Emeklilik

Bireysel Emeklilik Başvurusu

bireysel emeklilik başvuru

Bireysel Emeklilik Nedir Nasıl İşler?

BES, kişilerin emeklilik dönemlerini maddi açıdan daha rahat geçirmelerini hedefleyen bir sistemdir. BES’in amacı, kişilerin çalışma dönemlerinde sağladıkları maddi refahı, emeklilik dönemlerinde de korumalarını sağlamaktır. Bu amaçla, bankalar bireysel emeklilik sistemleri ile kişileri çalışma dönemlerinde belirledikleri periyotlarla tasarruf yapmaları için destekler. BES, Sosyal Güvenliğe bir alternatif değil aksine onu tamamlayan bir sistemdir. BES ile emekli aylığınıza ek bir elde ederek, emeklilik hayatınızda maddi açıdan daha rahat bir dönem geçirmenizi sağlanır.

BES gönüllülük esasına dayalıdır. Bireyler, emeklilik dönemlerinde kendi birikimleri kapsamında ek bir gelir sağlamak, Hazine Müsteşarlığı, Sermaye Piyasası Kurulu ve Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından gözetim ve denetim altında tutulan ve özel emeklilik şirketleri tarafından yürütülen faaliyetleri ile, denetimli ve güvenli bir birikim yolu sağlamak, gönüllü katılıma dayalı, bireyleri tasarrufa yönlendirmeyi amaçlayan bir emeklilik sistemidir.

BES’e katıldığınızda, seçtiğiniz bankanın planına göre asgari bir ödeme tutarı belirlenir. Bu tutar kapsamında aylık, 3 aylık, 6 aylık veya yıllık olarak ödeme yapabilirsiniz. BES’ten istediğiniz zaman ayrılabilir yada ödemelere ara verebilirsiniz. Ayrıca ödeme planınızda ve fonlarınızda, banka ile aranızda yaptığınız sözleşme doğrultusunda değişiklikler yapabilirsiniz. 1 Ocak 2013’te başlayan yeni BES ile Bireysel Emeklilik daha avantajlı hale geldi. Buna göre devlet tüm bireysel emeklilik katılımcılarına, ödedikleri katkı payının %25’i oranında ek gelir sağlıyor. Meslek fark etmeden herkes BES’e dahil olabilir. Devlet katkısından yararlanmak için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor. 18 yaşını doldurmuş tüm aile bireyleri adına Bireysel Emeklilik Başvurusu yaparak bireysel emeklilik hesabını açabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?

Bireysel Emeklilik sizi çalışma hayatınız süresince tasarruf yapmaya yönlendirerek, emeklilikte harcamak üzere bir birikim yapmanızı sağlar. Bu sistem devlet tarafından da desteklenir. Buna göre Bireysel Emeklilik Sistemi’nin avantajları şu şekildedir:

 • Düzeni olarak tasarruf yaparsınız.
 • Devlet Katkısından yararlanırsınız.
 • Tasarruf yapmanın en kolay ve en güvenilir yoludur.
 • Yalnızca siz değil, ailenizde sistemden faydalanabilir.
 • Ödeme periyodunu siz belirlersiniz. Böylece ödemeler sırasında herhangi bir sorun oluşması engellenir.
 • Tasarruflarınız seçtiğiniz bankanın uzmanlar tarafından yönetilir.
 • Plan ve Fon dağılımını değiştirebilir, düzenleyebilirsiniz.
 • İstediğiniz zaman sistemden çıkabilirsiniz.
 • Ara ödeme yapabilir, ödemelerinize ara verebilirsiniz.
 • Tasarruflarınız devlet tarafından desteklenir.
 • Bireysel Emeklilikte Devlet Katkısı Nedir?

1 Ocak 2013’te başlayan yeni Bireysel Emeklilik Sistemi ile devlet tüm bireysel emeklilik katılımcılarına, ödedikleri katkı payının %25’i oranında ek gelir sağlıyor. Örneğin 200 TL asgari ödeme planı olan bir bireysel emeklilik planı seçtiğinizde, devlet  50 TL katkı yapıyor ve 250 TL ödemiş oluyorsunuz. Bu durumda Bireysel Emeklilik Sistemi’ni daha cazip hale getiriyor. Meslek fark etmeden herkes bireysel emeklilik sistemine dahil olabilir. Devlet katkısından yararlanmak için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor. 18 yaşını doldurmuş tüm aile bireyleri adına bireysel emeklilik hesabını açabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik İle Emekli Nasıl Olunur?

Bireysel Emeklilik Sistemi’nden emekli olmak için 10 yıl süre ile sistemin içinde kalmış olmanız gerekmektedir. 56 yaşınızı doldurduğunuzda 10 yıl şartını tamamlamanız durumunda emekli olabilirsiniz. Emekliliğe hak kazanan bireyler, birikimlerinin bir kısmını ya da tamamını toplu halde ya da aylık olarak alabilirler. Bu sayede Sosyal Güvenliğin emekli aylığına ek olarak bir gelir elde etmiş olursunuz.

Bireysel Emeklilik Sistemine Nasıl Katılabilirsiniz?

Bireysel Emeklilik Başvurusu yapmadan önce mutlaka bankaların sunduğu bireysel emeklilik planlarına göz atmalısınız. Size en uygun şartları ve ödeme planını sağlayan banka ile iletişime geçebilirsiniz. Bireysel Emeklilik Sistemi’nde geniş yelpazeye sahip planlamaları ile AvivaSA, Anadolubank, Axa Sigorta gibi büyük bankaların bilgilerine sitemizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu bankaların sitelerinden yada müşteri hizmetleri telefon numaralarında ulaşarak bilgi alabilirsiniz. Size uygun planı seçtikten sonra, seçtiğiniz bankanın size en yakın şubesine giderek Bireysel Emeklilik Başvurusu yapabilirsiniz. Ayrıca birçok banka Bireysel Emeklilik Sistemi’nde online başvuru kabul etmektedir. Online başvuru formalarını seçtiğiniz bankanın internet sitesi üzerinden doldurarak bankada sıra beklemekten kurtulabilir, işlemlerinizi kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir