E-Devlet

E-Devlet Soy Ağacı Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

edevlet soyagaci sorgulama islemi nasil yapilir

Günümüzde birçok işlem internet üzerinden yapılmaktadır. Yakın zamanda yaşanan teknolojik gelişmeler insanların yaşamlarını fazlaca etkilemiş ve etkilemeye de devam etmektedir. Alışverişten fatura ödemeye varıncaya kadar birçok işlem internet üzerinden yapılabilmektedir. İnsanların internet üzerinden bu kadar fazla işlem yapması bazı devlet kurumlarının da hizmetlerini internet üzerinden vermelerine neden olmuştur.

Daha sonraki süreçlerde bu şekilde hizmet veren devlet kurumu sayısı artmış ve vatandaşlar buradan rahatlıkla hizmet almaya başlamıştır. E- devlet soy ağacı sorgulaması nasıl yapılır konusu da bu şekilde gündeme gelen ve internet üzerinden verilen hizmetlerden bir tanesi olarak dikkat çekmektedir. İnsanlar söz konusu hizmete internet üzerinden rahatlıkla ulaşabilmektedir.

Devlet kurumlarının birçoğu internet üzerinden hizmet verirken söz konusu hizmetleri kendi internet sitelerinden bazı bilgileri isteyerek veriyorlardı. Bu durum kişilerin bazı bilgilerini bile kişilerin de bu bilgilere ulaşmasını sağlamaktaydı ve bu da ciddi sıkıntılara neden olabilmekteydi. Bu ve bunun gibi birçok nedenden dolayı devlet, internet üzerinden verilen bütün hizmetleri bir arada toplamaya karar vermiştir.

Bundan dolayı da www.turkiye.gov.tr adresi hizmete açılmıştır. E-devlet olarak da bilinen sitenin hizmete girmesiyle birlikte kurumların web siteleri üzerinden vermiş oldukları hizmetler buraya toplanmaya başlamıştır. Ayrıca yeni hizmetlerini de buradan vermektedir. Söz konusu hizmetlerden bir tanesi de soy ağacı sorgulamasıdır. E- devlet soy ağacı sorgulaması nasıl yapılır sorusunun son dönemde çok fazla sorulması da bundan kaynaklanmaktadır.

E-Devlet Soy Ağacı Sorgulaması Nasıl Yapılır

E- devlet soy ağacı sorgulaması nasıl yapılır sorusunun cevabı oldukça basittir. Fakat bunun için öncelikle kişilerin e-devlete girebilmeleri gerekmektedir. E-devlete giriş konusu aşağıda detaylı olarak anlatılacaktır.

Soy ağacı sorgulaması yapabilmek için aşağıdaki adımların izlenmesi gerekmektedir:

 • E-devlete giriş yapmak için T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresinin yazılarak onaylanması (Farklı yollarla da giriş yapılabilmektedir)
 • Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen hizmetlerin olduğu yere gelinmesi
 • Buradaki hizmetler arasından “Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama” kısmına geçiş yapılması gerekmektedir.
altust sorgulama ekrani edevlet
e-devlet soy ağacı sorgulaması nasıl yapılır ? 7

Yukarıdaki adımların izlenmesi sonucunda rahatlıkla soy ağacı sorgulaması yapılabilmektedir.

E- devlet soy ağacı sorgulaması nasıl yapılır sorusunun cevabı çok sayıda kişi tarafından merak edilmektedir. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi insanların kendi soylarını merak etmesinden kaynaklanmaktadır.

Verilen hizmet sayesinde insanlar soylarını 1800’lü yıllara kadar görebilmekte ki bu son derece merak edilecek bir durumdur. Devlet tarafından yayınlanan belgelerden bazılarını da görme fırsatı da yakalayan kişiler böylelikle durum ile ilgili farklı bilgiler elde etme şansını da yakalamaktadır.

Soylarının kime dayandığı insanlar için şu aşamada çok önemli gibi görünmese dahi insanlar tarafından merak edilmektedir. En meraksız ve ilgisiz kişi dahi bunu merak etmekte ve e-devletten kontrol etmek istemektedir. Bundan dolayı da hizmet verilmeye başlandıktan kısa bir süre sonra sistem yoğunluktan dolayı çökmüştür.

PTT’e Gitmeden Edevlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-Devlet Maaş Sorgulama İşlemleri

E-Devlet Şifresi Olmadan Ssk Sorgulaması

Shares:

2 Yorumlar

 • mehmet çay
  11.08.2019

  soy ağacım nereye dayanıyor

  Cevapla
  • Yonetici
   15.08.2019

   E-devlet sistemine giriş yapıp kontrol edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir