emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2021 Devlet Destekli Evlilik (Düğün) Kredisi Başvurusu

2021 Devlet Destekli Evlilik (Düğün) Kredisi Başvurusu

2021 Yılında devlet destekli faizsiz evlilik (düğün) kredisi almak isteyen çiftler, gerekli şartları sağladıkları takdirde, 6 ay geri ödemesiz evlilik kredisini alabilirler. Devlet destekli düğün kredisi ile çiftler düğün masrafları için nakit ihtiyacı karşılamanın yanında düşük faizli ya da faizsiz kredi imkânıyla, çiftlerin düğün günleri için masraf ve giderlerini rahatça karşılayabilmeleri sağlanmaktadır.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Genel Başkanı’n açıklamasına göre 2021 yılı kapsamında evlenecek çiftlere 6 ay geri ödemesiz ve faizsiz devlet destekli evlilik kredisi başvurusu yapabileceklerini duyurmuştur. Dünya geneli yaşanan covid-19 salgın sebebi ile pek çok çift düğün yapamamıştır. Ekonominin ve düğün sektörünün tekrar canlanabilmesi amacı ile Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Genel Başkanı, evlenecek çiftlere sıfır faizli ve 6 ay geri ödemesiz düğün kredisi vereceklerini duyurmuştur. Evlenecek çiftlere nakit ve kredi desteğinde bulunacaklarını açıklamıştır.

Evlenmek ve yuva kurmak isteyen çiftlerin, düğün masrafları altında kalmamaları ve düğün piyasasının tekrar hareketlenebilmesi için verilen devlet destekli sıfır faizli evlilik kredisi ile çiftlerin rahatça evlenebilmeleri planlanmıştır. Düğün sektörünün tekrar hareketlenmesi de ülke ekonomisinin de canlanmasına sebep olacağı da aşikârdır. Pek çok meslek grubu düğün sezonunda ekonominin canlanmasını sağlar bu sebeple yalnız çiftler değil, pek çok meslek grubu da devlet destekli düğün kredisi ile evlenecek çiftlerin yanında geçimini sağlayabilecektir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nedir?

Evlenmek isteyen çiftlerin, düğün yapmak için yeterli maddi güçlerinin olmaması sebebi ile evlilik işlemlerini yerine getiremeyecek kişilere devlet destekli olarak bankalar üzerinden düşük faizli krediler verilmektedir. Devlet destekli evlilik kredisi, anlaşmalı bankalar üzerinden, çeyiz kredisi adı altında verilmektedir.

Devlet destekli çeyiz kredisi, kişilerin bankalar üzerinden çekebilecekleri, maddi olarak güçlük çeken kişilere tanımlanan kredidir. Düğün kredisi kapsamında çekilen kredilerin faiz oranları düşük tutulur. Düğün kredisi için başvuru yapacak çiftlerin bankadan bankaya değişiklik göstermektedir.

Kişilerin bankaların sunduğu şartları incelemesi gerekmektedir. Bankaların belirtmiş olduğu şartların sağlanması halinde, krediyi çekecek kişinin kredi notunun yüksek olmasına da bakılmaktadır. Düzenli gelir alan kişilere verilmekte olan düğün kredisi, çiftler için rahatlatıcı bir süreç yaşamalarını sağlar.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yuva kurmak isteyen, evlilik hayali kuran çiftlerin düğün hazırlıkları ve düğün için yapılacak masrafların tamamı çiftler için zorlayıcı olabilmektedir. Durum böyle olunca çiftlerin düğün masraf ve giderleri için nakit ihtiyaçlarını devlet destekli anlaşmalı bankaların düşük faiz oranları ile kredi çekmek için kişiler bankalar ile görüşmeler yapabilir.

Bankaların evlenecek çiftler için çeşitli kredi imkânları bulunmaktadır. Söz konusu evlilik kredisi, çeyiz kredisi ve düğün kredisi adları ile bilinmekte olup, anlaşmalı bankalara bu kredi türleri kapsamında müracaatlarda bulunabilirsiniz.

Anlaşmalı bankalar üzerinden gerekli şartların sağlanması halinde kişiler evlilik kredisi başvurusu yapabilirler. Evlilik başvurusu için kişilerin sicil kayıtlarının temiz olması, düzenli maaş alıyor olması ve kredi notlarının yüksek olması gerekmektedir. Devlet destekli düğün kredisi için kişilerin bankaya giderek çeyiz hesabı açtırmaları gerekmektedir.

Yuva kurmak isteyen çiftler devlet destekli çeyiz parası başvuru işlemleri şöyle yapılmaktadır,

 • Çiftler, Sosyal Güvenlik Kurumlarına dilekçe ile müracaatta bulunması gerekmektedir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu dilekçeyi onaylaması halinde, çiftler parayı alabilecek, kullanmaya başlayabileceklerdir.

Çiftlerin evlenmelerinin ardından çeyiz parası için müracaatta bulunacaklar için başvuru işlemleri ise şöyle olmaktadır,

 • Çiftler ikamet etmiş oldukları ilin ya da ilçelerin Sosyal Güvenlik Kurumlarına şahsen giderek müracaatta bulunmalıdır.
 • Çeyiz parası işlemleri için müracaatta bulunurken verilen dilekçe, çeyiz parası dilekçesi olarak verilmektedir.

Evlenecek çiftlerin SGK nikâh yardımı başvurusunda bulunabilmeleri için de başvuru işlemleri şöyle olmaktadır,

 • Sosyal Güvenlik Kurumu’nda çalışan kadınlar, Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine,
 • Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine giderek nikâh yardımı başvurusunda bulunabilirler.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Şartları Nelerdir?

Devlet destekli evlilik kredisi işlemleri, düğün kredisi ve çeyiz hesabı gibi farklı isimlerle halk tarafından bilinmektedir. Devlet destekli çeyiz hesabı için müracaatta bulunacak çiftler için belirlenen bazı hususlar bulunmaktadır.

Bunlar ise şöyledir,

 • Başvuruda bulunacak kişinin Türk vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Başvuruda bulunacak olan kişi, yurtiçi mevduat ya da katılım bankalarından adlarına çeyiz hesabı açmaları gerekmektedir.
 • Nikâh işlemelerinden önceki en az 3 yıl boyunca kişilerin banka hesaplarına düzenli ödeme yapması gerekmektedir.
 • Nikâh işlemler için kredi çekecek kişinin ilk evliliğini 27 yaşını doldurmadan yapmış olması gerekmektedir.

Ayrıca yetim kadınlar için de verilmekte olan devlet destekli evlilik yardımı için verilen çeyiz parası için aranan şartlar da şöyledir,

 • Çeyiz parası kadınlara verilmektedir.
 • Çeyiz parası alacak kadınların, almış oldukları yetim aylığının kesilmemiş ve düzenli olarak alıyor olmaları gerekmektedir.
 • Yetim kadınların bir evlilik gerçekleştirmelerinin ardından tekrar evlenmelerinde çeyiz parası desteği verilmemektedir.
 • Yetim aylığı alan kadınların çeyiz desteğinden yararlanabilmeleri için en az 2 yıl boyunca yetim aylığı almaları gerekmektedir.
 • Evlenecek kadının yetim aylığı alan başka kardeşleri varsa kardeşler arasında son evlilik işlemini yapacak yetim kardeş en yüksek çeyiz parası desteğini alır.

SGK desteği ile evlilik yapacak kadınlar için tazminat parası ödenmektedir. Bu parayı alabilmek için sunulan koşullar ise şöyledir,

 • Evlenecek olan kadınların nikâh sebebi ile işi bırakmaları halinde, kadınların alacakları tazminat için evlilik işleminin gerçekleşmesinin öncesindeki bir yıl içerisinde istifa etmeleri gerekmektedir.
 • Evlenmek için işi bırakacak kadınların alacakları tazminat, SGK kapsamında çalışmış oldukları süre ile ilişkili olarak tazminat alırlar.
 • Kadınların 1,5 yıl ve daha az sürede çalışmaları halinde işi bırakmak için başvuru süreleri 4 hafta öncesinden yapılmalıdır.
 • 1,5 ve 3 yıl süre ile çalışan kadınların işi bırakmak için başvuru süreleri 6 hafta öncesinden yapılmalıdır.
 • Kadınların 3 yıl ve daha fazla sürede çalışmaları halinde işi bırakmak için başvuru süreleri 8 hafta öncesine kadar yapılmalıdır.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Evrakları Nelerdir?

Devlet desteği ile evlilik işlemlerini gerçekleştirmek isteyen çiftler için bankaların istedikleri bazı belgeler bulunmaktadır. Kişiler bu belgeler ile devlet destekli nikâh başvurusunda bulunabilirler. Devlet desteği ile nikâh başvurusunda bulunacak olan çiftler için bankaların istediği belgeler şunlardır,

 • Başvuru yapacak çiftlerin nüfus cüzdanlarının aslı ve fotokopisi bulunmalıdır.
 • Evlilik yapacak kişilerin gelir beyan belgesi alması gerekmektedir.
 • Özel sektör kapsamında bir iş yeri altında çalışan kişilerin son maaş bordrosunun fotokopisinin bulunması gerekmektedir.
 • Çiftlerden serbest meslek erbabı olanlar için, iş yerlerinin son vergi levhasının fotokopisinin bulunması gerekmektedir.
 • Çiftlerden birinin ya da ikisinin almış oldukları belli bir kira geliri bulunuyorsa, kişilerin kira kontratları ve tapunun fotokopisinin bulunması gerekmektedir.
 • Kişilerin yaşadıkları ev kapsamında gelen, elektrik, doğalgaz, su, telefon gibi adlarına kayıtlı aboneliklerin, başvuru işleminden önceki son üç ay içerisinde kişilerin adlarına gelen faturaların asıllarının bulunması gerekmektedir.
 • Kişilerin başvuru işlemi yaptıkları tarihten önceki son üç ay içerisinde alınan ikametgâh belgesinin bulunması gerekmektedir.

Evlenecek olan kişilerin 2021 devlet destekli evlilik kredisi başvurusu işlemlerini bu evrakların eksiksiz olarak tamamlanması halinde yapılmaktadır.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Ne Kadar?

Evlenecek çiftler için devlet destekli nikâh kredisi ücretleri son günlerde merak edilen konulardan biridir. Devlet destekli düğün kredisi kapsamında çiftler kredinin ilk bir yılı ödemesiz olarak 18,000 TL kredi verilmektedir. Çiftlerin çeyiz hesabı açmaları gerekmektedir. Devlet destekli düğün kredisi ödemeler 36 ay vade ile yapılacaktır.

2021 yılı kapsamında nikâh kredileri bankalar üzerinden verilmekte olup, çiftlere 50,000 TL kredi verilmektedir. Çiftlerin tercih ettikleri banka üzerinden faiz oranlarına ve ödeme işlemlerine göre başvuruda bulunabilirler.

Katılım bankalarından faizsiz olarak evlilik kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Katılım bankaları faizsiz olarak kredi veren bankalardır. Bu bankalardan birini tercih etmeniz halinde düğününüz için gerekli nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Kimler Alabilir?

Devlet destekli evlilik kredisi için başvuru yapmak isteyenler, kimlerin devlet destekli evlilik kredisi alabileceğini merak etmektedirler.

Devlet destekli nikâh kredisi alabilecek kişiler ise şöyledir,

 • Aile üyelerinden annesi ya da babasını kaybetmiş kadınlara verilmektedir.
 • Yetim aylığı alan kadınlara nikâh kredisi verilmektedir.
 • Sigortalı olarak bir kurum kapsamında çalışanlara verilmektedir.
 • Yetim aylığı bulunan ve evlenen kadınların ikinci evliliklerinde evlilik yardımı alamazlar.
 • Yetim aylığı herhangi bir sebepten dolayı kesilen kadınlara çeyiz parası yardımı yapılmaz.
 • Çeyiz parası ile başvuruda bulunacak olan kadınlar için yaş sırını aranmaz, kadınların ilk evliliklerini gerçekleştirecek olmaları yeterlidir.

Sosyal Güvenlik Kurumu evlilik yardımı parası ile evlenecek olanlar için,

 • 4A hizmet kapsamında çalışıyor olunması gerekmektedir.
 • 4B hizmet kapsamında kendi adlarına çalışanlara evlilik yardımı yapılmaktadır.
 • Kişilerin 2008 yılı sonrası memur olmaları halinde evlilik yardımı alabilirler.

Devlet Destekli Evlilik Kredisini Hangi Banka Veriyor?

Devlet destekli olarak sıfır faiz imkânları ile kredi veren bankalar bulunmaktadır. Çiftler yeni bir yuva kurmak için devlet desteğine ihtiyaç duyarlar. Çiftlere devlet destekli nikâh kredisi veren bankalar katılım bankalarıdır.

Katılım bankaları ile faizsiz evlilik kredisi olarak geçen helal finansman yardımı vermektedir. Söz konusu katılım bankaları ile devlet destekli evlilik kredisi başvurusunda bulunarak kredi çekebilirsiniz.

Devlet destekli evlilik kredisi veren bankalar ise şunlardır,

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Ne Zaman Yatar?

Devlet destekli evlilik kredisi için kişilerin gerekli şartları sağlaması gerekmektedir. Kişilerin evlilik işlemlerini gerçekleştirmelerinden 6 ay sonra kredi başvurusunda bulunabilirler. Kişilerden istenen gerekli şartların sağlamasının ardından başvurular 10 gün içerisinde devlet destekli ödenek kapsamında bakanlığa gönderilmektedir. Bakanlık 30 iş günü içerisinde, kişilerin anlaşmış oldukları bankalar üzerinden evlilik destek parası yatırılacaktır.

Devlet Destekli Evlilik Kredisinin Avantajları Nelerdir?

Evlenmek ve yuva kurmak isteyen çiftler finansal olarak zorluklar çekmektedir. Özellikle evlilik için maddi gücü bulunmayan çiftler için, devlet destekli evlilik kredisi avantajlı yönleri ile çiftleri mutlu etmektedir. Evlilik ve düğün işlemleri çiftler için oldukça masraflı işlemlerdir.

Bu sebeple kredi desteği acil nakit ve düşük faiz oranları ile sonrasında ödeme kolaylığı da sağlamaktadır. Ayrıca devlet destekli nikâh kredisinin avantajlarından bir diğeri de yetim aylığı alan anne ya da babasını kaybetmiş kadınlara verilen çeyiz parasıdır.

Ailesini kaybetmiş kadınlar için ödenen bu finansal destek, kadınlar için güvence olarak verilmektedir. Düşük faiz oranları ya da faizsiz ödeme seçenekleri ile verilen devlet destekli evlilik kredisi, çiftler için oldukça avantajlı bir yardım kredisidir.

Bu yazı kapsamında yeni evlenecek çiftler için 2021 devlet destekli evlilik kredisi başvurusu incelenmiştir. Çiftlerin, devlet destekli evlilik kredisi çekerek nikah ve düğün işlemlerini halledecekler için söz konusu şartları ve hangi bankaların devlet destekli kredi verdiğini bilmeleri gerekmektedir.

Yorumlar

 1. mert dedi ki:

  nikahlı olmak şrtmı yoksa evlilik aşamasında mı olmaklazım

 2. ÖMER FARUK YERLİKAYA dedi ki:

  BEN ELAZIĞ ÇOCUK EVLERİ SİTESİNDE HİZMETLİ MEMURUM.2014 BİR İCRAM VARDI ÜZERİMDEN KALKTI.EVLİLİK DÜŞÜNÜYORUM AMA BANKA KOTA 10 YIL KOTA BIRAKMIŞ O YÜZDEN ÇEKEMİYORUM.ŞUANDA ÖDEMELER YÖNÜNDE DURUM ÇOK İYİ SEVİYEDE.NE YAPMAM GEREKLİ?
  SAYGILARIMLA