Yardımlar

İBB Halk Süt Başvuru Formu ve Sorgulama

İBB Halk Süt başvuru formu ve sorgulama işlemi ile belediyenin sunduğu süt desteğinden yararlanılabilir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, çocukların beslenme sürecine katkıda bulunmak amacıyla süt yardımı yapar. İBB Halk Süt başvuru formu ve sorgulama yapanlar arasından gerekli şartları sağlayanlara yardım verilir.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçim vaatlerinden biri olan çocuklara bedava süt projesi, ‘’16 Ekim Dünya Gıda Günü’’nde hayata geçirilmişti. İstanbul’da süt içmeyen çocuğun kalmamasını amaçlayan proje dahilinde bedava süt dağıtımı yapılıyor.

İBB Halk Süt Kimlere Veriliyor?

İBB Halk Süt alabilecek kişilerin dar gelirli olması gerekir. Bunun için gereken incelemeler yapılır. İncelemeler hem evrak üzerinden hem de hane incelemesi yoluyla yapılır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kaydı olanlar, doğrudan dar gelirli kabul edilir.

Dar gelir tespiti için hanedeki toplam gelire bakılır. Hane geliri net asgari ücretin üçte birinden fazla olmamalıdır. Gelir durumunun yanı sıra çocukların yaşına da bakılır. Süt desteği almak isteyenlerin çocuklarının yaşı 3-6 arasında olmalıdır.

Yardım tutarı aylık 8 litre olarak uygulanır. Maddi durumunda iyileşme olan kişilerin yardımı kesilir. Belediyeden süt desteği almak isteyenlerin gelir durumu beyanlarında hata olmamalıdır. Yalan beyanda bulunanların yardımları hemen kesilir.

İBB Süt Dağıtımı Nasıl Yapılıyor

İBB süt dağıtımının yapılış şekli 15 ya da 30 günlüktür. Yardımlar, 15 günde bir dört litre olacak şekilde yapılabilir. 30 günde bir olacak şekilde yardım yapılırsa 8 litre birden verilir. Yardımlar, 3-6 yaş arası çocuğu olanlara yapılır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yardımları bu projeyi “Süt, Her Çocuğun Hakkı” sloganı ile başlattı. Belediye, bu proje ile maddi durumu yetersiz olan ailelerin çocuklarının sağlıklı beslenmesini amaçlıyor. Sütler, ambalajlı olarak teslim edilir. Aylık 8 litre süt, günlük bir bardağa tekabül eder.

Uygulamanın başladığı 2019 yılında süt yardımından yararlanan aile sayısı 100 bin olarak belirlendi. Sütler, hijyenik ve profesyonel personellerin çalıştığı tesislerde hazırlanır.

İBB Halk Süt Kaç Yaşındaki Çocuklara Veriliyor?

Halk Süt’ün verildiği çocukların yaş grubu, 3-6 yaş aralığı olarak belirtildi. Bu yaş aralığındaki çocukların aileleri, gerekli şartları sağlamaları halinde yardım alabilir. Yardım sayesinde çocukların günlük süt ihtiyacı karşılanır.

2019 yılından beri yapılan süt yardımı, çocukların sağlıklı beslenmesini kolaylaştırır. Maddi durumu yeterli olmayan aileler, belediyeye başvuru yaparak süt yardımı alabilir. Yıllara göre süt yardımı verilen aile sayısı artırılır.

Halk Süt, temiz ve sağlıklı şartlarda üretilir. Yardımdan yararlanmak isteyenler, başvurularını internetten, telefonla ya da bizzat belediyeye giderek yapabilir. İBB Halk Süt başvuru formu ve sorgulama ile başvurunun durumu öğrenilebilir.

İBB Halk Süt Başvuru Ekranı

İBB Halk Süt başvuru ekranına, sosyalyardim.ibb.gov.tr adresinden ulaşılabilir. Bu adrese girdikten sonra menüden “Online Başvuru” seçeneği tercih edilmelidir.

Gelen ekranda “Başvuru Türü” seçilir.

“Başvuru Türü” kısmından “Geçim/Sofra Destek” seçeneği tercih edilir. Bu sayede hem süt yardımından hem de belediye tarafından sunulan diğer yardımlardan yararlanılabilir.

Başvuru formunda “Covid-19” durumu da sorgulanır. Burada hastalığı olanlar “Pozitif” seçeneğini tercih etmelidir. Hastalığı olmayanlar, “Negatif” seçeneğini seçmelidir.

Ardından kimlik numarası yazılmalıdır. Kimlik numarasının hatasız bir şekilde girildiğinden emin olmak gerekir.

Kimlik numarasından sonra doğum tarihi girilmelidir. Gün, ay ve yıl şeklinde doğum tarihi girilmelidir.

Formun devamında yer alan kısımda önce isim sonra soy isim girilmelidir.

Telefonla İBB Halk Süt Başvurusu

Telefonla İBB Halk Süt yardım başvurusu yapılabilir. Bunun için Alo 153 Beyaz Masa aranmalıdır. Bu telefon numarasından 7 gün 24 saat başvuru işlemleri yapılabilir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, başvuruları kısa sürede değerlendirir.

Başvurular, evrak üzerinden değerlendirilir. Sigorta kaydı olanlar, gelir durumu belirlenenden yüksek olanlar, süt yardımından yararlanamaz. Süt yardımı almak isteyenlerin 3-6 yaş arasında çocuğu olması gerekir. Çocuk, 6 yaşını tamamladığında yardımlar sona erer.

İBB Halk Süt Yardımı Sorgulama

İBB Halk Süt yardım sorgulama işlemi, sosyalyardim.ibb.gov.tr adresinden yapılır. Bu adres üzerinden yardıma hak kazanılıp kazanılmadığı öğrenilebilir. Adreste yer alan menüden “Başvuru Sorgulama” seçeneği tercih edilmelidir.

Gelen ekranda ilk olarak kimlik numarasının girilmesi gerekir. Ardından gün, ay ve yıl olacak şekilde doğum tarihi girilmelidir. İsim, soy isim bilgisi girildikten sonra güvenlik kodu alanı da doldurulmalıdır. Son olarak “Sorgula” yazan alana tıklanır.

İBB Halk Süt Dağıtımına Hangi Bölüm Bakiyor

Proje, Muhtarlıklar ve Gıda Daire Başkanlığı tarafından yürütülüyor. Daire başkanlığının iletişim bilgileri şu şekildedir:

 • Adres: Kocatepe Mah. Kantarcılar Sk. No:10/1 (Meyve Sebze Hali Kompleksi) Bayrampaşa/İstanbul
 • Telefon: 0212 449 92 32
 • Faks: 0212 449 50 97

İBB Halk Süt Şikayet Başvurusu

İBB Halk Süt şikâyet başvurusu, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin iletişim kanalları üzerinden yapılabilir. Alo 153 üzerinden şikâyetler, belediye yetkililerine iletilir. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin; tersine göç desteği, eşya yardımı, evlilik yardımı gibi destekleri de vardır.

NOT: İBB tarafından sürekli olarak oylamaya açık tutulan memnuniyet anketine de katılarak görüşlerinizi bildirebilirsiniz. “Şikayet Formu” linkinden memnuniyet anketine katılabilirsiniz. Sizden istenen bilgileri doldurarak İBB hizmetleri konusundaki düşüncelerinizi bildirebilirsiniz.

İBB Anne – Bebek (Yenidoğan) Destek Paketi Başvurusu

İBB’den Nakdi Para Yardımı

İBB Yardım Kartı ve Çeki Başvurusu!

Shares:

22 Yorumlar

 • Şüheda
  21.03.2024

  Iki cocugum var halk süt yardımı talebnde bulunmak istiyorum mad drumum yok

  Cevapla
 • Yazgül
  18.02.2024

  4 tane küçük çocuğum var gelirim yok onlar için süt istiyorum

  Cevapla
 • Hayale Karabulut
  18.02.2024

  2cocuqum bar calışmıyorum kızım engeli cocuklarım icin süt isdiyorum baş vuramadım dönün bana

  Cevapla
 • Figen
  17.02.2024

  3 yasinda kizim icin halk sut istiyorum lutfen dunus yapin bize

  Cevapla
 • Ayfer arpacık
  16.02.2024

  Mayısın 2 sinden beri süt başvurusu yaptım ama daha olumlu yada olumsuz bir cevap gelmedi 10ay oldu ne Zaman sonuçlanır acaba

  Cevapla
 • Sevgi
  17.01.2024

  2 yaşında bebegim var süt yardımı almak istiyorum ne yapmam gerekiyor.

  Cevapla
 • Sema
  22.12.2023

  Eylül ayının başında başvuru yaptım sene bitti 2 çocuğum 3 6 yaş arası kac aydır uğraşıyorum süt gelmiyor yardım kuponu verdiniz şifre gelecek 3 gün icerisinde dediniz 2 Ay olcak evimize gelip duruma bakılıyor uygun olmasa bu yardımlar çıkmaz yardımlar olumlu sonuçlanıyor fakat herhangi bir teslimat yok

  Cevapla
 • Kanaat
  14.11.2023

  2ay eve geldiler hala mesaj gelmedi süt yardımı yazdılar aradığımda olmulu diyir başvuru 2 .3 ay olacak hala mesajı yok valah almıyoruz

  Cevapla
 • Elif Baltaci
  04.01.2023

  Bende çocuğum için süt baş vurdum iki hafta önce eve gelip bize baktılar daha sonuç bildirilmedi mesaj gelecekti gelmedi

  Cevapla
 • Tarık Demir
  21.12.2022

  Verilen telefon numarası ve ilgili birim adı hatalı. Yanlış bilgi veriyorsunuz.

  Cevapla
 • Berivan talan
  20.11.2022

  Süt yardımı istiyirum çocuklarım küçük çok seviyorlar

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   25.11.2022

   Merhaba,

   Lütfen beyaz masaya müracaat ediniz.

 • Gökhan zarar
  01.11.2022

  Süt yardımı istiyorum 3 tane çocuğun var 2 si okula gidiyor biriside 3 yaşında saygılarımla

  Cevapla
 • Asya
  17.10.2022

  Halk sütten yaralanmak istiyorum

  Cevapla
 • Zeytun
  08.09.2022

  2 yaşında çocuğum var süt yardımı istiyorum lufen yardimci olun

  Cevapla
 • Güzel Korkut
  26.08.2022

  Süt yardımı istiyorum 4 yaşında çocuğum var

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   26.08.2022

   Merhaba,

   Beyaz masaya müracaat etmelisiniz.

  • Jihan haji
   24.09.2022

   Sut yardımi istiyorum 5 yaşında çocuğum anasınıfına gidiyo 3 tane daha çocugüm var sut yardımi istiyorum

 • Antika
  14.08.2022

  Kolay gelsin 1 yaşında bebeğim var onun için süt yardımı istiyorum teşekkürler

  Cevapla
 • Mürüvvet bülbül
  12.05.2022

  2 ve 3 yaş arası çocuk yardımı süt ürünleri için

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   12.05.2022

   Merhaba,

   Başvuru şekli yazımızda detaylı şekilde anlatılmıştır. Lütfen ilgili adımları takip ediniz.

  • Elif akbulut
   18.02.2024

   3 yaşında oğlum var süt yardımı istiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir