SGK

2020 Devlet Destekli Evlilik (Düğün) Kredisi Nasıl Alınır?

2020 Devlet destekli evlilik kredisi, yeni evlenecek olan çiftlerin tüm düğün masraflarında kullanılabilecekleri, düşük faizli ve geri ödemeli bir kredidir. Bankaların ve bakanlığın işbirliği ile verilen kredi, birçok kişinin maddi yükünü hafifletmektedir. Bankalara yapılan başvuru ile, ihtiyaç kredisi başlığı altında veya bazı bankalarca evlilik kredisi olarak kredi çekilebilir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisine Başvuru Koşulları Nelerdir?

Evlilik kredisine başvuru yapabilmek için gerekli koşulları yerine getiriyor olmanız gerekiyor.

İstenen koşullar şu şekildedir:
 • Evlenecek olan çiftin yaşları en az 18 en fazla 24 olmalıdır.
 • Evlenecek olan çift üniversite mezunu ise istenen üst yaş sınırı 26 olarak belirlenmiştir.
 • Başvuru yapacak kişinin sicilinde ağır bir suç olmamalıdır.
 • Başvuru yapacak kişi kurulan komisyona maddi imkanının yeterli olmadığını anlatabilecek nitelikte olmalıdır.
 • Başvuru yapacak kişi daha önce evlenmiş olmamalıdır.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi İçin Bankaların İstediği Belgeler Nelerdir?

Bankaların istediği belgeler kişilerin başvuru yapabilmeleri için tamamlanmış olmalıdır ve bankaya başvuru sırasında teslim edilmesi gerekir. İstenen belgeler şu şekildedir:

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Gelir beyan belgesi
 • Ücretli çalışan kişiler için son maaş bordrosu fotokopisi
 • Serbest meslekte çalışan kişiler için son vergi levhasının fotokopisi
 • Kira geliri varsa tapu ve kira kontratının fotokopisi
 • Başvuran kişinin üstüne kayıtlı olan ve son 3 ay içerisinde işlem yapılmış su, doğalgaz, elektrik veya telefon faturasının aslı
 • 3 ay içinde alınmış ikametgah belgesi

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Ödemeleri Ne Kadardır?

Devlet destekli evlilik kredisi ödemeleri, Aile ve Sosyal İşler Bakanlığı ile anlaşmalı bankalar tarafından 2019 Nisan tarihinde 10.000 TL olarak belirlenmiştir. Belirli şartları sağladıktan sonra ve tüm belgeleri tamamladıktan sonra alınan 10.000 TL’lik kredi bir yıl geri ödemesiz daha sonra 3 yıl eşit miktarda ödemeli olacak şekilde geri ödenmelidir. Belirlenen tutar genel olarak sınırlı olsa da başvuru yapan kişinin gelir seviyesine göre ve kredi notuna göre değişiklik gösterebilir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Faiz Oranları Ne Kadardır?

Evlilik kredisi faiz oranları bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Kişinin gelir seviyesine ve kredi notuna göre değişiklik gösteren kredinin faizi de miktar üzerinden değerlendirilebilir. Bankaların verdiği kredi genel olarak 60 ay vadeye kadar çıkabilmektedir. Kredi faizi ise genel olarak %1,29’dan başlamaktadır.

Yapı Kredi Evlilik Kredisine Nasıl Başvuru Yapılır ve İstenen Belgeler Nelerdir?

Yapı Kredi evlilik kredisini, 48 ay vade ile alabilirsiniz. Başvuru yapmak için birkaç seçenek bulunmaktadır. Bu seçenekler şu şekildedir:

 • Yapı Kredi web sitesi üzerinden ‘Kredim Şimdi’ ile başvuru yapılabilir.
 • En yakın Yapı Kredi banka şubesine giderek bire bir görüşme ile başvuru yapılabilir.
 • 444 0 444 Yapı Kredi müşteri hizmetlerini arayarak başvuru yapabilirsiniz.
 • SMS ile başvuru yapabilirsiniz. Bunun için 4411’e ‘Kredi türü’ yazdıktan sonra bir boşluk bırakarak T.C. kimlik numarasını yazmalısınız. Tekrar bir boşluk bırakarak aylık gelirinizi yazmalısınız.
Yapı Kredi devlet destekli evlilik kredisi için istenen belgeler ise şu şekildedir:
 • Maaş durumunuzu gösteren gelir belgesi
 • Şirket ortağı iseniz ortaklığı gösteren belgeler
 • Esnaf iseniz vergi levhası tablosu fotokopisi
 • Krediye başvuracak kişinin kira geliri gibi gelirleri varsa bunları gösteren belgeler

HalkBank Evlilik Kredisine Nasıl Başvuru Yapılır?

HalkBank evlilik kredisi başvurusu için size en yakın olan banka şubesini ziyaret etmeniz gerekmektedir. Bu süreçte size ilerlenecek yollar ve istenen belgeler ayrıntılı bir şekilde aktarılır. Eğer kamu personeli iseniz, HalkBank üzerinden daha düşük faiz oranları ve daha uygun vade ile kredi alabilirsiniz.

Garanti Bankası Evlilik Kredisine Nasıl Başvuru Yapılır?

Garanti Bankası evlilik kredisi başvurusu için en yakın banka şubesini ziyaret etmeniz gerekir. Garanti Bankası bu süreçte müşteri için en uygun krediyi seçer. En düşük ihtiyaç kredisi faizi ile kredi alabilirsiniz. 2020 yılı itibari ile 60 ay vadeli ve %1,09 faiz oranı ile kredi alabilirsiniz.

Kuveyt Türk Bankası Evlilik Kredisine Nasıl Başvuru Yapılır?

Kuveyt Türk ihtiyaç kredisi için banka, evlenme tarihinden asgari 3 yıl önce para biriktirebilmeleri için hesap açar ve hesapta biriken para düğün tarihine kadar başvuru yapan kişilere kredi imkanı sağlıyor. Kuveyt Türk bankasından 36 ay vadeli ve 50.000 TL’ye kadar kredi alınabilir.

CEPTETEB Evlilik Kredisi için İstenen Belgeler Nelerdir?

CEPTETEB Evlilik Kredisi için birkaç seçenek bulunmaktadır. Bu seçenekler şu şekildedir:

 • Düşük faizli, 12 ay vadeli 20.000 TL kredi
 • Düşük faizli, 24 ay vadeli 30.000 TL kredi
 • Düşük faizli, 36 ay vadeli 50.000 TL kredi

İstediğiniz başvuruyu, düğün giderlerini net bir şekilde gösterdiğiniz takdirde alabilirsiniz. En yakın şubeye giderek başvuru yapabilirsiniz veya web sitesi üzerinden ‘Hızlı Kredi Başvurusu’ linkinden yapabilirsiniz. CEPTETEB bankasının evlilik kredisi için istediği belgeler ise şu şekildedir:

 • Nüfus cüzdanı veya kimlik yerine geçen bir belge
 • Onaylı maaş bordrosu ve aylık geliri gösteren belge
 • Kişinin adına kayıtlı elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi faturalardan biri
 • Bankanın talebi üzerinde, kefile ait olan aynı belgeler

AkBank Evlilik Kredisi Fırsatları ve İstenen Belgeler Nelerdir?

AkBank müşterileri evlilik kredisinde bulunan birçok avantajdan ve kampanyadan faydalanabilirler. Güncel kampanyaları öğrenmek için web sitesine ulaşabilir veya müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Bunun dışında evlilik kredisi ise AkBank üzerinden %1,19 faiz oranı ile 1-36 ay vadeli olarak alabilirsiniz. Bankanın uygun gördüğü takdirde 1.000-75.000 TL arasında kredi başvurusu yapılabilir.

Evlilik Kredisi için Çiftler Birlikte Başvuru Yapabilir Mi?

Tüm bankaların sağladığı evlilik kredisine, bireysel ihtiyaç kredisi olarak başvuru yapıldığı için çiftler ayrı ayrı başvuru yapıp krediden faydalanabilmektedir. Bu durum bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Aynı zamanda bankanın talebi üzerine eşler alınan evlilik kredisi için birbirine kefil olabilmektedir. Bu durumda evlenecek olan çiftten sadece bir kişi başvuru yapabilir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Devlet destekli evlilik kredisi hesaplamasının net hesaplaması banka tarafından yapılmaktadır. Banka kendi faiz oranlarına göre ve kişinin istediği kredi miktarına göre hesaplama yapar. Bununla birlikte kişinin gelir seviyesi, durumu, eğer istenmişse kefilin bilgileri de göz önüne alınarak hesap yapılır.

Çeyiz Parası Nedir?

Çeyiz parası bazı bankalar tarafından istenen bir koşuldur. Düğün tarihinden 3 yıl önce bankada açılan hesaba sürekli olarak ve düzenli bir şekilde para aktarımı yapılır. 3 yılın sonunda biriken para üzerinden kredi hesaplaması yapılır ve katkı payı ödemesi yapılır. Devlet desteği biriken para üzerinden baz alınarak hesaplanarak müşteriye verilebilir. Devlet desteği ise çeyiz hesabı için en fazla 15.000 TL olmaktadır.

Çeyiz Hesabına Devlet Desteği Ödeneğinin Hesaplanması Nasıl Yapılır?

Çeyiz hesabı açtırarak sağlanacak ödenekten faydalanmak için tüm şartların sağlanmış olması gerekmektedir. Evlilik kredisi çeyiz hesabına en az 155 en fazla ise 1.552 TL ile başvuru yapılabilir. Ödenecek hibe ise çeyiz hesabında paranın ne kadar biriktirildiğine göre değişir. Ödenek hesaplama şu şekilde yapılmaktadır:

 • 36 ay para birikimi yapacak çiftler için %20 devlet desteği sağlanır.
 • 48 ay para birikimi yapacak çiftler için %22 devlet desteği sağlanır.
 • 60 ay para birikimi yapacak çiftler için %25 devlet desteği sağlanır.

Dul ve Yetim Maaşı (Aylığı) Sorgulama Nasıl Yapılır?

GÜNCEL Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Yeşil Kart Nedir, Nasıl Alırım, Sorgulama Nasıl Yapılır?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. BEN ELAZIĞ ÇOCUK EVLERİ SİTESİNDE HİZMETLİ MEMURUM.2014 BİR İCRAM VARDI ÜZERİMDEN KALKTI.EVLİLİK DÜŞÜNÜYORUM AMA BANKA KOTA 10 YIL KOTA BIRAKMIŞ O YÜZDEN ÇEKEMİYORUM.ŞUANDA ÖDEMELER YÖNÜNDE DURUM ÇOK İYİ SEVİYEDE.NE YAPMAM GEREKLİ?
  SAYGILARIMLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu