emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Swift Nedir? Bankalara Ait Swift Kodları ve Ücretleri 2021

Swift Nedir? Bankalara Ait Swift Kodları ve Ücretleri 2021

Swift kodu 1977 yılından bu yana uluslararası para transferlerinde kullanılır. İşlemde bankalar için tanımlanmış ve swift kodu olarak bilinen 8 veya 11 haneli koda ihtiyaç duyulur. Aynı gün veya ileri tarih valörlü olarak yapılan swift işlemlerinde, BIC kodu olarak da bilinen swift koduna ihtiyaç duyulur.

Bankaların belirlediği ve genellikle oransal olarak uygulanan işlem ücret kesintilerini ödemeniz halinde yurtdışı bankalara döviz transferini fiziki veya dijital bankacılık uygulamalarından yararlanarak yapabilirsiniz.

Swift Kodu Nedir, Neden Kullanılır?

Swift kodu, tüm dünyada bankalar arasında gerçekleştirilecek elektronik fon transferi için kullanılır. Transfer standardını sağlayan Swift sistemi, “Dünya Bankalar Arası Finansal Telekomünikasyon Derneği anlamına gelen Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication kısaltması olarak kullanılır.

Yurtdışı döviz transferlerinde kullanılan Swift kodu 8 veya 11 haneden oluşur. Bankaları tanımlamak için BIC kısaltması ile bilinen “Bank Identifier Codes” yani banka tanımlama kodundan yararlanılır. Kodu oluşturan ilk dört karakter banka kodunu, devam eden iki karakter ülke kodunu ve son iki karakter yerel kodu oluşturur. Bazı bankaların şube kodlarını Swift kodu sonunda kullanarak 11 hanelik kodlama tercih edebilmektedir.

Kodun oluşturulma detayından anlaşılacağı gibi Swift kodu bankalara özeldir. Uluslararası para transferi işlemlerinde bankaya özgü tanımlanan bu koda ihtiyaç duyulur. 1973 yılında kurulan ve 1977 yılında fiilen çalışmaya başlayarak günümüzde geçerliliğini koruyan bu sistem ile döviz transferlerinizi güvenle gerçekleştirebilirsiniz.

Swift ile Para Gönderme İşlemi

Swift ile para transferi gerçekleştirmek için gönderim yapılacak hesaba ait bankanın Swift kodunun biliniyor olması gereklidir. Kodun öğrenilmesi için banak ile iletişime geçebilir ya da bankaya ait dijital kanallar üzerinden bilgi alabilirsiniz. Karşı bankaya ait Swift kodu bilgisini edinmenin ardından para transferi için müşterisi olduğunuz bankanın şubelerini, mobil veya internet bankacılığı uygulamaları ve son olarak çağrı merkezlerini kullanarak işlemini tamamlayabilirsiniz.

Swift ile para transferi yaparken ihtiyacınız olacak bilgilerin tamamı şu şekilde sıralanabilir:

 • Karşı banka Swift kodu
 • Alıcının adı ve soyadı (Bazı bankalarda hesap/IBAN numarasına ilişkin bilgi istenebilir)
 • Para transferi tarihi
 • Gönderilecek döviz cinsi

Swift Kodu Yanlış Olursa Ne Olur?

Swift kodunun yanlış girilmesi, işlemin gerçekleştirilmemesi ya da hatalı gerçekleştirilmesine yol açabilir. Swift (BIC) kodu her bankaya özgü bir tanımlamayı ifade eder. Kodu yanlış girmek, hedef bankanızı yanlış belirtmeniz anlamına gelir. Kodunuz belirli bir bankaya ait farklı bir şubeyi ifade edebileceği gibi sistemde kullanılmayan bir kodlama içerebilir ve para transferi işleminiz gerçekleştirilmez.

Bankalara Göre Swift Kodu Nasıl Öğrenilir?

Bankalara ait Swift kodu bilgisine ulaşmak için başvurabileceğiniz birkaç yöntem bulunur. Swift kodu öğrenme işlemi için başvurabileceğiniz yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Banka şubeleri
 • Mobil/internet bankacılığı
 • Müşteri hizmetleri
 • Banka web sitesi
 • Banka hesap dökümleri

Swift Ücreti Ne Kadar?

Bankalara ait swift ücretleri yüzdesel olarak belirlenir ve gönderimi yapılacak döviz tutarına göre farkı seyreder. Kamu bankaları ve özel bankalarla birlikte katılım bankaları ve yatırım bankaları üzerinden Swift işlemi belirli ücretler eşliğinde yapılabilir. Swift işlemi için tercih edilen işlem tutarı da fiyatlamaya etki etmektedir. Bankalara ait güncel Swift ücreti 2021 yılı listesi aşağıdan takip edilebilir.

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası şubelerinden 250 dolara kadar yapılan Swift işlemleri için 10 dolar ücret kesilir. 250 dolar ve üzeri Swift işlemleri içi %0,75 oranında kesinti uygulanırken, işlem ücreti en az 20 dolar ve en fazla 500 dolar olarak sınırlandırılmaktadır.

Halkbank

Halkbank’ta Swift ücreti, karşı banka masrafı lehtara ait ise 25 döviz cinsi birimi ile fiyatlanır.  Karşı banka masrafının amire olması halinde azami 300 döviz birimini aşmamak koşulu ile %0,30 işlem ücreti kesintisi uygulanır. Banka ek olarak 5 dolar swift mesaj ücreti kesintisi uygular.

Vakıfbank

Vakıfbank’ta swift işlemleri %0,50 ücret kesintisi ile tamamlanır. En az 10 dolar ve en fazla 30 dolar olarak sınırlandırılan swift ücretine ek olarak banka tarafından 10,50 dolar tutarında muhabir banka masrafı kesintisi uygulanır.

İş Bankası

İş Bankası’nda %0,3 oranında swift işlem ücreti uygulanır. İşlem için kesilecek ücret 20 dolardan az ve 310 dolardan fazla olamamaktadır.

Garanti BBVA

Garanti Bankası’nda swift işlem ücreti en az 114,29 TL ve en fazla 1.650,00 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca bankadan Western Union ile para gönderimi tercih edildiğinde, Swift işlem ücretleri 14,29 dolar ile 321,43 dolar arasında değişecektir.

Yapı ve Kredi Bankası

Yapı Kredi’de swift işlemleri %0,6 işlem ücret kesintisi ile uygulanır. İşlem aynı gün valörlü ise 190 TL – 315 TL, ileri gün valörlü ise 185 – 295 TL arasında fiyatlanır.

Türk Ekonomi Bankası (TEB)

TEB’de %0,5 işlem ücreti ile swift işlemi CEPTETEB üzerinden yapılabilir. İşlem ücretleri 175 TL ila 1.200 TL asgari ve azami oranlar ile sınırlandırılmıştır.

ING

ING’de düzenli swift işlem ücreti internet şubeden 97 TL ücret kesintisi ile yapılır. Şubeden yapılacak yabancı para transferleri için 181 TL – 731 TL sınırları içinde kalmak kaydıyla %0,5 oranında kesinti uygulanır.

Akbank

Akbank’ta %0,7 oranı ile uygulanan swift işlem ücreti ile asgari ve azami sınırlar valör gününe gör belirlenmiştir. Aynı gün valörlü swift işlemleri 400 TL – 1800 TL olarak sınırlandırılırken, 1 ila 2 gün valörlü swift işlemleri için minimum ve maksimum ücret sınırları 300 TL – 1.500 TL olarak belirlenmişr.

Şekerbank

Şekerbank’ta internet ve telefon bankacılığı üzerinden yapılan Swift işlemleri 90 TL olarak ücretlendirilir. Muhabir banka havale sorgulama işlemi ise swift ücreti dahil 31,5 dolar olarak ücretlendirilir.

HSBC

HSBC %0,10 işlem ücreti ile swift işlemi yapmaktadır. Asgari 82,50 TL olarak belirlenen işlem ücreti, azami 200 TL olarak sınırlandırılmıştır.

QNB Finansbank

QNB Finansbank’ta %0,6 oranında ve 160,40 TL – 275,00 TL asgari ve azami sınırlar içinde swift ücreti tanımlanmıştır. Enpara üzerinden yapılan swift işlemleri ise 68,50 TL olarak ücretlendirilir.

Fibabanka

Fibabanka’da %0,4 işlem ücreti kesintisi ile swift yapabilirsiniz. Bankanın belirlediği asgari ve azami sınırlar ise 200 TL ve 1.500 TL’dir.

ICBC Turkey

ICBC Turkey swift işlem ücreti kesintisi %0,5 oranı ile hesaplanır. Banka en az 30 TL ve en fazla 400 TL olarak işlem ücret kesintilerini sınırlandırmıştır.

Anadolubank

Anadolubank’ın swift işlem ücreti kesintisi %0,50’tir. İşlem için kesilecek ücret 400 TL’den az ve 2.865 TL’den az olamamaktadır.

Denizbank

Denizbank %0,50 işlem ücreti kesintisine karşılık swift işlemi yapmaktadır. Bankanın para transferinden keseceği asgari tutar 70 TL, azami tutar 700 TL’dir.

Alternatif Bank

Alternatif Bank’tan %0,4 işlem ücret kesintisi ile swift yapılabilir. Swift için ödenecek minimum ücret 80 TL ve maksimum ücret 1.600 TL olarak sınırlandırılmıştır.

Burgan Bank

Burgan Bank şubelerinden 300 döviz birimi tutarında işlem ücreti ile swift yapabilirsiniz. Bankanın dijital ve telefon bankacılığı kanallarında swift işlem ücreti 50 döviz birimidir.

Aktif Bank

Aktif Bank’ta %0,25 olarak belirlenen swift ücreti, 50 dolardan az olamamaktadır.

Odeabank

Odeabank gönderilen paranın %0,5’i oranında swift ücreti uygular. Belirlenen oran doğrultusunda hesaplanan kesinti, 75 TL – 350 TL asgari ve azami sınırları geçemez.

Kuveyt Türk Katılım Bankası

Kuveyt Türk’te swift işlemleri için %0,1 ücret tahsil edilir. Kesinti için belirlenen asgari tutar 34 dolar ve azami tutar 285 dolardır.

Albaraka Türk Katılım Bankası

Albaraka Türk’te kısa ve uzun mesajlı swift işlemleri benzer şekilde ücretlendirilir. En az 20 dolar ve en fazla 40 dolar işlem ücreti ile yurtdışı para transferi işlemlerini Albaraka Türk Katılım Bankası üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Türkiye Finans Katılım Bankası

Türkiye Finans’ta swift işlem ücreti %0,1’dir. En az 180 TL olarak sınırlandırılan işlem ücreti için azami oran belirlenmemiştir.

Ziraat Katılım Bankası

Ziraat Katılım swift ücreti %0,50 oranı ile hesaplanır. Banka yabancı para transferleri için en az 30 dolar ve en fazla 500 dolar işlem ücreti kesintisi uygulamaktadır.

Vakıf Katılım Bankası

Vakıf Katılım’da %0,05 olarak belirlenen swift ücreti az az 17 dolar olarak ücretlendirilir. Swift işlemi için azami 457 dolar ücret belirlemesi yapılmıştır.

Emlak Katılım Bankası

Emlakbank’ta %0,1 oranında swift ücreti uygulanır. Banka, gönderilen para birimine göre 30 birim ile 1.350 birim alt ve üst sınır kullanır.

Bankaların Swift Kodları Nelerdir?

Bankaların Swift kodlarının 8 veya 11 haneli olduğundan bahsetmiştik. Her swift kodunun bankaya özgü olduğunu ve transferlerin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için BIC kodlarının doğru kullanılmalıdır. Ülkemizde faaliyet gösteren kamu bankaları, özel bankalar, yatırım ve katılım bankalarına ait swift kodları aşağıda sıralanmaktadır:

 • Ziraat Bankası: TCZBTR2A
 • Vakıfbank: TVBATR2A
 • Halk Bankası: TRHBTR2A
 • İş Bankası: ISBKTRIS
 • ING: INGBTRIS
 • Garanti BBVA: TGBATRIS
 • Denizbank: DENITRIS
 • Akbank: AKBKTRIS
 • Şekerbank: SEKETR2A
 • Aktif Bank: CAYTTRIS
 • QNB Finansbank: FNNBTRIS
 • Odeabank: ODEATRIS
 • ICBC Turkey: ICBKTRIS
 • HSBC: HSBCTRIX
 • Yapı Kredi: YAPITRISFEX
 • TEB: TEBUTRIS
 • Fibabanka: FBHLTRISXXX
 • Burgan Bank: TEKFTRIS
 • Anadolubank: ANDLTRIS
 • Alternatif Bank: ALFBTRIS
 • Ziraat Katılım Bankası: ZKBATRIS
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası: KTEFTRIS
 • Vakıf Katılım Bankası: VAKFTRIS
 • Emlak Katılım Bankası: EMLATRIS
 • Albaraka Türk Katılım Bankası: BTFHTRIS
 • Türkiye Finans Katılım Bankası: AFKBTRIS
 • Türkiye Kalkınma Bankası: TKBNKTR2A
 • Türkiye Sınai Kalkınma Bankası: TSKBTRIS
 • GSD Bank: GSDBTRIS
 • Takas Bank: TVABTRIS
 • Jp Morgan Chase: CHASTRIS
 • Citibank: CITITRIX
 • Merrill Lynch: MEYYTRISXXX
 • Nurol Bank: NUROTRIS
 • Türk Eximbank: TUBATRIS
 • Standard Chartered: BSUITRIS
 • Rabobank: RABOTRIS
 • HBL Türkiye: HABBTRIS
 • Pasha Bank: TAIBTRIS
 • Turkland Bank: TIKBTR2A
 1. Akbank Swift Kodu Nasıl Öğrenilir?

  Akbank swift kodunu bankaya ait fiziki ve dijital işlem kanallarından öğrenebilirsiniz. Akbank’ın swift kodu AKBKTRIS’tır.

 2. Garanti Bankası Swift Kodu Nasıl Öğrenilir?

  Garanti Bankası swift kodu TGBATRIS olarak kullanılır. Kod bilgisini kontrol etmek için bankanın şubelerini veya dijital işlem kanallarını kullanabilirsiniz.

 3. Vakıfbank Swift Kodu Nasıl Öğrenilir?

  Vakıfbank’ta TVBATR2A kodu ile swift işlemleri yapılır. Banka şubesi ve çağrı merkezi yanında web sitesinden güncel swift kodunu alabilirsiniz.

 4. Ziraat Bankası Swift Ücreti Ne Kadar?

  Ziraat Bankası’nda swift ücreti gönderilen tutarın %0,75’dir. 250 dolara kadar olan işlemler için 10 dolar işlem ücreti ödenir. 250 doları aşan yabancı para transferleri için hesaplanan oran, 20 dolar – 500 dolar işlem ücretleri ile sınırlandırılır.

 5. Swift Hangi Bankalarda Var?

  Swift ülkemizde faaliyet gösteren tüm bankalarda bulunmaktadır. Özel bankalardan, kamu, yatırım ve katılım bankalarından belirlenen işlem ücretleri dahilinde swift yapabilirsiniz.

 6. Swift Ücretini Kim Öder?

  Swift ücretini parayı gönderen taraf öder.

 7. TEB Bankası Swift Kodu Nedir?

  TEB swift kodu TEBUTRIS olarak belirlenmiştir.

 8. Swift Kodu Nasıl Öğrenilir?

  Swift kodunu öğrenmek için bankaların web sitelerini kullanabilir, şubenize ya da müşteri hizmetlerine başvurabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.