünümün kargo numarasını biliyorum.barkod numarasi???

  2. faruk dedi ki:

   28.03.2018 tarihinde alınan bir evrak sakaryadan 30.03.2018 tarihinde yola çıkıyor neden 3 bekletilip gönderiliyor teslim süreside 3 gün mü olacak merak ediyorum ne zaman adrese teslim edilir

  Sorunuzu Yazın