emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Bakanlık Açıkladı 24 Ay Boyunca Hibe Desteği Ödenecek!

Bakanlık Açıkladı 24 Ay Boyunca Hibe Desteği Ödenecek!
18.07.2020

Son Dakika Haberi Bakanlık Açıkladı 24 Ay Boyunca Hibe Desteği Ödenecek! Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt tarafından son dakika açıklaması gerçekleştirildi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen açıklamaya göre iş sağlığı ve güvenliği koşullarının iyileştirilmesi amacıyla yer altı kömür ve metal maden iş yerlerinde 24 ay geçerli olarak hibe desteği ödenecektir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından gerçekleştirilen açıklamaya göre, Avrupa Birliği projesi kapsamında iş sağlığı ve güvenliği koşullarının iyileştirilmesi amacıyla birlikte yer altı kömür ve metal maden iş yerlerinde 24 ay geçerli olacak hibe desteği ödenecektir. Bakanlık tarafından gerçekleştirilen açıklamaya göre, 21 Kasım 2019 tarihinde başlayan “Madencilik Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi” için düzenlenen operasyon kapsamında, sağlık, güvenlik ve iş başarısının geliştirilmesi ile Türkiye iş gücü için insana yakışır işlerin oluşturulmasını hedeflemektedir denildi.

Çalışma Şartları İyileştirilecek!

Çalışma Şartları İyileştirilecek! Türkiye ve Ab tarafından finanse edilen ve 17,5 milyon Avro bütçeli olan projede teknik yardım, finansal destek ve rehberlik programı ile hibe programı yer almaktadır. Madencilik sektöründe proaktif yaklaşıma dayalı iyileştirilmiş çalışma koşullarının desteklenmesi ve toplumsal farkındalığın artırılmasını amaçlayan proje ile birlikte tüm paydaşların konu ile ilgili bilgi seviyelerinin geliştirilmesi ile çalışma koşullarının daha da fazla iyileştirilmesi öngörülmektedir.

Düzenlenen proje kapsamında iş sağlığı ve güvenliği, arama ve kurtarma gibi nitelikli eğitimlerle farkındalık sağlanacaktır. Diğer yandan yüz yüze ve görsel, işitsel materyaller hazırlanarak, yer altı, kömür ve metal maden sektöründe çalışanların % 36’lık toplamına ulaşılmak hedeflenmektedir. Proje süresince gereken şartları taşıyan yer altı kömür ve metal maden iş yerlerinde, İş Sağlığı ve Güvenliği uzmanının görevlendirilmesinin yanında tahlisiye eğitimleri ve maden sektörüne özgü hazırlanan TSE standardının entegrasyonu için finansal destek verilecektir.

Bakanlık tarafından açıklanan ve alınacak olan önlemlerden bazıları ise şu şekilde belirtilmiş bulunuyor. Yeraltındaki çalışma koşullarının zorluğu dikkate alınarak, çıkarılan cevherin özelliğine göre yer altında zehirli ve patlayıcı gazların takibi, su baskınlarına karşı kontrol sondajı yapılması, ocak girişlerinde birbirinden bağımsız iki farklı giriş ve çıkış sağlanması ve mekanik havalandırma sisteminin kurulması olarak belirtilmiş bulunuyor.

İşe İade Davası Nasıl Açılır, Kimler Bu Davayı Açabilir ?

Torun Bakım Maaşı (Parası) Başvurusu Nasıl Yapılır?

İş İçin Sağlık Raporu Nereden ve Nasıl Alınır ?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.