SGK

Devlet Destekli Evlilik (Düğün) Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet destekli evlilik yani düğün kredisi almak isteyen vatandaşlar, devletin yeni evlenmek isteyen gençlere sağladığı sosyal destekler arasında yer almaktadır. Evlilik çağında bulunan ancak maddi zorluklar ve ekonomik yetersizlikler sebebiyle hayallerindeki yuvayı kuramayan gençlere sevindirici haber Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan gelmiş oldu.


Yapılan düzenlemeye göre belirli kriterlere uygun olduğu ispatlanan gençlere devlet destekli olmak üzere faizsiz evlilik kredisi verilmektedir. Krediye başvurup, yapılan değerlendirme sonucu bu destekten yararlanma imkânı bulan gençler söz konusu krediyi, isterlerse düğün masraflarına isterlerse de diğer evlilik harcamalarında kullanabilecekler.

Devlet destekli evlilik kredisi ülkemizdeki milyonlarca genç tarafından sık sık araştırılmaktadır. Eğitim öğretim hayatlarının sonuna gelen ve belirli yaş aralığında bulunan gençleri yakından ilgilendiren bu sosyal destek uygulaması, yazımızın devamında bahsedeceğimiz şartları karşılayabilen bütün gençlere yönelik sunulan bir hizmettir. Bununla birlikte devlet destekli evlilik ve düğün kredisi hakkında merak ettiğiniz bütün soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu yazımızda bulabileceksiniz.

Devlet Destekli Evlilik (Düğün) Kredisi Nedir?

Devlet tarafından gençlere verilen evlilik veya düğün kredisi; Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın başlattığı bir sosyal destek projesidir. Öte yandan ülkemizde bankacılık alanında faaliyet gösteren çoğu kurumun da verdiği bu kredi hizmeti ile evlilik planları yapan kişilerin karşılaşacağı masraflarda finansal destek sağlanmaktadır.

Bildiğiniz üzere evlenmek isteyen kişilerin karşılaştığı birçok maddi külfet, evlilik veya düğün işlemlerinin çiftler tarafından daha sonraya ertelenmesine sebep oluyor. Ancak evlenecek olan çiftlere sunulan evlilik kredileri ile bu masrafların üstesinden gelmek mümkün olabiliyor.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Ne Kadardır?

Bilindiği üzere evlilik kredileri ülkemizde faaliyet gösteren bankalardan da alınabiliyor. Ancak bu kredi türü söz konusu bankalardan evlilik veya düğün olarak değil de ihtiyaç kredisi adı altında veriliyor. Bu noktada ihtiyaç kredilerinin tutarı başvurulan talebe göre değişiklik gösterse de Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın vatandaşın hizmetine sunduğu evlilik kredisinin tutarı sabit bir miktar üzerinden belirleniyor.

Buna göre, evlenmek isteyen gençlerin yararlanabileceği devlet destekli evlilik kredisinin tutarı 10.000 TL olarak açıklanmıştır. Söz konusu 10 bin TL başvuruda bulunan gençlere özel faizsiz olarak sunuluyor. Öte yandan kredinin geri ödeme planında da kolaylıklar yapılıyor.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Almanın Şartları Nelerdir?

Her bankanın vermiş olduğu ihtiyaç kredilerinde aranan bazı şartlar olduğu gibi devletin kurumları aracılığıyla verilen evlilik kredilerinde de göz önünde bulundurulması gereken birtakım şartlar bulunmaktadır. Söz konusu faizsiz 10 bin TL kredi desteğinin gerçekten ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaşmasını amaçlayan Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bu konuda çalışmalarını büyük bir titizlik ile yürütmeye devam ediyor.

Bakanlık tarafından belirlenen evlilik kredisi devlet destekli 10 bin lira başvuruları ve koşullar kamuoyuna ve destekten yararlanmak isteyen evlilik arifesindeki gençlere şu şekilde duyurulmuştur:

 • Evlenmeyi düşünen genç çiftlerden birinin veya her ikisinin de 27 yaşını aşmamış olması şartı temel başvuru koşuludur.
 • Evlilik kredisi almak için devlet ile anlaşması bulunan bankalarda, evlenme çeyiz hesabının düğün kredisinde bulunan genç çiftler tarafından açılmış olması şarttır.
 • Evlilik kredisi başvurusu kabul edilen çiftlere yalnız bir defaya mahsus olma şartı ile verilmektedir.
 • Açılan çeyiz hesabına evlenmek isteyen çiftlerin her biri adına 5’er bin TL olmak üzere toplam 10 bin TL maddi katkı yapılmış olur.
 • Söz konusu maddi katkıdan yararlanabilmek için çeyiz hesabına tam 3 yıl boyunca ayda en az 100 en fazla da 1000 TL yatırmaları şartı bulunmaktadır.
 • Bununla birlikte devlet destekli evlilik kredisi başvurusu yapmak isteyen genç çiftten birinin veya her ikisinin de Türk Ceza Kanunu’na göre belirlenmiş ağır suçlardan sabıkalı olamaması koşulu vardır.

Görüldüğü üzere Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu evlilik kredisi desteği bu şartlara dayanan bir sosyal projedir.  Devlet destekli evlilik kredisi için gerekli olan çeyiz hesabı ve çeyiz katkısı hakkında merak edilen tüm soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvuru Yerleri

Evlilik ve düğün masrafları için devletin faizsiz kredi imkânından yararlanmak isteyen genç çiftler, bu konuyla ilgili olarak yapacakları başvuruları; Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın anlaşmalı olduğu bankalara yönlendirmeleri gerekmektedir.

Öte yandan başvuru sırasında bazı bankalar, genç çiftlerden evlilik kredisi ve çeyiz hesabı açmak için birtakım belgeler talep ederken bazıları da hiçbir belgeye gerek görmeden internet üzerinden kolay başvuru imkânı tanımaktadır. En uygun evlilik kredisi sağlayan ve söz konusu devlet destekli düğün kredilerine başvurmak isteyen vatandaşların başvurularını yapabilecekleri anlaşmalı bankalardan bazıları şunlardır:

 • TC Ziraat Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Akbank
 • Finansbank
 • Vakıfbank
 • Garanti Bankası

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evlilik heyecanlarına bir de Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sunmuş olduğu faizsiz düğün kredisi genç çiftlerin söz konusu sosyal kredi desteğine büyük bir ilgi oluşmuştur. Günümüzde evliliğin getirdiği maddi külfeti ve ekonomik masrafları aşmada güçlük çeken birçok genç, söz konusu evlilik kredisi desteği ile hayallerine kavuşabiliyor.

Bu konuda başvuru işlemlerini nasıl başlatacağını bilemeyen kişiler için evlilik kredisi başvuru süreci şöyle işlemektedir:

 • Öncelikle evlilik kredisi talebinde bulunan kişilerin yukarıda bahsettiğimiz bankalardan birine kendisi ve eşi ile birlikte başvurmaları gerekmektedir.
 • Başvuru sırasında bankalardan TC nüfus cüzdanı fotokopisi ve adres beyannamesi gibi belgeler talep edilebildiği için söz konusu belgelerin hazır bulundurulması önemli bir konudur.
 • Bunun ardından bankadaki gişe görevlisinden devlet destekli evlilik kredisi için çeyiz hesabı açtıracağınızı belirtin.
 • Gerekli belgelerin imzalanmasının ardından çeyiz hesabınız açılacak ve sizden her ay ya da 3 ayda bir olmak üzere düzenli olarak bu hesaba para yatırmanız istenecektir.

Devlet Çeyiz Katkısı Tutarı Ne Kadardır?

Devletin evlenmek isteyen fakat yeterli ekonomik gücü bir türlü sağlayamayan gençlere sunduğu evlilik ve düğün kredisinde maddi katkısı eşler başına 5’er bin TL olmak üzere toplam 10 bin TL olmaktadır. Söz konusu düğün ve evlilik kredisi desteği başvuruda bulunan kişilerin çeyiz hesaplarına yatırılır.  Çeyiz hesabı adı verilen bu banka hesaplarına ilişkin Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar bakanlığının belirlemiş olduğu bazı önemli bilgiler ve şartlar mevcuttur.

Bu şartları şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Çeyiz hesabına yapılacak olan ödemelerin mutlaka düzenli bir şekilde olması gerekmektedir. Dolayısıyla aylık veya 3 aylık ödeme planı seçilmesinin ardından ödemelerde aksamalar veya geç ödemeler gibi problemler yapıldığı zaman birtakım sorunlar çıkmaktadır.
 • Evlilik kredisi alan katılımcıların, aylık ödeme planını seçmeleri halinde bir dönem içerisinde 3 defayı aşmayacak şekilde düzenli ödemelerini gerçekleştirmiş olması gerekir.
 • Söz konusu ihlallerin yapıldığı durumlarda katılımcıya ait olan hesap çeyiz hesabı statüsünden çıkarılarak devlet destekli düğün ve evlilik kredisi alma hakkı ortadan kaldırılır.

Çeyiz Parası Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

Çeyiz Parasında Yaş Sınırı Nedir ?

PTT Emekli Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. BEN ELAZIĞ ÇOCUK EVLERİ SİTESİNDE HİZMETLİ MEMURUM.2014 BİR İCRAM VARDI ÜZERİMDEN KALKTI.EVLİLİK DÜŞÜNÜYORUM AMA BANKA KOTA 10 YIL KOTA BIRAKMIŞ O YÜZDEN ÇEKEMİYORUM.ŞUANDA ÖDEMELER YÖNÜNDE DURUM ÇOK İYİ SEVİYEDE.NE YAPMAM GEREKLİ?
  SAYGILARIMLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu