Yardımlar

İBB’den Yeni Evleneceklere 7 Bin TL Evlilik Desteği

İBB yeni evleneceklere 7 bin TL evlilik desteği, sosyal yardım amaçlı verilen bir destek türüdür. Bu destekten yararlananlar, evlilik sürecinin getirdiği masrafların daha kolay bir şekilde üstesinden gelebilir. İBB yeni evleneceklere 7 bin TL evlilik desteği sadece belirli şartları sağlayan çiftlere verilir. Bu şartlar arasında maddi durumun yeterli olmaması temel kriter olarak değerlendirilir.

Evlilik öncesinde yeni bir yuva kurmak için ciddi miktarda paraya ihtiyaç vardır. Evde kullanılacak mobilyalar, beyaz eşyalar, küçük ev aletleri ve diğer gereçlerin fiyatı yüksektir. Yeni evli çiftlerin eğer ailelerinden bir destek alma şansı yoksa çok fazla borçlanmaları gerekir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, çiftlerin yaşadığı bu sorunu ortadan kaldırmak için 7000 TL evlilik desteği vereceğini duyurdu. Evlilik desteği maddi durumu yetersiz çiftlere yönelik olarak çıkarıldı. Bu uygulamadan yararlanmak isteyenlerin İstanbul’da ikamet etme şartı var.

Aynı zamanda başvuruların evlendikten en geç üç ay sonra yapılması gerekli. Yapılacak sosyal inceleme neticesinde yardım alıp almayacağınızı öğrenmeniz mümkündür.

İBB Evlilik Desteği Nedir?

İBB evlilik desteği, belediyenin Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından uygulanmaya başlayan bir yardım türüdür. Bu yardım yeni evli çiftlere yönelik olarak sağlanır. Sosyal belediyecilik alanında faaliyetlerini sürdürmeye devam eden İBB, yeni bir destek paketini uygulamaya koyacağını açıkladı.

Belediye, 7000 TL destek yapacağını açıklayarak yeni evli çiftleri sevindirmeyi başardı. Evlilik yardımından yararlanacak olanların tespiti için çiftlerin çalışma durumlarına bakılır. Bunun yanı sıra maddi açıdan imkânlarının ne ölçüde olduğu incelenir.

Sosyal araştırma olumlu sonuçlandığı takdirde çiftlerin ödemeleri yapılır. Ödemeler, kadının banka hesabı üzerinden gerçekleşir. İstanbul’da her yıl 90 bin kişinin evlendiği tahmin ediliyor. Evlenenlerin bir kısmı maddi açıdan ciddi sıkıntılar yaşıyor.

Bu maddi sorunlar evliliklerin sona ermesine bile yol açıyor. Yapılacak bu yardım sayesinde 10 binden fazla çifte destek sağlanması bekleniyor. Çiftlerin desteklenmesi sayesinde masrafların üstesinden gelmek daha kolay hale geliyor.

İBB’nin diğer yardımı olan Gıda ve Erzak yardımı için konumuzu inceleyebilirsiniz : https://www.ssk.biz.tr/ibb-gida-egitim-yardimi/

Kimler İBB ‘den Evlilik Desteği Alabilir?

Evlilik desteği almak isteyenlerin İstanbul’da ikamet etmesi gerekiyor. Çiftlerin evlendikten sonra en geç üç ay içerisinde yardım başvurusu yapması isteniyor. Aynı zamanda yapılacak sosyal inceleme neticesinde yardım için uygun görünmeleri de gerekiyor. Sosyal inceleme sırasında çiftlerin maddi durumuna bakılıyor.

Çiftlerin çalışıp çalışmadıkları inceleniyor. Aha önceden evlenip boşanan çiftler, yeni evlilikleri için yardım talep edebiliyor. Evlilik desteği alacak kişiler belirlenirken muhtaçlık durumu en fazla olanlar öncelikli olarak yardıma hak kazanıyor. Yardımın verileceği çift sayısının on bini geçmesi bekleniyor.

Yardımdan yararlanmak isteyenler Alo 153 üzerinden başvuru yapabilir. Aynı zamanda İstanbul Senin mobil uygulaması da yardım için kullanılabilir. Online olarak başvurularını iletmek isteyenler sosyalyardim.ibb.gov.tr adresine girmelidir.

İBB Evlilik Desteği Başvuru Ekranı

İBB evlilik desteği başvuru ekranına sosyalyardim.ibb.gov.tr adresine girerek ulaşabilirsiniz. Bu ekranda sosyal yardım başvurularınızı online olarak yapma şansınız bulunuyor. Buradan yapacağınız başvurular bir ön başvuru niteliği taşıyor. Belediye, bu başvurunuza istinaden sizden belge talep edebiliyor.

Başvuru belgelerini belirtilen gün ve saatte belediyeye götürmeniz gerekiyor. Aynı zamanda belediye ekipleri sosyal inceleme için ev ziyareti yapıyor. Ev ziyareti habersiz yapıldığı için süreci takip etmeniz önemli oluyor.

Sosyalyardim.ibb.gov.tr adresine girdikten sonra karşınıza yukarıda yer alan ekran çıkıyor. Burada daha önce başvuru yapanların durumunu takip edebileceği “Başvuru Sorgulama” ekranı yer alıyor. Bu ekrandan başvurunuzun ne aşamada olduğunu görebilirsiniz.

İlk defa başvuru yapacakların “Online Başvuru” seçeneğine tıklaması gerekiyor. İBB yeni eveneceklere 7 bin TL evlilik desteği başvuruları bu kısımdan yapılıyor. Başvuru sırasında sizden istenilen bilgileri eksiksiz şekilde doldurmanız gerekiyor.

Verdiğiniz bilgilerin doğruluğu da önem arz ediyor. Hatalı bilgi verenler hakkında yasal işlem yapılabiliyor. Başvuru sonrasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi sizinle telefon, SMS yoluyla iletişime geçiyor.

Online Başvuru” seçeneğine tıkladıktan sonra “Başvuru Türü” kısmından yardım türü seçilmelidir. Bu kısımda karşınıza iki seçenek çıkıyor. Bunlardan biri “Geçim-sofra destek” diğeri ise “Evlilik yardım” oluyor.

Evlenme desteği almak isteyenlerin “Evlilik yardım” yazan kısma tıklaması gerekiyor. Bu kısımdan 7000 TL destek için yardım başvurusu yapmak mümkün oluyor.

 Başvuru sırasında size Covid-19 durumunuz da soruluyor. Özellikle sosyal inceleme ziyaretlerinin ne zaman yapılacağı bu duruma göre belirleniyor. Hastalığın yayılmaması için Covid-19 hastalarının iyileşmesi bekleniyor.

Covid-19 durumunu pozitif ya da negatif olarak seçmek gerekiyor. Hastalığı hala devam eden kişiler “Pozitif” seçeneğini tercih ediyor. Covid-19 olmayanlar ya da iyileşenler “Negatif” seçeneğini tercih ediyor.

Başvuru yapanların “T.C. Kimlik No” alanını da doldurması gerekiyor. T.C. kimlik numarası; kimlik kartı, ehliyet, pasaport gibi belgelerin üzerinde yazıyor. T.C. kimlik numarasını bilmeyenler nüfus dairelerine giderek öğrenebiliyor.

Başvuru yapan kişilere doğum tarihi soruluyor. Doğum tarihinin gün, ay ve yıl şeklinde girilmesi gerekiyor. Örneğin; 3 Mayıs 1980 tarihinde doğan birinin, 03.05.1980 şeklinde doğum tarihini girmesi gerekiyor.

Son olarak başvuru yapanlardan isim ve soy isim bilgisi isteniyor. İsim ve soy isim bilgileri için ayrı sütunlar bırakılmış. İsim yazan yere kişinin sadece adını yazması gerekiyor. Evlilik yardımı almak isteyen çiftlerde, kadın ve erkekten sadece birinin başvuru yapması yetiyor.

Soy isim kısmında başvuru yapan kişinin soyadını yazması gerekiyor. Ekranda beliren güvenlik kodunu girerek onay aşamasına geçiliyor. Güvenlik kodunu okuyamadıysanız “Yenile” yazan kısma tıklayarak yeni bir kod alabilirsiniz.

Güvenlik kodunu yazdıktan sonra kişisel verilerinizi paylaşmak için onay vermeniz gerekiyor. İlk olarak aşağıdaki yer alan kutucuğu işaretlemeniz gerekiyor. Bu kutucuğu işaretleyerek verilerin sadece yetkili kuruluşlarla sınırlı şekilde paylaşımına onay veriyorsunuz.

Ardından aşağıda yer alan kutucuklardan “Onaylıyorum” yazanı işaretlemeniz gerekiyor. Burada paylaştığınız verilerin işlenmesini onaylıyorsunuz.

Son olarak aile bireylerin verilerinin işlenmesine onay vermeniz gerekiyor. Bunun için “Onaylıyorum” yazan yerdeki kutucuğu işaretlemeniz gerekiyor.

Onayların ve paylaştığınız bilgilerin doğruluğundan emin olduktan sonra “Kaydet ve devam et” yazan yere tıklamalısınız. Bu sayede işlemlerinizi sürdürebilirsiniz. Gelen ekranda belirtilen yönlendirmelere göre bilgi paylaşımına devam etmelisiniz.

İBB Evlilik Desteği Nasıl Alınır?

İBB evlilik desteği almak isteyenlerin belirli şartları sağlaması gerekiyor. Evlilik desteği almak isteyenlerin İstanbul’da yaşaması, zorunlu bir şart olarak belirtiliyor. Çiftler, evlendikten üç ay sonrasına kadar başvuru yapabiliyor.

Başvurular, Alo 153 Çözüm Merkezi üzerinden yapılabiliyor. Aynı zamanda sosyalyardim.ibb.gov.tr adresinden de başvuru yapılıyor. Başvuruların tamamlanmasının ardından sosyal inceleme aşaması başlıyor. İncelemeler; sistem, evrak üzerinden yapılıyor. Hane ziyaretleri de ihtiyaç durumunun tespiti açısından önemli oluyor.

İBB Yardım Kartı başvurusu için TIKLAYINIZ

Evlilik Desteği Şartları Neler?

Evlilik desteğinin şartları, İstanbul’da yaşamak ve maddi yardıma ihtiyaç duymak olarak belirtiliyor. Çalışan, maddi durumu iyi olan ve farklı gelirleri bulunanlara yardım yapılmıyor. Evlilik desteğinden kimlerin yararlanacağına İstanbul Büyükşehir Belediyesi karar veriyor.

Yardım yapılacak çift sayısının 10 binin üzerinde olması bekleniyor. Yardımlar bir defaya mahsus olarak yapılıyor. Yardım için herhangi bir süre sınırlaması belirtilmiyor.

Yeni evlenen çiftler, nikâh tarihinden üç aydan fazla zaman geçmemek kaydıyla başvuru yapıyor. İBB yeni evleneceklere 7 bin TL evlilik desteği çiftlerin hayatını kolaylaştırıyor.

Shares:

1 Yorum

  • Nura kabak
    28.05.2023

    Aile destek yardımı istiyorum

    Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir