ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

GSS Gelir Testi Formu Nasıl Doldurulur ? Örnek Form İndir

GSS Gelir Testi Formu Nasıl Doldurulur ? Örnek Form İndir
GSS
13.02.2021

GSS Gelir formu doldurmak isteyenler, formun nasıl doldurulacağını konumuzda bulabilirler. Örnek formu bilgisayarınıza indirebilir ve formu kendinize göre doldurabilirsiniz.

Gelir Testi Nedir?

Gelir testi herhangi bir sosyal güvence sistemine bağlı olmayan kişiler tarafından yapılmaktadır. Memurlar, işçiler, Bağ-kurlular, askerler ve 65 yaş üstü kişiler Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamındadır. Bu sigorta kapsamı dışında kalan kişiler sigortadan yararlanmak istiyorsa bir prim ödemesi yapmalıdır. Bu kişiler Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanırken ödemesi gereken prim miktarını öğrenmek için gelir testi yaptırması gerekmektedir.

Genel Sağlık Sigortası için ödenmesi gereken prim 107,32 TL olarak belirlenmiştir. Gelir testi sonucunda evde kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte biri şeklinde olursa bu kişiler Genel Sağlık Sigortası’ndan ücret ödemeden faydalanabilir.

Gelir testini neden yaptırmalıyım? Eğer giderlerinizi karşılamaya durumunuz yetmiyorsa ve bir sağlık güvenceniz yoksa gelir testi yaptırmalısınız. Durumunuzu kanıtladığınız zaman sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabileceksiniz. Eskiden başvuran kişinin gelir durumunun hangi seviyede olduğunu tespit ettirmeliydi. Toplam olarak dört seviye bulunmaktaydı. Bu dört seviyeye göre sosyal güvence hakkındaki durumları belirleniyordu.

Gelir Testi Nereden ve Nasıl Yapılmalıdır?

Gelir testi başvurusu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Bu işlem bakanlığa ait Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla yapılmaktadır. Kişiler vakıflarda doldurulan form ve yanlarında istenen diğer belgeler ile başvurularını tamamlayabilirler. Başvuru sırasında belgelerde eksik olmamasına dikkat ediniz. Ayrıca yanınızda kimlik belgenizin fotokopisi ile 2 adet vesikalık fotoğrafınızı da bulundurmanız gerekmektedir.

Gelir testi ne zaman yapılmalıdır? Gelir testi için sosyal güvencesi olmayan kişilere bir bildiri yollanmaktadır. Bu bildirileri alan kişiler bir ay içerisinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gidip başvuru formu doldurmalıdır. Başvurmak isteyen kişiler ikamet alanlarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gitmelidir.

Bu formu kişi doğrudan kendi doldurmalıdır. Özel durumlarda bildiri gelen kişinin birinci derece akrabası da formu doldurabilir. Gelir testi sorularının dürüst bir şekilde cevaplanması gerekmektedir. Gelir testi sırasında verilen her bilginin doğruluğu kontrol edilecektir. Bu yüzden formda yazılanların doğru olmasına dikkat ediniz.

Gelir Testi Formu

Gelir testi formu, gelir testi başvurusu sırasında doldurmanız gereken bir formdur. Formdaki bazı bilgilerin gerekli yerlerden onaylanmış olması gerekmektedir.

Gelir testi formu nasıl doldurulur?

 • Başvuran kişiye ait: Ad, soyad, TC kimlik numarası, baba adı, anne adı, doğum yeri, doğum tarihi, medeni durum, uyruk, adres ve eşinin kimlik bilgileri yazılmalıdır.
 • Başvuru sahibine ve ailesine ait: Telefon numarası, yaş, cinsiyet, eğitim durumu, geçim kaynağı, mesken durumu, hanede yaşayanlar, özür durumu, kronik hastalık, sosyal güvenlik durumu, sosyal güvence durumu ve başvuru neden yazılmalıdır.
 • Başvuru sahibinin faydalanmak istediği yardım türü: Aile yardımları (gıda, barınma vb.), özürlü yardımları (eğitim, araç gereç vb.), eğitim yardımları (kırtasiye, yurt vb.), sağlık yardımları (tedavi vb.) ve proje destekleri arasından seçilenleri belirtmek gerekmektedir.
 • Tarih, başvuran kişinin adı, soyadı ve imzası eklenmelidir.
 • Başvuru sahibinin ikametgah bilgileri: Adres yazılmalı ve gerekli imza ile mühür bulundurulmalıdır.
 • Sosyal güvenlik sorgulaması: Başvuru sahibinin ve eşinin sosyal güvencesi hakkında bilgi verilmelidir. Vakıf personelinin ad, soyad ve imzası gereklidir.
 • Başvuran kişinin yeşil kart ile ilişkisi hakkında bilgi verilmelidir.
 • Başvuran kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sosyal güvencesi olup olmadığı hakkında gerekli bilgiler verilmelidir.

Formda muhtara ait imza ve mühür ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na ait görevlilerin imzası gerekmektedir.

Gelir Tespitinin Yapılması

Gelir testi yaptırmak için yukarıdaki adımları izleyiniz. Bu adımların sonucunda başvuran kişinin gelirleri hakkında tespit yapılmaktadır. Bu tespit sırasında; hanenin geliri, aile kira ödemiyorsa evin rayiç bedeli üzerinden belirlenen miktarı, ailenin kirada konutu varsa kira bedeli, ailenin dükkanı varsa dükkanın rayiç bedeli üzerinden belirlenen miktarı, ailenin arazisi varsa arazinin rayiç bedeli üzerinden belirlenen miktarı, ailenin arabası varsa arabanın rayiç bedeli üzerinden belirlenen miktarı, büyükbaş ile küçükbaş hayvanların tespiti, bankadaki mevduat hesaplarının aylık faiz getirisi üzerinden belirlenen miktarı ve diğer tüm gelirler toplanmaktadır.

Gelir ve gider hesaplamalarında hane içinde bulunan herkes sayılmaktadır. Hane geliri üzerinden kişi başına düşen gelir hesaplanmalıdır. Ailenin harcamaları da hesaplanmaktadır. Harcamalar da ailenin geliri belirlenmektedir. Örneğin; gelir tespitinin yapılacağı ailenin aylık geliri 1000 TL olarak belirlenmiştir. Fakat aile giderleri 1200 TL olarak belirlenmiştir. O zaman ailenin geliri 1200 TL olarak düşünülmektedir ve bu şekilde yazılmaktadır.

Neler gider olarak sayılmaktadır? Kira, giyim, eğitim, sağlık, gıda, ulaşım ve sigara gibi harcamalar giderleriniz arasında hesaplanıp geliriniz ile orantısı sağlanmaktadır. Geliriniz ile harcamanızın orantılı olmasına dikkat ediniz.

Gelir Testi Nasıl Sorgulanır?

Gelir testine başvurunuzu yaptınız. Gereken her şeyi sağladınız. Tüm işlemler bitti. O zaman geriye sadece bir şey kalmaktadır. Gelir testi sorgulama yapmalısınız. Böylece prim ödeme durumunuzu kontrol etmiş olursunuz.

Gelir testini sorgulama işlemi e-Devlet üzerinden yapılmaktadır.

E-Devlet’e nasıl kayıt olabilirim? E-Devlet’e kayıt olmanıza gerek yoktur. Yapmanız gereken tek şey giriş yapacağınız yolu seçmektir. Giriş yaptığınızda tüm bilgileriniz doğrudan e-Devlet sistemine aktarılacaktır. E-Devlet’e giriş yapmak için PTT şubesinden alacağınız şifre yeterli olacaktır. Bunun dışında mobil imza, elektronik imza, TC Kimlik Kartı ve internet bankacılığı hizmetlerini kullanan kişiler, bu uygulamaları giriş için kullanabilir.

E-Devlet’e giriş yapan kişiler yapmak istedikleri işlemi seçmelidir. Bu işlem Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Gelir Testi Sonucu Sorgulama işlemidir. Bu işlem sonucunda size borca sahip olup olmadığınız gösterilmektedir. Borcu olan kişilerin sorgulama ekranında Genel Sağlık Sigortası prim borç detay bilgileri gözükecektir. Bu bilgilerde ödenmesi gereken tutar ve ödenen tutarlar yazmaktadır.

Genel Sağlık Sigortası borcunuzu da e-Devlet aracılığıyla kontrol edebilirsiniz. E-Devlet üzerinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak bu hizmet verilmektedir. Hizmetin adı Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama olarak geçmektedir. Bu işlem kapsamında Genel Sağlık Sigortası’na bağlı tüm borçlarınızı öğrenebilirsiniz.

E-Devlet üzerinden; ücretsiz seyahat kartı başvurusu, sosyal yardım bilgileri sorgulama, işçi sendikaları başvurusu, sosyal ekonomik destek hizmeti ön başvurusu, engelliler için kimlik kartı, evlat edinme hizmeti, koruyucu aile ödeme bilgileri sorgulama, engelli evde bakım ödeme bilgileri sorgulama gibi hizmetler de bulunmaktadır.

Gelir Testi Zorunlu Mu?

Gelir testi 2017 yılının nisan ayına kadar zorunlu bir işlemdi. İşsiz kalan herkesin bu testi yaptırması gerekmekteydi. Fakat bu tarihten sonra zorunluluğu kalkmıştır. Şu an herkes 107,32 TL ödeyerek Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanabilmektedir. Eğer kişinin aylık geliri asgari ücretin üçte birinden az ise gelir testi yaptırabilir. Böylece sigorta primi ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanmaktadır.

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet

Yeni Mezun Öğrencilerin Sağlıktan Yararlanma Şartları Neler

E-Devlet GSS Geçmiş Dönem Borç Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Yorumlar

 1. Mücahit dedi ki:

  Gelir testini e devlet üzerinden neden yaptıramıyorum

 2. gökhan dedi ki:

  iyi günler gss borcum vardı komple ödedim dekontlar var fakat e devlette hala borç aynen gözüküyor orda ödendi yazmıyor ne yapmalıyım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   1 ay kadar bekleyin henüz yansımamış olabilir.

  2. Ergün dedi ki:

   Yalan söylüyorlar gider hiç düşmüyorlar hanede beş kişi var üç kişi baz alınmıs anne baba ve ben doküman cikartttim gördüm sordum öyle dedi inanmıyorum usulsuzce GSS pirim borcu çıkardılar peşini bırakmam 30 bin TL lik arabayı gelir göstermesini biliyorlar

 3. Selim dedi ki:

  İyi günler 11.ay en son yatan prim var asgari ücretten hastanelerden faydalanmam için devlet hastanesi yani ne yapmam gerekiyor iki çocuğum var birde isteğe bağlı bağkur yaptıracam sağlıktan yararlanırmışım saygılar

 4. şahin dedi ki:

  slm. ilk gelir testim g1 cikti ve borc yazilmaya basladi. Odeyemedim. Yapilandirmada tekrar gelir testine girdim g0 cikti. Fakat hala borc yazilmaya devam ediyor. Ne yapmaliyim? Yazilan borclar silinir mi? Tesekkurler.

 5. Samet dedi ki:

  İyi günler anne ve babamın gelir testi olmadığı ve kaymakamlıktan yaptırmam gerektiğini söylediler ben gidip onların adına yaptırabiliyormuyum??

 6. Cigdem dedi ki:

  İyi gunler. Komsumun sigortasi yok. Esinin de yok. Fskst kadinin nufus kaydi ilk esinden olan cocugunun okul durumundsn dolayi baska bir ilde. Yenimahalle ilcesine bagliyiz. Nereye basvurmasi gerekiyor? Basvuru icin 1 nisan tarihini beklemek dsha mi mantikli olacak acaba? Yardimci olalim birlikte garibanlara. Tesekkurler

 7. Murat Bey dedi ki:

  İyi günler, 2016 30 haziranından beri işsizim. Şu an hiç bir gelirim yok, 42 yaşındayım,eşim de çalışmıyor. Ben,eşim ve 5 yaşındaki kızım, annemin yanına yerleştik. Annem emekli öğretmen,ev kendi evi ve aldığı para 1350 TL. Gelir testi yaptırsak sonuç ne olur acaba ?

 8. Hasan dedi ki:

  slm, bir yakınım emekli babası ile aynı evde yaşıyor. Kendisi erkek ve 33 yaşında Ayrıca SARA hastası hiç bir işte çalışamıyor. 3.800 TL Gss borcu çıktı. evde babası ve kendisi yaşamakta. Gelir testi yaptırsak borç silinir mi? Silinir ise ve Sonrasında da borcu birikmeye devam edermi?

 9. İsa dedi ki:

  işsiz ve ailemin yanında yaşadığım için GSS borcum var. ikametgahımı başka bir eve aldırırsam ve o evdeki hanede benden başka kimse yaşamıyor. sadece benim gelirim olacak benimde işsiz olduğum için gelirim yok. gss borcum silinip G-0 kategorisine düşermiyim ?

  1. SGK Merkezi dedi ki:

   İşlem hakkında sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı ile görüşme sağlayabilirsiniz.

 10. Canan dedi ki:

  19 yaşında engelli çocuğun gelir testi için başvuruldu. Bir hanede 19 yaşında engelli bir erkek çocuk, 38 yaşında evlenmemiş işsiz gelirsiz abla, 36 yaşında evlenmemiş işsiz gelirsiz bir abi, anne, baba ve 19 yaşında engelli çocuk yaşıyor. Engelli çocuğun gelir testinde babanın emekli maaşı ve 200 tl lik aracı var. Bu toplam gelir 3 kişiye bölünerek gelir testi yapılmış. Hanede 5 kişi yaşarken neden toplam gelir 3 kişiye bölünüyor. Bununla ilgili bilgi alabilir miyim Teşekkür ederim.

  1. SGK Merkezi dedi ki:

   Lütfen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile görüşünüz

 11. Recep dedi ki:

  Selam hocam ben gss ücretsiz yararlanmaktayım bankaya belirli miktar para yatırsam buna etkisi olurmu tesekkürler

 12. Deniz Köroğlu dedi ki:

  Merhaba,

  Nüfus idaresine kayıtlı olan ikametgahım başka bir ilde, ben ise uzun süredir işsizim ve kalıcı bir ikametim olmadığı için adresimi farklı bir yere aldıramadım. Eş dost akraba nerde bulursam orda kalıyorum şimdilik. Gelir testi için başvurmam gerekiyor fakat NVİ’ye kayıtlı olan adresimde artık yaşamıyorum. 2 sorum olacak ;
  1- Bu testi ikametimin göründüğü ilden farklı bir ilde yaptırabilir miyim?
  2- Test esnasında bildirdiğim adreste fiili olarak yaşamıyor olmam sorun yaratır mı?

  Teşekkürler

 13. Baha Çelebi dedi ki:

  1kasimda iş kurun bulduğu işten çıkarıldım. İki yıllık ön lisans mezunu tüm. 26 yaşında erkeğim.Şimdi yalnız başıma bir evde kirada yaşıyorum.İkametim yaşadığım ev.Gelirim yok çalışmıyorum.Ailemin yardımlarıyla hayatımı sürduruyorum.H herhangi bir işte geçici de olsa çalışıyorum.
  1_Ne zaman gelir testi yaptırmalıyım?
  2-Antalya- Almanya’da nereye başvurmaliyim?
  3_Form doldururken kimden yardım alabilirsiniz?

 14. sezai dedi ki:

  1 Eylül 2016 tarihinde memuriyetten ihraç oldum. 100 gün süre ile sağlık güvencem olduğunu biliyorum ve bu süre bitmek üzere. GSS yaptıracağım. Kredi borcu olan evim ve bindiğim bir aracım var. Eşim ev hanımı ve bir küçük çocuğumuz var. GSS gelir testi sonucu ne çıkar. Gelirim 0.

 15. Murat dedi ki:

  Ben 4 yıldır işsizim, dünya kadar borç birikmiş. 41 yaşında yalnız yaşayan bir erkeğim. Çürük dişlerim var, kalbim ağrıyor, gözlüğüm eskidi, yenisini almam lazım. Babamdan miras tapuda hisseli 30 parça daha 6 kardeşin paylaşmadığı hisseli bölük pörçük işe yaramayan atsan atılmayan, satsan satılmayan, hepsinin üstünde 5 ayrı yerden haciz olan bağ, bahçe var. Eşimden ayrıyım. Ona her ay nafaka, ve faizi biniyor ( ödeyemiyorum ) Bu 5 icradan biriside onun bana açtığı icra davaları ve mahkemede kazazandığı tazminat. İş bulamıyorum. Yaklaşık 2500 tl birikmiş gss var. Kaymakamlığa gelir testi için başvursam tapuda gözüken bu icralı gayrimenkuller sorun yaratır mı ? Bende insanım, Nerede devlet ?

 16. Murat Zafer Alpsoy dedi ki:

  merhaba ,ben 2014 te 4 ay , 2015 te 8 ay 2016 da 3 ay GSS borcum çıktı, bu tarihlerde çalışmadığım için ,şimdi çalışıyorum,durumum iyi ve iyi para kazanmaktayım. Gelir testini neyi baz alarak yapıyorlar , bu çalışmadığım tarihler mi yoksa şu an ki durumum mu ? Bu durumda eğer olumlu çıkmazsa gelir testi yaptırmama gerek kalmadan GSS borcumu ödememi mi tavsiye edersiniz ?

 17. Hakan karabey dedi ki:

  Merhaba kendime ait evde annemle yaşıyorum annem malulen emekli yaş haddinden 1.200tl kadar maaş alıyor. Ben 40 yaşındayım ve şu anda örgün öğretimde üniversite okuyorum, herhangi bir gelirim yok gelir testi yaptırmalımıyım annemin maaşı benim gelirim gibi görünür mü? Ben aylık ödeme yaparmısın bu durumda… Hakan karabey

 18. yasin dedi ki:

  aykut bey merhaba işim nedeni ile birtürlü gelir testi yaptıramadım ve prim borcum çıktı 570 tl civarı acaba ailemden biri benim adıma gidip gelir testi yaptırabilirmi acaba

 19. Mr Eleazar dedi ki:

  Bir işletme kredisi arıyorsunuz? bireysel kredi, ev kredisi, araba kredisi, öğrenci kredi, borç konsolidasyonu kredi, teminatsız krediler, risk sermayesi, vs .. Yoksa bir banka ya da herhangi bir nedenden dolayı bir finans kurumu tarafından bir kredi reddetti edilmiştir. Biz, özel kredi olan% 2 faiz oranı düşük ve uygun faiz oranı işletmeler ve bireyler için kredi. Fırsatları olur? (Eleazardiaz536@gmail.com) de Bize bugün ve bugün kredi almak
  Saygılarımızla,
  Elazar Diaz yatırım Ekibi

 20. uğur dedi ki:

  merhaba.
  temmuz 2016 tarihinden bu yana işsizim. gelir tespiti yaptırmam için herhangi bir süre zorunluluğu var yani 90 gün falan gibi?

 21. Barışcan dedi ki:

  Ben annem ve babamla aynı evde yaşıyoruz.ben annemle başka bir eve kiracı olarak çıkmayı düşünüyoruz.eğer böyle birşey yaparsak babamın maaşı,evi ve annemin her ay ödeyeceği kira borcu gss gelir testi hesaplamaya girer mi?ben şuan gss hesabıma 65 kusur tl para ödüyorum.ve de annemin kendine ait iki dairesi var.birinden 800-1000 tl arası kira parası alıyor.

 22. Nurcan dedi ki:

  Merhaba.
  Daha önce hiçbir sigortalı işte çalışmadım.
  Ailemden ayrı yaşıyorum ve hiçbir gelirim yok.
  Sağlık hizmetlerinden yararlanmak istiyorum.
  İzleyeceğim yol nedir ?

 23. metin çamlıbel dedi ki:

  ilk önce teşekkür ederim.sorum şu: ben bir emekli devlet memuruyum.ailece 4 kişiyiz.2 oğlum var.büyük oğlum okuyordu 25yaşını doldurduğu için üzerimden düştü ve gss prim borcu çıktı.küçük oğlum 23 yaşında onunda olan gss prim borcu vardı.silinmiş.25 yaşına kadar olan borçlar yasaya göre silinmiş fakat küçük oğluma bundan sonra brç çıkacağını sgk bana söyledi.bazı söylentilere göre küçük oğlum 25 yaşını doldurmadığı için 2 sene daha yararlanacağını söylüyorlar.bir de ben şunu anlamıyorum benim emekli maaşımı 4 e bölüyorlar.bu haksızlık böyle adalet mi olur.ayrıca başımızı sokacak bir evimiz var onu da hesaplamaya dahil ediyorlarmış.ben çocukları kapıya atayım.aslında bunun ferdi hesaplanması hakkaniyettir.çıkacak borçları çocuklar nasıl ödeyecek işleri yoktur.sivas tan selamlar

 24. jane dedi ki:

  Merhaba,
  Bu Bayan Jane Alison, özel bir kredi borç veren herhangi bir mali yardıma ihtiyacı herkes için bir mali fırsat açmak vardır kamuoyunu bilgilendirmektir. Biz açık ve anlaşılır terimler ve durumu bir altında bireyler, firmalar ve şirketler için% 2 faiz oranıyla kredi veriyoruz. E-posta ile bugün bize ulaşın biz sizlere kredi şartlarını ve koşullarını verebilir böylece: (saintloanss@gmail.com)

 25. vatandaş dedi ki:

  İşsizden alınan bu GSS Priminin bana mantığını açıklayabilir misiniz?
  Yani biri işsiz, geliri yok ise neden devlete borçlansın? iş bulamamış, ki bu onun suçu değil. O dönemde ne diye borçlansın? GSS adı altında insanları soyuyorlar! bende 5 yıldır işsizim 8700 tl borç çıkmış faizli odönem gelirim yoktu şimdi çalışıyorum nasıl olacak şimdi

 26. erdi dedi ki:

  iyi günler işten çıkalı 2 ay oldu. 150 gün boyunca aralıksız primlerim ödendi. 1 ay daha sağlık hakkım var galiba. sormak istediğim gelir testi yaptırıcam çünkü sürekli kullandığım aylık bin liralık bir ilacım var ve raporlarım var. sağlık sigortam bitince ilaçlarımı kesinlikle alamayacağım anladığım kadarıyla. bu yüzden gelir testi mi yaptırmam gerekiyor kesinlikle?

 27. Halil dedi ki:

  Askerden geldikten sonra ilk 5 ay işsizlik maaşına başvurmadığım dönem GSS çıkmış, geçen sene yapılandırmayı kaçırdım bu sene yapılandırmak için başvurmayı düşünüyorum ama gelir testi yapmak gerekiyormuş yapılandırmak için. Ancak geçmişe dönük o zaman çalışmadığım zamana göre yapmıyorlar sanırım gelir testini, şuanda da çalışıyorum başvurduğumda en yüksekten çıkacak gerçi ödenecek rakamın belli bir maximum varmış. Geçmişe dönük gelir testi yaptırabilmek o dönem çalışmadığımı kanıtlamak şartıyla mümkün müdür?

 28. burak dedi ki:

  1997 dogumluyum gecen sene universite kazanamadigimdan gelir testi yaptirip yesilkart sahibi olmustum bu sene universite kazandim tekrardan yaptirmam gerekiyor mu?

 29. Muhammed dedi ki:

  merhaba ben 10.12.1990 doğumluyum haziran 2015 de üniversiteden mezun oldum sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gittim gelir testimi yaptılar normalde 10 gün süreceğini söylediler ancak kan tahlili olacağımı ve belgesi olduğunu söyledim aldılar belgeyi gün içinde işleme gireceğini 10 gün beklememe gerek olmadığını söylediler ardından sgk ya gittim bana 500 küsür borç çıkardılar bu borcu ödemeden yararlanamassınız sağlıktan dediler e bnm tahlilim var ne olacak ve 500 küsür paramda yok ne yani ölelim mi biz

 30. hasan demir dedi ki:

  Isten ayrildim issizim. Kaynanamin yanina yerlestim.benimde esiminde hic bir geliri yok.esimde calismiyor. Oglum universitede, kizim lisede okuyor. Kaynanamin asgari ucrete yakin emekli maasi var. Gelir testine basvuracagim. Gelir testi formunu doldururken hane halki olarak kaynanami yazacakmiyim. Kaynanamin emekli maasini hane geliri olarak yazacakmiyim. Gelir testini yaparken bana nasil islem yapacaklar. Hangi katagoride degerlendirecekler.

 31. abidin dedi ki:

  ilginç bir milletiz, kimse sormamış ben sorayım.
  sebepsiz yere işten atıldım, tazminat ve son maaşımıda vermemişlerdi zaten. işsizlik maaşım gelecek ay son, eşim ve 2 tane küçük çocuğum var biri 5 aylık, hanemizde çalışan yok, yani gelecek ay açız, eşime çocuklarıma nasıl bakacağımı düşünüyorum, iş yok çünkü, yani gelir gelecek ay sıfır olacak, ama ev bizim şükür, bu ev bizim fakat bana geliri yok sadece kira ödemiyorum sokakta kalmamıza engel şükürki varlığıyla en nihayetinde, bu durumda gelir testi sonucu prim ödememiz gerekirmi? ortada gelir yok, düşündüğümüz saçmalığa bakınız ey türk milleti…

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Mal varlıklarına göre de gelir tespiti yapılmakta maalesef. Ancak işsizlik maaşı alıyorsanız gelir testi yaptırmanız gerek yoktur. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 32. Soner dedi ki:

  Merhaba ben 22 yaşındayım bundan üç ay öncesi askerdeydim ben askerdeyken eve SGK dan zarf geliyor. Ve ben izne geliyorum SGK ya gidiyorum 600 lira civarında borcum çıkıyo anca askerde olduğun için silinir demişlerdi. Ve tekrar askere gidiyorum üç ay sonra yani geçen mayısın 8 inde terhis oluyorum… Bidaha gittim SGK ya gelir testi yaptırcaksın dediler bende epeydir şehir dışlarında tatillerde olduğum için daha anca evelsi gün gidebildim kaymakamlığa gelir testini yaptırdım ondan sonrada her ay 60 TL ödemen olucak ve sigortalı işe girdiğin zaman bunu ödemeyi yapmıcaksın dediler neyse bugünde kaymakamlıktan verilen “Gelir testi başvuru alındı belgesi” başlıklı bi kağıdı SGK ya verdim.. Adam bana g1 den bakılacaksın dedi ben şu an sigortalımıyım ? Ve ayiretten daha önceki bahsettiğim 600 lira kusurunda tahsilat silinmiş ve şimdi 245 lira bi tahsilat gözüküyo şimdi ben sigortalı işe girdiğim zaman bu tahsilat silincekmi?? Ya hiç anlamam bu sigorta işlerinden biri beni aydınlatsın Allah rızası için….

 33. halil ibrahim taş dedi ki:

  kendi ikametgahımın olduğu ilde olmam şart mı

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Hayır herhangi bir ilde olabilirsiniz.

 34. okan dedi ki:

  2015 in 6 ıncı ayında işten çıkmıştım 2016 nın irinci ayında işe girdim aradaki 6 ayda her ay 40 tl gss prim borcu ödedim ama şimdi sistemden bakınca ödedeğim paralar gözükmediği gibi aylık 172 tl para borcu var gözüküyor.Ne yapmam gerekli yardım edermisniz

 35. atom dedi ki:

  bende cok borclanırsam ssk kurumuna saldırı düzünleyecem

 36. özcan dedi ki:

  merhaba gelir testini neye göre hesaplıyorlar.benim gelirim olmadığı halde 60 tl ödüyorum5 yıldır.ikinci kez gelir testi yaptırdım devlet ödesin diye ama malesef 60tl ödemeye devam ediyorum. bunu nasıl iptal ettirebilirim.1 yıllık birikti ödeyemiyorum,hastaneyede gidemiyorum.gelirim olmadığı halde para ödettiriyorlar.

 37. özlem dedi ki:

  MERHABA ben 2015 yılında ünv den mezun oldum bı yıldır calısmıyordum yasım 24 ancak bı hafta önce bı ıse gırdım ve sıgortam basladı sgk dan gelır testı yaptırmam için kağıt geldı şımdı benım ne yapmam gerekıyor

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Sigortalı çalışıyorsanız gelir testi yaptırmanız gerek yoktur.

 38. Uyvar dedi ki:

  Benim borç 2700 gözüküyor.sorum şu:
  1.gss ciktiginda ben eşimin sigortasından yararlanıyor dum. Bu dönemlere ait borçları sildirebilirmiyim ?
  2. Şuan 3 yıldır çalışıyorum Sigorta tam yatıyor buna rağmen borçlar sıralanmış. Bu borçları başvuru ile sildirebilirmiyim

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   SGK müdürlüklerine başvurarak bu borçları sildirebilirsiniz.

 39. Eyüp AYDIN dedi ki:

  Merhaba yaşım 27 ve öğrenciyim. Daha önce sigortalı olarak çalıştığım işten 2014 Eylül ayında çıktım ve aynı ay üniversiteye başladım. İlerleyen aylarda GSS borcumu kontrol etmekteydim. Daha önce bizzat gelir testi yaptırmadım. Fakat sistemde kardeşimin 2012 de yaptırdığı görünmekte. Bugün bir değişikliği fark ettim. 30.12.2014 ile 05.07.2015 tarihleri arasında ”60/1(g) Gelir Testine Tabi Olanlar” statüsünde değerlendirilmişim fakat yapılan değişiklikle 05.08.2015 tarihinde 60/g-2 gelir seviyesinde değerlendirilmeye alınmışım. Bu bizzat gelir testi yaptırmadığım için mi oldu acaba. Hala öğrenciyim. Ne yapabilirim, şimdiden teşekkürler.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Öğrenci olmanız durumu değiştirmiyor. 25 yaş sonrası öğrencilik durumu ortadan kalkıyor. Gelir testi yaptırarak daha düşük bir seviyeye geçebilirsiniz.

 40. Beril dedi ki:

  25 yaşını dolduran kadınlar öğrenci, bekar, çalışmıyor olsalar dahi gelir testi yaptırmaları gerekiyor mu?

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Ailelerinde herhangi birinden sigorta yardımı alabildikleri için yaptırmalarına gerek yoktur. Ancak sigorta yardımı alamazsa yaptırmaları gerekir.

 41. Sevda dedi ki:

  Merhaba, Mart 2012den Ekim 2015’e kadarki dönemde yurtdışındaydım. Bu tarihler arasında oturum iznim ve oranın belediyesine kayıtlı ikametgahım vardı ve oranın sağlık hizmetlerinden faydalanmaktaydım. Fakat ikametim Turkiyede de bulunuyordu, açıkçası buradaki ikameti taşımam gerektiğini bilmiyordum. Yurt dışında olduğum için de gelir testi yaptırmadım. Tesadüfen 01.01.2012’den beri her ay borçlandırıldığımı ve suanda 9000 TL borcum olduğunu öğrendim.
  Mart 2012-Ekim 2015 arası yurtdışında yaşadığımı çeşitli belgelerle (oranın belediyesinden ikametgah,oturum izni ve sağlık kaydı gibi) kanıtlayabilirim, o dönemde burada da ikametimin olması bir sorun yaratırmı?

  Ayrıca eşim Şubat 2016’dan beri emekli sandığına bağlı çalışmasına rağmen 30 günlük provizyon süresi dolmamıştır gibi bir uyarı ile karşılaşıyorum eczanelerde. Eşimin çalışmaya başlamasıyla otamatik olarak onun sağlık sigortasından faydalanmam gerekmiyormu su anda niye hala borçlandırılıyorum? Bu durumda Gelir testi yaptırmam gereklimi yada önce sgkyamı gitmeliyim?

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Yurt dışında bulunduğunuzu SGK müdürlüklerine belirtmeniz gerekir. Bunu yapmadığınız için borçlandırılmışsınız. Eşinizin sigortasından yararlanmak için SGK müdürlüklerine dilekçe verebilirsiniz.

 42. fatih dedi ki:

  merhaba benim gelir testim 5,580,00 tl çıktı iki yıllık borç ve işsizim çalısmıyorum bekar evinde kalıyorum 1 hafta önce gelir testi yaptırdım kira 500 düşen 250 diye . maması boş bıraktım .. ssk çalısmadıgım için yok bu iki yıl süre sarfında gsk madem vardı neden hastanelere gittgimde vizite parası flim parası tahlil paraları ödedim anlayamadım gelir testi iki hafta içinde netice olur sgk ya git dedi kaymakamlık

 43. cem dedi ki:

  15.05.2016 tarihinde gelen mesajla 10 ay işsizlik maaşı almaya hak kazandımbu süre boyunca ailem ve ben sağlık hizmetlerinden faydalanabilecekmiyim ve bu 10 ay boyunca gelir testinden muaf mıyım

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   İşsizlik maaşı alırken sağlık sigortası konusunda bir sıkıntı yaşamazsınız.

 44. Alper dedi ki:

  Merhaba ben 18.02.16 tarihinde işten ayrıldım ve şuanda çalışmıyorum. sağlık hizmetinden ne kdar daha faydalanabilirim ve ne zaman gelir testi yaptırmam gerekir?
  tşk edrm.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Eğer son bir yılda 90 gün ve üzeri priminiz yatmışsa 100 gün muayeneden, eczaneden yani sağlıktan yararlanabilirsiniz, fakat 90 günden azsa eğer sadece 10 gün yararlanabilirsiniz.

 45. Murat ercan dedi ki:

  Ben ikamet ettiğim ilin dışında bulunmaktayım geçici olarak.İkamet ettiğim ile gidemiyorum tebliğ tarihinin bitiminden önce.Gelir testimi bulundugun ilden veya ilçeden yapabilir miyim?

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   İkametinizin bulunduğu ilden yaptırmanız gerekir. Ailenizden biri sizin yerinize yaptırabilir.

 46. kamuran dedi ki:

  merhaba benim şu an 5300 tl borç çıkmış gelir testi yapmadım askerden yeni geldim şimdi yapsam silinirmi bu borrç ş,imdiden tşk ederim

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Gelir testi yaparsanız borcunuz büyük ölçüde düşecektir.

 47. mert dedi ki:

  Merhaba bana 1800 lira borç çıkmış 28 yaşında üniversite öğrencisiyim benim hayatta aynı anda bu kadar param olmadı durumum bunu ödemeye müsait değil bu borcun sebebini sordum hanade kişi başına düşen gelir 350liranın üstünde dediler benim hanem üniveriste nedeni ile ailemden ayrıdır bunun üzerine ikamet ettiğim şehirde tekarar gelir testi yaptırdım ve durumumun yeşil kartlı olduğu anlaşıldı bir önceki hatalı gelir testi testi sonucu düzenlenmiş olan 1800 liralık borcu nasıl sildirebilirim?

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Gelir testi yaptırarak borcu düşürebilirsiniz.

 48. Kaan dedi ki:

  Iyi gunler bn 21 yasindayim universiteye hazirlaniyorum her ay prim borcumu odemeye calisiyom yalniz asgari ucret sgk sitesinde 1647 tl yaziyor ama babam 1249 tl aliyor evde 3 kisiyiz ve bana aylik 65.88 tl prim bircu cikartilmisti ama burda kisi basina dusen para 0_ 549 tl arasi olanlarin primi devlet oduyor yaziyor buna gore bizim evde kisi basina 416 tl para dusuyor ve hala pirim borcu gozukuyor bunun icin ne yapmaliyim

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   SGK müdürlüklerine giderek durumunuzu belirtebilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 49. CELAL dedi ki:

  MERHABALAR gss li oldum g2 ustunden prim odEYECEM 65.88 lira ayda, 3 bin lira borcum vardi bu kapsamda bin liraya indirdiler.sormak istedeigim yeniden gelir durumumu gunceleyip ve itiraz edip yesil kartli olabilirmiyim? VE PRIM BORCUM OYLECE SILINIRMI..TESEKURLER

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 50. berkay dedi ki:

  Merhaba ben kasım 1991 doğumluyum,2011-2014 arası önlisans öğrencisiydim bu dönemlerde de borc yazılmış bana.acaba sildirme şansım varmı?

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Diploma ile SGK müdürlüğüne başvurarak sildirebilirsiniz.

 51. selçuk dedi ki:

  26 yaşındayım üniversite mezunuyum çalışmıyorum sigortam yok gelir testi yaptırmadım hemen gelir testi yaptırmalı mıyım

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Evet Selçuk bey hemen yaptırmalısınız.

 52. hüseyin teke dedi ki:

  91-95 yılları arasında emekli sandığına bağlı çalıştım.01.08.2003 yılından itibaren ssklıyım.hizmet birleştirmesi yaptırmalımıyım.ne zaman yaptırmalıyım.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Hizmet birleştirmesi yaptırabilirsiniz. SGK Müdürlüklere başvurup tarih ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz, Hüseyin Bey.

 53. kader karakaş dedi ki:

  üniversite öğrencisiyim öğrenim kredisi alıyorum 19 yaşındayım ve lise bittikten sonra temmuz ayında gss başlamış ve 1700 civarında borcum çıkıyor ne yapmam gerekiyor ve silinir mi

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Öğrenci belgesiyle SGK’ya giderek borcu sildirebilirsiniz.

 54. EMRAH dedi ki:

  Merhaba, annem ev hanımı ve daha önce hiç çalışmadı ve sigortalıda değil bu zamana kadar hep benim (oğlu) sigortamdan faydalandı.Fakat annemin üstünde 1250 tl gibi GSS gelir tespit yaptırmadığı için prim borç gözükmektedir.Hiçbir geliri olmayan kişiler bu paraları nasıl ödeyecek? Biz bunu daha yeni duyuyoruz ve bize 2012 den beri gelen bir duyuru ve belge yok. Yada bu tür durumlarda itiraz ederek ve gerekli belgeleri sunarak bu gözüken borçlar silenebiliyormu? Gelir tespiti yaptırması gerekir mi? Yaptırdığında bu borçlar silinir mi?

  Saygılarımla

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   SGK müdürlüklerine giderek durumunuzu belirtip itiraz edebilirsiniz, Emrah Bey.

 55. Hülya dedi ki:

  Merhaba ben uni öğrencisiyim . Ve yurtta kalıyorum ikamet ettiğim ilçede beni bulamayınca yardım talebim iptal edilmiş ne yapabilirim ?

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   İkametinizi kaldığınız yere aldırabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Hülya Hanım.

 56. özgür dedi ki:

  5 ay işsiz kaldığım için 1150 lira gss prim borcum çıktı. şubat ayında 7 gün sigortalı olamamı rağmen şubat ve mart aylarınıda ilave etmişler .şuan çalışıyorum geriye dönük olan borcumu gelir tespitiyle sildirebilirmiyim yada düşürebilirmiyim.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Sigortalı olduğunuz günler için SGK müdürlüklerine itiraz edebilirsiniz, Özgür Bey.

 57. cemil efe dedi ki:

  ben kınık belediyesinde işçi olarak çalışmaktayım maaşım 2400 tl fakat hakim min bana verdiği nafaka cezası 1568 tl dir bu nafaka fazla değilmidir zaten 1700 tl banka taksitlerim var yardımcı olursanız sevinirim

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Cemil Bey.

 58. Ahmet dedi ki:

  2014 lise mezunuyum. Ailem ile birlikte kalıyorum, ailemin durumu ne iyi ne de çok kötü. Geçen ay öğrendim ki SGK’ya 1200 TL borcum varmış. Eğer ödemezsek ve birikirse hacze kadar gidebilirmiş. Birşey kullanmadığım halde başkalarına, haberim olmadan borçlu olduğum düşüncesiyle bir süre düzgün uyuyamadım, ruh sağlığım bozuldu, ne tür bir dünyada yaşıyoruz diye sorguladım. Gelir testi yaptırıp borcumu olabildiği kadar hafifletmeliyim. Ablam şehir dışında üniversite okuyor ve kız kardeşim ile birlikte bu sene sınava hazırlanıyoruz. Masrafları nasıl karşılarız diye düşünürken bir de üstüne bu benden zorla alınacak GSS prim borcu eklenince olumsuz düşünceler kapladı beni.

  Beni şaşırtan şey insanların bu aşırı, habersiz prim borcuna hiç sesini çıkartmıyor olması. Uzun hikayemi dinlediğiniz için teşekkürler.

 59. izzettin dedi ki:

  Yusuf abi ben 3 ay once gelir tespiti yaptirdim primim cikmasin diye kirami sorduklarinda yuksel soyledim 500 dedim g1 cikti galiba 60 tl oduyorum her ay normalde bulundugun ikamate kayitli olan sadece ben varim kiram 150 tl hicbir gelirim yok gelir tespiti yaptirirkende cikmadi zaten buna itiraz edebilirmiyim nasil hic prim odemeden gss sigortasindan faydalanabilirim.yuzde yetmis raporumda var bu bana bir kolaylik saglarmi ozurlu maasina basvuracaktim ama prim odedigim icin basvuramiyorum bana yardimci olurmusun

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   SGK müdürlükleri ile görüşebilirsin. İtiraz edebilirsin orada. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsin.

 60. İdris Usta dedi ki:

  Merhaba Yusuf bey.18 yaşını doldurmuş üniversiteye hazırlanan bir oğlum var.Gelir testi yaptırdım.Şuanda ödüyorum.Ama bende 15 Aralık itibariyle işten ayrıldım.İşsizlik maaşı alıyorum.Çalışırken gelir testi formunda gelirimizi 2500 yazmıştık.Şuanda işten ayrıldığım için işsizlik maaşı dışında gelirimiz yok.Eşime Ek Beş Sigortası ödüyorum.Üzerime kayıtlı bir ev bir araba var.Oğluma GSS pirimi ödemeli miyim yoksa iptal ettirebilir miyim?

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   İptal ederseniz borç çıkacaktır. Gelir testini yenilemek istediğinizi SGK müdürlüklerine belirtebilirsiniz.

 61. murat tanık dedi ki:

  Yusuf bey merhaba. halen 30 gün üzerinden sigortalı çalışıyorum. şubat ayı itibarıyla part-time çalışmaya başlayacağım. gelir testi için şimdiden başvuru yapabilir miyim. part-time çalışmaya başlayınca mı başvurmak zorundayım.
  ayrıca üzerime kayıtlı ev, araba var 4 kişilik ailede tek geliri olan kişiyim. aylık gelir tespitinde malvarlığı mı önemli , gelir -gider farkı mı? sonuçta gelir gidere yetmiyor bir sürü de kredi borcu var.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Part time işe başladığınızda gelir testi yaptırabilirsiniz. Mal varlığına bakılıyor Murat Bey.

 62. Serkan dedi ki:

  İyi günler ben gelir testi yaptırdım. 3ay oldu.. Edevlete girip sonucu sorgulattığımda ” g1 asgeri ücretin 1/3ü asgeri ücrete kadar ” çıkıyor.. Ama gssprim borç sorguladığımda benden aylık 197 tl gibi bi para istiyor g2 gözüküyorum sanırım ayda elime geçen taş çatlasa 900 -bilemedin 1000tl .. Bunu nasıl düzelttirebilirim.. Yardımcı olurmusunuz lütfen ne yapmam gerekli teşekkür ederim.. not işten çıktıktan sonra yaptırmıştım testi. Acaba bağlı olduğum sgk müdürlüğüne bildirmem gerekiyormu? Sisteme otomatik geçmiyormu?

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   SGK müdürlüğüne müracaat edebilirsiniz, Serkan Bey.

 63. mete dedi ki:

  merhab gelir tespiti yaptırdığıma rağmen haksız bana borç yüklemişler..bu borcuk bkabul etmiyorum kesinlikle… avrupada devlet sigortalattırıyor milleti türkiyede milleten alıyor bizim parayla bizi ssk lı yaptırıp..avrupaya bak kendi halkımı sağlığını karşılıyorum diyor..bence kimse kabul etmesin ben insan hakları mahkemesine başvurdum tavsiyem hepiniz başvurun bu haksız kazancı önleyin..artık türkiyede yaşama hakımızda kalmadı

 64. nisan dedi ki:

  Merabalar ben is yerini kapattim ve suan isim yok sgk da 4000 lira borc gozukuyor gelir testi yaptircam ancak ev halkinin bilgileride isteniyor. Oğlum evli ve memur simdi gelir testi kisisel midir yoksa ev halkindan calisan kisilerin kazandiklari para mi esas aliniyor

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Ev içerisindekilerin gelirleri kişi başına bölünerek hesaplanıyor.

 65. Umut dedi ki:

  Merhabalar,
  1989 doğumluyum ve sigorta girişim 2008 de yapıldı. Öğrenci olduğum 2012 yılından itibaren borç işlemeye başlamış ve 3 senedir çalıştığım zamanlar da dahil olmak üzere birikerek 15bin TL ye ulaşmış durumda. Gelir testini yaptırdım fakat benim sorum şudur erkekler de 25 yaşına kadar ebeveyn sigortasından yararlanmıyor mu? Eğer yararlanamıyorsam 2012 ağustos ile 2013 nisan arasındaki borcun tamamını ödemem gerekecek çünkü.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Öğrencilik durumunda 25 yaşına kadar aile sigortasından yararlanılıyor. Öğrencilik durumu yoksa 18 yaşından sonra bile borç çıkacaktır. Öğrencilik dönemi ya da sigortalılık döneminizde borç çıkmışsa, diploma ve sigortalılık belgeniz ile SGK müdürlüğüne giderek borca itiraz edebilirsiniz, Umut Bey.

 66. sibel dedi ki:

  meraba ben part time bi yerde çalıştım bana gelir testi yap dediler yaptm bir kısmını düzenli ödüyodum son zamanlarda ödüyemedim şuanda 240 tl borç çıktı ve şuan işten çıktım hala devam ediyor ben 21 yaşındaym işten çıktığımda otomatk olarak babamın üstünden gözükmem gerekmiyor mu ?
  iptal etmek gerekiyor mu çünkü şuan da çalışmıyorum herhangi bir gelirim yok

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Babanız sigortalı ise onun üzerine geçersiniz. Ancak bazen sıkıntı olabilmektedir. SGK müdürlüklerine dilekçe verebilirsiniz, Sibel hanım.

 67. MIKAIL DEMIR dedi ki:

  İyi Günler,

  işe giriş tarihim 23.01.2012. 4A hizmet dökümümle de bu durumu kanıtlayabilirim. Tesadüfen GSS sayfasında adıma 7534 TL borç olduğunu gördüm. Bu durumda gelir testi yaptırmam gerekli midir? Ya da hangi yöntemi uygulamalıyım? Gelir testi yaptırmam gerekirse de hangi belgelere ihtiyacım var?

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   SGK müdürlüklerine giderek durumunuzu belirtip borcu sildirebilirsiniz.

 68. hasan dedi ki:

  bu memlekette olan hep fakire garibana oluyor . iş bulamıyoruz bulsakta sigorta yapan yok hammallıkla geçimimizi saglıyoruz devlette kalkıyor bana 7000tl küsür borç çıkarıyor Allah ından bulsunlar in.ş nasıl bi hayat bu ben böyle hayatın …..

 69. hüseyin dedi ki:

  şuan gss prim borcum 989 tl bu borcumu taksıtlı bır şekılde ödemesını yapabılırmıyım ..

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 70. Hakan dedi ki:

  Merhaba, kişi başına düşen aylık gelirim 375 TL asgari ücretin 3/1’inden daha az (ev arsa araba hiç birşey yok) G0 statüsünde olmam gerekirken G1 olarak karar verdiler. Gidip durumu izah ettim tekrar gelir tespiti başvurusu yapmam gerektiğini söylediler. Başvuruyu tekrar yapmama rağmen yine G1 olarak değerlendirdiler. GSS priminin devlet tarafından ödenmesi gerekirken beni şuan 500 TL borçlandırdılar, bu durumda ne yapmam gerekiyor?

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   https://www.ssk.biz.tr/gss-gelir-testi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

 71. Buse dedi ki:

  İyi günler gelir testi yapıtırıcam anneannem ile yaşadıgım icin anneannem de emekli oldugu icin emekli maaşı belgesi istediler bunu e-devlet üzerinden alabilir miyim yoksa sgk ya mı gitmem lazım

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   https://www.ssk.biz.tr/gss-gelir-testi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

 72. zeynep dedi ki:

  merhaba, ben çalışmıyorum ,sağlıkta babamın emeklı sandığından yararlanıyorum, lisedeyken ssk yapmışlardı.

  1. zeynep dedi ki:

   gss yaptırmalımıyım

  2. Yusuf Karataş dedi ki:

   Gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur.

 73. ilhan bektaş dedi ki:

  altı aydır sigortalı olarak çalışmaktayım ama sistemede sigortalı olduğum aylarda hala borç tahahhuk ettirilmekte ggs primi olarak ne yapmam lazım

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Sigortalılık belgeleriniz ile SGK müdürlüğüne başvurmalısınız.

1 7 8 9