GSS

GSS PRİM BORCU SİLDİRME

Genel Sağlık Sigortası yani GSS, 1 Ocak 2012 tarihinde çıkarılan yasa ile zorunlu hale getirilmiş ve bu yasadan haberi olmayan ya da sonradan öğrenen vatandaşlar borçlu durumda kalarak zor duruma düşmüşlerdir. Vatandaşlar, primlerini ödemediklerinde biriken bir sürece giren GSS prim borcu ödenmesi daha da zor hale gelmektedir. GSS prim borcu takibi iyi yapılmalı ve primler zamanında ödenmelidir.

Sizlere bu yazıda GSS prim borcu sildirme imkanlarından bahsetmek istiyorum. 25 yaş altı durumda olan ve hala okumakta olan öğrencilerin GSS prim borcu sildirme gibi imkanları bulunmaktadır. Peki GSS prim borcu sildirme işlemi nasıl yapılır?

GSS prim borcu sildirme işlemi için gereken tek belge öğrenci belgesidir. Öğrenci belgesi teminini okuduğunuz eğitimve öğretim kurumunun öğrenci işleriyle alakalı olan bölümlerinden öğrenci kimlik kartı bilgilerinizle kolaylıkla temin edebilirsiniz. Öğrenci belgesi temin edildikten sonra GSS prim borcu sildirme işlemi için SGK ya müracaat etmeniz gerekmektedir. Öğrenci belgenizle birlikte SGK’ya başvurduktan sonra biriken borçlarınızı sildirebilirsiniz. GSS prim borcu sildirme işlemini her yıl düzenli olarak aksatmadan yaptırmanız gerekmektedir. GSS prim borcu sildirme işlemini geciktirirseniz istenmeyen bir sağlık durumunda genel sağlık sigortasından faydalanamayıp mağdur durumda kalabilirsiniz.

Genel Sağlık Sigortasından Ücretsiz Olarak Başka Kimler Faydalanabilir?

  • 18 yaş altı kişiler,
  • Henüz okumaya devam eden öğrenciler
  • Dul, yetim, %40 özürlü ve işsiz statüsü altında bulunan kişiler GSS hizmetinden ücretsiz olarak faydalanabilirler.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merhaba,

    GSS prim borcumu sildirmek için ilçe emniyet müdürlüğünden aldığım
    ve yurtdışında kaldığım süreleri gösteren belgeye rağmen sigorta borçlarım 18.04.2014 tarihinden itibaren hesablandı.Halbuki ben 03.04.2013 ve 04.07.2015 tarihleri arasında yurtdışında olduğumu belgeledim.Bana söylenen Nisan 2014 de kanun yürürlüğe girdiği ve adres bildirimi yapılmadığı takdirde borçların bu tarihden itibaren hesablandığı.Doğrumudur?Tekrar itiraz etme hakkım var mı,ne yapmalıyım?Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu