İŞKUR

E-Devlet İŞKUR Kursiyer Maaşı Sorgulama

E-Devlet İŞKUR kursiyer maaşı sorgulama, kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile yapılır. Maaş sorgulama ile ödemelerin ne kadar olduğu görünür. İŞKUR, düzenlediği kursiyer programları kapsamında uygun tutarda maaş öder. E-Devlet İŞKUR kursiyer maaşı sorgulama sayesinde maaşın ne kadar olduğu öğrenilir.

İŞKUR kursiyer programına katılanların, normal çalışanlardan hak açısından bir farkları yoktur. İŞKUR, kursiyerlerinin haklarını çalıştıkları ortamda korur. Bu sayede çalışanlar, yasa dışı uygulamalara maruz kalmaz.

İŞKUR kursiyer programına katılanların pek çoğu, program sonrasında da aynı firmada çalışmaya devam eder. Bu işten hem firma karlı çıkar hem de kursiyer kalıcı bir iş sahibi olur. İŞKUR kursiyer programlarının süresi sektöre bağlı olarak değişir.

İŞKUR Kursiyer Programı Nedir?

İŞKUR kursiyer programı, çalışanların kalıcı bir iş sahibi olmalarını amaçlayan bir programdır. Bu program firmaların da personel ihtiyacını karşılamasını sağlar. Kursiyerlerin maaşları İŞKUR tarafından karşılandığı için firmaların harcamaları da sabit kalır.

İŞLKUR, kursiyer programı, çeşitli sektörler için düzenlenir. Bilişim ve imalat sektöründe olanlar, bu programa katılabilir. Aynı zamanda diğer sektörler için de bu programa katılmak mümkündür. İŞKUR kursiyer programına katılan firmalara çeşitli teşvikler verilir.

Kursiyer programı belirli bir süre ile sınırlıdır. Bu süre boyunca kursiyer, işin tüm detaylarını incelikleriyle beraber öğrenir. İŞKUR eğitimlerine katılan kursiyerler, eğitim süresince sigortalı olur. Ancak bu sigorta, emeklilik için sayılamaz. Bu dönemde kursiyerler için iş kazası ve meslek hastalıkları sigorta primi ödenir. Uzun vadeli sigorta primi ödenmez.

İŞKUR Kursiyer Programına Kimler Katılabilir?

İŞKUR kursiyer programına katılabilecek olanların aktif olarak işsiz olması gerekir. Kursiyerlerde 15 yaşından büyük olma şartı aranır.

Diğer şartlar şu şekildedir:

  • İşverenle birinci dereceden akrabalık; karılık-kocalık ilişkisi olmaması gerekir.
  • Emekliler, kursiyer programından yararlanamaz.
  • Kursiyerin programın başlayacağı tarihten bir yıl öncesine kadar programın düzenlediği firmada çalışmaması gerekir.
  • Kursiyerin son bir ay içerisinde adına uzun vadeli sigorta kolları primi ödenmemiş olması gerekir.
  • Kursiyerin iş ve meslek danışmanlığı kapsamında hizmet alıyor olması gerekir.
  • Eğer programa devam etmek için bir engeli yoksa öğrenciler de kursiyer olabilir.

Firmalar, kursiyer programından yararlanabilmek için İŞKUR tarafından belirlenen koşullara uymalıdır. Firmalar, kursiyerlerin en az %70’ini program sonunda istihdam etmeye devam etmelidir.

İŞKUR Kursiyer Programı Kapsamında Ne Kadar Maaş Ödenir?

İŞKUR kursiyer programı kapsamında ödenen maaş, günlük 327,18 TL’dir. Kursiyerin öğrenci olması halinde günlük ödeme tutarı 245,38 TL’dir. İşsizlik maaşı için günlük ödeme tutarı 163,60 TL’dir. Geleceğin meslekleri kapsamında olan işlerde günlük 359,91 TL’dir.

İŞKUR kursiyer programına katılanların iş kazası ve meslek hastalıkları sigortası primi, İŞKUR tarafından ödenir. Programa katılanlar ve onların bakmakla yükümlü olduğu kişiler, sağlık hizmeti alabilir. Günlük olarak ödenen genel sağlık sigortası primi 18,35 TL’dir.

Kursiyerler her ne kadar İŞKUR’dan maaş alsa da çalışma süresince işverenden emir ve talimat alır. Bu nedenle kursiyerlerin işverenin talimatlarına uygun hareket etmesi gerekir. İş Kanunu, iş güvenliği kurallarına aykırı davrananların kursiyerliği sona erdirilir.

İŞKUR Kursiyer Maaşları Tablosu : https://www.ssk.biz.tr/iskur-kursiyer-ucretleri-maaslari-ne-kadar-oldu/

İŞKUR Kursiyer Maaşı Ne Zaman Yatar?

İŞKUR kursiyer maaşı, aylık olarak ödenir. Kursiyerlerin maaşları İŞKUR tarafından yatırılır. Maaş almaya hak kazanan kursiyere ayda bir ödeme yapılır. Ödemeler, PTT ve banka şubeleri aracılığıyla yapılır.

Kursiyer, ödemeyi almak istediği banka hesap numarasını İŞKUR’a bildirmelidir. Bu sayede istenilen bankadan ödeme almak mümkün olur.

İŞKUR Eğitim Ücretleri : https://www.ssk.biz.tr/iskur-maaslari/

İŞKUR Kursiyer Maaşı Nereye Yatar?

İŞKUR kursiyer maaşının yatacağı yer, banka şubeleri ve PTT’dir. E-Devlet İŞKUR kursiyer maaşı sorgulama işlemi PTT ve banka şubelerinden yapılabilir. Bankanın internet şubesine kimlik numarası ve şifre ile girilir.

Şifresi olmayanlar online olarak ya da çağrı merkezleri üzerinden alabilir. PTT’den ödeme alanlar da online olarak maaş sorgulama yapabilir. Bunun için pttbank.ptt.gov.tr adresine girilmelidir. Ardından gelen ekranda kimlik numarası girilmelidir.

İŞKUR Kursiyer Geçmiş Bilgisi Nasıl Sorgulanır?

İŞKUR kursiyer geçmiş sorgulama işlemi, İŞKUR internet sitesinden yapılır. Bunun için ilk olarak iskur.gov.tr adresine girilmelidir. Ardından “İş Arayan Giriş” kısmına tıklanmalıdır.

Gelen ekranda iki farklı giriş seçeneği tercih edilebilir. İŞKUR internet sitesi için bir şifre belirlendiyse o şifreyle giriş yapılabilir. Alt kısımda yer alan “Yeni Üye” seçeneğinden şifre ve diğer bilgiler girilebilir.

İŞKUR internet sitesine e-Devlet şifresi ile de giriş yapılabilir. Bunun için kırmızı alana tıklanmalıdır. Ardından T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi girilmelidir.

Kursiyer geçmiş bilgileri kısmında uygulanan yaptırımlar sorgulanabilir. Kurallara uygun hareket etmeyen kursiyerler hakkında yaptırım söz konusu olur.

Sorgulama alanında devam edilen kurslar bilgisine ulaşılabilir. Burada daha önce katılım sağlanan kurslar da gösterilir.

Kişinin aday olduğu kurslar hakkında gerekli bilgiler burada yer alır.

Kişi daha önce toplum yararına çalışma programlarına katıldıysa buradan ilgili bilgilere erişebilir.

Kişinin aday olarak başvurduğu TYP’ler de sorgulama ekranında yer alır.

Bu kısımdan kursiyerin geçmiş raporu indirilebilir. Bu rapor, işverenlere ve ilgili kurumlara ibraz edilebilir.

İŞKUR Kursiyer Maaş Sorgulama Nasıl Yapılır?

İŞKUR kursiyer maaş sorgulama, e-Devlet üzerinden yapılabilir. Bunun için turkiye.gov.tr adresine girilmelidir. Ardından “Giriş Yap” yazan alana tıklanır.

İŞKUR Kursiyer Programı Hangi Sektörlerde Vardır?

İŞKUR kursiyer programının bulunduğu sektörler arasında bilişim ve imalat sektörü vardır. Bunun yanı sıra pek çok sektörlerde de bu hizmetten yararlanılır. Bilişim ve imalat sektöründe en fazla 156 fiili gün kursiyer programı düzenlenebilir. Bunun dışında kalan sektörler için 78 fiili gün program gerçekleştirilebilir.

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde 240 gün program gerçekleştirilir. Geleceğin meslekleri kapsamında olan işlerde en fazla 234 gün kursiyer programı yapılır.

İŞKUR Üzerinden İşe Girenler Kaç Saat Çalışır?

İŞKUR üzerinden işe girenlerin çalışma saati, günlük en az 5 saat olarak uygulanır. En fazla çalışma saati ise 8 saattir. İŞKUR üzerinden işe girenler, haftalık en fazla 45 saat çalışabilir. Çalışma süresi haftalık en fazla 6 gün olabilir.

Kursiyerlerin fazla mesaide çalıştırılması mümkün değildir. Toplam çalışma günü 240 günü aşamaz. Kursiyerler çalışırken en fazla beş güne kadar sağlık izni alabilir. Toplam sürenin onda birinden fazla devamsızlık yapılmamalıdır.

İŞKUR, raporlu kalınan ve çalışılmayan günler için ödeme yapmaz. Devamsızlığı fazla olan kursiyerler 1 yıl boyunca iş başı eğitime katılamaz.

İŞKUR Kursları Bitince Kursiyer İşe Alınır mı?

İŞKUR kursları bitince kursiyerlerin işe alınması mümkündür. İşveren programa katılan kursiyerlerin %70’ini istihdam etmelidir. Bu kursiyerler programın üç katı süreyle çalıştırılmalıdır.

İŞKUR programı bittikten sonra kursiyerler artık normal çalışan olur. Maaşları, işveren tarafından ödenir. E-Devlet İŞKUR kursiyer maaşı sorgulama işlemi, normal çalışanlar için mümkün değildir. Normal çalışanlar, kendi maaş aldıkları bankadan sorgulama yapabilir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir