SGK

2019 SGK Teşvikleri Nelerdir?

2019 senesinde SGK teşvik sebepleri özellikle istihdamın arttırılmasında etkisi olan şirketleri daha da motive etmek için sağlanmaktadır. SGK teşvik; istihdam oranlarının artmasını ve işsizliğin azalmasını sağlamaktadır. Buna göre SGK kapsamında belirli kanunlara göre çok sayıda işvereni ve çalışanı bu hizmetler sayesinde desteklemektedir. Teşviklerden faydalanmak için belirli bir sınırdan bahsedilmemektedir. Büyük ya da küçük çaplı tüm işyerleri bu teşvikten faydalanabilir. Teşviklerden faydalanmak için genel şartlar ise:


 • Kamu kuruluşu değil, özel sektör işvereni olmak gerekmektedir.
 • Yasal süre kapsamında tahakkuk edilmiş olan sigorta primlerinin ödenmiş olması gerekmektedir.
 • Yasal süre içerisinde aylık prim ve hizmet belgelerinin verilmiş olması gerekmektedir.
 • Gecikme cezası ve zammı olmaması gerekmektedir.
 • İdari para cezaları bulunmaması gerekmektedir.
 • Kayıt dışı sigortalı çalıştırılmaması gereken şartlar arasında yer almaktadır.

Yeni SGK Teşvikleri 2019

SGK iş teşvikleri 2019 senesinde de istihdamın artmasını sağlayan ve işverenlere çeşitli avantajlar sağlayan bir hizmettir. Ancak bu hizmetten herkesin yararlanması mümkün değildir. Teşvik kapsamında olmayan kişiler ise:

 • Emekliler,
 • Devlet ile ihale usulü iş yapan kişiler,
 • Kamu kuruluşları,
 • Sahte sigortalı bildiriminde bulunmuş kişiler,
 • Yapılandırılan ve taksitlendirilen borçların zamanında ödenmemesine sebep olan kişiler bu teşviklerden faydalanamaz.

Yeni istihdam için ücret desteği ise 2019 senesi için işçinin Şubat, Mart ve Nisan aylarında işe alınmış olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra işe alınmış olan personelin 9 ay boyunca haklı neden olmadan işten çıkartılmamış olması önem teşkil eder. İşe teşvik ile alınmış olan işçi için 3 ay boyunca asgari ücret desteğinin yanı sıra prim ve gelir vergisi desteği de gelmektedir. 3 aydan sonra ise 9 ay boyunca prim ve gelir vergisi desteği de sağlanmaktadır.

2019 İşveren Teşvikleri

2019 senesinde işverenler için teşvikler arasında asgari ücret desteğine devam gelmektedir. 2019 senesinde 12 ay boyunca asgari ücret desteği uygulanacaktır. Bu kapsamda kişiler özel sektörde sakatlık, yaşlılık ve ölüm gibi uzun vadeli sigorta kollarına tabi kişileri çalıştıran işverenler faydalanabilecektir. Asgari ücret desteği:

 • Eğer işyeri 500 ve üzeri sigortalı çalıştırıyorsa 101 TL olarak uygulanacak,
 • 500 kişinin altında sigortalı çalışan varsa, 150 TL olarak uygulanacaktır.

Çalışan kişilerin aylık prim ve hizmet belgelerini süresinde vermeyen kişiler, sigorta primlerini zamanında ödemeyen kişiler ya da kaçak işçi çalıştıran işyerleri bu hizmetten kesinlikle faydalanamayacaktır. Aynı zamanda Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim ya da para cezası olan kişilerin de bu hizmetten faydalanması mümkün değildir.

İlave İstihdam Teşviki 2019

İlave istihdam için uygulamalar ise 2019 ve 2020 senesi için yapılmaktadır. Buna göre ilk kez işe alınacak kişilerin sigorta ve vergi giderleri devlet tarafından karşılanmaktadır. Destek ise asgari ücret üzerinden sağlanmaktadır. Sigortalı olan kişilerin; işe alındıkları aydan önceki 3 ayda 10 günden fazla sigortalılıklarının olmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra İşkur’a kayıtlı işsiz olması da aranan şartlar arasında yer almaktadır. Bunun dışında:

 • İşyerinin bu hizmetten faydalanması için çalışanı yeni işe alması gerekmektedir.
 • Aylık prim ve hizmet belgelerinin yasal süre içinde SGK’ya iletilmesi gerekmektedir.
 • Sigorta primlerinin yasal süre içinde ödenmesi gerekmektedir.
 • Herhangi bir idari cezanın olmaması gerekmektedir.

Yapılacak olan destek; işyerinin bağlı olduğu sektöre göre değişmektedir.

SGK Teşvik Sorgulama 2019

SGK teşviklerin online olarak sorgulama işlemleri saniyeler içerisinde yapılabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından erişime açılmış olan potansiyel teşvik sorgulama ekranı aracılığı ile vatandaşlar, teşvik sorgulama işlemlerini kısa sürede tamamlayabilmektedir. Potansiyel teşvik sorgulama ekranına giriş yapmak için bazı sistemler kullanılmaktadır. Bu sistemler ise:

 • E-SGK
 • İşveren
 • İşveren Sistem
 • Uygulamaya Giriş
 • Teşvikler ve tanımlar
 • Potansiyel Teşvik sorgulama sistemleri

Bu sistemler üzerinden giriş yaptıktan sonra ekran üzerinden SGK bilgilerine en kısa şekilde ulaşmak mümkün olmaktadır. Bu sistem sayesinde işverenler, en güvenilir ağlar ile bilgilerine ulaşabilmektedir. Bunun yanı sıra potansiyel teşvik sorgulama ekranı kapsamında işyeri çalışanlarına ait bilgileri ve çalışanın işe giriş ve çıkış tarihlerini de sorgulayabilmektedir.

İşkur Teşvikleri 2019

İşkur 2019 iş teşvikleri özellikle işverenin yüzünü güldürmektedir. Ücret desteği başvuru şartları ve ücret teşvik desteği almak için şartların yenilenmesi de dikkat çekmektedir. Ücret teşvik desteği alabilmek için yeni işçi 12 ay süre ile aynı iş yerinde çalıştırılmak durumundadır. Bunun yanı sıra işverenin prim ve belgelerini de zamanında kuruma vermesi gibi koşulları da yerine getirmesi gerekmektedir. Devlet; kişi başı 1114 TL de prim ve vergi ödeyecektir. Bu sayede işverene çalıştırdığı işçi için ücret, prim ve vergi desteği bakımından toplamda 3 Bin 134 TL ödenmesi söz konusu olmaktadır. Bu özellikleri sayesinde, iş teşvikleri işveren için ayrıca avantajlı olmaktadır. Bu sayede; işe alınan bir kişinin, işverene 3 ay boyunca hiçbir maliyeti yansımayacaktır. Ancak bu destekler 12 ay boyunca çalıştırma sözü ile verilmektedir.

Yürürlükteki SGK Teşvikleri

2019 SGK teşvikleri arasında yürürlükte olan teşvik; 6 puanlık ek prim indirim olmaktadır. 2019 senesinde; 21 il ve 2 ilçede uygulanan 6 puanlık sosyal güvenlik prim indirimi devam etmektedir. Bu bölgelerde; 5 puanlık prim teşvik indirimi dışında 6 puanlık da bölgesel istihdam prim teşviki uygulanmaktadır. Uygulama kapsamında 10 kişi çalıştıran işyerlerinin yanı sıra 1-9 arası sigortalı işçisi olan işyerleri de bu hizmetten faydalanabilmektedir. Özellikle özel sektör işverenlerine ilk olarak prime esas kazanç üst sınırına kadar olan kazançlar üzerinden malüllük, yaşlılık ve ölüm sigorta primlerinde 5 puanlık indirim yapılmaktadır.

SGK Teşvikleri Tablosu 2019

Sosyal Güvenlik Kurumu teşvik tablosu içinde özellikle ar-ge çalışanlarına destek ön plana çıkmaktadır. Araştırma, geliştirme ve tasarım faaliyetlerine göre uygulanan teşvikler kapsamında Ar-Ge, tasarım ve destek personellerinin ücretleri gelir vergisinden muaf olan çalışanın ücretleri üzerinden hesaplanmaktadır. Buna göre bu çalışanlarının prim hissesinin yarısı devlet tarafından ödenmektedir. Bu teşvikler 2019 senesinde başlamış ve 2023 senesine kadar devam edecek teşviklerdir. Bu teşvikten yararlanmak için ise aylık olarak prim ve hizmet belgesinin SGK’ya verilmiş olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra primlerin ödenmiş olması ve sigortalı kişinin fiilen çalışmış olması da gerekmektedir.

2019’da Yararlanabileceğiniz SGK Teşvikleri

2019 senesinde kadın ve gençler için özel teşvik hizmetleri ön plana çıkmaktadır. İşsiz olan kişiler arasında kadın ve gençler için özel bir alan oluşturulmuştur. Teşvikten faydalanmak isteyen kişilerin:

 • Altı aydır işsiz olması gerekmektedir.
 • İstihdam edildiği tarihten önceki son 6 ayda ortalama olarak sigortalı çalışan sayısına ek şekilde istihdam edilmesi gerekmektedir.
 • Özellikle 18 yaş üzeri ve kadınları istihdam eden işverenlere 24 – 54 ay arası destek verilmektedir.
 • İşverenlerin bu destekten faydalanmaları için aylık prim ve hizmet belgesinin yasal süresi içinde SGK’ya verilmesi ve bununla beraber primlerin de yasal süre içerisinde ödenmiş olması gerekmektedir.

Sigorta Durum Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Rapor Parası Ne Zaman Yatar

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merhaba,

   Torba yasa ile işverenlere 100 tl asgari ücret desteği belli şartları sağlaması karşılığında prim ve gelir vergisi desteği sağlanmaktadır. Yakın zamanda ayrıntılı bir makalemiz çıkacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu