SGK

2018 – SGK Torba Yasa Hakkındaki Beklentiler

Ülkemizde bulunan yasalar sürekli olarak değişmekte ve bunlar da kişilerin hayatlarını etkilemektedir. Son dönemlerde yasalar genellikle toplu şekilde çıkarılmakta ve yasaların farklı konulardan olmasından dolayı da bu yönteme torba yasa denilmektedir. Torba yasanın içerisinde çok farklı konular bulunmakta ve insanları etkilemektedir. Bundan dolayı da çıkacak olan torba yasalar insanların ilgisini çekmekte ve insanlar yakından takip etmektedir. Torba yasalar dönemsel olarak çıkmakta ve içerisinde bazı dönemlerde SGK ile de ilgili maddeler bulunmaktadır. 2018 SGK torba yasa yine aynı şekilde maddeler içerebilmekte ve bundan dolayı da insanlar içerisindeki maddeleri ve bu maddelerin insanları nasıl etkileyeceğini merak etmektedir.

2018 SGK Torba Yasa ve Af Durumu

2018 SGK torba yasa konusunda insanların farklı beklentileri bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi af konusu olup söz konusu yönde çok ciddi bir beklenti bulunmaktadır. İnsanlar SGK’ya farklı prim ödemeleri yapmaktadır. Sigorta primleri, genel sağlık sigortası primi, BAĞKUR primi gibi ödemeler bu kuruma yapılmaktadır. İnsanlar söz konusu ödemeleri zamanında yapmayınca ceza gelmeye başlamakta ve ödenmesi gereken ücret daha da artmaktadır. Bu durum bir süre daha böyle devam edince ödenmesi gereken ücret artık çok yüksek seviyelere ulaşmakta ve insanların ödemesi imkansız hale gelmektedir. Bundan dolayı da çok ciddi mağduriyetler oluşmaktadır. Özellikle sağlık güvencesinin askıya alınması insanların hastaneye ücret karşılığı gitmesine sebep olması ciddi miktarların ödenmesine sebep olmaktadır.

2018 SGK torba yasa konusunda beklentiler arasında bulunan af geçtiğimiz yıllarda dönemsel olarak çıkarılmıştır. Özellikle 2016 ve 2017 yıllarında art arda çıkarılan yasalar insanların 2018 yılına dair beklentilerini artırmıştır. Söz konusu yasalar sayesinde borçların cezaları kaldırılmakta ve geriye kalan miktar ise kişilerin tercihine bağlı olarak taksitlere bölünmektedir. Dolayısıyla da insanlar borçları bu şekilde çok daha rahat bir şekilde ödeyebilmekte ve ciddi bir sorundan kurtulmuş olmaktadır. Bunun için de farklı şartlar istenmekte ve bunların sağlanmaması halinde sağlanan kolaylık iptal edilmektedir. Özellikle taksitlerin zamanında ödenmemesi ve yeni primlerin aksatılması gibi hususların meydana gelmesi durumunda sağlanan kolaylıklar iptal edilmekte ve silinen cezalar tekrar eklenmektedir.

2018 SGK torba yasa içerisinde af konusunun olup olmadığı henüz netleşmese de gelen açıklamalar dikkate alındığından çıkacak olan yasanın içerisinde böyle bir hususun bulunmadığı yönündedir. İnsanların beklentileri yüksek olmasına rağmen ilgili bakanlıklar bu yönde bir çalışma yapmamış ve torba yasanın içerisinde böyle bir madde bulunmamaktadır. Bundan dolayı kişilerin planlamalarını buna göre yapması ve borçlarını biriktirmemesi uzmanlar tarafından yapılan tavsiyelerin arasında yer almaktadır. Özellikle bu yönde beklentisi olan kişiler prim borçlarını bilinçli olarak yatırmamakta ve daha sonra taksitler halinde ödemeyi planlamaktadır fakat böyle bir maddenin torba içerisinde bulunmaması kişilerin ciddi bir ceza ödemesine neden olabilmektedir. Söz konusu durum için kişilerin imkanları ölçüsünde prim borçlarını zamanında yatırmaları uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

2018 SGK Torba Yasa ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar

2018 SGK torba yasa içerisinde olması beklenen maddelerden bir tanesi de emeklilikte yaşa takılanların durumuyla ilgilidir. Geçmiş tarihte yapılan değişikliklerde emeklilik yasaları köklü değişimlere uğramış ve yasalar baştan aşağı değişmiştir. 1999 yılına kadar emekli olmak isteyen erkeklerin 5000 prim günü ve 25 yıllık sigortalılık süresini tamamlaması gerekirken kadınların 5000 prim günü ve 20 yıllık sigortalılık süresini tamamlaması gerekmekteydi. Fakat yapılan değişiklikten sonra emekli olacak olan kişilere yaş şartı da getirilmiştir. Daha önceki yasalarda olmayan yaş şartının getirilmiş olması insanların emeklilik süresini 3 yıl ile 12 yıl arasında değiştirmiştir. Bu da kişilerin çok ciddi bir mağduriyet yaşamasına neden olmaktadır.

2018 SGK torba yasa konusunda emeklilikte yaşa takılanlar konusu geçmiş yıllarda mahkemeler tarafından iptal edilmişti. Yukarıda belirtilen mağduriyetin oluşmasından dolayı Anayasa Mahkemesine iptal davası açılmış ve yüksek mahkeme talebi haklı bularak yasayı iptal etmiştir. Fakat söz konusu yasa yeniden düzenlenmiş ve kademeli yaş artışı sağlanmıştır. Yasa bundan sonra yine mahkemelere taşındıysa da mahkemeler haksız bir durum olmadığını belirtmiş ve bu defa da talebi reddetmiştir. Bunun üzerinde mağdur olduğunu düşünen bazı kişiler avukatları aracılığıyla durumu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşımış lakin yüksek mahkeme başvuru konusunun kendi alanları olmadığını ve ülkelerde çıkan yasalara müdahale edilemediğini açıklamıştır. Dolayısıyla da söz konusu durumun düzelmesi için mutlaka yasal düzenleme yapılması gerekmektedir.

2018 SGK torba yasa içerisinde emeklilikte yaşa takılanlar için bir madde olup olmadığı henüz kesinleşmemişse de gelen duyumlara göre böyle bir çalışma olmadığı yönündedir. Söz konusu düzenlemenin yapılması durumunda binlerce kişi emekli olacak ve bu da maliyeye sürekli bir yük oluşturacaktır. Söz konusu durum düşünüldüğünde hükümet bunun planlanmasının çok hassas olduğunu belirtmekte ve hazine ile koordinasyon içerisinde çalışmalar yürütmektedir. Yapılacak çalışmaların ardından emekli olacak kişilerin maaşlarını biraz düşük alması teklif edilmesi ve bunun kabul edilmesi durumunda emekliliğin gerçekleşmesi düşünülmektedir.

Fakat 2018 SGK torba yasa içerisinde şuanda böyle bir madde olmadığı gelen haberler arasından yer almaktadır. Böylece söz konusu kişilerin biraz daha beklemesi gerekmekte ve daha sonraki torba yasalar takip edilmelidir. Yakın zamanda böyle bir çalışma yapılacağı uzmanlar tarafından dile getirilmektedir.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. kapananşirketten borcumu ödemek için yasa çıktımı emekli maışımı kesiyorlar faiz,ini silip ana parasını ödemek istiyorum

    1. Merhaba,

      Bu konu ile ilgili torba yasada bir düzenleme bulunmuyor.

  2. merhaba; emeklilikte yaşa takılanlar maliyeye yük oluşturuyor düşüncesi çok mantıklı değil. bu ülkede 25 milyar dolar harcama yapılan suriyeliler var. ben 32 yıldır prim ödeyip 2 ay yatırmadığımda öz yurdumda benden kesilenler ile yapılan hastane sağlık hizmetinden faydalanamıyorum. bu eşitsizlik.
    ve en saçmasıda 7200 gün ssk ya primim var. ama bağkurdan emekli olabileceğim. ölmez sağ kalırsak. aslında son 7 yılın yarısından 1 fazla değil toplamının % 70 i vs. gibi bir kriter olmalı. adil olan bu şekildedir. ve prim borcu olana bakılmaması sağlık kapsamı dışında olmasıda ayrıca bir adaletsizlik. ben helal etmiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu