PTT

PTT Hesap Sorgulama

PTT ile bir yerden bir yere veya başka bir kişiye para gönderme-alma işlemlerinde ‘eğer hesabınız yok ise’ sadece gönderilen şube kanalı ve merkezi üzerinden para çekme işlemi gerçekleşmektedir. PTT Hesabı aracılığı ile hangi şube olduğunun önemi olmaksızın ülkedeki tüm PTTmatikler dahil olmak üzere, Telefon ve İnternet Şube aracılığı ile de tüm para transferi işlemleri daha hızlı ve pratik gerçekleştirilebilmektedir.

PTT Hesabı Nasıl Açılır?

Size en yakın PTT Şubesi veya farklı bir bölgedeki herhangi bir PTT Merkezine T.C. uyruklu iseniz; nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport ile Yabancı uyruklu iseniz; Pasaport veya ikamet belgeniz ile müracaat ederek hızlı bir şekilde PTT Hesabı (posta çeki hesabı) açtırabilirsiniz. Açılacak olan PTT Hesabınız ile ülkenin her yerinden ücretsiz ve hızlı bir şekilde kendi hesabınıza para yatırabilir-çekebilir, yine istediğiniz herhangi bir başka PTT Hesabına düşük bir ücretle para transfer edebilirsiniz. Ayrıca mevcut bakiyeniz doğrultusunda PTTkart’ınız ile alışveriş dahi yapabilirsiniz.

PTT Hesabınızı TL cinsinden açabileceğiniz gibi USD veya EURO cinsinden de açabilirsiniz. PTT Hesap açma işlemi sırasında bir defaya özgü olmak kaydıyla hesap kapatıldığı takdirde geri ödenmek üzere depozito gibi küçük bir meblağ ‘güven akçesi’ (TL hesabı için 5 TL, USD hesabı için 1 USD, EURO hesabı için ise 1 EURO) alınmaktadır.

PTT Hesabı (Posta Çeki) Para Yatırma

Kendi PTT hesabınıza yapılan para yatırma işleminin ücretsiz olduğunu hatırlatarak, PTT Hesabınızdan başka bir PTT Hesabına yapacağınız para yatırma işlemi hizmet bedellerini PTT’ nin resmi sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz.

PTT Hesabı (Posta Çeki) Para Aktarma

PTT Hesabınızdan (Posta çeki hesabı) herhangi bir PTT Şubesi, İnteraktif Posta Çeki (İPÇ) veya PTTmatik aracılığı ile gerçekleştireceğiniz para aktarma işlemine ilişkin hizmete ait ücretleri resmi sayfadan öğrenebilirsiniz.

PTT Hesap Sorgulama (Posta Çeki Hesabı) İşlemi Nasıl Yapılır?

PTT Hesap Sorgulama (hesap bilgi-bakiye-hareket-ödeme bigileri) işlemi için PTT şubelerine giderek  gerçekleştirebileceğiniz gibi PTTmatikler, ALO PTT (444 1 788) hattı ve İnteraktif Posta Çeki (İPÇ) aracılığıyla da hesap görüntüleme işlemlerinizi yapabilirsiniz.

PTT Hesap Sorgulama (Hesap bilgisi-hareketleri, bakiye görüntüleme, para aktarma, fatura ödeme-talimat verme vb.) işlemlerimizi her ne kadar Şube, PTTmatik veya Telefon kanalı üzerinden gerçekleştirebilme seçeneğimiz bulunsa da günümüz teknolojisinin ve internetin hayatımıza kattığı büyük erişim ağıyla, evinizdeki veya işyerinizdeki bilgisayarınızdan da kolayca ve daha hızlı bir şekilde PTT Hesap Sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için herhangi bir PTT Şubesine uğrayıp “PTTBank İnternet Bankacılığı Hizmet Sözleşmesi”ni imzalamanız yeterlidir.

PTT Hesap Sorgulaması işleminizi İnteraktif Posta Çeki uygulaması aracılığı ile gerçekleştirebileceğiniz yöntem aşağıdaki görselde 2 adımda kolayca resmedilmiştir. PTT Hesap Sorgulaması için öncelikle PTT’nin resmi sitesine giriş yapıyoruz, devamında sağ üst köşede yer alan online hizmetler sekmesine tıklıyoruz. Daha sonra açılan alt başlıklardan ilk sırada yer alan İnteraktif Posta Çeki sekmesine tıklıyoruz. Ekranda yeni bir sayfa açılır ve sayfa içerisindeki kutucuklara hesap sahibinin kimlik bilgileri girildikten sonra PTT Hesap Sorgulama sistemine giriş yapılır.

PTT Hesap Sorgulaması yaparken herhangi bir sorun ile karşılaşmanız veya şifre blokajı durumlarında 444 1 788 (ALO PTT) numaralı hattan teknik destek alabilirsiniz.

Shares:

5 Yorumlar

 • Tayfun oktay
  09.08.2023

  Ptt naktiyardım 1200 TL sorgulama

  Cevapla
 • Erhan
  12.04.2019

  Sgk dan adıma Maaş (blokeli maaş iadesi )yapılacaktı. Ben yurt dışında olduğum için nasıl ogrenirim. Yatıp veya yatmadigini

  Cevapla
 • Mesut Değirmenciler
  28.04.2018

  Mesut; 28 Nisan 2018 Cumartesi
  15:46

  Merhaba; Benım pttkartım vardı ortak atmde işlem yaptığım için ücret kesilmiş, eksiye düşmüş, bende bu yüzden hesaba para yatırdım ve hesap eksiden kurtuldu diye hatırlıyorum. Ve hesabımı kapattırdım tamamen. Acaba bir sorun olurmu yanlış anımsarsam diye endişeleniyorum yani bir sorun yaşarmıyım? Şimdiden yanıtlarınız adına teşekkürler..

  Cevapla
 • erol
  31.03.2018

  ben e devleten yaziyorum ama ptt hesap sorgulama cikmiyor tc numaramla nasil ogrene bilirim ipc sifremde yok tc ile olmuyormu hesap ogrenmek

  Cevapla
 • Necdet
  29.08.2017

  İyi Çalışmalar,

  Vefat eden annem için gerekli tüm evrakları hazırlayıp SGK’muna
  verdim.E-Devlet sayfamdan kontrol ettim.531.- TL PTT merkezi ödeme şubesinden gidip alabilirsiniz .Yazıyor.

  Ancak PTT’ye gidiyorum,adınıza ödeme yok diyor.Ziraat Bankasına gidiyorum,artık biz ödeme yapmıyoruz PTT ‘ye gideceksiniz diyorlar.Alo 160-Alo 170 telefonla arayıp derdimi anlatıyorum.Hiçbir çözüm vermiyorlar.Ne yapmam gerek?Teşekkürler

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir