emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Emekli Olduktan Sonra Emeklilik Maaşı Kesilir mi?

Emekli Olduktan Sonra Emeklilik Maaşı Kesilir mi?
23.07.2019

Emekli olduktan sonra çalışmak yasalarca engellenmemiştir. Ancak emekli olduktan sonra sigortalı bir işe başlayan vatandaşların emekli maaşı bazı durumlarda kesilmektedir. Vatandaşın emeklilik hakkı elde ettikten sonra yasal olarak çalışması mümkün olsa da emeklilik maaşı kesilebilmektedir. Bu noktada emekli olan kişi işe girdikten sonra SGK’ya bu durum ‘’Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar’’ olarak bildirilmelidir. Bu şekilde bildirilmediği durumlarda vatandaşların emekli maaşı kesilmektedir. Öte yandan eğer emekli olan kişi kendi işini yaparsa ya da şirket ortaklığına girerse, emekli maaşı herhangi bir şekilde kesilmemektedir.

Yeniden İşe Girme Sebebiyle Emekli Maaşı Kesilen Kişi Ne Yapmalı?

Emekli maaşı kesilen çalışanlar durumu mutlaka muhasebe ya da SGK’ya bildirmelidir. SGK mevzuatı kapsamında emekli olduktan sonra yeniden sigorta yapıldığında maaş ya da Sosyal Güvenlik Destekleme Primi kesintisi yapılmamaktadır. Ancak işyerinde çalışan muhasebeci ya da işverenler, emeklinin çalışma durumunu Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar olarak değil, Tüm Sigorta Kollarına Tabi Çalışanlar olarak bildirirse emekli maaşı kesilmektedir. Yanlış bildirim sebebiyle maaşı kesilmiş olan emekli vatandaşların yeniden maaş alabilmesi için bu bildirimin düzeltilmesi gerekmektedir. Düzeltme için işverene 10 iş günü verilmektedir. Bu günün sonunda eğer düzeltme online olarak yapılmamışsa, kişinin Sosyal Güvenlik Merkezi yad a Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri’ne dilekçe yazılması gerekmektedir. İşveren tarafından yapılan hatanın düzeltilmesinin ardından emeklilik ardından çalışma hakkı olan vatandaşın maaşları yeniden bağlanacaktır.

Emekli Olduktan Sonra Çalışan Vatandaşın Maaşı Artar mı?

Emeklilikten sonra çalışma emekli maaşının artmasına yol açmamaktadır. SSK ve Bağ-Kur emeklisi olan her vatandaş, senede iki defa zam almaktadır. Bu zamlar Temmuz ve Ocak ayında yapılmaktadır. Yapılan zam oranları ise enflasyon oranlarına göre belirlenmektedir. Ancak emekli olduktan sonra çalışacak olan vatandaşların emekli maaşında artış söz konusu olmayacaktır. Sigortalı olarak çalışmaya başlayan emekli vatandaşların işverene işe giriş kodunu 2 yapması gerektiğini hatırlatması gerekmektedir. Bunun dışında herhangi bir işlem yapılmasına gerek yoktur.

Emekli Olduktan Sonra Çalışmak Yasak Mıdır?

Emeklilikten sonra işe girmek yasal olarak mümkündür. Emekli maaşı yeterli gelmeyen ya da çalışmaya devam etmek isteyen vatandaşlar, sigortalı olarak bir işe girebilir. Yeni yasalar kapsamında işe giren vatandaşların emekli maaşı kesilmemektedir. Ancak, emekli olan ancak sigortasız şekilde çalışan emekli vatandaşların işverenlerine idari para cezası kesilmektedir. Emeklinin sigortasız şekilde çalışmasında emekliye herhangi bir ceza kesilmemektedir. Çalışan her vatandaşın sigortalı olarak çalıştırılması yasal bir zorunluluktur. Sigortasız şekilde eleman çalıştırdığı tespit edilen işverenlere idari ceza kesilmektedir.

 • Emekli olduktan sonra çalışan vatandaşların sosyal güvenlik destek primi alınmaktadır.
 • Bağ-Kur’lu olan emeklilerin yeniden çalışması halinde maaşlarında yüzde 13 oranında kesinti söz konusu olmaktadır.

Emeklilikten Sonra Çalışan Kişilerin Maaşından SGK Destekleme Primi Kesilir mi?

Emeklilikten sonra çalışan kişilerin maaşında kesinti yapılan torba yasa düzenlemesi ile 2019 senesinde kaldırılmıştır. Buna göre emekli olduktan sonra işe giren vatandaşların maaşlarından herhangi bir kesinti yapılmamaktadır. Emekli olan kişi kendi işini açsa da ya da şirkete ortak olarak da girse sigortasını yaptırmak zorundadır. Öte yandan emekli olan kişi SSK kapsamında da işe girdiğinde sigortalı olarak çalıştırılmalıdır. Ancak bu durum emeklilik türlerine göre değişebilir. Emeklilik türleri:

 • Malulen emeklilik
 • Engelli indirimi ile emeklilik
 • Normal emeklilik

Malulen emeklilik ya da engelli indirimi ile emekli olmuş vatandaşların yeniden çalışmaya başlaması halinde emeklilik maaşları tamamen kesilmektedir. Bu vatandaşların emeklilik hakları, devlet tarafından kişilerin çalışamaması sebebiyle verilmektedir. Bundan dolayı tekrar işe başlayan vatandaşlara idari bir para cezası kesilmese de emeklilik hakları alınmaktadır.

Malulen Emekli Olan Vatandaşın İşe Girmesi Durumunda Emekli Maaş Kesilir mi?

Malulen emeklinin yeniden çalışması halinde emekli maaşı kesilmektedir. Malulen emekli olan vatandaşların yüzde 40 ve üzerinde çalışma kaybı bulunmaktadır. Çalışma kaybının olması sebebiyle, devlet vatandaşın yeniden çalışamayacağını göz önünde bulundurarak malulen emeklilik hakkı tanımaktadır. Ancak vatandaş yeniden işe girerse ve çalışmaya karar verirse, bağlanan maaş kesilecektir. Bu vatandaşların sigortasız olarak çalışması hem kişiye hem de işverene ceza verilmesine yol açacaktır. Buna göre:

 • Malulen emeklilik hakkı tanınmış vatandaşın sigortalı olarak çalışması halinde emekli maaşı kesilmektedir.
 • Engelli indirimi ile erken emeklilik hakkı elde etmiş vatandaşların yeniden çalışması halinde emekli maaşı kesilecektir.

Emekli Olduktan Sonra Esnaf Olarak Çalışanların Maaşı Kesilir m?

Emeklilikten sonra Bağ-Kur’lu olarak çalışmak yasal olarak mümkündür. Ancak Bağ-Kur, SSK ya da Emekli Sandığı emeklisi olan kişilerin emekli olduktan sonra kendi işyerin açması ya da esnaf olarak çalışmaya başlaması halinde Bağ-Kur’a Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) ödenmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra:

 • Kendi işyerini açan ve vergi mükellefi olan kişiler,
 • Limited şirket ortağı olan kişiler,
 • Anonim şirket kurucu ortağı olanlar,
 • Yönetim kurulu üyesi olan vatandaşların Bağ-Kur’dan aldıkları emekli aylıklarından yaklaşık olarak yüzde 10 oranında kesinti yapılmaktadır.

Emekli Olan Memur Yeniden Çalışabilir mi?

Emekli olan memurun çalışması istisnai kurum ve kuruluşlar için mümkün olmaktadır. Emekli olan memurların yeniden çalışabileceği kurumlar ise:

 • Belediyeler,
 • İl özel idareleri,
 • Belediyeler ve il özel idareleri tarafından kurulmuş işletmeler,
 • Kamu kurum ve kurulları,
 • Sermaye piyasası kurulu,
 • Rekabet kurumu,
 • RTÜK,
 • Kamu ihale kurumu,
 • Kamu iktisadi teşebbüsler,
 • Kamuya ait olan ortaklıklar

Memur emeklisi olan vatandaşın yukarıda bahsi geçen işlerin dışında çalışamamaktadır. Aksi halde emekli aylıkları kesilmektedir.

Emekliler Kıdem Tazminatı Alabilir mi?

Emeklilikte kıdem tazminatı almak mümkündür. Emekli olduktan sonra işveren yanında sigortalı olarak çalışan vatandaşlar, hangi statüden emeklilik hakkı kazanırsa kazansın, kıdem tazminatı hakları bulunmaktadır. Emeklilik sonrası sigortalı olarak işe giren vatandaşların, işveren tarafından iş akdine son verilmesi halinde kıdem tazminatı almaları mümkündür. Ancak emekli olan vatandaşların kendi istekleri ile istifa etmesi halinde kıdem tazminatı alması mümkün değildir. Bunun dışında emekli vatandaşların hakları:

 • Yıllık izin
 • Mesai ücreti
 • Kıdem ve ihbar tazminatı hakkı

Mobbing ya da istismar gibi sebeplerle işten çıkarılan işçi İş Mahkemesi’ne başvurarak haklarını da arayabilir.

Emekli Olduktan Sonra İkinci Emeklilik

Emekli olduktan sonra ikinci tazminat emeklilik sebebiyle verilmemektedir. Emeklilik sonrası yeniden sigortalı şekilde çalışmaya başlayan işçinin ikinci kez tazminat alabilmesi için gerekli şartlar ise:

 • Emekli vatandaşın ikinci kez tazminat alabilmesi için bir sene boyunca aynı işyerinde çalışmış olması gerekmektedir.
 • Emekli olan vatandaşın disiplinsizlik ya da ahlaki nedenler dışında işveren tarafından iş akdine son verilmiş olması gerekmektedir.
 • Eğer emekli olan vatandaş sigortalı olarak girdiği işte ücretlerini alamıyor ya da istifaya zorlanıyorsa, kıdem tazminatı almak için yasal haklarını arayabilir.
 • İş sebebiyle iş hastalığına yakalanmış olan emekli vatandaşlar iş akdini istifa ile sonlandırsa da tazminat alabilmektedir.
Yorumlar

 1. Halim Gökmen dedi ki:

  merhabalar.
  ben 1997 sigorta girişliyim.çeşitli şirketlerde sigortalı olarak çalıştım.işitme kaybı olduğu için rapor alarak vergi indiriminden faydalandım.En son çalıştığım özel den 2014 yılında vergi indiriminden emekli oldum.ve aynı iş yerinde 2019 yılına kadar sg destek pirimi ile çalıştım.2019 8. ayda kamuya daimi işçi kadrosuna girdim.sgk na bildirim yaparak emekli maaşımı kestirdik.ve işçi olarak burda devam ediyorum.
  burda benim sorum şudur.Ben normal şartlarda ne zaman kamudan emekli olurum.
  teşekkürler

 2. murat dedi ki:

  emekli olduktan sonra işe başladığımızda emekli maaşımız artmaya devam eder mi? bayramlarda verilen emekli ikramiyelerini alabilirmiyiz? teşekkürler

 3. FATMA BAŞBAY dedi ki:

  MEMRU EMEKLİSİYİM 25 YIL SSK DAYANIŞMA AİDATI KURUM ÖDEDİ ÇALIŞTIĞIM YILLAR DERECE KADEMEME BİR KISMI SAYILIRMI

 4. Sinan dedi ki:

  İyi günler dilerim.
  2016 Kasım ayında 4/C statüsünde emekli oldum. 4/C emekli maaşımı almaya devam ederken, 25.10.2017 tarihinden itibaren SGDP ödenerek 4/A statüsünde yarı zamanlı ve aylık 1500 TL net ücretle çalışmaya başladım. 30.06.2019 tarihi itibarıyla, herhangi bir ihbarda bulunulmadan, işin sonlandırılması gerekçesiyle iş akdinin sonlandırıldığını cep telefonuma SGK’dan gelen kısa mesaj ile öğrendim. Bu şartlar altında ihbar tazminatı ve kıdem tazminatı almaya hak kazanıp kazanmadığımı ve kazanıyor isem yaklaşık meblağların bildirilmesini talep ediyorum. Saygılarımla.

 5. yusuf ziya cebiroğlu dedi ki:

  emekliyim inşaat ve çeşitli iş kollarında dönem dönem sigortalı olarak çalışıyorum sorum şu emekli olduktan sonraki çalışmalarında atıma SGK primlerini geri alma hakkım varmı varsa hangi şartlarda ne kadarını alabilirim

 6. sadık çolak dedi ki:

  emekli olduktan sonra ibb çalışıyorum 38 ay çift maaş aldım şimdi ayrıldm fakat şimdi 38 ay aldıgı maaşı 64900 tl geri istenmektedir ne yapmalıyım izmir büyük şehı gasilhanede

 7. murat dedi ki:

  Emekliyim işyeri açacağım (limited şirketi genel müdür olarak yüzde 40) maaşımdan kesinti olur mu. olursa yüzde kaç olur.

 8. TURGAY dedi ki:

  Merhaba ben 2008 yılında emekli sandığından emekli oldum. SSKlı olarak çalıştığım yerlerde normal çalışan olarak yani 1 kodlu olarak 3 yıldan fazla çalıştım durumu fark ettikten sonra 2 kodlu olarak devam ettim bu arada benim emekli maaşım kesilmedi ileride geriye dönük maaş kesintisi olabilirmi ne gibi sorunlar olabilir teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Geriye dönük bu durumlar için af çıktı. Bu nedenle sonrasında bir kesinti veya ceza söz konusu olmayacak.

 9. Ali dedi ki:

  Emekliyim ikinci iş yerinde çalışmaktayım.Emekli maaşımdan 100 TL’nin kesilmemesi için ikinci çalıştığım iş yeri SGK ya nasıl bir düzeltme yazısı göndermesi gerekir. Bilgi verirmisiniz.Teşekkür ederim.

 10. Ali dedi ki:

  Ben Emekli oldum. İkinci bir işte çalışıyorum. Bir firmada 1.5 ay çalıştım ve istifa ettim.Firma benden 14 günlük ihbar tazminatını maaşımdan kestiler. bu ihbar tazminatını firma kesebilir mi.Benim firma hakkında SGK ya şikâyet hakkım varmdír Bu hususta bilgi verir misiniz. İkinci bir sorum . Ben ikinci bir işte yaklaşık bir yıldır çalışmaktayım. İkinci bir işte çalıştíğím için Emekli maaşımdan her ay 100 TL kesiliyor.bu bir yıldır kesilen 100 tl yi nasıl iade alabilirim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İşi 6 Aydan Az Sürmüş İşçi İçin : 2 Hafta ihbar süresi mevcut. Bu iki taraf içinde geçerli eğer bu sürelere uymadıysanız ihbar kesintisi yapılabilir. Ancak 2016 yılı şubat ayından itibaren destek kesintisi kalktı. Kuruma bu kesintinin neden olduğu konusunda bilgi alın. Eğer çalışmanızdan dolayı ise dava açıp iade alabilirsiniz.