Genel

Siyasi Parti Üyeliği Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Siyasi parti üyeliği sorgulama işlemleri için e-devlet sistemi ya da T.C. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı resmi internet sitesi kullanılmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve 18 yaşını geçen tüm bireyler, istedikleri siyasi partiye üye olabilirler. Siyasi tercihlerin özgür olduğu sistemde, tek seferde sadece 1 partiye üye olma hakkı bulunmaktadır.

Aynı anda iki partiye üyelik olmadığından, farklı bir siyasi partiye üye olmak isteyen bireylerin, eski siyasi parti üyeliğini sonlandırması gerekir. Mevcuttaki siyasi parti üyeliğinin sorgulanması ve isteğe göre iptal edilmesi için yapılması gereken işlemler, yazı içerisinde tüm detaylarıyla ele alınmıştır.

Nasıl Siyasi Parti Üyesi Olunur?

Siyasi partilere dahil olmak isteyen kişiler, gerekli şartlara uyum sağlamaları durumunda parti üyeliği oluşturmaktadır. Siyasi partilerin tamamı, kendilerine ait üyelik formunu hazırlamakta ve kişilere ulaştırmaktadır. Siyasi parti üyesi olmak isteyen kişiler, partilere ait il – ilçe ya da mahalle sorumluluklarına gidebilirler. Siyasi partilerin iletişim hatları üzerinden, üyelik başvurusu yapılmak istendiği belirtildikten sonra, parti tarafından adrese gönderilecek sorumlu ekipten destek alınabilir. Partilerin yürütme politikası ve bütçesine göre, üyelik seçenekleri değişiklik göstermektedir.

Siyasi parti üyelik talepleri için partiler tarafından sunulan formun doldurulması gerekir. Başvuru sahiplerinin kimlik bilgileri, adres bilgileri, çalışma bilgileri ve iletişim bilgilerinin yer aldığı siyasi parti üyelik sözleşmesi doldurulduktan sonra, kişilerin parti üyelikleri sisteme kaydedilmektedir.

Siyasi parti üyelik formu sisteme işlendikten sonra, T.C. Cumhuriyet Başsavcılığı resmi internet sitesinde, kişilere ait siyasi parti üyelik bölümü doldurulacaktır. Bir siyasi partiye üye olunduktan sonra, kişilerin isteğine göre mevcut üyelik iptal edilebilir ve yerine farklı bir parti üyeliği getirilebilir. Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan vatandaşların, herhangi bir siyasi partiye üye olması söz konusu değildir.

T.C. Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Parti Üyelik Sorgulaması Nasıl Yapılır?

T.C. Cumhuriyet Başsavcılığı resmi internet sitesi üzerinden, siyasi parti üyelik sorgulaması yapmak için izlenmesi gereken adımlar, aşağıda tüm detaylarıyla ele alınmıştır:

 • https://vatandassipar.yargitaycb.gov.tr/proxyYargitay/portal_baslangic.uyap bağlantı adresi kullanılarak, T.C. Cumhuriyet Başsavcılığı resmi internet sitesine erişim sağlanmalıdır.
 • İnternet sitesinde yer alan siyasi parti sorgulama sayfası, otomatik olarak erişime açılmaktadır.
 • Siyasi parti sorgulaması yapmak isteyen kişilerin kimlik bilgileri doğrulanarak, parti üyeliği için sorgulama başlatılabilir.

[button color=”red” size=”medium” link=”https://vatandassipar.yargitaycb.gov.tr/proxyYargitay/portal_baslangic.uyap” icon=”” target=”true” nofollow=”true”]Siyasi Parti Üyeliği Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ[/button]

T.C. Cumhuriyet Başsavcılığı siyasi parti sorgulama ekranında talep edilen bilgiler:

 • Kişilere ait T.C. kimlik numarası
 • Nüfus cüzdanı ya da kimlik kartını belirten kimlik türü seçimi
 • Kimlik kartı / nüfus cüzdanı seri numarası

Gerekli bilgiler doğrulandıktan sonra, “Sorgula” butonuna tıklanmalı ve siyasi parti üyelikleri sorgulanmalıdır. Siyasi parti üyeliği bulunan vatandaşlar, belirtilen adres üzerinden doğrudan siyasi parti üyelik detaylarına erişim sağlayacaktır. Herhangi bir siyasi partide yer almayan vatandaşlar, sorgulama ekranında hiçbir bilgiye erişim sağlayamaz.

E-Devlet Üzerinden Siyasi Parti Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-devlet sistemi kullanılarak gerçekleştirilmek istenen siyasi parti sorgulama işlemleri için aşağıda belirtilen adımlar takip edilmelidir:

 • https://www.turkiye.gov.tr/yargitay-siyasi-parti-uyeligi-sorgula bağlantı adresi kullanılarak, e-devlet siyasi parti üyeliği sorgulama ekranına erişim sağlanmalıdır.
 • Açılan sayfa üzerinden, T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresinin doğrulanması gerekir.
 • Kimlik bilgileri doğrulandıktan sonra “Giriş” butonuna tıklanmalıdır.
 • E-devlet siyasi parti sorgulama ekranı açıldıktan sonra, mevcut siyasi parti üyeliğine dair sorgulama başlatılacaktır.
 • Siyasi parti sorgulamasının başlatılmasının ardından, mevcut siyasi parti üyeliğinin başlama tarihi, hangi partiye üye olunduğu, üyelik durumu ve aktiflik durumu gibi detayların yer aldığı forma erişim sağlanacaktır.
 • Siyasi parti üyelik ekranında yer alan mevcut siyasi parti için isteğe göre iptal başvurusu oluşturulabilir.
 • Aynı şekilde e-devlet sisteminden gerçekleştirilen siyasi parti üyelik iptal işlemleri, Yargıtay bölümünden takip edilmektedir.

[button color=”red” size=”medium” link=”https://www.turkiye.gov.tr/yargitay-siyasi-parti-uyeligi-sorgula” icon=”” target=”true” nofollow=”true”]E-Devlet Üzerinden Siyasi Parti Üyeliği Sorgula[/button]

Siyasi Parti Üyelik Şartları Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti kapsamında resmi olarak seçimlere dahil olan siyasi partilere, T.C. vatandaşı olan her bireyin katılma hakkı bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti siyasi partilerine üye olabilmek için gerekli görülen temel şartlar, aşağıda tüm detaylarıyla ele alınmıştır:

 • Siyasi partilere üye olabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması gerekir.
 • Sadece 18 yaşından büyük olan vatandaşların, herhangi bir siyasi partiye üye olma hakkı bulunmaktadır.
 • Siyasi partilere üye olmak isteyen vatandaşların, akıl sağlığının yerinde olması gerekir. Akli dengesi yerinde olmayan ve zihinsel engeli bulunan vatandaşlar adına, siyasi parti üyeliği başlatılamaz.
 • Siyasi parti üyeliklerinin, sadece tek bir parti adına olması gerekir. Aynı anda, birden çok siyasi parti için üyelik talebi oluşturulamaz.
 • Siyasi parti üyeliği için partiler tarafından hazırlanan resmi üyelik formunun doldurulması gerekir. Form üzerinde yanlış ya da gerçeğe aykırı beyanın olması durumunda, siyasi parti üyelikleri kabul edilmeyecektir.
 • Devlete karşı propaganda yapan ya da T.C. Cumhuriyet Başsavcılığı ve Yargıtay kapsamında kabul görmeyen siyasi partilere, herhangi bir üyelik yapılmamaktadır.
 • Yargıtay tarafından kapatılan siyasi partiler adına, üyelik talebi oluşturulamamaktadır.

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan adayların, siyasi parti üyesi olması mümkün değildir. Belirtilen şartlara uyum sağlanmaması durumunda, siyasi parti üyeliği oluşturulamayacaktır.

E-Devlet Siyasi Parti İptal İşlemleri Nasıl Yapılır?

E-devlet sistemi üzerinden, siyasi parti üyeliğini iptal etmek için izlenmesi gereken adımlar aşağıda tüm detaylarıyla ele alınmıştır:

 • turkiye.gov.tr bağlantı adresi kullanılarak, e-devlet resmi internet sayfası açılmalıdır.
 • Sayfa giriş ekranı açıldıktan sonra, T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle sistem girişi tamamlanmalıdır.
 • E-devlet girişinin yapılmasının ardından, ana sayfada yer alan “E-Hizmetler” bölümü açılmalıdır.
 • E-hizmetler sayfasından “Kurumlar” bölümüne girilmesi ve “Yargıtay” bölümüne tıklandıktan sonra, T.C. Cumhuriyet Başsavcılığı seçeneğinin tercih edilmesi gerekir.
 • T.C. Cumhuriyet Başsavcılığı sistemine erişildikten sonra, siyasi parti üyeliği seçeneği tercih edilmeli ve siyasi parti üyelik iptal talebi oluşturulmalıdır.
 • Siyasi parti iptal talep işlemlerinin yer aldığı sayfa üzerinden, Yargıtay tarafından hazırlanan şartların yer aldığı metnin okunması ve onaylanması gerekir.
 • Mevcutta kişilere ait bir siyasi parti üyeliği bulunuyorsa, sayfa üzerinde detaylı şekilde raporlanmaktadır. Siyasi parti üyeliklerinin iptal edilmesi için sayfada yer alan iptal dilekçesi indirilmelidir.
 • Siyasi parti istifa dilekçesi incelendikten sonra, kişiler adına detaylıca doldurulmalıdır.
 • “İptal Et” butonuna tıklanmasının ardından, siyasi parti üyeliği için fesih talebi oluşturulur.
 • Siyasi parti üyeliği iptal işlemlerinin takip edileceği ve sürecin detaylıca inceleneceği adresler, iptal sayfası üzerinde detaylı şekilde ele alınmaktadır.

Sistem tarafından belirtilen süreç içerisinde, siyasi parti iptalinin gerçekleşip gerçekleşmediğine dair, detaylı sorgulama başlatılacaktır.

Siyasi Parti Üyelik İptal Sorgulamasının Detayları Nelerdir?

Siyasi parti üyeliğinin iptal edilmesinin ardından, iptal başvurusunun sonuçlarını sorgulamak için e-devlet sisteminin kullanılması gerekir. www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden, e-devlet ana sayfasına erişim sağladıktan sonra, sayfada yer alan “Giriş Yap” butonuna tıklanmalıdır. Giriş sayfası üzerinden, T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresinin doğrulanması gerekir.

İsteğe göre, e-imza ya da mobil bankacılık sistemleri üzerinden de “E-Devlet Kapısı” sistemine giriş yapılması söz konusudur. E-devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra, sayfanın sağ üst köşesinde yer alan arama bölümüne “Siyasi Parti Üyeliği” yazılmalıdır. Siyasi parti işlemlerine dair liste açıldıktan sonra, siyasi parti üyelik iptal sonuçlarına dair sorgulama sayfasına erişim sağlanabilir.

Gelir Belgesiz, Bordrosuz Kefilsiz Kredi Veren Bankalar

Kaymakamlık Para Yardımı Nasıl Alınır, Dilekçe Örneği

Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim, Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir