Genel

Sendikaya Nasıl Üye Olunur, Kayıt Olma Şartları Nelerdir?

Sendikaya üye olmak işçi veya memurlar için oldukça kolaydır. Her türlü sendikaya üye olmak ücretsizdir ve serbesttir. Yasal olarak bir zorunluluk bulunmamasına karşın herhangi bir yasak durumu da bulunmamaktadır. Kamu görevlileri için çalışılan kuruluşlara ait hizmet kolunun dahil olduğu bir sendikaya girilebilir. Kamu görevlileri sendikaya üyelik formu doldurarak kendi çalıştıkları hizmet koluna uygun olan sendikaya dahil olabilirler. Kamu görevlilerin üyeliği için toplam 5 nüshalık bir üyelik başvuru formu bulunmaktadır. Sendika başvuru formları bulunulan ilin sendika temsilciliklerine iletilmesi ve sendika organınca kabul edilmesi gerekmektedir. Sendika kurulunca kabul edilen üyeliklerinden sonra sendikalı olunur ve sendikanın haklarından faydalanabilinir.


İşçi veya Kamu Görevlilerinin Sendikaya Üyelik Başvurularında Nasıl Bir Yol İzlenir?

Genellikle sendikaya üyelik süreçleri üyelik başvurusunda bulunulduğundan itibaren 30 gün içinde kesinleşmiş sonucuna ulaşılmaktadır. Üyelik başvuruları ret edilmediği taktirde bu süre içindeki tüm başvurular kabul edilmiş sayılacaktır. Sendikaya üye olunca işten atılır mıyım soruları çalışan kişilerin aklını karıştırmaktadır. Fakat hiçbir sendika üyeliği işten atılmanız için gerekli bir sebep sayılmayacaktır. İşçi ve işveren için sendikaların bulunması, her iki tarafında haklarının korunması amacıyla uygulanan aracı bir kuruma sahip olunması anlamına gelmektedir. Sendikalar birçok konuda karara varılabilen ve bazı toplu sözleşmelerin işçi veya işveren için haklarını aramalarında yol gösterici ve ara bulucu bir kurum niteliğindedir.

Sendika üyeliği sadece tek sendika kuruluşuna üye olmak şartı ile kabul edilir. Bir kamu görevlisi birden fazla sendikaya üyelik başvurusunda bulunamaz ve tek sendika kuruluna bağlı olabilmektedir. Birden fazla sendikaya üyeliği bulunan kişilerin tüm üyelikleri geçersiz kabul edilmektedir. Sendika kurumunu değiştirmek isteyen kişiler öncelikle bağlı bulundukları sendika kurulundan ayrılmayı talep etmeleri gerekmektedir. Daha sonrasında tercih ettikleri bir sendika kuruna başvurularını yapabilirler ve sonucunun beklenmesi genellikle aynı müddet ile olur. Bir kişinin sendikadan ayrılma isteği öncelikle noter huzurunda tasdik ettirilmelidir. Ayrıca ayrıma sebepleri ve geçerli gerekçeleri de sendikadan çekilme dilekçesinde belirtilmelidir. Genellikle noter tarafından sendikadan ayrılmayı talep eden kişilerin işlemleri 3 iş günü müddetince sürebilmektedir. Bu süre zarfında sendikadan çekilme dilekçesi işverene, sendikaya ve bakanlığa iletilmektedir. Sendikadan ayrılma talebi 3 ay süresince geçerli olacağından dolayı başka bir sendikaya üyelik de bu zamanın bitiminde başlayacaktır. Hiçbir çalışan sendikaya katılmaya veya sendikadan atılmaya zorlanamaz. Aynı zamanda sendikaya üye olduktan sonra ve sendikalı olunduğu müddet içerisinde belirtilen miktarlarda aidat ödenmesi gerekecektir.

Sendikalı Olmanın Yararları Nelerdir?

Sendikaya üye olmak iyi midir, sendikalı olmanın yararları nelerdir soruları bazı çalışanların merak ettiği konular arasındadır. Sendika kurmak veya bir sendikanın üyesi olmak çalışan kişilere verilen yasal haklardan birisidir. Aynı zamanda işverenler için de bir sendikaya üye olmak kişinin ve bünyesi altında çalıştırdığı işçilerin ekonomik, sosyal hak, menfaatlerini korumak amaçlı oldukça fayda sağlamaktadır. Bazı sendika üyeleri kendilerine verilmiş hakları farklı amaçları için araç olarak kullanmaktadırlar. Sendika üyelerinin araç olarak kullandıkları haklar şunlardır:

  • Toplu iş sözleşmelerinde söz sahibi olabilmek,
  • Haklarını koruyabilmek için bazen grev yapabilmek şeklinde belirlenmektedir.

Genellikle toplu iş sözleşmeleri işveren ve işçi sendikası arasında karara bağlanmaktadır. Bu durum bazen işveren sendikası ve işçi sendikası arasında görüşülerek karara bağlanır. Sonuç olarak işçinin yararına olacak bir karar ortaya çıkmaktadır. Bazı durumlarda kararlar arasındaki maddelerde düzenlemeler getirilebilir. İş mevzuatına göre bazı kurallar çerçevesinde işçinin sahip olduğu haklar değiştirilebilir. Bu kararlardan biri bayramlarda veya tatillerde hiçbir şekilde işçi çalıştırılmayacağı şeklinde olabilir. Bunun gibi genel ve büyük kararların alınmasında işçinin sözcü olarak desteği sayılan sendikalar tarafından anlaşmalar sağlanır. İşçiler başladıkları iş yerlerinin bağlı bulundukları sendikalara üye olabilirler. Hangi sendikaya üye olduğumu nasıl öğrenebilirim sorusu yeni işe başlayan işçilerin merak ettiği konular arasındadır. Bunu öğrenebilmek için e-devlet sisteminden giriş yaparak, işveren sendikaları üyelik işlemleri bölümünden sorgulama yapmak gerekecektir.

Toplu iş sözleşmelerinde ortak bir karara varılamadığı zamanlarda tutanak tespiti yapılacaktır. Ve işçi sendikası bu durumu belirli bir zaman müddetince Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne bildirecektir. Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri böyle anlaşmazlık hallerinde orta yolu bulucu bir karar verecektir. Eğer bu kararın da uygun olmaması halinde işçi sendikası grev kararı alabilmektedir.

Sendikalı Olmanın Zararları Nelerdir?

Sendikaya üye olmanın zararları genellikle toplu sözleşme koşullarında iyileşmiş kararlar çıkmaması halinde görünecektir. Sendikalar işçinin haklarını koruma amaçlı bir yapılaşmadır. Bu amaç bazen yanlış kullanımlar sonucunda işçinin haklarını geriye götürme olarak uygulanabilir. Bu son yıllarda çok sık rastlanmayan bir durumdur. Ancak yine de böyle bir risk karşısında işçilerin bilinçli olması ve sendikaya karşı nasıl bir hakları olduklarını bilmeleri gerekecektir. Bazı durumlarda toplu sözleşme ile verilen 3 yıllık haklarda işçinin hakkı kısıtlanabilir. Bu kadar uzun bir süre verilen ile yetinilmesi işçi tarafından rahatsız edici bir durum olarak karşılanabilir. Kısacası kötü bir sendika yönetimi ile karşılaşılması şanssızlık işçiyi olumsuz yönde etkileyecektir. Toplu sözleşmede imzalanan ve karara bağlanan durumların iptal edilmesindeki zorluklar veya çalışma koşullarının değiştirilmesi işçi için olumsuzluk ifade eder ve sendika işçinin önüne geçmiş olur. Aynı zamanda kötü yönetime sahip bir işçi sendikasının daha az maaşa onay vermesi halinde uzun bir süre değiştirme hakkı işçinin elinde olmamaktadır. Bazı durumlarda işçinin tatillerde fazla çalışması işçinin kararına bırakılmıştır. Bu durum toplu sözleşmelerde karar verildiğinde onaylanırsa işçi kendi rızası olmadan fazla çalışmış olacaktır. Bu durumda da işçi buna karşı geldiğinde tazminat hakkı olmadan işten çıkarılma riski ile karşı karşıya kalacaktır.

İş kanununa göre yeni işe başlayanlara verilen deneme süresi 2 ay olmasına rağmen toplu sözleşmelerde bu 4 aya kadar çıkarılabilir ve bu durum da işçi için aleyhine sayılacak bir karar demektir. Bu gibi toplu sözleşmelerde disiplin cezaları ve bazı yaptırımların getirilmesi işçi üzerinde bir baskı oluşturabilir. Bazı kötü sendika yöneticilerinin işveren ile iş birliği yapması halinde istenilen kişilerin işten çıkarılmasına neden olabilmektedir. İşçinin iş yerini değiştirmesi konusundaki güvenceleri toplu iş sözleşmelerinde değiştirilebilir ve bu karara uymaması halinde tazminatsız olarak işten çıkarılabilir. Bunun gibi olumsuz kararlar çıkması halinde işçi kendi haklarını savunacak olan sendikadan bir şey talep edemez. İşçi en başından kabul ettiği ve sözleşme olarak üye olduğuna dair imzaladığı forma uymak ile zorunlu tutulmaktadır.

Almanya’dan Türkiye’ye Gelmek İçin Ne Gerekiyor

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar

Öğrenci Yardım Parası Nasıl Alınır, Şartları Neler?

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sendika aidatlarının yüksekliğin den dolayı tepki amaçlı sendikamızdan istifa etmiştik şimdi e devlet üzerinden tekrar üyelik başvurusunda bulunacağız fakat sendika görevlileri üyeliğimizi kabul etmemekle ilgili söylemde bulunuyorlar böyle bir yetkileri var mı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu