emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

800 Bin TL Faizsiz Depremzede Kredisi Başvurusu

800 Bin TL Faizsiz Depremzede Kredisi Başvurusu

800 bin TL faizsiz depremzede kredisi başvurusu ile yıkılan, hasar gören evlerin yeniden inşası mümkündür. Depremzedeler; yıkılan iş yerleri ve dükkânları için de deprem kredilerinden yararlanabilir. Bankalar, depremzedelere dönük banka kredileri vermektedir. 800 bin TL faizsiz depremzede kredisi başvurusu ile deprem sonrası toparlanma kolaylaşacak.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından da depremzedelere kredi verilecek. Kredinin yanı sıra depremzedelere hibe de verilecek. Kredi ve hibe verilmesinin amacı deprem bölgesinde yıkılan yapıların yeniden inşası olarak belirtildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından kredinin ve hibenin detayları açıklandı. Kredinin 10 yıl vadeli ve 2 yıl ödemesiz olarak verileceği belirtildi. Kredi ve hibeden 6 Şubat depreminden etkilenen 11 ilde yaşayanlar yararlanacak. Başvurular, 15 Temmuz tarihi itibarıyla başlayacak.

Kredi tutarları iş yerleri ve konutlar için farklı olacak. En fazla verilecek tutar 800 bin TL olacak. Kredi ve hibeden yararlanmak isteyenler, dönüşüm ofislerinden başvuracak. Her şehirde farklı noktalarda dönüşüm ofisleri kurulacak.

Deprem Kredisi Nedir?

Deprem kredisi, depremzedelere yönelik olarak verilen bir kredidir. Bu kredi kapsamında konut ve iş yerlerinin yeniden inşası sağlanacak. Hibe tutarı, konutlar için 500 bin TL olacak. İş yerleri için tutar 250 bin TL olacak.

Kredi tutarı ise konutlar için 500 bin-800 bin TL arasında değişecek. İş yerleri için 250-500 bin TL arasında kredi verilecek. Hibe ve krediler, konut sahiplerine değil müteahhitlere ödenecek. Ödemeler, hak ediş esasına göre yapılacak.

İş yeri yapımı için 250 bin TL tutarında hibe verilecek. Brüt inşaat alanı 50 metrekare olanlara 250 bin TL de kredi verilecek. 51–100 metrekare için 400 bin TL verilecek. 101 metrekareden büyük iş yerleri için 500 bin TL verilecek.

Kredilerin faizsiz olarak verileceği açıklandı. Aynı zamanda iki yıl geri ödeme alınmayacak. 10 yıl vadeli şekilde ödeme yapılacak.

Depremzedelere 500 Bin Hibe Şartları Nelerdir?

Depremzedelere 500 bin hibe şartları arasında konutun ve iş yerinin yıkılması ya da hasar görmesi vardır. Tüzel kişilere ait iş yerleri için de konut kredisi kullanılabilir. Krediden yararlanmak isteyenlerin 22 farklı yerde kurulacak dönüşüm ofislerine başvurması gereklidir.

500 bin hibe başvurularının 15 Temmuz tarihinden itibaren başlayacağı açıklandı. Birden fazla dairesi olanların eğer bu dairelerde evlenmiş çocukları oturuyorsa krediden yararlanmaları mümkün olacak.

Apartman sahibi olanlar, her dairesi için ödeme alacak. Apartman sahipleri için daire başına hibe verilecek. Ancak kredi, sadece üç daire için verilecek. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, bilim insanlarının görüşlerine önem verdiklerini belirtti. Özhaseki, bakanlık olarak her aşamayı denetleyeceklerini ifade etti.

Depremzedelere Faizsiz Kredi Verilecek Mi?

Depremzedelere faizsiz kredi verilmesi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından açıklandı. Yapılan açıklamaya göre vatandaşlara hem hibe hem de kredi verilecek. Özhaseki, bir aksama olması halinde TOKİ’nin devreye gireceğini belirtti.

TOKİ, müteahhitlerin inşaatı bitirememesi halinde devreye girecek. Yarım kalan inşaatlar, bu şekilde tamamlanacak. Özhaseki, her aşamanın titizlikle takip edileceğini belirtti. Vatandaşlar, güveni konutlara yerleşene kadar bölgeden ayrılmayacaklarını da söyledi.

Faizsiz krediden yararlanmak isteyenler, dönüşüm ofislerinden başvuru yapacak. Deprem kredisinden yararlanmak isteyenler hem kredi hem de hibe alacak.

Deprem Kredisi Son Gün Ne Zaman?

Deprem kredisi son günün 31 Ağustos 2023 olduğu açıklandı. Bu tarihe kadar başvuru yapılması gerekir. 800 bin TL faizsiz depremzede kredisi başvurusu sayesinde yapıların inşa süreci hızlanacak. Deprem kredisi almak isteyenlerin başvurularını zamanında yapması gerekir.

Deprem kredisinden hem konut hem de iş yeri sahipleri yararlanabilir. Deprem sonrası yıkılan ya da hasar gören yapılar daha kolay şekilde inşa edilir. Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen 11 ilde yaşayanlar, krediden yararlanabilir.

Kahramanmaraş, Hatay, Malatya, Gaziantep, Adana, Adıyaman, Şanlıurfa, Diyarbakır, Kilis, Elazığ, Osmaniye; depremden etkilenen iller arasında yer alıyor.

0.99 Faizle Deprem Kredisi Hangi Banka Veriyor?

0,99 faizle deprem kredisi veren bankalar arasında kamu bankaları yer alıyor. 500 bin-800 bin TL kredi haricinde bankalardan ekstra kredi kullanmak da mümkündür. Bazı bankalar depremzedelere özel kredi verir. Bankalardan kredi almak isteyenler, internet sitesinden başvuru yapabilir.

  • Ziraat Bankasından kredi almak için ziraatbank.com.tr adresine girilmelidir. Buradan “İnternet Şubesi” yazan alana tıklanır.
  • “İnternet Şubesi” seçeneğine tıkladıktan sonra “Bireysel” yazan alana tıklanır. Firmalar, “Kurumsal” yazan alana tıklamalıdır.
  • Gelen ekranda ilk olarak T.C. kimlik numarası girilmelidir.
  • Kimlik numarasından sonra şifre girilmelidir.
  • Ziraat Bankası, internet şubesi şifresi ile sisteme giriş yapılabilir.
  • Ardından “Devam” yazan alana tıklanmalıdır.
zepremzede kredi1

Gelen ekrandaki menüden “Krediler” seçeneği tercih edilmelidir.

zepremzede kredi2

Ardından “Dijital Kredi” seçeneğine tıklanır. Buradan bankaların farklı kredi seçeneklerine ulaşmak mümkün olur. Ancak depremzede kredisi başvurusu için 22 adet dönüşüm ofisinin kurulmasını beklemek gerekir.

Depremzedelere Faizsiz Kredi Var Mı?

Depremzedelere faizsiz kredi; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından verilecektir. Kredi başvuruları, 15 Temmuz tarihinde başlayacak. Başvurular, 31 Ağustos tarihinde bitecek.

Faizsiz kredi ve hibenin hangi bankalardan verileceği açıklanmadı. Ekstra kredi desteğine ihtiyaç duyanlar, bankalara rutin krediler için başvurabilir. Bankalara normal kredi başvurusu yapmak için internet şubesinden işlem yapılmalıdır. Bunun yanı sıra mobil bankacılık üzerinden de başvuru yapılabilir.

Bankalar, genele yönelik kredi kampanyaları düzenler. Örneğin Halkbank’ın kredi seçeneklerini öğrenmek için halkbank.com.tr adresine girilir.

zepremzede kredi3

Ardından internet şubesinden “Bireysel” seçeneğine tıklanır. Firma adına başvuru yapacak olanlar, “Kurumsal” seçeneğine tıklamalıdır.

zepremzede kredi4

Ardından “İnternet Şube Giriş” kısmından istenen bilgiler girilir. Kimlik numarası, parola girilmelidir. Ardından “Giriş” yazan alana tıklanır.

Depremzede Kredisini Hangi Banka Veriyor?

Depremzede kredisini hangi bankanın vereceği belli değildir. Mehmet Özhaseki tarafından yapılan açıklamaya göre başvurular, dönüşüm ofislerine yapılacak. Dönüşüm ofisleri, 22 farklı noktada kurulacak.

Başvuruların internetten yapılıp yapılmayacağına dair bir açıklama gelmedi. Şayet internetten başvuru olursa e-Devlet üzerinden işlem yapılacak. Depremzede kredisi almak isteyenler, dönüşüm ofislerine başvurularını iletecek.

E-Devlet üzerinden başvuru alınması halinde turkiye.gov.tr adresine girmek gerekecek. Buradan “Giriş Yap” yazan alana tıklanacak.

Gelen ekranda kimlik numarası ve e-Devlet şifresi girilerek işlem yapılabilir. Ancak e-Devlet şifresini bilmeyenler, PTT şubelerinden alabilir.

Depremzedelere Hibe Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Depremzedelere hibe desteği başvurusu, dönüşüm ofislerinden yapılabilir. Dönüşüm ofisleri yetkilileri başvuruları inceler. Ardından kimin kredi kullanımına uygun olduğuna karar verir. Kredi ve hibe hem iş yerleri hem de konutlar için verilir.

Konut ve iş yerleri için verilen desteklerle yıkılan, hasar gören yapılar yeniden inşa edilecek. Kredi tutarı 800 bin TL’ye kadar çıkıyor. Geri ödemeler, 10 yıllık süreye yayılacak. Aynı zamanda iki yıl geri ödeme alınmayacak.

Kredi kullanmak isteyenlerin, deprem nedeniyle evini ya da iş yerini kaybetmesi gerekiyor. Yıkılan ya da yıkılmayı bekleyen, oturulamaz durumda olan yapılar için kredi veriliyor. Kredi başvuruları, 31 Ağustos tarihine kadar devam edecek. Kredi başvurularının 15 Temmuz’da başlayacağı açıklandı.

800 bin TL faizsiz depremzede kredisi başvurusu ile deprem bölgesinde kısa sürede toparlanma sağlanacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.