Genel

31 Mart Tarihine Dikkat Edin, Borçlu Çıkmayın

Genel sağlık sigortası için 31 Mart tarihi büyük önem taşıyor. 2012 yılından beri uygulanan sigorta özellikle çalışmayanlar için daha sonra borçlu olabilmelerine neden oluyor. Sigortaya borcu olanlar için 31 Mart tarihi büyük önem taşıyor.

Genel Sağlık Sigortasında Borca Dikkat

Genel sağlık sigortası yaklaşık 8 yıldır uygulanıyor ve hâlâ uygulamadan haberdar olmayanlar için önemli borç tutarları çıkabiliyor. Sigortalı olarak bir işte çalışmayanlar ya da Bağkur kapsamında kendi primlerini yatırmayanlar için genel sağlık sigortası ödenmesi gerekiyor. Ödeme gücü olmayanların prim borçları ise hazine tarafından karşılanıyor. Ödeme gücüne sahip oldukları halde prim ödemesi yapmayanlar ise hastaneye gittiklerinde hizmetlerden yararlanamadıkları gibi aynı zamanda borca da sahip oluyorlar. Son yapılandırma kanunu kapsamında ise para ödemeden ya da ödeme kolaylığı ile birlikte birikmiş olan genel sağlık borcundan kurtulma olanağı sağlandı. Buna göre eğitim yaşamları tamamlandıktan sonra herhangi bir işte çalışmayan ya da kendi işine sahip olmayanların borç tutarlarını öğrenmeleri için e-devlet üzerinden sorgulama yapmaları gerekecek.

Sigortalı bir işte çalışmayan ve anne baba ya da eş üzerinden sağlık hizmeti almayan herkesin toplam genel sağlık sigortası borcu öğrenmek için sorgulama yapması gerekmektedir. Çocuklar 18 yaşına kadar anne ve babaları üzerinden sağlık hakkı aldıkları için borç sorgulaması yapmalarına gerek bulunmuyor. Bunun yanında orta öğretim 20, yüksek öğretim ise sağlık hakkından 25 yaşına kadar ücretsiz yararlanma hakkına sahip bulunuyorlar. Öğrenim gören çocukların ilgili yaş sınırlarını aşmamaları dahilinde 2 yıl boyunca sağlık hizmetlerinden yararlanmaları da mümkün tutuluyor. Mezuniyet tarihini takip eden iki yıl sonrasında ise genel sağlık sigortası primi ödeme yükümlülükleri başlamaktadır. Bu yüzden bu durumda olanların da borç sorgulaması yapması yararlı olacaktır.

Gelir Testi Tarihine Dikkat Edilmesi Gerekiyor

Herhangi bir işte çalışmayan ya da Bağkur kapsamında kendi primlerini ödemeyenler için 2020 yılı genel sağlık sigortası ücreti aylık olarak 88 TL şeklinde belirlenmiştir. Bu ödemenin aylık olarak yapılması gerekmektedir. Ödeme gücü olmayanların ise primlerinin hazineden karşılanması için mutlaka gelir testi yaptırmaları gerekiyor. Yeni çıkarılan yapılandırma kanunu kapsamında daha önce gelir testi yaptırmamış olanlar için 31 Mart 2020 tarihine kadar test yapma hakkı tanınmıştır.

Buna göre haklarında GSS borcu olup daha önce hiç gelir testi yaptırmamış kimseler ilgili tarihe kadar ikamet ettikleri bölgedeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek gelir testine girebilecekler. Yapılacak olan test sonucunda hane içinde kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte birinden az olursa bu durumda prim borçları silinmiş olacak. Gelir durumlarının bu şekilde devam etmeleri halinde de genel sağlık sigortası primleri ödemek zorunda kalmayacaklar. 31 Mart 2021 tarihine kadar yapılacak olan gelir testi sorgulamaları geriye dönük tüm borçları silebilecek.

Peşin Ödemede Faiz Alınmayacak

Genel sağlık sigortası borçları faiz ile birlikte daha yüksek tutarlara ulaşabiliyor. Bu bakımdan her ay için gecikme faizleri ana paranın daha da artmasına neden olabiliyor. Yapılandırma kanunu kapsamında ise borçlarını 30 Nisan 2021 tarihine kadar ödeyenlerin gecikme faizleri silinmiş olacak, başka bir deyişle sadece ana parayı ödemeleri gerekecek. Yapılandırma hakkından yararlanmak için ise genel sağlık sigortası borçları için 31 Ağustos 2020 tarihi temel alınacak. Bu tarihten önceki borçlar için yapılandırma söz konusu olacağı için 31 Ağustos 2020 tarihinden sonraki primlerin düzenli olarak ödenmesi gerekmektedir. Yeniden borçlu duruma düşülmemesi için bu noktaya dikkat etmek gerekiyor.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir