Genel

Çalışma Gücünde Yaşanan Kayıp İle Memurlar Nasıl Malulen Emekli Olur?

Emeklilikte belirlenen kriterler memurların emeklilik sürecinde daha farklı işliyor. 20 ya da 25 yıla tamamlama zorunluluğu bulunmadan 15 yıllık hizmet yılını tamamlayan ve 61 yaşını dolduran emekliler Sosyal Güvenlik haklarını kullanabiliyor. Bunun yanı sıra çalışma hayatı sürerken çalışma gücünde yaşanan kayıp oranından kaynaklı olarak erken emeklilik fırsatı da sunuluyor.

Çalışma Hayatı Öncesi ve Sonrasında Malulen Emeklilik Süreci

2008 yılı Ekim ayı öncesinde memurluğunu tamamlamış olan kişilere farklı bir kanun hükmü uygulanır. Çalışma gücünde kayıp oranı yaşayan memurlar için ise daha erken emekli olabilmelerini sağlayacak yükümlülükler bulunur. Eğer kişi çalışma hayatına başladıktan sonra rahatsızlığı meydana gelmişse daha farklı bir süreç uygulanır. Eğer çalışma hayatı öncesinde rahatsızlığı bulunuyorsa malulen emekli olur ancak çalışma hayatı sonrasında hastalık süreci başlamışsa engellilik nedeniyle emekli olabilir.

Memur Nasıl Malulen Emekli Sayılır?

Malulen emeklilik sürecine memurlarda Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulu tarafından karar verilir. Sağlık Kurulu memurları malulen emekli olabilir kararını verdiğinde memurların hizmet süresi dikkate alınır. Hizmet suresinde 10 yılı tamamlamış olan memur malulen emekli sayılır.

Göreve başladıktan sonra çalışma gücünden kaynaklı olarak emekli olmak isteyen kişiler için Sosyal Güvenlik Sağlık Kurumu tarafından incelemeler yapılır. Bu incelemelerde dikkat edilen şartlar:

  • Kişide görülen yüzde 50 ile yüzde 59 arasındaki hastalık raporunun 16 yıl ile desteklenmesi gerekiyor. Bu en az 5760 güne denk geliyor.
  • Yüzde 40 ile yüzde 49 arasında hastalık raporu bulunan bir memurun 18 yıl ile desteklemesi gerekiyor. Bu en az 6480 güne denk geliyor.

Eğer kişinin kesintisi bulunan çalışmaları yer alıyorsa yaşlılık aylığı bağlanır. Bu kararı Sosyal Güvenlik Kurumu verebilir.

Memurlar 15 Yıllık Hizmetle Emekli Olabilir!

Memur olan kişi istediğinde 25 yıllık hizmet süresini tamamlamadan da 15 yıla tamamladığında yasal mevzuat hakkını kullanarak 61 yaşını doldurduğu anda emekli olabilir. Yaş doldurulduktan sonra müracaat edildiğinde emeklilik hakkına sahip olunur. Emekli aylığı bağlandığı andan itibaren memurluktaki hizmet süresine göre emekli ikramiyesi alınabilir.

Memurlukta İsteğe Bağlı Emeklilik

İsteğe bağlı emeklilik sisteminin ile emekli olmak isteyen memur istifa ettikten sonra en az 10 yıllık çalışma süresinin bulunması ve ayrılmasının ardından 6 aylık sürenin geçmiş olması gerekiyor. Kişi istediğinde hesaplanarak şahıstan kesintisi yapılan prim tutarının tamamını aylık olarak düzenli şekilde Sosyal Güvenlik Kurumuna ödeyerek 25 yıla tamamlayabilir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir