emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

E- Devlet Soy Ağacı Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

E- Devlet Soy Ağacı Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Günümüzde birçok işlem internet üzerinden yapılmaktadır. Yakın zamanda yaşanan teknolojik gelişmeler insanların yaşamlarını fazlaca etkilemiş ve etkilemeye de devam etmektedir. Alışverişten fatura ödemeye varıncaya kadar birçok işlem internet üzerinden yapılabilmektedir. İnsanların internet üzerinden bu kadar fazla işlem yapması bazı devlet kurumlarının da hizmetlerini internet üzerinden vermelerine neden olmuştur. Daha sonraki süreçlerde bu şekilde hizmet veren devlet kurumu sayısı artmış ve vatandaşlar buradan rahatlıkla hizmet almaya başlamıştır. E- devlet soy ağacı sorgulaması nasıl yapılır konusu da bu şekilde gündeme gelen ve internet üzerinden verilen hizmetlerden bir tanesi olarak dikkat çekmektedir. İnsanlar söz konusu hizmete internet üzerinden rahatlıkla ulaşabilmektedir.

Devlet kurumlarının birçoğu internet üzerinden hizmet verirken söz konusu hizmetleri kendi internet sitelerinden bazı bilgileri isteyerek veriyorlardı. Bu durum kişilerin bazı bilgilerini bile kişilerin de bu bilgilere ulaşmasını sağlamaktaydı ve bu da ciddi sıkıntılara neden olabilmekteydi. Bu ve bunun gibi birçok nedenden dolayı devlet, internet üzerinden verilen bütün hizmetleri bir arada toplamaya karar vermiştir. Bundan dolayı da www.turkiye.gov.tr adresi hizmete açılmıştır. E-devlet olarak da bilinen sitenin hizmete girmesiyle birlikte kurumların web siteleri üzerinden vermiş oldukları hizmetler buraya toplanmaya başlamıştır. Ayrıca yeni hizmetlerini de buradan vermektedir. Söz konusu hizmetlerden bir tanesi de soy ağacı sorgulamasıdır. E- devlet soy ağacı sorgulaması nasıl yapılır sorusunun son dönemde çok fazla sorulması da bundan kaynaklanmaktadır.

E- Devlet Soy Ağacı Sorgulaması Nasıl Yapılır ve İzlenmesi Gereken Adımlar

E- devlet soy ağacı sorgulaması nasıl yapılır sorusunun cevabı oldukça basittir. Fakat bunun için öncelikle kişilerin e-devlete girebilmeleri gerekmektedir. E-devlete giriş konusu aşağıda detaylı olarak anlatılacaktır. Soy ağacı sorgulaması yapabilmek için aşağıdaki adımların izlenmesi gerekmektedir:

 • E-devlete giriş yapmak için T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresinin yazılarak onaylanması (Farklı yollarla da giriş yapılabilmektedir)
 • Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen hizmetlerin olduğu yere gelinmesi
 • Buradaki hizmetler arasından “Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama” kısmına geçiş yapılması gerekmektedir.

Yukarıdaki adımların izlenmesi sonucunda rahatlıkla soy ağacı sorgulaması yapılabilmektedir.

E- devlet soy ağacı sorgulaması nasıl yapılır sorusunun cevabı çok sayıda kişi tarafından merak edilmektedir. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi insanların kendi soylarını merak etmesinden kaynaklanmaktadır. Verilen hizmet sayesinde insanlar soylarını 1800’lü yıllara kadar görebilmekte ki bu son derece merak edilecek bir durumdur. Devlet tarafından yayınlanan belgelerden bazılarını da görme fırsatı da yakalayan kişiler böylelikle durum ile ilgili farklı bilgiler elde etme şansını da yakalamaktadır. Soylarının kime dayandığı insanlar için şu aşamada çok önemli gibi görünmese dahi insanlar tarafından merak edilmektedir. En meraksız ve ilgisiz kişi dahi bunu merak etmekte ve e-devletten kontrol etmek istemektedir. Bundan dolayı da hizmet verilmeye başlandıktan kısa bir süre sonra sistem yoğunluktan dolayı çökmüştür.

E- Devlet Soy Ağacı Sorgulaması Nasıl Yapılır ve E-Devlete Giriş Yöntemleri

E- devlet soy ağacı sorgulaması nasıl yapılır sorusunun cevabı yukarıda verilmiştir. Fakat burada önemli olan husus e-devlete giriş yapılabilmesidir. E-devlet uzun yıllardır hizmet vermekte olup farklı şekillerde bu siteye giriş yapılabilmektedir. Bunlar içinde en fazla tercih edileni PTT üzerinden alınan e-devlet şifresidir. İnsanlar e-devlete girmek için PTT şubelerinden bir tanesine nüfus cüzdanları ile birlikte gitmeleri gerekmektedir. Daha sonra ise şubede bulunan görevli tarafından işlemler yapılmakta ve kısa bir süre sonrada e-devlet şifresi sadece 2 TL karşılığında verilmektedir. Böylelikle insanlar bu şifre ile siteye girebilmekte ve çok sayıda hizmeti internet üzerinden alabilmektedir.

E- devlet soy ağacı sorgulaması nasıl yapılır konusunda bir başka e-devlet giriş yöntemi ise internet bankacılığıdır. İnterneti çok sık kullanan kişilerin birçoğu banka hizmetleri alırken internet bankacılığını aktif olarak kullanmaktadır. Söz konusu bankacılık üzerinden e-devlete giriş yapılabilmektedir. Bunun için öncelikle e-devlet sitesine giriş yapılması gerekmektedir. Bu aşamadan sonra giriş yöntemlerinden internet bankacılığı olan bölümün tercih edilmesi gerekmektedir. Şuanda en sondaki seçenekte bu işlem bulunmakta olup zaman içinde değişiklik gösterebilir. Bundan sonra ise anlaşmalı bankaların logolarının bulunduğu bir bölüm açılmaktadır. Bunlar arasından hizmet alınan banka var ise onun logosuna tıklanmalı ve giriş yapılmalıdır. Açılan ekrana internet bankacılığında kullanılan şifrenin yazılmasıyla siteye giriş yapılabilmektedir.

E- devlet soy ağacı sorgulaması nasıl yapılır konusundaki bir başka e-devlet giriş yöntemi ise mobil imza ve e-imzadır. Teknoloji ve internetin gelişmesiyle birlikte insanlar birçok ihtiyacını sanal ortamda gidermeye başlamıştır. Söz konusu durumun giderek artması ve yaygınlaşmasından dolayı da sanal ortamda geçerli olan mobil imza ve e-imza kullanılmaya başlamıştır. Bu durum sayesinde insanlar farklı belgelere daha rahat ulaşmaktadır. E-devlet giriş yöntemleri arasında bulunan e-imza ve mobil imza alabilmek için farklı prosedürler uygulanmaktadır. Mobil imza için GSM operatörü şirketlerle görüşülmesi gerekirken e-imza ile ilgili ise PTT şubelerinden bilgi alınabilmektedir. Söz konusu yöntemler ile e-devlete rahatlıkla giriş yapılabilmekte ve soy ağacı sorgulaması yapılabilmektedir.

E- devlet soy ağacı sorgulaması nasıl yapılır sorusunun cevabı için mutlaka siteye giriş yapılması gerekmektedir. Giriş yöntemleri hakkında yukarıda genel bilgiler verilmiştir. Bunlar dışında yeni kimlikler ile de giriş yapılabilmektedir. Bununla ilgili detaylı bilgi yine e-devlet sitesinde bulunmakta ve insanlar bu şekilde de rahatlıkla siteye girebilmektedir. Siteye giriş yapıldıktan sonra birçok işlem burada çok rahat bir şekilde yapılabildiği gibi soy ağacı sorgulaması da yapılmaktadır. Böylelikle insanlar kendileri için en uygun seçeneklerden bir tanesini kullanmak suretiyle siteye giriş yapmakta ve buradan hizmet almaktadır. Telefon, tablet ya da bilgisayarlarla internete bağlanan kişiler birçok hizmeti e-devlet üzerinden ev ya da işyerinde alabilmektedir.

E- devlet soy ağacı sorgulaması nasıl yapılır sorusunun cevabı ile ilgili detaylar yukarıda genel hatlarıyla verilmiştir. Söz konusu sorgulama hizmete açıldığı andan itibaren çok büyük bir ilgi görmeye başlamış ve her dakika söz konusu ilgi artmıştır. Hizmet gün içinde saat 14:00’de verilmeye başlanmıştır. Hizmet verilmeye başlandıktan sonra yavaş yavaş kullanıcılar durumdan haberdar olmaya başlamış ve sisteme giriş sayısı hızla artmıştır. Gece saat 02:00’ye kadar yaklaşık 200 bin belge alımı yapılan sistemde 02:00 ile 04:00 arasında ise 110 bin belge alımı yapılmıştır. Daha sonra ilgi hızla artmaya devam edince gecikmeler yaşanmaya başlamış ve dolayısıyla da sistem kilitlenmiştir. Bu aşamadan sonra ise tedbir amaçlı sistem devre dışı bırakılmıştır. Yetkililer sistemin ne zaman açılacağı konusunda net bir bilgi vermez iken soy ağacı sorgulaması dışında verilen hizmetlerin devam ettiği yetkililer tarafından bildirilmiştir.

E- devlet soy ağacı sorgulaması nasıl yapılır konusunda insanlar tarafından merak edilen bir diğer konu ise sistemin tekrar ne zaman açılacağıdır. Birçok kişi sistemin açılmasını beklemekte ve soy ağacı sorgulaması yapmak istemektedir. Bundan dolayı da sistemin tekrar kapanmasına yani kilitlenmesine kesin gözüyle bakılmakta fakat yetkililer böyle bir durumun yaşanmaması için gereken tedbirleri almaktadır.

PTT’e Gitmeden Edevlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-Devlet Maaş Sorgulama İşlemleri

E-Devlet Şifresi Olmadan Ssk Sorgulaması

Yorumlar

 1. mehmet çay dedi ki:

  soy ağacım nereye dayanıyor

  1. Yonetici dedi ki:

   E-devlet sistemine giriş yapıp kontrol edebilirsiniz.