• Emekli Olduktan Sonra Tekrar Sigortalı Çalışma Halinde Maaş Kesilir mi?

  Ülkemizde bazı insanlar emeklilik sonrası çalışma ihtiyacı hissedebilmektedir. Günümüzde çocuğu üniversitede okuyan, kredi borcu olan ve benzeri durumlara sahip olan emekliler gücü yerinde ise tekrar çalışmayı tercih etmektedir. Fakat çalışmayı düşünürken de acaba emekli maaşımdan kesinti olur mu diye kaygı duymaktadır ve bunun cevabını aramaktadır. Aslında emeklilik sonrası çalışanlar için emeklilik maaşının kesilmesi diye bir şey yoktur.  Fakat dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Sosyal Güvenlik mevzuatına göre bir kişinin emekli olduktan sonra çalışması mümkündür. Mevzuata göre emeklinin çalışması mümkündür fakat çalıştığında Sosyal Güvenlik Destekleme Primi kesintisi veya emekli maaşının tamamen kesilmesi gibi bir durum acaba söz konusu mudur şimdi birlikte bunu inceleyelim.


  Sigortalı olmak Maaş Kesintisine Neden midir?

  Bir kişi herhangi bir yerde çalışmaya başladığında o iş yerinin muhasebecisi aylık prim ve hizmet belgesi ile SGK’ya kişi ile ilgili 5510 sayılı kanun 4/a bendi kapsamında olarak Tüm Sigorta Kollarına Tabi Çalışanlar olarak bildirmektedir ve bu şekilde de bildirmesi gerekmektedir. Oysaki emekli olmuş bir kişi tekrar bir başka yerde çalışmaya başladığında o emekli ile ilgili SGK’ya Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar olarak bildirilmesi gerekmektedir. Fakat iş yerinin muhasebecileri bazen bu ayrımı atlamaktadır ve emekli değil de diğer normal sigortalılar gibi Tüm Sigorta Kollarına Tabi Çalışanlar olarak bildirim yapmaktadır. Durum böyle olunca sistem otomatik olarak emeklinin maaşını kesmektedir. Yani emekliler için tekrar sigortalı olmak değil o sigortanın SGK’ya nasıl bildirildiği önemlidir.

  Sosyal güvenlik Destekleme Primi Kesintisi Hangi Durumlarda Olur?

  Maaş kesintisinin olmaması için emeklilik sonrası sigorta yapıldığından nasıl yapıldığının önemli olduğunu anlatmış olduk. 2016 yılının Şubat ayına kadar bir emekli kendi adına iş yeri açarsa ya da şirket ortaklığına girer ise emeklilik maaşından yüzde 10’luk bir oranda Sosyal Güvenlik Destekleme Primi kesintisi yapılmaktaydı. Fakat 2016 yılının Şubat ayındaki torba yasa düzenlemesinde kendi adına çalışan yani kendi adına işyeri açan veya şirket ortaklığına giren emekliden emekli maaşından %10 oranında yapılan Sosyal Güvenlik Destekleme Primi kesintisi uygulaması kaldırılmıştır. Herhangi bir iş yerinde 4A SSK kapsamında emeklilik sonrası çalışanlar için herhangi bir kesinti yoktur. Yani 2016 Şubat ayından sonra emekli kişinin doğru bildirimle sigortasının yapılması şartı ile emekliden ne maaş kesintisi ne de Sosyal Güvenlik Destekleme Primi kesintisi yapılmamaktadır.

  Emeklilik Maaşı Kesilen Emekli Ne Yapmalıdır?

  SGK mevzuatına göre emeklilik sonrası sigorta yapıldığında maaş veya Sosyal Güvenlik Destekleme Primi kesintisi olmaması gerekmektedir. Fakat iş yeri muhasebecilerinin kuruma, Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar yerine Tüm Sigorta Kollarına Tabi Çalışanlar olarak yanlış bildirmesinden dolayı emekli maaşının kesilmesi gibi olumsuz olaylar yaşanabilmektedir. Burada problem tekrar sigortalı olmak değil sigortanın yanlış bildirilmesidir. Yanlış bildirimden dolayı maaşı kesilen emekli kişilere yeniden maaş bağlanabilmesi için iş verenin emeklinin sigortasını Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar olarak düzeltmesi ve güncellemesi gerekmektedir.

  Düzeltme için verilen süre doldu ise o zaman Sosyal Güvenlik Merkezi veya Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne bir dilekçe ile başvuru yapılması ve aylık Prim Hizmet Belgesinin de bu şartlara göre yeniden düzenlenmesi şarttır. İşveren yapılan yanlışlığı düzelttikten sonra emeklilik sonrası çalışma hakkı verilen emeklinin mağduriyetinin devam etmemesi ve emeklilik maaşının tekrar bağlanması için kendisinin de bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğüne başvuru yapması gerekmektedir. Bu konuda en büyük hassasiyet iş yerinin muhasebecilerine düşmektedir. Hem emeklilerin mağdur olmaması hem kamu çalışanların ekstra zaman harcamaması için muhasebecilerin başvuruları dikkatli yapması gerekmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Emekli Olduktan Sonra Çalışmak İle İlgili Soru ve Cevaplar

  • Emekli maaşını artması için ne yapılmalıdır? Emeklilik sonrası çalışma emeklilik maaşını artırır mı?

  SSK ve Bağ-Kur Emeklileri her yıl Ocak ve Temmuz ayında yapılan zam ile zam alırlar.  Memur emeklileri ise toplu sözleşme ile belirlenen oranda emekli maaşlarına zam alırlar bunun dışında emeklilik sonra çalışma emeklilik maaşının artmasına herhangi bir etkisi yoktur. Sadece emeklilik maaşının kesilmesini göze alıp emeklilik sonrası bildirilen kodu tüm sigorta kollarına tabi çalışanlar olarak bildirilirse bu çalışmalar neticesinde emeklilik verildiğinde maaş yükselmiş olur.

  • Emeklilik sonrasında çalışan emeklilerin yapması gereken işlemler nelerdir?

  Sigortalı olarak çalışmaya başlayan ve emeklilik sonrası sigorta yaptıran emeklilerin maaşının kesilmemesi için SGK’ya işverenin 2 kodu ile bildirim yapması gerekir onun dışında emeklinin yapacağı herhangi bir işlem yoktur.

  • Emekli olduktan sonra çalışmanın herhangi biz cezası var mıdır?

  Emekli olduktan sonra çalışmanın herhangi bir cezası yoktur. Fakat emekli ve sigortasız çalışma durumlarında işverene muhakkak bir cezası olacaktır.

  • Sigortasız Çalışan Emekliye Ceza Var mıdır?

  Emeklinin sigortasız olarak çalışması emekliye değil de işverene ceza getirir emekliye ceza kesilmez.

  • Emekli olunan işyerinde sigortasız çalışmak mümkün müdür?

  Çalışan her bir bireyin 4A SSK kapsamında bildirimin yapılması kanuni zorunluluktur yani sigortalanması şarttır. Sigortasız çalışmanın tespit edilmesi durumunda işveren hakkında Sosyal Güvenlik Kurumu yüklü miktarda idari para cezası uygulamaktadır.

  4500 Gün Emeklilik Şartları Nelerdir, Maaşı Ne Kadar?

  Kadınlar Çalışmadan Nasıl Emekli Olur

  Malulen Emekliliğe Başvurdum Maaşım Ne Zaman Bağlanır?  tıkla sorunu sor

  Emekli Olduktan Sonra Tekrar Sigortalı Çalışma Halinde Maaş Kesilir mi? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. sadık çolak dedi ki:

   emekli olduktan sonra ibb çalışıyorum 38 ay çift maaş aldım şimdi ayrıldm fakat şimdi 38 ay aldıgı maaşı 64900 tl geri istenmektedir ne yapmalıyım izmir büyük şehı gasilhanede

  2. murat dedi ki:

   Emekliyim işyeri açacağım (limited şirketi genel müdür olarak yüzde 40) maaşımdan kesinti olur mu. olursa yüzde kaç olur.

  3. TURGAY dedi ki:

   Merhaba ben 2008 yılında emekli sandığından emekli oldum. SSKlı olarak çalıştığım yerlerde normal çalışan olarak yani 1 kodlu olarak 3 yıldan fazla çalıştım durumu fark ettikten sonra 2 kodlu olarak devam ettim bu arada benim emekli maaşım kesilmedi ileride geriye dönük maaş kesintisi olabilirmi ne gibi sorunlar olabilir teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük bu durumlar için af çıktı. Bu nedenle sonrasında bir kesinti veya ceza söz konusu olmayacak.

  4. Ali dedi ki:

   Emekliyim ikinci iş yerinde çalışmaktayım.Emekli maaşımdan 100 TL’nin kesilmemesi için ikinci çalıştığım iş yeri SGK ya nasıl bir düzeltme yazısı göndermesi gerekir. Bilgi verirmisiniz.Teşekkür ederim.

  5. Ali dedi ki:

   Ben Emekli oldum. İkinci bir işte çalışıyorum. Bir firmada 1.5 ay çalıştım ve istifa ettim.Firma benden 14 günlük ihbar tazminatını maaşımdan kestiler. bu ihbar tazminatını firma kesebilir mi.Benim firma hakkında SGK ya şikâyet hakkım varmdír Bu hususta bilgi verir misiniz. İkinci bir sorum . Ben ikinci bir işte yaklaşık bir yıldır çalışmaktayım. İkinci bir işte çalıştíğím için Emekli maaşımdan her ay 100 TL kesiliyor.bu bir yıldır kesilen 100 tl yi nasıl iade alabilirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşi 6 Aydan Az Sürmüş İşçi İçin : 2 Hafta ihbar süresi mevcut. Bu iki taraf içinde geçerli eğer bu sürelere uymadıysanız ihbar kesintisi yapılabilir. Ancak 2016 yılı şubat ayından itibaren destek kesintisi kalktı. Kuruma bu kesintinin neden olduğu konusunda bilgi alın. Eğer çalışmanızdan dolayı ise dava açıp iade alabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın