Trafik

PLAKADAN ARAÇ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Teknoloji çağında yaşamamız sebebiyle çoğu işimizi internet üzerinden halledir hale geldik. Bu gelişmeleri resmi işler bazında da sanal ortam üzerinden gerçekleştirmek için geliştirilen E-Devlet uygulaması hayata geçirilmiştir. E-Devlet uygulamasına geçilmesiyle birlikte devlet kurumlarında saatlerce sıra bekleyerek gerçekleştirebileceğimiz işlemleri çok daha kısa sürelerde ve zahmetsiz olarak yapabiliriz. Bu uygulamalardan biri olan plakadan araç sorgulama nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye çalışacağım. E-Devlet hizmetiyle birlikte plaka bilgilerini kullanarak aracın kimin üzerine olduğunu, borç durumunun olup olmadığını, trafikle ilgili herhangi bir sorununun olup olmadığını ve benzer birçok bilgiye sanal ortam üzerinden kolayca ulaşabiliriz. Bu yazıda sizlere plakadan araç sorgulama nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye çalışacağım.


Plakadan Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?

  • Plakadan araç sorgulama işlemi için lütfen aşağıda verilen linke tıklayınız.
  • Açılan sayfada lütfen “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basınız.
  • Bir sonraki adımda bizden TC kimlik numarası ve E-Devlet şifresi istenecektir. Peki E-Devlet şifresi nedir ve nasıl alınacağından da bahsetmek istiyorum.
  • E-Devlet şifresi E-Devlet işlemlerini gerçekleştirmek için oluşturulmuş bir güvenlik şifresidir. Bu şifreyi sizlere en yakın PTT şubesine başvurarak temin edebilirsiniz. E-Devlet şifresi kişiye özel şifreler olup sadece sizin tarafınızdan kimlik bilgileriniz istenerek alabileceğiniz bir şifredir. Bu şifrenin temin edilme bedeli 2 tldir. Bu bedeli PTT şubesine ödeyerek E-Devlet şifrenizi kısa sürede alabilirsiniz. Şifre temininin ardından nerdeyse tüm E-Devlet işlemlerinizi bu şifre ile gerçekleştirebilirsiniz.
  • Artık E-Devlet şifrenizi temin ettiğinize göre sisteme giriş yapabilirsiniz.
  • Belirtilen yerlere sırasıyla TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriniz.
  • “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayarak plakadan araç sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Böylelikle plakadan araç sorgulama nasıl yapılır sorusunun cevabını almış olduk.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu