Bağkur

İsteğe Bağlı Bağ-Kur İçin Gerekli Evraklar

Dünya üzerindeki her devletin tek amacı vatandaşlarına birçok alanda kolaylıklar sağlamak, eğitim, sağlık, yaşam gibi kişiler için önemli olan hizmetlerin seviyesini günden güne artırmaktır. Bizim ülkemizde de sigortalı olanlara, sigortası olmayanlar, kısacası herkese kolaylıklar sağlanmaktadır. Bu kolaylıklardan birisi de isteğe bağlı sigortalılıktır. İsteğe bağlı sigortalılık ile kişiler kendileri prim ödeyerek emekliliklerini hazırlayabilmektedirler. İsteğe bağlı sigortalılıkta eşitler bulunmaktadır. İsteğe bağlı sigortalılık çeşitlerinden birisi de isteğe bağlı Bağ-Kurdur ve isteğe bağlı Bağ-Kur için gerekli evraklar tamamlandığı takdirde bu sigorta hakkına sahip olunabilmektedir.

Ülkemizde bazı kişiler zorunlu sigortalı olma şartını taşımadıklarından dolayı ya da yaşadıkları süre içerisinde zorunlu sigortalı olmak için gereken şartları kaybettiklerinden dolayı artık sigortalılık kapsamına girmemektedirler. İşte bu durumda devlet tarafından sağlanan isteğe bağlı sigortalılık devreye girer. Söz konusu olan isteğe bağlı sigortalılık, bir ay içerisinde 30 günden az çalışmakta olan veya bu günlerde de tam gün çalışmayan, daha öncelerde de hiçbir sosyal güvenlik kanunlarına çalışması olmayan kişilerin faydalanabildiği bir sistemdir. İsteğe bağlı sigorta sayesinde, kişiler malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerini kendileri öderler ve bu sayede devletin sunduğu indirimli sağlık hizmeti ile emeklilik şartlarından faydalanabilirler.

İsteğe bağlı Bağ-Kura herkes başvuramaz. Bu uygulamadan yararlanabilecek olan kişileri şöyle sıralayabiliriz:

 • Zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmayanlar isteğe bağlı Bağ-Kura başvurabilir.
 • Sigortalı olarak çalışırken bir ay içerisinde 30 günden az çalışan veya tam gün çalışmayan kişiler isteğe bağlı Bağ-Kura başvurabilir.
 • Kendi sigortalılıkları sebebiyle Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kanunlarına göre malullük ya da yaşlılık aylığı alamayan kişiler isteğe bağlı Bağ-Kura başvurabilir.
 • 18 yaşını dolduranlar isteğe bağlı Bağ-Kur sigortasına başvuru yapabilir isteğe bağlı Bağ-Kura başvurabilir.

Ayrıca isteğe bağlı Bağ-Kur sigortasına başvuracak kişiler de kanunda belirtilmiştir. Buna göre isteğe bağlı Bağ-Kur sigortası için gerekli olan belgeleri tamamlayan aşağıdaki kişiler bu uygulamaya başvurabilir:

 • Ceza infaz kurumları ve tutuk evlerinin tesis, atölye ve benzeri kısımlarında çalıştırılan hükümlü ve tutuklular.
 • Aday çırak, çırak ve işletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler, meslek liselerinde okurken veya üniversite öğrenimleri sırasında zorunlu staja tabi tutulan öğrenciler.
 • Türkiye İş Kurumu tarafından düzenlenen meslek edindirme ve geliştirme kurslarına katılan kişiler.
 • Kamu idarelerinde çalışır durumda iken iş sözleşmesi askıda kalanlar.
 • İşsizlik ödeneği alan kişilerin iş sözleşmesi sona ermemiş ise ve beraber grev, ücretsiz izin ve işçinin mevsim ya da kampanya sonu bıraktığı işine yeni mevsim ya da kampanyada devam edecek olması nedeniyle iş sözleşmesi askıda kalanlar.
 • Kendi çalışmalarından dolayı aylık almayıp, ölen sigortalıdan dolayı ölüm aylığı alanların isteğe bağlı sigortalılığa başvurma hakları vardır.

İlk defa isteğe bağlı Bağ-Kura başvuracak olan kişiler bunun için bulundukları yerdeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Güvenlik Merkezlerine gitmelidirler. İsteğe bağlı Bağ-Kur için gerekli evraklar burada önemlidir. İsteğe bağlı Bağ-Kura başvuru yapacaklar; başvuru yaparken Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinde yer alan İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Belgesi ve ikametgahlarını kullanacaklardır.

Önceden sahip olup o an isteğe bağlı sigortalılığa tekrar başvuracak olanlarda ise isteğe bağlı Bağ-Kur için gerekli olan evraklar ilk defa başvuracaklara göre daha azdır. Bu tür başvuru için sadece talep dilekçesi yeterlidir.

Shares:

2 Yorumlar

 • Fatma
  10.03.2021

  Isteğe baģlı bağkur kapatmak istiyorum acilll

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   10.03.2021

   Merhaba,

   turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-4a-istege-bagli-sigortaliligi-sona-erdirme linkinden e devlet şifrenizle siteme giriş yaparak iptal ettirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir