• Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır ?

  Devlet tarafından farklı alanlarda desteklemeler yapılmakta olup bu alanlardan bir tanesi de evlilik ile ilgilidir. Birkaç yıldır uygulanan sistemde evlenecek olan kişilerin belli şartları yerine getirmesi durumunda devlet tarafından desteklenmekte ve uygun şartlarda krediler verilmektedir. Devlet destekli evlilik kredisi sayesinde insanlar düğün gibi masraflar konusunda biraz daha rahat etmekte ve dolayısıyla da maliyetin önemli bir kısmı bu şekilde sağlanmış olmaktadır. İnsanların evlenerek sosyal hayatı destekleme amacıyla yapılan bu destekleme birkaç bakanlığın ortak çalışması sonucunda oluşmuş ve böylece uygulamaya konulmuştur. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da böyle bir kredinin verilmesi konusunda yetkilendirilmiştir. Fakat yukarıda da belirtildiği gibi bu krediden yararlanabilmek için bazı şartların sağlanması gerekmektedir.


  Devlet Destekli Evlilik Kredisi İçin İstenen Şartlar

  Devlet destekli evlilik kredisi sayesinde insanların evlilik planları daha az maliyetli olmaktadır. Söz konusu krediden yararlanmak için istenen şartlar şunlardır:

  • Evlenecek olan çiftlerin mutlaka 18 ile 24 yaş arasında olması gerekmektedir.
  • Söz konusu krediden yararlanmak isteyen kişilerin daha önceki dönemlerde ağır olarak kabul edilen ve Türk Ceza Kanunu’nda açıkça belirtilen cezalardan birisini almamış olması gerekmektedir.
  • Başvuru yapacak olan kişilerin maddi durumunun evlenmeye uygun olmaması da istenen şartlardan bir tanesidir.

  Yukarıdaki şartların istenmesinin temel sebebi söz konusu kredinin ihtiyacı olanlar tarafından kullanılmasını sağlamaktadır. Ayrıca bunun dışında yaş aralığı da küçük tutularak gençleri evliliğe teşvik etmek de amaçlanmaktadır. Söz konusu şartları sağlayan herkes bu krediye başvuru yapabilmektedir.

  Devlet destekli evlilik kredisi yukarıda da belirtildiği gibi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilmektedir. Bu krediler için öncelikle yukarıda bahsedilen şartların eksiksiz olarak sağlanması gerekmektedir. Bakanlık tarafından verilen kredinin miktarı 10.000 TL olup bunun ödeme süresi ise 48 aydır. Verilen bu kredide faiz uygulanmamakta yani faizsiz bir kredidir. Kredi alındıktan sonra ilk yıl geri ödeme yapılmamaktadır. Kredinin tamamı geriye kalan 3 yılda eşit taksitler halinde ödenmesi gerekmektedir. Faizsiz bir kredi için son derece uzun bir süredir. Ayrıca evlenen çiftlerin ilk yıl içerisinde çocuklarının olması durumunda kredinin ödemesi 1 yıl daha ötelenmektedir. Böylece evli çiftler ilk 2 yıl ödeme yapmaz iken geriye kalan 2 yıllık sürede eşit taksitlerle kredi ödenmektedir.

  Devlet Destekli Evlilik Kredisi ve Diğer Kredi Şartları

  Devlet destekli evlilik kredisi ile ilgili bilgiler genel hatları ile yukarıda anlatıldığı gibidir. Oldukça uygun şartların olduğu krediler sayesinde insanlar rahatlıkla evlenebilmektedir. Kredinin faizsiz olması ve ayrıca 1 ya da 2 yıl süre ile geri ödeme yapılmaması çok ciddi bir kolaylık sağlamaktadır. Bunun dışında devlet tarafından farklı desteklemelerde yapılmaktadır. Devlet dışında farklı bankalar da evlenen kişilere destek olabilmek amacıyla farklı faiz oranları ile kredi desteği sağlamaktadır. Söz konusu kredilerde herhangi bir devlet desteği bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu kredilerde faiz uygulanmakta olup şartları diğer kredilere göre bir miktar daha uygundur. Evlenecek olan kişilere devlet tarafından verilen faizsiz kredi desteğinin yetersiz gelmesi durumunda bu bankalardan kredi kullanılabilmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Devlet destekli evlilik kredisi dışında verilen kredilerin miktarları genellikle 50 bin liradır. Fakat söz konusu kredinin kullanılabilmesi için istenen şartların sağlanması gerekmektedir. Öncelikle evlilik yapılacağının resmi olarak ispatlanması ve bununla birlikte başvurunun yapılması gerekmektedir. Ayrıca bankalar evlilik için verdikleri kredilerde diğer kredilerde olduğu gibi şartlar da istemektedir. Alınan kredinin geri ödemesi noktasında herhangi bir sorun çıkmayacağından emin olmak istemektedir. Bundan dolayı da bazı bankalar gelir belgesi isterken bazıları sadece kredi notuna bakmakta ve ona göre kredi başvurusunu değerlendirmektedir. Kredi notu yüksek olan kişilerin başvuruları genellikle kabul edilip istenilen miktarda kredi verilirken kredi notu düşük olan kişilerin bu yöndeki talepleri reddedilmektedir.

  Devlet destekli evlilik kredisi dışında buna benzer bir kredi şansı bulunmamaktadır. Bundan dolayı insanların eğer ihtiyaçları var ise farklı alternatiflere yönelmesi gerekmektedir. Söz konusu alternatifler arasında en iyi seçenek devlet bankalarıdır. Krediler faizsiz olmasa dahi diğer bankalara göre daha uygun faiz oranlarından söz etmek mümkündür. Özellikle Ziraat Bankası tarafından 50 bin liraya kadar verilen krediler sayesinde çiftler evlilik ile ilgili masrafları finanse edecek kaynak bulmaktadır. Söz konusu banka tarafından verilen krediye uygulanan faiz oranı %1,37’dir. 50 bin lira kredi kullanan bir kişi için vade 3 ile 48 ay arasında değişmekte olup seçimi krediyi kullanan kişiler yapmaktadır. Aylık 1.514 TL ödeme yapılması gereken kredideki toplam ödenecek miktar 72.600 lirayı bulmaktadır. Ziraat Bankası şubeleri, internet bankacılığı ve müşteri hizmetleri üzerinden başvuru yapılabilmektedir.

  Devlet destekli evlilik kredisi ile diğer bankalar tarafından verilen krediler karşılaştırıldığında aradaki fark daha net ortaya çıkmaktadır. Diğer bankaların vermiş olduğu krediler için ödenmesi gereken faiz miktarı alınan kredinin neredeyse yarısı kadar olmaktadır. Ayrıca kredi alındıktan sonra ödemeye hemen başlanılmaktadır. Fakat devlet destekli evlilik kredisi kullanan kişiler en az 1 yıl gereken şartlar sağlanması durumunda ise 2 yıl boyunca ödeme yapmamaktadır. Böylece de evlilikleri için kullanmış oldukları diğer borçları ödeme fırsatı yakalanmış olmaktadır. Devlet tarafından verilen kredi desteği yeni evlenecek olan kişiler için çok büyük avantaj sağlarken istenilmesi halinde bankalardan ekstra kredide kullanılmaktadır.

  2018 – SSK Çeyiz Parası Nasıl Alınır ?

  Düğün Kredisi Nasıl Alınır?

  Süt Parası Nasıl Alınır ?  tıkla sorunu sor

  Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın