ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

PTT Barkod Sorgulama ve Kargo Takibi

PTT Barkod Sorgulama ve Kargo Takibi
PTT
31.08.2023

PTT barkod sorgulama ve kargo takibi işlemi ile kargonuzun durumunu öğrenebilirsiniz. PTT, kuruluşu, 1840 yılına dayanan ve Osmanlı’dan bu yana gönderi trafiğini yöneten devlet kurumudur. PTT, evrak ve kargo trafiğini ayırarak PTT KARGO olarak ayrı bir birimde hizmet vermeye başlamıştır. PTT kargo takibi ve barkod sorgulama gibi teknolojik hizmetler sunar.

Kurum, özel kargo şirketlerinden farksız hale gelir. PTT Kargo, özel kargo firmaları gibi gönderilerinizi alıcılara iletir. Özel firmalardan daha uygun fiyatlı olması PTT Kargonun önemli bir avantajıdır. Online olarak gönderi sorgulaması yapabileceğiniz için sorunsuzca kargolarınızı teslim alabilirsiniz.

PTT Kargo Takip Sorgulama

PTT Kargo takip sorgulama için kullanmanız gereken adres gonderitakip.ptt.gov.tr şeklindedir. Bu adrese girdiğinizde karşınıza aşağıdaki ekran çıkar.

Yukarıdaki ekranda takip numaranızı girerek sorgulama kısmına ulaşabilirsiniz. Sorgulama kısmında size kargonuz hakkında detaylı bilgiler verilir.

Yukarıdaki ekranda gönderi sorgulama sonuçlarınız yer alır. Burada yeşil daire içerisine alınan kısım, kargonuzun son durumunu gösterir. Teslim edilmeden önceki aşamalar ise; kabul edildi, transfer, aktarma, dağıtım şeklinde gösterilir. Ekranda gönderici ve alıcıya ilişkin bilgiler de kısmen yer alır.

Gönderi sorgulama ekranının alt kısmında ise gönderi hareketleri, teslim bilgileri ve ücretler gibi detaylar yer alır. Gönderi hareketlerine tıklayarak, kargonun hangi süreçlerden geçtiğini görebilirsiniz.

Yukarıdaki kısımda gönderi detayları yer alır. Bu kısımda ilk kabul sürecinden teslimata kadar aşamalar bulunur. Detayların içerisinde tarih ve saat bilgileri de yer alır.

Teslim Bilgileri” kısmına tıkladığınızda karşınıza yukarıdaki bilgiler çıkar. Bu kısımda gönderinin ağırlık bilgisi de verilir.

Telefonla PTT Kargo Takibi

Telefonla PTT Kargo takibi ile gönderilerinizin durumunu öğrenme şansınız vardır. Bunun için 444 1788 numarasını aramalısınız. Bu numara üzerinden 7 gün 24 saat hizmet alabilirsiniz.

Bunun yanı sıra konuşma ve işitme engelliler için üretilen akıllı cihazları kullanarak 0850 222 1 788’den destek alabilirsiniz. Bu numara üzerinden görüntülü konuşma ile PTT yetkilileriyle iletişim kurabilirsiniz.

PTT İsimle Kargo Takip Sorgulama

PTT isimle kargo takip sorgulama telefon aramalarında söz konusu olabilir. Bunun için 444 1 788 numarasını arayıp müşteri yetkilisiyle görüşebilirsiniz. Müşteri yetkilisine takip numarasını bilmediğinizi belirtmelisiniz.

Müşteri yetkilisi size takip numarası olmadan bilgi verip veremeyeceğini belirtir. PTT yetkilileri genellikle sizden kimlik numaranızı isteyerek işlem yapar. Bu sayede kargonuzun durumunu öğrenebilirsiniz.

PTT Kargo Takip Numaramı Nasıl Öğrenebilirim?

PTT Kargo takip numaranızı öğrenmek için müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Müşteri hizmetleri ile kimlik numaranızı paylaştığınızda size takip numaranız verilir. Böylece takip numaranızı alarak PTT internet sitesi üzerinden gönderinizi takip edebilirsiniz.

PTT Kargom Nerede?

PTT Kargo gönderinizin nerede olduğunu öğrenmek için internet üzerinden ya da telefonla sorgulama yapabilirsiniz. İnternet üzerinden sorgulama için yapmanız gereken PTT gönderi sorgulama sayfasına girmek ve takip numaranızı yazmaktır. Takip numaranızı yazdıktan sonra size gösterilenler; kargo hareketleri ve kargonun en son durumudur.

PTT Kargo takip ve barkod sorgulama yaptığınızda gönderici ve alıcıya ilişkin detaylara ulaşabilirsiniz. İnternetin yanı sıra telefonla da sorgulama yapma şansınız vardır. Bu sayede hangi yöntem sizin için daha kolaysa onunla sorgulama yapabilirsiniz.

PTT Barkod Sorgulama İşlemi

PTT Barkod sorgulama ile evrak gönderilerinizin durumunu öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra barkod bilgisini bilmeniz halinde kargolarınızın durumunu da öğrenme olanağınız vardır. Örneğin adli birimlerden beklediğiniz bir evrak varsa UYAP’tan barkod kodunu öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra diğer gönderilerin barkod kodunu da göndericilere sorarak öğrenebilirsiniz.

PTT Yurtiçi Barkod Sorgulama

PTT yurt içi barkod sorgulama işlemleri için ilk önce yapmanız gereken barkod numarasını öğrenmektir. Barkod numaralarınızı göndericilere ait sistemler üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Barkod kodunu öğrendikten sonra gonderitakip.ptt.gov.tr adresine giriş yapmalısınız. Bu adreste “Takip numaranızı giriniz” kısmına barkod numarasını yazabilirsiniz.

Barkod numarasını yazdıktan sonra karşınıza gönderinin nerede olduğuna dair detaylar çıkar. Bu detayları öğrenerek kargonuzun elinize ne zaman ulaşacağını öğrenebilirsiniz. Barkod numarasını öğrenemediyseniz diğer sorgulama yöntemlerini kullanabilirsiniz.

PTT Barkod Olmadan Kargo Sorgulaması

PTT barkod olmadan kargo sorgulaması yapmak mümkündür. 444 1 788 PTT’nin müşteri hizmetleri numarasıdır. Bu numaradan kimlik numaranızla sorgulama yapabilirsiniz. Ancak internet üzerinden barkod ya da takip numarası olmadan sorgulama yapma şansınız yoktur.

Kargo sorgulamasını gönderileriniz zamanında elinize ulaşmadığında yapabilirsiniz. Aynı zamanda acilen elinize ulaşması gereken kargoların ne zaman size iletileceğini de sorgulama ile öğrenebilirsiniz.

Sorgulama sonuçlarına göre kargonuz bazen göndericiye tekrar iletilmiş olabilir. Bu gibi durumlarda göndericiyle iletişime geçmelisiniz. Bu sayede kargonuzun tekrar adresinize gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

PTT Barkod Sorgulama E-Devlet

PTT barkod sorgulama edevlet üzerinden turkiye.gov.tr adresine girmelisiniz. Bu adrese şifre ve kimlik numaranızı kullanarak ulaşabilirsiniz.

e-Devlet’e girdikten sonra sağ üst kısımda bulunan “Giriş Yap” seçeneğine tıklamanız gerekir. Ardından arama kısmına “PTT Gönderi Takibi” yazmalısınız.

Ara seçeneğine tıkladıktan sonra “PTT Genel Müdürlüğü/PTT Kayıtlı Gönderi Takibi” seçeneğine girmelisiniz. Burada size barkod numarası sorulur.

Yukarıdaki kısımda barkod numarasını ve güvenlik resmindeki kodu yazarak sorgulama yapabilirsiniz. Bu sayede gönderinizin durumunu e-Devlet üzerinden de öğrenebilirsiniz.

e-Devlet-ten yaptığınız sorgulama sonuçları yukarıdaki şekilde gösterilir. Görüldüğü üzere e-Devlet’ten de PTT’den yaptığınız sonuçlarla aynı bilgilere ulaşabilirsiniz.

e-Devlet üzerinden gönderi hareketlerini de görüntüleme şansınız vardır.

PTT Kargo Barkodum Yok, Ne Yapmalıyım?

PTT Kargo barkodunuz yoksa yapmanız gereken sorgulama işlemlerini telefon üzerinden gerçekleştirmektir. Telefonda müşteri hizmetlerine bağlanarak sorgulama yapabilirsiniz. Barkodunuzu gönderici firmadan ya da kişiden de talep edebilirsiniz. Göndericilere PTT tarafından belge verilir.

Belgede barkod numarası yazılır. PTT tarafından size ileti bilgilerinize dair mesaj da atılır. Bu mesajda gönderi numaranız yer alır. Böylece mesajda yer alan numarayı sorgulama amacıyla kullanabilirsiniz.

PTT Kargo Barkod Numaram Yanlış, Ne Yapmalıyım?

PTT barkod numaranız yanlışsa yapmanız gereken doğrusunu öğrenmektir. Bazen sehven yapılan hatalar nedeniyle barkod numarası yanlış yazılabilir. Yapacağınız birkaç işlem neticesinde doğru numarayı öğrenebilirsiniz. Bunun için PTT müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

Müşteri hizmetlerine kimlik numaranızı vererek doğru numarayı öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra gönderici ile de iletişim kurma şansınız vardır. Gönderici tarafından size gerekli bilgiler iletilir.

PTT Kargo takibi ve barkod sorgulama işlemleri ile gönderilerinizi sorunsuz şekilde teslim alabilirsiniz. Herhangi bir sorun durumunda hemen göndericiye ulaşabilir ya da ilgili PTT şubesinden bilgi alabilirsiniz.

Kargoların teslim süresi, PTT’nin yoğunluğuna göre değişiklik gösterir. Bu nedenle beklediğiniz teslimat süreleri içinde gönderinizi alamayabilirsiniz. Gecikmeler hakkında PTT şubesinden bilgi alabilirsiniz.

PTT Kargo Sorgulaması Nasıl Yapılır?

PTT kargo sorgulaması son derece kolay bir şekilde yapılır. Yapmanız gereken gonderitakip.ptt.gov.tr adresine girmektir. Bu adrese girdikten sonra karşınıza “Gönderi Takibi” kutucuğu çıkar. Bu kutucuğa takip numaranızı yazarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

PTT kargo sorgulama ile özellikle geciken gönderilerin sebebini öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra kendi gönderilerinizin muhatabına iletilip iletilmediği de öğrenecekleriniz arasındadır. Bozulacak gıdalar, süresinde teslim edilmesi gereken evraklar ve daha nice gönderi için güvenle PTT’yi tercih edebilirsiniz.

DASK Adres Kodu Sorgulama (NVİ, PTT)

E-Devlet Cep Telefonu, E-Posta Doğrulama ve Değiştirme

E-Devlet Üzerinden Banka ve Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

Yorumlar

 1. UMRİYA NAZAROVA dedi ki:

  Kod bilgisini alabilirimi

 2. Yaşar Güneyhan dedi ki:

  Adliye kaynaklı bir gönderi bekliyorum gündür. Mutlaka almam gerekiyor, ama gelmedi. Gönderi barkodu yola takip edemiyorum çünkü barkot nosunu bilmiyorum. Öğrenemiyorum. Bu nasıl bir düzen

 3. Mehmet yilmaz dedi ki:

  Yurtdisindan aldigim urun istanbul Pimde 5ekimden beri ptt merkezde bekliyor.30de tlfla aradim yasakli urun dediler gumrukden gecmedi ger iade olacak dediler bu nedemek madem yasakli urun gonderen ulkeyi uyarsinlar insanlar magdur olmasinlar.yetkililere sesleniyorum sessiz kalmayin hakkimizi arayin lutfen!

 4. filiz kılıçkap dedi ki:

  10,05,2019 tarihinde aliexpres ten ürün aldım,henüz gelmedi,sorgulama işlemini nereden yapmam gerekiyor,yardımcı olursanız sevinirim.iyi günler

 5. Eyüp dedi ki:

  Ben bir ay önce cezaevine elbise ve para gönderdim adres yanlış olduğunu daha sonra duydum bana yanlış adres verildi şuanda elimde ne takip numarası nede makbuz var PTT genel müdürlüğü aradım yardımcı olmadılar ne yapmalıyım

 6. Başak ÖZER dedi ki:

  PTT aksaray merkeze Bir kargom geldi. Ama takip numarasını kaybettiğim için ne durumda olduğuna bakamıyorum.
  13.06.2019 tarihinde eve teslim etmek için gelmişler ama çalıştığım için elime geçmedi. Geri mi gönderildi ne oldu bunlarla ilgili bilgi almak istiyorum. Gönderilmediyse hangi şubede?

 7. Filiz dedi ki:

  Eve gelen ptt kağıdında barkod numarası ve güvenlik kodu nerede yazar

 8. Alp dedi ki:

  Barkod numaramı kaybettim ne yapmam lazım ?

 9. Mustafa Öztürk dedi ki:

  18.03.2019 Tarihinde Almanyadan **************** Barkod Numaralı
  Bir Taahhütlü Mektup Gönderdim.. Almanya Frankfurt Havalimanını Terk Ediş ve Türkiyeye Gönderiliş Tarihi 20.03.2019.. Hala Adrese Ulaşmamış..Sebebini Öğrenebilirmiyim..

 10. HAYRİYE KAVUKLU dedi ki:

  MERHABALAR,21.11.2018 TARİHİNDE ALMANYAYA İADELİ TAAHHÜTLÜ MEKTUP GÖNDERDİK BARKOD NO RR141706970TR
  AKİBETİNİ ÖĞRENMEK İSTİYORUM.

  1. Bahar çakmak dedi ki:

   Pttt barkod

  2. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Barkod numaranızı sisteme girerek sorgulama yapabilirsiniz.

 11. Nuray dedi ki:

  Piercardin ürünlerinin satışı yapıyorum siparis verdim ptt kargodan sorgulamak takip etmek istiyorum son durumunu ama barkod numarası isteniyor bilmiyorum ne yapmam lazım

 12. Nimet kalkan dedi ki:

  Barkod numaramı bilmiyorum sadece urünümün kargo numarasını biliyorum.barkod numarasi???

  1. Dinara dedi ki:

   Merhaba Bartın’dan bu gün hızlı kargo ile 504009024072 barkod no bu öğrene bilirmiyim durum Neşet?

 13. faruk dedi ki:

  28.03.2018 tarihinde alınan bir evrak sakaryadan 30.03.2018 tarihinde yola çıkıyor neden 3 bekletilip gönderiliyor teslim süreside 3 gün mü olacak merak ediyorum ne zaman adrese teslim edilir